Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
No, jestli funguje, to nevím. Každopádně se tváří, že je zapnutý:
thinkpad:/home/gum # cat /sys/module/pcie_aspm/parameters/policy default performance [powersave]
Čokl bude zřejmě zakopaný ještě někde jinde. Zkoušel jsem se systémem dělat všechno možné (např. snížit refresh rate nebo vypnout DRI) ale na spotřebu Visty se nedostanu ani omylem. Oproti openSUSE 10.3 je to ale stejně rozdíl přes 1W, takže tak nějak tuším, že s dalším vydáním by se to opět mohlo zlepšit. Ještě uvidím, jak se na tom všem podepíše výměna KDE 4 za KDE 3.
ACPI FADT declares the system doesn't support PCIe ASPM, so disable it
Bingo! Díky za nakopnutí Ale co s tím? Novější jádro? Nebo je to natolik experimental feature, že jede jen na několika vybraných deskách a konfiguracích?
Hm, to je problém. Zkoušel jsem ještě jaderný parametr pcie_aspm=force
, nemá to ale žádný efekt:
PCIe ASPM is forcedly enabled ACPI FADT declares the system doesn't support PCIe ASPM, so disable itBIOS mám nejnovější, jaký Lenovo nabízí (jako bonus mi po aktualizaci začal pískat počítač). Asi se s tím budu muset smířit :-/
Zajímavé, já jsem si včera v ArchLinuxu lebedil nad KDE4. Zdá se mi, že od posledně (kdy sme ho zkoušel) odvedli kus dobré práce. Panel už funguje, GUI se mi zdá úspornější, kwin běhá nádherně.. Prostě se mi líbí. Třeba je ta "pomalost" chyba/fíčura SUSE..
K tomu dvě věci:
- používám KDE 4.1 na mobilní nVidii 8600 M a při přepnutí 1280x800 na 1280x800+1600x1200 nevnímám žádné zpomalení ani enormní nárust zátěže grafiky
- věcí druhou jsou drivery - u těch ostrých to grafiku málem zabilo, u novější bety již kompozit funguje myslím správně a zatěžuje grafiku tak, jak bych očekával (žádné zabíjení)
Takže ze svého pozorování bych to viděl jako problém drivery-grafika, než přímo KDE 4.
Bych se s dovolenim pripoji. Mel jsem betu2 bez kompozice a bylo to na hranici pouzitelnosti...
No vidíš, já mám 4.1 a pohoda.
videl jsem nekolik podivne funkcnich Vist dodanych s notebooky (Acer, proc se s tim srat), ktere mely 512MB ram, dost pomaly disk a tuny hovadin (predinstalovana trial verze nejakeho antiviru atd.) spoustejicich se po startu - u jednoho konkretniho jsem provedl odinstalaci jednoho ze dvou antiviru (juzr byl aktivisticky) a timto snizenou celkovou pomalost (ja bych s tim praskl o zem) stroje jsem oznacil za normalni (aby mel juzr zkalibrovanou skalu, co je rychle a co je pomale a proc se pocitace nevybiraji v prodejnim skladu a-la tesco)
jake podivne chovani jste pozoroval vy?
byl to desktop, ktery vyrobce dodal primo s vistami?
K tomu ještě navíc zkušenost s podivným chováním síťového rozhraní
Podívej se na nastavení té síťovky. GBit Intel (ke kterému mi Vista poradila url pro ovladače - to je dobrá novinka), mi jel z počátku max 15MB/s. Takže jsem se koukl do nastavení síťovky a poladil. No dostal jsem se na podobnou hodnotu jako v XP. FTP jede rychlostí disku, z RAM to jede tak 85MB/s. Problém byl v zapnutých/vypnutých vlastnostech, které můj switch a nebo druhá strana neumí.
Co vám na openSUSE 11.0 s aktualizacemi nejde? Zkoušel jste GNOME nebo KDE 3.5? Moje zkušenosti jsou takové, že jsem odladěnější a dotaženější distribuci (s takovými verzemi sw) ještě neviděl.
primlouval bych se za bod do seznamu: vyreseni vsech (tak teda aspon prvniho tisice) reportovanych bugu a bod: zaplaceni 1000Kc studentikovi (a jeho matce! ha), aby si k tomu na 5 hodin sedl a sepsal vsechno, co mu prijde divny
no prave (prvnich tisic - proc ti jako prvni reakce na "prvnich tisic" vytane na mysli prvnich tisic zadanych namisto prvnich tisic v nejakem tvem prioritnim poradi, nechapu, ostatne k distribuci jsem se vubec nevyjadroval, naprosto mimo misu, pointa byla jinde) - no prave na cely prvni odstavec
zaplatte mi vsechno, co platite tomu dost lidi (+ rodicum) a ja odvedu lepsi praci, jinak si nedovedu vysvetlit, jak je mozne, ze pokazde ve velmi kratke dobe (radove do 5ti minut) na bugy narazim, beze snahy
hele rekni to na rovinu, QA proste delaji uzivatele; ja ani za penize (odmitl jsem to i v soucasnem zamestnani), nadto uvaz, jaky smysl ma pridavat bug report do seznamu citajiciho radove 100 000 a vice...
ty nemuzes udelat nic moc, pohybujes se v danych mezich, se kterymi nehnes (tempo vydavani distribuci, mnozstvi sw, realne casove naroky na testy)
Vždyť u toho OSS můžeš testovat klidně každý denNo na styl "checkoutni si, zbuilduj a testuj" asi moc zajemcu nenachytas
to že to dělá málo lidí, to je něco jiného.Chybi motivace. IMHO je potreba zahrat na strunu prestize. Pokud ti lide nejsou za to testovani placeni, museji mit alespon pocit, ze mit moznost to testovat je nejaky typ "ranku". Pokud vim, tak treba u toho Applu tuhle moznost maji krom zamestnancu dokonce jen devs, co si plati ADC subscription... ze to zni uchylne, nechat testovat jen lidi, co vyvali jen za subscription u Applu minimalne desitku za rok?
Chybi motivace. IMHO je potreba zahrat na strunu prestize.Však takovým způsobem se testuje SLE.
No na styl "checkoutni si, zbuilduj a testuj" asi moc zajemcu nenachytasNe, je to styl proveď zypper ref && zypper dup.
Však takovým způsobem se testuje SLE.No, tak ted jen pockat asi
Ne, je to styl proveď zypper ref && zypper dup.No tak to je dobre, ze to takhle maji poresene. Ma neco podobneho Ubuntu nebo Fedora, kdyz bych chtel s aktualnich zdroju udelat ISO obraz?
od Applu se mi hodne libi toto: http://developer.apple.com/documentation/UserExperience/Conceptual/AppleHIGuidelines/XHIGPrioritizing/chapter_6_section_1.html
no prave (prvnich tisic - proc ti jako prvni reakce na "prvnich tisic" vytane na mysli prvnich tisic zadanych namisto prvnich tisic v nejakem tvem prioritnim poradi, nechapu, ostatne k distribuci jsem se vubec nevyjadroval, naprosto mimo misu, pointa byla jinde)
Protože jsi to nenapsal srozumitelně a jednozančně. Do hlavy ti nikdo nevidí, jak jsi to zrovna myslel. Taky jsem to tak pochopil. Prvních 1000 bugů je prostě prvních 1000 bugů, to nejde okecat.
No kdyz uz mluvis o tom openSuse, musim podotknout, ze narozdil od debianu a ubuntu serveru mi na HP serveru Proliant G neco krasne rozpoznalo "HW" raid, sitovka sla jak po masle, grub nabehl ihned oproti ubuntu a proste celej system slapal jak hodinky, nez jsem v yastu nechal instalovat virtualizaci kdy z nepochopitelnych duvodu chtel instalovat graficke prostredi coz jsem zamitl a nasledne dal vytvorit noveho hosta pro paravirtualizaci a proste pod "oknem" yastu se udelal prazdy radek s kurzorem a nic se nedelo. To me vazne nasralo.
V debianu na jinem stroji proste jen napisu do konzole xen-create a parametry a po predem nastavenem konfiguraku se mi vytvori novej host kterej uz jen zkonfiguruju podle potreby.
A nezlobte se na me, ale na server kde maji jet na xenu 2 virtuali s web servery a databazemi nebudu instalovat X spolu s dalsim balastem.
Máte pravdu, souhlasím s Vašimi příspěvky. Na linux se snažím přejít již asi 2 roky a přesně vše o čem píšete mě vždy vrátí na XP. Naprosto klíčové pro neúspěch mi přijde udělat v lednu rozhodnutí vydat novou verzi 18.12. i kdyby v té době byla nejklíčovější komponenta v padavé betě a 90% počítačů nedokázalo nabootovat. Proboha proč? Copak někdo toho 18.12. tu novou distribuci akutně potřebuje? Radši ať to vyjde v únoru a odladěné s novými funkcemi, než dodržet termín a vydat polofunkční produkt - to se totiž udělá 3x a dobré jméno je v tahu.
(ono aby to nebylo s tou padavou betou tak se tam dá starší verze, která nepřináší nic nového, takže tu pak máme novou verzi OS, co skoro nic nepřináší, je potřeba pro ní udělat repozitáře, má hromadu nových chyb, které se ani nevyplatí opravovat, protože za 1/2 roku bude nová verze postavená zase na jiných verzích klíčových komponent, které budou mít chyby jiné)
- to hrabani na disk me sere taky, zpusobuje to indexovani; sice to diky prioritizaci i/o nic nezpomaluje a nicemu to nevadi, ale jeste z dob davnych (kdy bylo ram malo a swap velmi pomaly) to na mou psychiku nepusobi dobre, indexovani se ovsem da vypnout
- k bezduvodnemu samoprobouzeni - stavalo se mi asi tak ve ctvrtine pripadu, ze po klepnuti mysi na odpovidajici polozku v menu, se mi komp uspal a hned probudil, zjistil jsem, ze standardne (debilne) je to nastavene tak, ze jak stisknuti mysiho tlacitka, tak pohyb (byt ten nepatrny pri klepani na onu polozku) zpusobi to probuzeni - lze zakazat ve spravci zarizeni u konkretniho kousku hw
- to vyse asi neni vas pripad, na starsim notebooku se mi tez delo samoprobouzeni bez jakychkoli zjevnych pricin - tezko to vsak pricitat cinnosti disku (zase z nich nedelejme hovada), kdyz stolni stroj to nedela (a taky rube), pricitam to nekompatibilite daneho hw s Vistama (i kdyz vyrobce dodava ovladace, ale cemu dnes verit - viz zkusenosti s kecama vyrobcu o linuxove bezproblemovosti notebooku (hp napr., reknou to o vsem, resp. on to rekne kazdy o vsem))
Indexovani byla prvni funkce, kterou jsem vypnul. Bez jakehokoli efektu To samoprobouzeni po mysovani bych pochopil, jenze tenhle system byl 100 % idle a ja se jen dival na kontrolku disku aniz bych na cokoli sahal. Priznam se vsak bez muceni, ze jsem to dal nezkoumal, tak se jen nekde mozna odskrtne neco stylu
[ X ] Neustale hrabat na disk
a je po problemu.
sice ne k WS 2008, ale z podobneho soudku - sprava sitoveho pripojeni na Windows Mobile (pred verzi 5, jak v 5 nepomatuji, ale myslim, ze to same, pozdeji nevim) to je taky naproste psycho a vytvor geniu, predstavte si abstrakci, ktera nema vyvedene nektere podstatne aspekty do ovladaciho gui (pricemz ale stale plati ze pravdu ma ta abstrakce za tim) - lehce se tam dalo dostat do stavu, kdy existoval jakysi profil, ktery nebyl aktivni (nemel by tedy mit na provoz jakykoli efekt), nesel odstranit (nebyl aktivni, system ho nevidel) - ze stejneho duvodu nesel menit a presto jim byly ovlivnovany nove vytvarene profily (nemoznost duplicity nekterych unikatnich udaju), proste psycho (a zrovna na stroji, kde by clovek vzhledem k omezenym ovladacim moznostem ocekaval vypilovanou usability)
Ta sprava site je vazne hardcore. Znamy chtel onehda zjistit, proc mu nefunga internet (problem byl nakonec na strane UPC) a ze at se jako stavim. Samozrejme Vista. Zorientovat se v tom mi trvalo asi 10 minut, potom jsem vsak pochopil, ze i na win to bude rychlejsi z konzole a mila klikatka hodne rychle zavrel.
Nejak nechapu, proc to predelali timto zpusobem, co tim mini docilit...
netsh
, ale oproti ip
z linuxu je strašně ukecaný a kontexty do kterých se uživatel musí dostat, aby změnil IP adresu se nedají pořádně zapamatovat. To by ještě nebylo to nejhorší, protože největší prasárna je, že abych změnil nastavení sítě pomocí netsh
, tak musím napsat "Připojení k místní síti 1" (Na vlastním systému přejmenuju okamžitě na eth0, eth1, atd. V těch WS je naštěstí jen "Network 1". Ale na cizím, většinou lokalizovaném systému, je to nevychované. Cože? Čím se to pak jako ovládá? To si nedokážu představit
Vista by Lenovo je dost nepovedený kousek SW. Instalace na R61 trvala snad 4 hodiny a zahrnovala cca 8 restartů, vlastní systém nabíhal jak šnek do zatáčky a celková odezva systému horší jak KDE4 s nVidií (a to už je co říct). Navíc nějaký kousek SW od Lenova způsoboval pravidelně vytuhnutí systému, takže tvrdé vypnutí několikrát denně bylo normální. Zkoušel jsem ten systém vyčistit, ale na pravou příčinu těch problémů jsem nepřišel. Takže to vyřešilo instalační DVD s Vistou od MSDNAA a od té doby spokojenost. Systém rychlý a vcelku bez problémů. Ačkoli jsou to Windows, musím říct, že docela spokojenost. Jenom se jí moc nelíbí "pouze" 70GB partition, kterou jsem jí dal kvůli dualbootu.
ty 4 hodiny jsou opravdu strasne, instaloval jsem Vistu pouze parkrat (na odpovidajici a na trosku strarsi hw - a notebook k tomu) a instalace vyrazne rychlejsi nez XP (asi smazeni imidze misto kopirovani tuny malych souburku), tak 20 minut rekl bych
Instalace z obyčejného DVD je na opravdu na cca 20 minut, ale z recovery partition to opravdu trvalo cca 4 hodiny. Nevím, co s tím Lenovo dělá.
to je hruza, blby je, ze jak ma toto ktery vyrobce vyresene, se clovek prilis moznosti dozvedet nema - ja mam napr. od hp recovery dvd, ktere je v pripade, ze disk neobsahuje defaultni bootloader v mbr (treba odstranim zcela linux a zbyde mi tam torzo grubu - pri kazdem bootu bych musel ruco bootovat partisnu s win) samo o sobe uplne na nic (odstranili jednu dulezitou utilitu, tusim fixmbr nebo tak nejak), proste JEN s pomoci tohoto dvd se to zvladnout neda, taky posusnani
Matka dostala k Vánocům notebook (HP 6730s). Samozřejmě s Vistou. S většinou věcí musím naprosto souhlasit, jenom disk se tu asi nevypíná vůbec (jak by taky mohl). Taky jsem si říkal, že bych to mohl používat jako přehrávač HD videa na TV, když je tam X4500 tak by mohla jet akcelerace, jenže prakticky funguje takhle a přes CPU notbeook začne staršně hučet. A pak prý, že je Linux k ničemu, že tam tyhle věci nejdou. Ve Windows jdou ale taky jenom teoreticky...
dostat takovyhle notebook, ktery toto dela, tak ho vezmu a hodim na hlavu prodejci, nechovejte se jako ovce
když je tam X4500 tak by mohla jet akcelerace, jenže prakticky funguje takhle a přes CPU notbeook začne staršně hučet.
To mi skoro připomíná Dirac akcelerovaný pomocí CUDy nebo libglew.
Mně na Vistě HDMI jde, ale na linuxu ne (Intel X3100), z linuxu tam jde dát jen 480p, takže to beru, jako že to nejde. Vista tam správně napere i 1080i (maximum dovolující TV). A Intel dodává k ovladačům pěknou utilitku ala xrandr s podporou profilů a pracovat s externími monitory je krása. Naopak na linuxu se mi s nima jinak než z příkazové řádky nepovedlo (xrandr), gnomácký nastavovač se tvářil, že nastavil, ale nenastavil. Dále mi nejde v linuxu přes HDMI zvuk, ve Windows ano. Ve Windows musím nainstalovat všechny možný i nemožný ovladače, ale to musím i v linuxu, kdy musím půl hodiny editovat HAL pravidla pro touchpad a klávesnici (dá se časově přirovnat k nejméně 5 nainstalovaným ovladačům) a ručně kompilovat modul broadcom-wl pro funkčnost wifi (opět nejméně 5 nainstalovaných ovladačů ve Win). Po instalaci Fedory 10 na mě čekalo něco přes 200 updatů, a to sotva vyšla, takže tady bych vistu neodsuzoval. Vista aktualizace nainstaluje a vyžádá si restart, což udělala i fedora, takže nastejno. Ve linuxu se zasekne cheese při práci s kamerkou a vyřadí v4l až do restartu, ve Win kamerka běží bezchybně. V linuxu mi nejde mikrofon, ve Windows ano. V linuxu mi nefungují multimediální tlačítka bez složité ruční konfigurace, ve Windows ano. V Linuxu mi nejde čtečka paměťových karet, ve Windows ano. Pro mě je tedy Win jasná volba.
Ke KDE4: Všichni nadávají nvidii, jak má pomalý ovladače. Dnes jsem si v ArchLinuxu nainstaloval KDE4.2 z kdemod-unstable a je to nechutně pomalý, pohyb oknem = záseky a čmouhy. Otevření kmenu trvá věčnost. Překreslování GUI taky. To i gnome se zapnutým compizem je na tom lépe. Mnohem lépe. Ale Vista je na tom však ještě lépe.
Ano, Windows má svoje mouchy, to nepopírám, ale Linux jich má mnohem víc.
Po precteni tveho zapisku jsem si vzpomnel na Jindircha Plesingera, budiz mu zeme lehka. Byl to taky takovej prudic za kazdou cenu a pro mne vetsinou zabavna hricka, ale nekdy ty jeho vyplody davaly smysl.
Pro me stale ukazuje rucicka vah na misku s linuxem, ale v par tech tvejch problemech se vidim a treba ted se zle zhoupla prtoze v gentoo momentalne neni fungujici bluetooth(musim chodit prepinat televizni kanaly na notebooku ruco :) a novej xorg spolu s halem taky neni zadnej milacek. Pak ale prijde pritelkyne s nejakym problemem co ma s Win na pracovnim MacBooku a ja si uvedomim ze jsem spokojenej tam kde sem.
Po precteni tveho zapisku jsem si vzpomnel na Jindircha Plesingera, budiz mu zeme lehka. Byl to taky takovej prudic za kazdou cenu a pro mne vetsinou zabavna hricka, ale nekdy ty jeho vyplody davaly smysl.
A já si zase myslím, že problémy nejsou ani tak v systémech(teda jsou, ale ne v takové míře v jaké se je zastánci jednotlivých táborů snaží líčit) jako spíš v lidech. Někdo prostě bude hledat chyby snad všude možně jen ne v sobě. Někdo bude obviňovat snad všechny komponenty systému, vývojáře, uživatele a snad všechno jen ne sebe. Sám pár takových středů vesmíru znám(jeden je dokonce můj spolubydlící) kolem kterých se točí vše včetně celého vesmíru a mám pro ně jedinou zprávu: Zůstaňte si tam kde jste nejvíce spokojení, protože kdo vás má furt poslouchat?
Ja chcu taky MacBook, MacOS jsem na svém noťasu zkoušel, opravdu super OS. Jenom mi tam nešla zvukárna s kodekem IDTněco a po startu se automaticky uspal displej a pomohlo smazat intelácký kexty, zapnout autologin a na myšítko do libovolnýho rohu přidat "sleep" a pak zase intelácký kexty nahrát. Po zapnutí jsem pak musel myšítko našoupat do rohu a ukázal se obraz. Kamerka tam kupodivu šla, VGA výstup taky a v té době jsem ještě neměl ten HDMI kablík, takže jsem to nezkoušel. A pak to také nebylo zrovna legální, tak jsem ho pak smáznul.
Nedaruje někdo MacBook?
Já s autorem blogu v podstatě souhlasím. I já mám podobný názor, že jakýkoli Linux (i OpenSuse s KDE 4.2) je lepší než slavný Windows Vista. Jestliže na Vistě pracoval tým mnoha programátorů po několik let a vývoj stál mnoho milionů dolarů, tak tomu výsledek vůbec neodpovídá.
Se systémem obludných rozměrů a špionážními metodami získávání informací o legálnosti používání ať se jde Bill se Stevem zahrabat. Já jsem Vistu také chvíli zkoušel. Systém neustále něco šrotuje, získává aktualizace, a OpenSuse je proti tomu bleskurychlý systém. Zvýšenou bezbečnost Visty jsem zaznamenal hlavně v tom, že systém se každou chvíli ptá, jestli jsem dannou operaci opravdu spustil já, a ne třeba vzdálený hacker . Po týdenním zkoušení jsem se s Vistou nadobro rozloučil. Přiznám se, že systém jsem získal nelegálně pomocí jednoho válečného fóra. Dostalo se mi poděkování od společnosti Microsoft, že používám legální software
.
Co také jiného na linuxovém webu čekat, že .
systém se každou chvíli ptá
Dá se nastavit. Ne hluboko v registrech (jak jsem se též dočetl), ne externím prográmkem, ale jednoduše přímo v nastavení userů.
Fakt nevím, odkud se berou ty "zasvěcené řeči" o tom, že je to nepoužitelný systém. Vlastně vím. Od lidí, co to neumí nastavit (a nebo dělají, že neumí - aby měli co kritizovat), nebo nemají vhodný hw (což je ale stejný problém jako u jiných OS). Po více než roční zkušenosti vím jediné: je to prostě jen další pokračování řady NT (dle mého velmi zdařilé). Nic víc.
to jsou argumenty devitiletyho ditete, uplne totez lze rici o cemkoli
tak to toho treba jeste moc neznas
cokoli = cokoli, co stoji v kontextu (vnimame kontext ne) opensuse vs. vista za zminku -> linux a windows
mrkni na fora o linuxu - hemzi se to tam zoufalymi vykriky "jak rozjet abc na linuxu" atd.; proste "o cemkoli"
urcite citis rozdil mezi bugem typu "nezavisle na hw konfiguraci se v teto situaci deje toto a to se dit nema" a "tahle sitovka ve windows nejde", diskuze byla (vyjimecne, vyjimecne se to nedostalo do spiraly o ovladacich v linuxu) jinde, proto ten povzdych o mentalnim veku
holt kazdy mame pred ocima nejaky ten filtr - ja kuprikladu o lidech, kteri si neco neumeji nakonfigurovat, vubec nemluvil, reaguj prosim na to, o cem jsem mluvil
to za tech par tydnu -> no muj nx6125 cekal podstatne delsi dobu (ubuntu se stihlo otocit dvakrat nebo trikrat, rekl bych) nez par tydnu na vyreseni problemu s nefungujicimi vetracky, dost zasadni, kdyz se ti usmahne procak, nekomu se jen nechtelo poradne implementovat do sveho produktu ACPI
k tem linuxovym distribucim, kde bylo rok neco zasadniho rozbiteho - vsechny s verzi jadra nizsi nez tusim 2.6.22
a jeste jednou
nemohu soudit o tvem WPA problemu, psalas "nefunguje sit", coz je popis jak stehno - me wifi ted doma zcela bez problemu pres WPA2, tak pocitam, ze kdyz si to tamhle na krabicce prepnu, ze i to WPA pujde, asi uz to vyresili...
nekomu se jen nechtelo poradne implementovat do sveho produktu ACPITím jistě myslíš výrobce svého notebooku, že?
ale to strilis od boku, ze
mrkni na http://bugzilla.kernel.org/show_bug.cgi?id=5534 a udelej si obrazek sam
Začínám mít pocit, že operační systémy začínají získávat vlastní vědomí, nebo duši.To uz si uzivatele o Windows mysli davno, videl jsem lidi, co se svym pocitacem mluvi podobne jako treba se psam. Dokonce jsem se setkal s uzivatelkou, ktera se k pocitaci (s Win98SE) temer modlila a jeji pracoviste pripominalo oltar nejakeho kultu voodoo. Jeste ze ji nepovolili svicky, to by byla oltarovitost naprosto dokonala
To je sice všechno pravda, ale když si představím, že si ortodoxní windowsák nainstaluje nějaké to Ubuntu od kamaráda, tak to dopadne úplně stejně. Ano, možná jsem k tomu systému kritický ale je to prostě tím, že mu nerozumím a neumím ho používat tím správným způsobem. Windowsák ví, že nemůže smazat NTOSKRNL
a linuxák zase, že rm -rf /
pod rootem není dobrý nápad. Tento blog je jen zrcadlem všech těch blogů na Živě o tom, že si někdo pustil Ubuntu a že mu smazalo Windows a pak i zapálilo monitor.
Domnívám se, že relativně dobře je na tom Mac (možná je to opět jen předsudek) z hlediska uživatelské přívětivosti. Opět jsem na něm pracoval asi tak 10 hodin celkem, ale z toho, co jsme viděl, jsem měl dobrý pocit. Tedy až na to, že si všechno musí člověk koupit za těžké dolary
Vista je dost shit – ví to i MS sám, proto tak zoufale urychluje a rozdává beta verze nástupce Vist.
Ale můj názor je, že na desktopu je i s těmi nepodařenými Vistami nesrovnatelně méně problémů, než s jakýmkoli Linuxem. Pokud si odmyslíte, že jste odborníci na instalaci Linuxu, pak v 99,9% případech i u znalých lidí (znalý = znalých počítačů, ale přeci jenom občas dělající posledních několik let i něco jiného, než čte manuály a HOWTO, jak instalovat Linux) to skončí na desktopu preferencí Windows – je to mnohem méně problématické uchodit a vyladit všechny problémy.
Je naprosto jasné, jaký závěr může dopadnout na linux serveru.
O kousek výše píše Anička, že mají snad řádově 100 000 reportovaných bugů. Zajímalo by mě, kolik by jich bylo, kdyby linuxové distribuce nebalily tisíce programů a namísto toho prostě dělaly základní systém jako Windows s tím, že sami autoři programů by dodali balíčky připravené sami (samozřejmě v Linuxu by pár set základních programů muselo být připraveno už z distribuce, to dá rozum). Podle mě naprosté minimum. A to tuhle zbytečnou práci skoro každá distribuce opakuje znovu. Stejně mě zajímá, jak to jednou dopadne, protože počet linuxových programů dosti prudce roste a jednou to přesáhne časové i finanční možnosti jakékoli distribuce.
Jinak Vista je kontroverzní téma i ve Windows táboře – většina lidí používajících Windows je považuje za nepodařený systém i když Windows používat chtějí. Dokonce mě překvapilo, že jeden můj zahraniční kolega, který vychvaloval Windows až do nebes, a cokoli od MS pro něj bylo to nejlepší když zkusil Vista, tak poprvé v životě řekl, že je to hnus. A vrátil se na XP.
Linux by měl ideální šanci trochu vystrčil růžky, ale bojím se, že Windows táboru nemá fakticky co nabídnout. Linux je problematický, a těch pár lidí, co doma, nebo pár lidem v okolí udržují Linux a řeší za ně problémy to nevytrhne. Skoro vždycky se objeví problém, se kterým je těžké si poradit – já totiž ještě neviděl success story ve svém okolí, kdy by někdo, i jinak velmi zkušený člověk prošel k Linuxu a nevrátil se po čase k Windows na dektopu. A to i tehdy, když na začátku byl velmi velmi nadšený a rozhodnutý Widnows už nevidět. A první co padne za oběť je názor, že „Linux je bezchybný a spolehlivý a neproblematický, ne jako Windows“, což jsou většinou názory vyčtené z komunity.
Jenom doporučuji ještě ke statistickému heuristickému zjištění poruchovosti WIndows provést korekci o koeficient rozšíření Windows a LInuxu.
provést korekci o koeficient rozšíření Windows a LInuxu.Ano, to je velice výrazný argument zastánců OS Windows. Pramení již z dob, kdy Bill Gates se Stevem Ballmerem navěšeli bulíky na nos IBM o potřebnosti MS DOS a potřebnosti Windows pro firmu Apple. O vzestupu firmy Microsoft doporučuji zhlédnout film Piráti ze Silicon Valley. Moderní pokračovatelé Billa a Steva jsou různí sofistikovaní programátoři Ponkrácové z http://ponkrac.net.
slovo "argument" a odkaz na film bys nemel pouzivat dohromady, pusobi to smesne
ty tisice reportovanych a neopravenych bugu jsou nejspis vycucane z prstu... nebo jeste lepe chyby uzivatelu
ono tech uzivatelsky vyditelnych novinek neni tolik aby ospravedlnily obtize spojene s prechodem a vyssi hw narocnost, navic ono anoncovani dalsi verze takto brzo po vistach mi prijde jako podraz na uzivatele
souhlas, navic je dnes tak snadne nainstalovat system uvnitr virtualniho stroje..., tak proc rvat linux na skutecne zelezo
Za napad distribuovat jenom zaklad a zbytek at si uzivatele dolepi sami teda pekne dekuju.
Balickovaci systemy jsou proste vec, na kterou MS nema odpoved. Kazdy honi po internetu programky pochybne kvality, aktualizace je taky takova vselijaka.
Ac Vase nazory jinak povazuji za celkem rozumne, tohle je podle mne proste ptakovina.
No, to ony vesmes vsechny Windows staly do prvniho SP za prd.
Něco podobného by se dalo tvrdit i o nejpopulárnějších linuxových distribucích vhodné i pro BFU během docela výrazné první části svého životního cyklu.
Hm, pouzivam openSUSE i Ubuntu. Posledni verze a nemam problerm.
Minimalne Ubuntu bylo uplne v pohode nejak od alfa5.
Tento rok som si povedal, ze uz nebudem pit, triezvy nie som, ale nepadam ani pod stol. K Viste mozem povedat len tolko, ze ju nepoznam. Momentalne riesim zasadnejsiu vec. Ci sa mam zamerat na Gnome alebo KDE 3.5.10. Lebo KDE4 sa podoba na Winshit, ktory som opustil pri verzii 98 - hikkk! Ja nechcem hrusky, ked mam radsej jablka a ozajjj... Vsetko najlepsie v Novom roku.
Na KDE 3.5 nevidim nic spatneho. Stabilni je a vlastnosti a programu ma habadej.
A jak se tim nedostacujicim stane, kdyz do ted dostacujici bylo v pohode? Nehlede na fakt, ze jenom par jinych se mu alespon blizi.
Nekdo promazne ficury?
Ide o to, ze napriek tomu, ze som bol KDE-ckar, pouzival som teraz asi pol roka Gnome na Debiane, ono to nie je zle, ale chybaju tomu niektore vlastnosti, na ktore som bol zvyknuty uz z 3-ojkovej verzie KDE. U KDE3 sa mi zdala integracia do systemu lepsia a rozsiahlejsia ako u Gnome. Gnome mi pripada ako skladacka pozostavajuca z roznorodeho softveru ktory je priohnuty k tomu aby bolo Gnome ako celok konzistentnejsie.
Inak s tvojimi argumentami suhlasim, ale zostavam pri KDE3, ktore je vdaka paradoxu, ze vyvoj nemusi znamenat pokrok, zatial este funkcne na tom lepsie ako 4-kova rada. Kedysi som sa hnal za najnovsim softverom, skusal distribucie atd, je to cesta do pekiel. Skoncil som pri Debiane, ktory mi ponuka stabilitu a zatial aj orientaciu na KDE3. Najradsej by som bol, aby vznikol nejaky fork tejto verzie, alebo ak v buducnosti KDE4, tak bez tych plaziem a podobnych hluposti...
Tiskni
Sdílej: