Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Někdy i užitečné výplody z mozku závislého linuxáka.
Před necelým měsícem mě pracovní důvody donutily nahradit mé Pre novým iPhonem. Dost jsem se tomu bránil ale práce je práce :) Teď se chci podělit o zkušenosti, které jsem od výměny nabyl.
Oproti Pre působí iPhone jako cihla. A to nepřeháním. Napadlo mě to jakmile jsem jej poprvé vzal do rukou a to stejné napadlo i přítelkyni. S kondomem (gumový obal z akce iPhone Case Program kvůli antennagate) je to ještě horší. Pocit težkého velkého telefonu navíc zůstává, zatím jsem si nezvykl.
Displej je pěkný ale není to nic, co by mě "naprosto dostalo". Na to bych asi musel být větší fanoušek Velký rozdíl je to když oba telefony postavíte vedle sebe, jinak je to jen docela slušné vylepšení.
Ajfon samozřejmě nemá HW klávesnici, což pro mně, jako uživatele, který poslední 3 roky na ničem jiném nepsal, byl zpočátku dost probém. Teď už jsem si trochu zvykl ale i tak píšu podstatně pomaleji, dělám více chyb a nedokážu psát úplně poslepu jako na všech Palmech. Jednoručné psaní je úplná tragédie.
Co mě však na iPhone dostalo je jeho rychlost. Gigahertzový procesor a OpenGL akcelerované prostředí je dost poznat. Akcelerace GUI se v případě Palmu už proslýchá někdy od verze systému 1.0.2 ale nic se zatím neděje a nikdo neví, zda se to s dvojkovým systémem změní. Bylo by to rozhodně velmi příjemné protože rychlost webOSu na současných zařízeních je jednou z jeho největších slabin.
Průběžně jsem si poznamenával dojmy a tak mohl vzniknout následující seznam. Oba telefony jsem používal se středním nastavením podsvícení a trvale zapnutým GPS, WiFi, Bluetoothem a datovou službou přes 3G.
Zkrátka, některé věci se mi na Ajfonu líbí, některé ne. A dost věcí z Palmu postrádám. Nejvíce asi klávesnici a gesture area. iPhone obecně má mnohem slabší podporu dotykových gest a tím pádem tunu zbytečných tlačítek, která jen zabírají místo na obrazovce. Domýšlím si, že je to proto, že gesta mají trochu strmější křivku učení a někteří méně trpěliví uživatelé by nemuseli být s telefonem tudíž zpočátku spokojeni. Multitasking na Ajfonu je...uspokojivý. Zdaleka se nepoužívá tak snadno a rychle jako na Pre ale pokud je to cena za zvýšenou výdrž na baterii, tak si nemohu příliš stěžovat. Musím však říct, že pokud by Ajfon multitasking neměl vůbec, jako na starším systému, tak by pro mně byl zcela nepoužitelný. Velká škoda je nutnost na vše používat iTunes. Hudbu ani videa do telefonu nedostanete jinak než přes iTunes. Naštěstí fotky přetahovat z telefonu lze a v Ubuntu funguje pěkně emulace USB flash takže je mi těch 32 giga aspoň reálně k něčemu
Domnívám se, že ani jeden z telefonů nepřevyšuje nějak výrazně ten druhý. Spíše bych řekl, že jsou každý zaměřeny na rozdílné sorty uživatelů. Nechť si každý vybere, co mu více sedí a co naopak oželí veprospěch druhého zařízení. A s příchodem nových palmích telefonů začátkem roku bude jistě z čeho vybírat... Osobně hodnotím iPhone 4 docela pozitivně a to i přesto, že rozhodně nejsem fanouškem Apple a jejich politika mi nesedí. Jak hodnotím Pre je zde, na Ábíčku, doufám, obecně známo vzhledem k množství textu, které jsem na toto téma popsal
P.S.: Otec má HTC Desire s Androidem 2.2 a HTC Sense. Pro mně je to prototyp totálně nepřehledně a nekonzistentně navrženého GUI v kombinaci s chabou výdrží na baterie. Koncept widgetů je pro mě jen bordel na ploše. Android bych používat zřejmě nemohl. I když, člověk si zvykne na ledasco
Tiskni
Sdílej:
plusy:Cože tohle jsou výhody?
výdrž na baterii (dva dny bez problémů)
nabídka aplikací a možnost nákupu placených i v ČR
Každý, kdo používal nějaký moderní smartphonev takovem pripade jsem rad, ze pouzivam zoufale nemoderni telefon, ktery vydrzi bez nabiti i vic nez tyden.
Dobře pro vás.
Některým jen "telefon" zkrátka nestačí, vám ano. Nokia 3310 mi také vydržela minimálně týden, ale měnit bych za ni rozhodně nechtěl
za tu dobu pošlu tak 5 SMS a jednou si zavolám a každý den zvoní budíkA to je přesně ten důvod, proč to vydrží 14 dní... Protože s tím mobilem nic neděláš... Já chápu, že můj mobil, který je permanentně připojený na GPRS/EDGE/... (email, synchronizace kalendáře), který pořád otravuju s Operou Mobile a protelefonuju x minut denně, je za den a půl vybitý... Kdybych všechny ty věci vypnul, tak to vydrží těch dní 5-6, ale to je cena za všechny features...
Mě ta "směšná" výdrž nevadí - kupodivu jsem každý den v dosahu elelktrické zástrčky, díky které mohu telefon dobít - je to snad špatně?
Jo moje Nokia užnevímjakéčíšloalečernobílá vydržela taky přes týden - ovšem už bych za ni neměnil, ty funkce co téměř každý den používám, zkrátka nemá.
Zajímavé porovnání...
Snad jen k tomu "P.S.". HTC Desire je pro mě snad jediný použitelný telefon v současnosti (zdůrazňuji pro mě) a až na výdrž baterie nevím, co bych mu vytknul. Dle vašeho popisu ovšem vypadá, že váš otec vlastní jiné zařízení než já Iphone 4 bych za něj opravdu nevyměnil.
A to podotýkám jako spokojený uživatel dříve krátce iPhone a teď iPadu - abych nebyl nařčen z antiapplismu
Před necelým měsícem mě pracovní důvody donutily nahradit mé Pre novým iPhonem.
"neumí stahovat soubory" - Mozna to neumi primo Safari, ale stahovat soubory z internetu se daji za pomoci myriady aplikaci.
"totálně uzavřený systém" Ani ne, kdyz obtiznost jailbreaku porovnavam s navody na rootnuti Androidu, tak je to naprosto ve prospech iPhone.
Jenom skoda, ze je u nas WebOS naprosto nerozsirenej, docela bych si ho chtel nekdy odzkouset.
...LCD 3.5" 800x480 ale je jen rezistivní...
Jak "jen"?! Už jsou kapacitní displeje srovnatelně přesné? Fungují i v méně příznivých podmínkách?