Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
Někdy i užitečné výplody z mozku závislého linuxáka.
Již nějakou dobu přemýšlím nad tím, kterak zjistit, zda se na druhém konci HTTP spojení nachází robot nebo človek. Asi vás napadne obrázkový test známý z publikačních systémů a registrací různých účtu. Není to ovšem ale tak jednoduché, protože ne každý si obrázek s pokrouceným textem může zobrazit.
Vygooglil jsem různá řešení týkající se například jednoduchých logických otázek nebo možnosti si text přehrát jako zvuk. Dokonce i World Wide Web Consortium se k tomu vyjadřuje.
Logické otázky se mi nezdají vhodné, protože sice můžu vytvořit databázi s 200 různými otázkami, ale stejně je možné po nějaké době otázky okopírovat a odpovídat na ně automaticky. Nemůžu použít ani třeba jednoduché výpočty stylu 1 * 3 = ?
, protože na jejich počítání není zas takový problém napsat parser. Zvuk není už vůbec ideální, protože obtěžuje běžného uživatele více než opisování textu z obrázku.
Nenapadá vás nějaké elegantně jednoduché řešení, na které jsem nepřišel nebo mi při googlování uniklo ? Nehodlám se snížit na prosté zamezení přístupu postiženým lidem nebo uživatelům textových prohlížečů.
Tiskni
Sdílej:
Pravda asi by to chtělo trochu poladit, ale mohlo by to být použitelnéno to by chtělo, já jsem z toho tu úvodní trojku nevykoukal a nevykoukal ... a to jsem si dneska ani nezapomněl vzít čočky