Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »
Dobrý den (spíš noc),
mám Thinkpad R61, podle parametrů má stejnou bezdrátovou kartu, takže bych se chtěl zeptat jestli vám funguje indikace wifi a bluetooth v řadě ledek pod displayem.
Zrovna před chvilkou jsem totiž googloval,ale nic funkčního jsem nenašel. Také bych se chtěl zeptat jestli funguje čtečka otisků prstů.
Jinak je to pěkný článek
menuconfig
, kde jsem dal uložit a následně make -j 3
, které jsem změnřil pomocí time
. Možná je někde nějaká krpa make allconfig
(nebo tak nějak, taky už je to pěkně dlouho, co jsem si kompiloval vlastní jádro Mám R50e a na klávesnici nedám dopustit, protože jsem si na to rozložení hodně zvykl.
Ad1) Ty nesmyslné klávesy nad šipkou využívám velmi často. (v multimédiích, webových prohlížečích) A po klasických šipkách šahám stejně neomylně, často se přistihnu, že když sedím u klasické klávesnice, tak mi tam ty nesmyslné klávesy chybí.
Ad2) Abych pravdu řekl, tak mi víc překáží klávesa Win než Fn. :)
Ad3) S tím souhlasím, u R50e se Numlock řeší Shift+NumLock, ale numeriku využívám naprosto minimálně.
Ono je to všechno prakticky o zvyku. :)
Ahoj, peknej zapisek, diky za nej. Sam jsem hrdym a spokojenym majitelem starsiho bratra (X31) a tak by me zajimala jedna vec. Thinkpady pokud vim obecne mivaly snad jenom dva nedostatky.
Mohl bych proto poprosit o detailnejsi hodnoceni v techto dvou ohledech (hlavne ten display me zajima)? Sam se chystam na upgrade asi na T-ckovou radu (z Xka jsem uz asi "vyrostl" - mobilita je fajn, ale obcas se hodi i vetsi LCD, CD/DVD a vseobecne lepsi vybava)
Predem dik, David
Ad. LCD - ja to porovnaval s bratrovym Macbookem a je to fakt docela rozdil. Matna uprava je sice fajn (neodrazi kdejaky postranni svetlo z okna), ale pokud tam ten jas holt neni, tak s tim nenadela nic ani svecena voda. Totez uhly pohledu.
Ad. plasty - plast nahore nad LCD bych mozna i prezil, zvlast pokud u novejsich modelu je "roll-cage" (nosny ram z kovu), ale ty plasty okolo klavesnice vylozene stvou - aspon ze se daji lepit (epoxid to jisti ;o).
Ad. "vyrosteni z Xka" - dok sice nemam (pouzivam externi CD/DVD), ale jinak to sedi. Obcas notebook taky zapojim na externi LCD a klavesnici a udelam z nej v podstate desktop. Ale mluvim o necem jinem - Xko jsem kupoval kdyz jsem jeste byl student. Prenaseni denne na prednasky a hodne cestovani (i outdoor) znamenalo, ze kazde pulkilo vahy dolu se hodilo. Casy se ale zmenily. Cestuju sice porad, ale uz "civilizovaneji" (zadne tahani notebooku v batohu stopem pres Evropu) a zacina mi vadit, ze kdyz si chci vecer s nekym pustit film, tak to chce skoro externi repraky a hlavy hoodne u sebe (kvuli tem uhlum pohledu). Totez plati pro tu externi CD/DVD (neni to zasadni, ale je to nepohodlne), taky vic portu se hodi vzdycky a vyssi vykon za nizsi cenu je jako bonus...
Ted jenom uvazuju, jestli se vyplati cekat az Intel vyda nove Quadcory (planovane v breznu) a koupit az prijdou na bezny trh (planuju tak okolo Vanoc, tzn. kupovat nekdy po novem roce) a doufat, ze s tim zlepsi i to, co se mi nelibi ted (LCD), nebo koupit uz ted dualcore.
Tiskni
Sdílej: