Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Někdy i užitečné výplody z mozku závislého linuxáka.
Ano, už je to tak. Vyměnil jsem svůj CDMA model Palmu Pre za novější verzi s podporou sítí GSM. Konečně si tedy zavolám a zainternetuju i mimo pokrytí WiFi. Cesta ke kýženému nápisu Vodafone CZ na displeji byla poměrně snadná, jak se dočtete dále v zápisku.
Původně jsem chtěl ještě nákup nového Palmu odložit kvůli příliš vysoké ceně QWERTY verze (ne, opravdu nechci Pre s německou klávesnicí). Nakonec jsem však zahlédl na eBayi extrémně výhodnou nabídku na Pre za v přepočtu asi 6800 Kč. Nabídka měla však dva háčky: jednak byl telefon zcela bez příslušenství a zadního krytu (opět demo vzorek z prodejny, jak jsem se následně přesvědčil) a jednak byl blokovaný na britské O2.
Po několika minutách a pár dotazech do Googlu jsem zjistil, že se v Británii prodává hračka jménem Rebel SIM Card II, která dokáže odblokovat prakticky libovolný telefon a nově (od 22. listopadu) i Palm Pre GSM. Za necelých 24 liber (cca 700 Kč) se mi to zdálo jako docela rozumná investice (s výhledem na možnost odblokování i mých následujích telefonů). Rebel SIM je tenký plastový plíšek s tištěným spojem a SMD procesorem, vkládá pod SIM kartu a modifikuje její komunikaci s telefonem.
Sehnat nový zadní kryt nebyl taktéž problém, stačil na to jeden dotaz do vyhledávače eBaye a za necelých 400 Kč vč. dopravy jsem mohl mít doma nový originální přední a zadní kryt Pre.
Sečteno, podtrženo, za nové Pre GSM jsem vyplázl asi 7900 Kč (srovnejte s běžnými cenami v Německu a Británii) a rozhodně toho nelituju.
Po příchodu odblokovacího nesmyslu a telefonu (shodou okolností ve stejný den) jsem netrpělivě vložil svou upravenou SIMku do telefonu a čekal, co se bude dít. Telefon normálně nabootoval, připojil se k internetu přes EDGE (chjo, kdy bude mít konečně Vodafone rychlá data...) a provedl aktivaci. Za několik okamžiků jsem už mohl upravovat své kontakty, posílat zprávy a telefonovat. Potvrzuji tedy, že aspoň s českým Vodafone funguje Rebel SIM II perfektně včetně datových služeb. Někoho by také mohlo zajímat, že jsem přenášel svůj profil z původního CDMA telefonu. Opět žádný problém, vše bylo na svém místě jako na starém telefonu.
Jedinou momentální nevýhodu v nákupu GSM verze bych viděl v dosti podivném přístupu Palmu k vydávání verzí firmware. Americká verze je momentálně na čísle 1.2.1, Evropská na 1.1.2. A rozdíl? Asi týden ztraceného času. Abyste rozuměli, novější software je podstatně rychlejší než ten starý. A to nezmiňuji to, že opravuje tunu chyb a přídává spoustu nových funkcí!
Na internetu jsem četl i názory lidí, kteří si evropské Pre přehráli americkým softwarem. Mě se však do této procedury nechce, raději bych aby si Palm pořešil sám. Tuším totiž, že nějaký důvod k tomu, proč celá Evropa setrvává na archivních verzích, jistě bude. Momentálně jedinou nadějí jsou časté zprávy o blížící se jedna-trojce, která by měla sjednotit verze pro CDMA a GSM. Doufám, že nebudu muset čekat příliš dlouho...
P.S.: S telefonem se telefonuje dobře, hovory jsou čisté. Příjem signálu je o něco málo lepší než na Treu 680. SMSky a IM zprávy jsou řazeny do vláken. Přesně tak, jak jsme na platformě Palm zvyklí. Výdrž baterie prozatím hodnotit nemohu a ani nechci. Jednak mám telefon zatím jen chvíli a jednak bude asi lepší počkat na verzi software 1.3, protože rozdíl ve spotřebě mezi 1.1 a 1.2 je opravdu značný.
P.P.S.: Konstrukce telefonu je oproti předchozí revizi o dost pevnější a zpracování se mi zdá přesnější. Řekněme tak 80 % kvality konstrukce slideru Nokia N95. Klávesnice je tužší a taktéž se mi zdá více vystouplá, díky čemuž se líp píše. Žádné další rozdíly v konstrukci (mimo podložky baterie aby telefon při vysunutí neumíral) jsem nepozoroval. Sice to ještě není ono, ale kvalita šla o dost nahoru oproti červnovým telefonům.
Tiskni
Sdílej: