V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Někdy i užitečné výplody z mozku závislého linuxáka.
Aneb co dokáže udělat jeden nevinný update...
Asi tak před půl rokem jsem si začal všímat, že se mi Opera zpomaluje. Zkoušel jsem to (se stále stejným adresářem .opera) na několika počítačích a výsledek byl asi takový, že po klinutí na odkaz se prohlížeč cca na sekundu zasekl a nedalo se v něm naprosto nic dělat. Vytížení procesoru kolem 80%. Podobně, jen s menšími délkami záseků se choval i při scrollování a vyplňování textarea.
Zpočátku jsem nadával a snažil se zjistit, kde je problém, ale na nic jsem nepřišel. Časem jsem si tak nějak zvykl a dál už to neřešil s větou "That's not a bud, that's a feature!" na rtech. Změna přišla ale až s posledním updatem mého systému. V tomto updatu se objevila i aktualizace libX11, která opravuje integer overflow této knihovny. Bohužel měla tato oprava závažný důsledek na Operu (a možná i na nějaké další aplikace?), která se potom nechtěla už vůbec pustit se slovy "Segmentation fault (core dumped)".
Po chvíli googlení jsem našel opravu, která spočívala v instalaci nové verze prohlížeče (v repozitářích SUSE je zatím jen 9.10, takže tady jsem nepochodil). I zde na Ábíčku se o tom už diskutovalo.
Aktualizací Opery problém zmizel a jako bonus jsem po spuštění užasle zíral na neuvěřitelnou rychlost, kterou můj prohlížeč nabyl. Nebudu daleko od pravdy, když napíšu, že vše běží tak o polovinu rychleji. Jestli byla rychlost prohlížení předtím jen o něco málo vyšší než v případě Firefoxu, tak teď to vůbec nemohu srovnávat. Scrollování už se neseká a vše běží jak má. Zatížení CPU se též výrazně snížílo. Mimoto se mi už konečně nedělají horizontální pruhy na Gmailu. Jen tak dál!
Tiskni
Sdílej:
Ja som ich nahlásil niekoľko (chybné renderovanie niektorých ázijských kódovaní, problémy s gmailom, problémy s pluginmi) a ďalšie som nenahlásil, keď som videl, že na moje bugreporty úplne kašlú.Smutné je, že Firefox je na tom v tomto ohledu úplně stejně…