Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Někdy i užitečné výplody z mozku závislého linuxáka.
Už tomu bude nějaký ten pátek, co čas od času (asi 2-3× měsíčně) něco posílám mimo republiku. Obvykle do Evropy, ve třetině případů mimo. A práve v té třetině případů je třeba na zásilku plácnout celní prohlášku (alias formulář CN 22). Formulář dosud nebyl k dispozici v elektronické podobě a muselo se pro něj chodit na poštu, což jsem se rozhodl vyřešit.
Předpokládám, že i zde na Ábíčku by se našlo pár jedinců, kteří také občas něco posílají mimo EU a jsou tedy nuceni řešit obdobný problém. Nadále už nebudou muset. Vy ostatní můžete zápisek ignorovat, případně si ho někam založit, kdyby jste se rozhodli si také rozjet nějaký ten eBay business
Jak už jste asi pochopili, celní prohlášku je třeba připíchnout na každou zásilku směřující mimo Evropskou unii aby mohlo dojít k bezproblémovému proclení v cizím státě a celníci nemuseli zásilku rozbalovat kvůli určení povahy zboží a ceny. Jde o takový malý (Proboha, koho napadlo udělat takhle miniaturní prohlášku? V žádné jiné zemi jsem zatím nic podobného neviděl…) zalený papír, který se před odesláním vyplní a podepíše.
Když jsem se ptal mailem na České poště, jestli ten zelený formulář mají k dispozici v elektronické podobě, bylo mi řečeno, že sice ne, ale že mohu použít černobílou kopii a tak jsem z toho usoudil, že bude asi rozumnější formulář naskenovat a vytvořit duplikát přímo v nějakém vektorovém formátu, ať nedochází k degradaci kvality. Níže tedy zvěřejňuji prohlášku v různých formátech, ať si každy může vybrat ten svůj
![]() |
|
Jen dodám, pokud by byly nějaké problémy s rozměry, že prohláška má velikost 52×74 mm. Pro Českou poštu ji dodáva firma OPTYS, spol. s r.o. Tisknout jsem zkoušel na 600 DPI, ale není to úplně ono, doporučuji 1200 DPI (další důvod proč nadávat České poště za velikost prohlášky).
Tiskni
Sdílej:
Když už to máš v odt, nemohl bys to poslat i na openoffice.cz, aby to přidali do sekce ke stažení?