Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Někdy i užitečné výplody z mozku závislého linuxáka.
Mnozí by jistě nesouhlasili, ale i přes nehorázné poplatky je PayPal nutností. Většinu zboží, co jsem zatím nakupoval, jsem platil právě přes PayPal. Je to nejjednodušší a zvláště na americkém Ebayi velmi oblíbený způsob placení. Navíc jsou, díky tomu, že PayPal je vlastněn Ebay, Inc., platby ve většině případů pojištěny. Všechny platby na Ebayi se dělají dopředu, tj nejdříve peníze, potom zboží.
Chceme-li platit přes PayPal, je třeba na něj nejdříve peníze nějak dostat. Obyčejně se tak děje prostřednictvím platební karty. Nemusí nutně být embosovaná, stačí když máte od banky povolené platby na internetu.
Po registraci vám z karty strhnou (na požadavek) 1.5€. Potom z výpisu z banky přepíšete do aplikace PayPalu potvrzovací kód, který se objeví jako poznámka u této transakce a váš účet se tím aktivuje. Po této operaci již můžete platit. Buď tak, že převedete ručně na PayPal peníze z karty na váš účet nebo automaticky až při platbě za zboží. Pozor ale na limit vaší karty
Dále by asi bylo záhodno si otevřít účet na Ebayi. Jako nový uživatel budete mít nulový feedback, což je celkem nepříjemná situace neboť vám někteří prodávající nebudou chtít zboží prodat.
Nechci zde vysvětlovat všechny maličkosti, které je třeba před klepnutím na přihazovací tlačítko mít na mysli. Na ty příjdete časem sami. Spíše bych chtěl probrat vše, co následuje až po kliknutí na Koupit, to jsou informace, které není možno zjistit v nápovědě. Zvláště jste-li z amerického pohledu ze Sovětského svazu .
Vždy je nejdůležitejší je ale vždy si pořádně přečíst všechen text a fotky, co jsou k položce k dispozici. Zvláště důležitá je otázka poštovného. Nebojte se ptát! Prodávající vás za vaši špatnou angličtinu/nemčinu/etc neukousne a předejdete chybě, která by vás mohla stát nepěknou diskusi se správci Ebaye. Též je třeba sledovat feedback prodávajícího. Riziko nákupu něčeho vadného, ač byla položka uvedena jako funkční, vždy existuje. Feedbackový systém ale zajišťuje, že prodávající jsou většinou solidní a nedovolí si prodat nekvalitní zboží.
Jednozančná výhoda Ebaye je v tom, že zde koupíte téměř vše. Pokud jste již někdy v českých zemích sháněli nějaké exotické zboží, víte, jaký je to problém. Ne ovšem na Ebayi
Předpokládám, že jste si položku prohlédli, přečetli všechny texty napsané maličkým písmem, máte aspoň prolétnuté obecné podmínky Ebaye a Paypalu a teď jen kroužíte myší nad tlačítkem pro přihození či Buy It Now.
Po dokončení procesu nákupu (opět uvažujeme PayPal), jste přesměrováni na stránky pro zaplacení, příhlásíte se a peníze budou načerpány z vaší karty. Kurz, s jakým bude provedena konverze je uveden na stránkách PayPalu, obecně ale mohu říci, že se příliš neliší od devizních prodejních kurzů většiny českých bank (příklad).
Předpokládám, že jste provedli přepočet součtu Cena položky + Poštovné do českých korun a máte teď představu, kolik by vás položka měla asi tak stát. Zde je ale právě největší problém, který se pokusím nastínit v následujícím odstavci.
Právě v otázce placení, cla, daní a podobně jsou asi největší nejasnosti. Konkrétní částka, kterou zaplatíte, se vždy odvíjí od deklarované ceny zboží bez započtení poštovného.
Je třeba vědět, odkud vaše zboží poputuje. Posílá-li prodávající zboží ze zemí mimo Evropskou unii, je třeba se mít na pozoru. Přesáhne-li totiž v tomto případě deklarovaná hodnota (k tomu se ještě dostaneme) zboží cca 1000 Kč, vztahuje se na položku povinnost zaplatit DPH. Pro vás to znamená, že si musíte k ceně zboží připočíst ještě nepříjemných 19%. Nakupovat mimo EU se ale přesto u větších položek, zvláště u elektroniky a počítačové techniky (řekněme nad 5000 Kč) vyplatí, i spolu s vyššími náklady na dopravu a DPH vycházejí ceny pořád ještě výhodněji než v EU.
V Evropské unii je zóna volného obchodu, DPH ani žádné další jiné poplaty se neplatí, pohyb zboží se vůbec nesleduje. Zde tudíž zaplatíte opravdu jen cenu zboží a poštovné.
Jsou-li vaším primárním zájmem počítače, nemusíte tuto otázku vůbec řešit, na počítačovou techniku se totiž vztahuje převážně clo 0%, tj. nezaplatíte navíc ani korunu. U jiných položek tomu tak ale být nemusí. Informace najdete v obrovském škaredém nařízení 1549/2006 Komise Evropských společenství. Tento dokument obsahuje procentuální sazby všeho možného zboží, které můžete do EU dovézt. Opět platí, že v rámci EU si k ceně nic připočítávat nemusíte.
Též je podstatné, zda je zboží komerční prodej nebo zda jde o dárek. Zkušenosti opět praví, že na západě vám zboží nikdo jako Gift nepošle, zatímco třeba v Číně je to běžná praxe
Když už jsme si zboží nechali poslat, tak existují asi tak tři případy, jak může jeho doručení proběhnout.
To, jestli budete muset pro získání vašeho zboží něco udělat závisí též na tom, jestli bude balík, ve kterém dojde, správně popsán. Důrazně doporučuji, pokud nakupujete mimo EU, si nechat fakturu či jiný doklad o ceně nalepit (třeba do pytlíku, ale tak, aby byl přístupný bez rozbalení balíku) na balík. Když bude totiž vevnitř, tak mohou celníci při pochybnostech o obsahu balík otevřít. Nebude-li faktura přítomna a nikde nebude uvedena cena, hrozí vám dále, že bude zboží oceněno dle ceny na českém trhu, což ve většině případů znamená, že zaplatíte o hodně víc! Obyčejně prodávající cenu zboží a druh vypisují do Customs declaration, takže konkrétně s tímto problémy nebývají. Zvláště u dražsích položek bych na to ale prodávajícího upozornil.
Musíme zaplatit DPHKdyž jsem v USA kupoval dva notebooky celkem v ceně cca 11500 Kč (tady asi za dvojnásobek ), přišel mi před doručením z Vyclívací pošty Praha dopis, ve kterém se psalo, že není možné zjistit, zda jde o zásilku obchodního charakteru, či ne. Zde existují opět dvě možnosti. Nechcete-li zboží dále prodávat a máte v plánu si jej ponechat jako fyzická osoba nepodnikatel, stačí tam zavolat, maximálně (jako jsem musel já) odfaxovat čestné prohlášení, že zboží nemám v úmyslu prodat a že je čistě pro mou soukromou potřebu. Poté vám je už pošlou na "vaší" poštu, kde DPH zaplatíte na přepážce (jako kdybyste platili dobírku). Pokud chcete zboží dále prodávat, doporučuji si prohlédnout nepříliš přehledné stránky Celní správy ČR, kde najdete podrobnosti. S "nesoukromým" použitím zkušenosti nemám.
Pražáci asi ocení, že si na poštu mohou zajít přímo a vyřídit to na místě. Sice si musí vystát frontu a přečkat pár nervózních úředníků, ale zase dostano to, co si koupili dřív do ruky
Je-li cena vašeho zboží nižší, než stanovuje limit, zásilka vám normálně přijde domů jako klasický balík, nemusíte se vůbec otázkami DPH zabývat.
V tomto případě je situace nejjednodušší, není třeba se obávat ani DPH ani cla, zboží opět příjde jako klasický balík jakoby vám jej posílala třeba babička.
Rozbalíme, vyzkoušíme a pokud je vše v pořádku, dáme prodávajícímu kladný feedback. Tím je transakce dokončena.
Doufám, že se mi podanými informacemi, alespoň částečně, podařilo vyjasnit, jakým způsobem se realizuje nákup zboží na internetu a jaké problémy jsou s tím spojeny. Nepovažuji se za odborníka, nakoupil jsem zatím jen pár kusů zboží. Přesto, pokud jsem na něco zásadního zapomněl nebo neuvedl dostatečně jasně, zkuste mně na to v diskusi upozornit, uvidím, co se s tím dá dělat.
Tiskni
Sdílej:
Vyhoda - cena.
Nevyhody - jina zastrcka do site, jine popisky klaves (vetsi problem by ale byl notebook treba z Francie), obcas problem se zarukou