Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
To je přesně ten důvod, proč na konci svých recenzí plusy a minusy uvádím
Tak to taky beru. On je přece jen rozdíl s sebou nosit kameru, co váží půl kila a tohle, které bych pomalu nepoznal, že mám v kapse. Beru to jako kameru na všeljaké akce, do hospody a podobně. Při podobných příležitostech je důležitá hlavně pohotovost a nízká cena (kamera od piva tolik nebolí).
Bodet by z tech kvalitnich PAL kamere, nebo spis z tech paskovejch DV kamer nelez kvalitnejsi obraz. A neni to jen optikou. Ony vsechny ty HD zazraky a schovani s poctem bodu je trochu k nicemu, kdyz se to presne jak pisete zabije kompresi. Prusvih je, ze dneska treba HDD kameru za 40 000 nedonutite do DV nahravat. Sice si to clovek muze v menu vybrat, jenze to prakticky znamena, ze se jen zmeni pocet bodu. Silena komprese se nevypne.
Jinak progressive je fajn, ale urcite ma i nejake zapory a situace, kdy taky nezvlada. ja osobne mam radsi prokladane veci, protoze u nich uz clovek zna spoustu zpusobu jak se jich zbavit.
Jenom maly detail co se tyce kaceni svislic tak za to snimac absolutne nemuze to je prace optiky
spíš byh viděl problém v zpracování CPučkem, ne?
Nemyslím statické kácení. Myslím kácení v pohybu. Prostě klasický efekt rolling shutteru, když je každý řádek obrazu zaznamenán v jinou chvíli a díky tomu se svislé linie jeví jako zakřivené.
Ano, přesně tohle. Bohužel u kamer této kategorie je to dost zásadní problém (viz testovací video v 1080p modelu CM1, průjezd náklaďáku).
Bohužel, následkem pevně zaostřeného objektivu jsou objekty nejostřejší v oblasti několika metrů před kamerou, pozadí už tak ostré není.Zajímavé, já si do této doby myslel, že všechny fix-focusy jsou nastavené tak, že kreslí "ostře" od uřčité vzdálenosti (zvané hyperfokální, viz článek na Paladixu) do nekonečna. Nejspíš to platí jen u fotoaparátů ...
To opravdu ne, jakmile se sešeří (momentálně po 21:00), tak na kameře není nic vidět. Rychlá světla bych však jako problém neviděl, s těmi se Webbie dobře popere.
Tiskni
Sdílej: