Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Někdy i užitečné výplody z mozku závislého linuxáka.
Občas se stane, že člověk z nějakého důvodu potřebuje sehnat jiný font, než ten, který mám aktuálně v počítači nainstalován. Obvykle ho k tomu vede potřeba stvořit nějakou tu grafiku, dokument či si jen přikrášlit grafické prostředí. Bohužel, většina na internetu dostupných písem je obvykle vytvořena jen ve variantě ASCII, případně s několika málo znaky s akcentem. Navíc, zda písmo podporuje ty správné znaky poznáte většinou až po stažení do počítače… Jak tento problém vyřešit?
Dnes, když jsem si prohlížel nové screenshoty uživatelských desktopů zde na Ábíčku, mě zaujal font se jménem Complete In Him na desktopu uživatele lmanik. Chtěl jsem si jej také nainstalovat a tak jsem po pár kliknutích v Google našel stránku Dafont.com, na které jde stáhnout. Byl jsem sice zklamán, že nepodporuje české znaky a proto si jej nebudu moci zakomponovat do svého KDE, zato jsem ale objevil skvělou funkci webu Dafont.com.
V seznamu písem (po vybrání kategorie) je totiž input box na vložení textu, který bude potom daným fontem zobrazen jako náhled. Stačí zaškrtnout "Only fonts with [x] accents" a do toho inputu vložit Příšerně žluťoučký kůň či jiné oblíbené spojení. Po odeslání je pak hned jasné, který font zobrazuje české znaky správně a který nikoli. Přesně tohle jsem vždycky hledal!
Tiskni
Sdílej: