Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Někdy i užitečné výplody z mozku závislého linuxáka.
Myslím si, že počet lidí, kteří by si v dnešní době chtěli koupit černobílý telefon je už minimální. Barva je prostě in. Jenže co když chcete telefonovat a ne koukat a display plný animací?
Řekněme, že nějaké tři-čtyři roky jsem používal barevné telefony (pokud nepočítám Nokii 7110, kterou mám jako záložní), tak by se mohlo zdát divné, že o téhle možnost vůbec uvažuji. Mám ale své důvody.
První důvod spočíval v rychlosti (Ano, měl jsem poslední 2,5 roku Sony Ericsson T610 a potom T630. Z důvodu výhodného nákupu.). Opravdu jsem už začínal být alergický na půslekundové prodlevy po každém kliknutí v menu. To stejné u psaní SMS. Mnohdy jsem už měl pocit, že s tím telefonem třísknu o zem
Další důvod se týkal toho, že vážne nepotřebuji, aby telefon měl foťák...tedy spíše "detektor světla", menu plné barviček za použití displaye, na kterém ve dne stejně nic za denního světla neuvidím.
A co tedy potřebuji?
Ze všech těchto požadavků jsem vymyslel Nokii 6310i. A skutečně ji, za více než zajímavou cenu, koupil. Běžně se na netu dá sehnat do 2 tisíc Kč v krabici.
Není to nejnovější telefon, ale funkcí má spoustu, kvalitní konstrukci i display, umí bezvadně data a je po čertech rychlá. Co víc si můžu přát. Pokud máte podobné požadavky jako já, zvažte tento telefon, je to opravdu skvělý přístroj.
Rozhodnutí bylo vcelku jednoduché protože preferuji tyto značky: Nokia, Sony Ericsson a Samsung. Samsung mi ve sféře BW telefonů neměl co nabídnout a třeba Ericsson T39m je sice podobně nabitý funkcemi jako Nokia, kterou jsem si koupil, ale je malinký, což mi opravdu nevyhovovalo...navíc ta mega-anténa .
Tiskni
Sdílej:
Sehnat nekde Siemens S35i. Je to skvely telefon a cena bude nizka. Ja ho mel 2 roky nez jsem ho utopil. Pak jsem mel S55 a ted mam M65 a na barvy si nestezuju.