Na stránkách Evropské komise, na portálu Podělte se o svůj názor, se lze do 3. února podělit o názor k iniciativě Evropské otevřené digitální ekosystémy řešící přístup EU k otevřenému softwaru.
Společnost Kagi stojící za stejnojmenným placeným vyhledávačem vydala (𝕏) alfa verzi linuxové verze (flatpak) svého proprietárního webového prohlížeče Orion.
Firma Bose se po tlaku uživatelů rozhodla, že otevře API svých chytrých reproduktorů SoundTouch, což umožní pokračovat v jejich používání i po plánovaném ukončení podpory v letošním roce. Pro ovládání také bude stále možné využívat oficiální aplikaci, ale už pouze lokálně bez cloudových služeb. Dokumentace API dostupná zde (soubor PDF).
Jiří Eischmann se v příspěvku na svém blogu rozepsal o open source AdGuard Home jako domácí ochraně nejen před reklamou. Adguard Home není plnohodnotným DNS resolverem, funguje jako DNS forwarder s možností filtrování. To znamená, že když přijme DNS dotaz, sám na něj neodpoví, ale přepošle ho na vybraný DNS server a odpovědi zpracovává a filtruje dle nastavených pravidel a následně posílá zpět klientům. Dá se tedy používat k blokování reklamy a škodlivých stránek a k rodičovské kontrole na úrovni DNS.
AI Claude Code od Anthropicu lépe rozumí frameworku Nette, tj. open source frameworku pro tvorbu webových aplikací v PHP. David Grudl napsal plugin Nette pro Claude Code.
Byla vydána prosincová aktualizace aneb nová verze 1.108 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.108 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Na lasvegaském veletrhu elektroniky CES byl předveden prototyp notebooku chlazeného pomocí plazmových aktuátorů (DBD). Ačkoliv se nejedná o první nápad svého druhu, nepochybně to je první ukázka praktického použití tohoto způsobu chlazení v běžné elektronice. Co činí plazmové chladící akční členy technologickou výzvou je především vysoká produkce jedovatého ozonu, tu se prý podařilo firmě YPlasma zredukovat dielektrickou
… více »Patchouli je open source implementace EMR grafického tabletu (polohovací zařízení). Projekt je hostován na GitLabu.
Český Nejvyšší soud potvrdil, že česká právní úprava plošného uchování dat o elektronické komunikaci porušuje právo Evropské unie. Pravomocným rozsudkem zamítl dovolání ministerstva průmyslu a obchodu. To se teď musí omluvit novináři Českého rozhlasu Janu Cibulkovi za zásah do práv na ochranu soukromí a osobních údajů. Ve sporu jde o povinnost provozovatelů sítí uchovávat údaje, ze kterých lze odvodit, kdo, s kým a odkud komunikoval.
Google bude vydávat zdrojové kódy Androidu pouze dvakrát ročně. Ve 2. a 4. čtvrtletí.
Někdy i užitečné výplody z mozku závislého linuxáka.
Myslím, že včera jsem pokořil svůj osobní poštovní rekord, když jsem přijal zásilku ze Spojených států za čtyři dny od objednání...
V úterý tento týden (24.11.) jsem na eBayi objednal nabíječku na Palm Treo pro přítelkyni (US: ~120 Kč, CZ: ~750 Kč), s tím, že dorazí v obvyklém čase 10-20 dnů, jak jsem zvyklý. No a v pátek (28.11.) jsem se nestačil divit, když jsem milou nabíječku našel ve schránce. Datum podání 25.11. -- tomu říkám zázrak. Na celé situaci by nebylo v podstatě nic divného, kdyby nešlo o běžnou listovní zásilku (aka First Class Intl.) a nikoli EMS, u které jsou podobné časy poměrně reálné. A ještě překvapivější celá skutečnost vychází proti objednávce v nejmenovaném českém e-shopu, kdy mi nebyli schopni zásilku z Prahy ani za týden doručit. A to prý odeslání do 24 hodin, ha ha.
V tomto případě tedy opravdu spolupráce U.S. Postal Service a České pošty dopadla na 1*. Každopádně se odrazilo na feedbacku prodávajícího 
Jiná situace je bohužel při odesílání. Z Česka se zásilka dostane téměř vždy druhý nebo nejpozději třetí den po podání jenže dost často se zasekne neznámo kde na trase. Příklady? Doporučeně do Itálie 40 dnů, do Francie 28 a do Číny 35 dnů. Na druhou stranu podařilo se do Hong Kongu za 8 dnů nebo do Spojených států za 7 a 8 dnů.
Jaké jsou vaše zkušenosti s dodací dobou českých e-shopů? Vidíte problém (jako já) spíše v nezájmu prodejců objednávku ihned zpracovat a odeslat třeba druhý den nebo si myslíte, že je problém spíše na straně ČP? Po této a mnoha předchozích zkušenostech se v ČR bojím na internetu nakupovat -- riziko, že přijdu o peníze je větší než malé a dodací doby slušně řečeno zábavné...
Tiskni
Sdílej:
Pokud je to jenom trochu mozny, volim osobni odber nebo PPL dopravu. Rozdil v cene mezi postou a PPL nejsou tak velky. Co se tyce nakupu z ebay, tak britanie -> cr asi tejden, nemecko -> cr taky (po nemecku to prepravovala DHL, ale v cr to dostala na starost posta....bleeee. Ale 20kg veeelkej balik dorazil a i v pohode), hongkong -> cr asi 10 dni
V Itálii je problém spíše na celnici než na poště. Z nějakého důvodu jsou tam balíky zadržovány třeba týden-dva než s nimi může pošta dál nakládat. Nepředpokládám, že to bude vinou kapacitního omezeni jako u nás
Týká se to i vnitro-EU pošty?
EU->EU i non-EU->EU jak se zdá. Osobně s tím mám zkušenost -- kupující po měsící psal e-mail, že stále balík nemá. Dorazil mu asi za týden po tom e-mailu.
Že by mafie ovládla i poštu, ne jen odvoz odpadu? :)
Co mně ale docela nas*alo, že ten žlutě bijící do očí balík plácla pošťačka na sloupek vedle kaslíku a ani se neobtěžovala zazvonit. Takže si zásilku mohl vzít kdokoliv, co šel kolem našeho domu!Jen tak pro zajimavost - stezoval jste si? Co vam na to rekli?
musim povedat ze zatial som mal s CP vzdy vcelku kladne skusenosti - obchodny balik naozaj chodi na druhy den a normalne baliky/posta vacsinou za 1-3(4) dni... Posledny rok som takeho mixu poslal/prijal zo 10-15 kuskov, a zatial OK..
+1
Moje skusenosti z CP su celkom kladne... Az na tie upozornenia o nevyzvednutych zasielkach, ktore sa mi objavuju v schranke aj o 2 - 3 dni neskor ako to pride na moju postu. Uz sa mi aj stalo ze som cakal balik z Ciny a vedel som ze priblizne za tyzden mam ist pozret na postu a vystihol som presne den kedy prisla zasielka na postu. A samozrejme o 2 dni som mal listok z tej zasielky v schranke :D. A inac doba dorucenia ci je to Cina alebo USA tak sa pohybuje 1 - 2 tyzdne. A po CR to mam vacsinou hned dalsi den, niekedy na druhy.