Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Někdy i užitečné výplody z mozku závislého linuxáka.
Aneb co dokáže udělat jeden nevinný update...
Asi tak před půl rokem jsem si začal všímat, že se mi Opera zpomaluje. Zkoušel jsem to (se stále stejným adresářem .opera) na několika počítačích a výsledek byl asi takový, že po klinutí na odkaz se prohlížeč cca na sekundu zasekl a nedalo se v něm naprosto nic dělat. Vytížení procesoru kolem 80%. Podobně, jen s menšími délkami záseků se choval i při scrollování a vyplňování textarea.
Zpočátku jsem nadával a snažil se zjistit, kde je problém, ale na nic jsem nepřišel. Časem jsem si tak nějak zvykl a dál už to neřešil s větou "That's not a bud, that's a feature!" na rtech. Změna přišla ale až s posledním updatem mého systému. V tomto updatu se objevila i aktualizace libX11, která opravuje integer overflow této knihovny. Bohužel měla tato oprava závažný důsledek na Operu (a možná i na nějaké další aplikace?), která se potom nechtěla už vůbec pustit se slovy "Segmentation fault (core dumped)".
Po chvíli googlení jsem našel opravu, která spočívala v instalaci nové verze prohlížeče (v repozitářích SUSE je zatím jen 9.10, takže tady jsem nepochodil). I zde na Ábíčku se o tom už diskutovalo.
Aktualizací Opery problém zmizel a jako bonus jsem po spuštění užasle zíral na neuvěřitelnou rychlost, kterou můj prohlížeč nabyl. Nebudu daleko od pravdy, když napíšu, že vše běží tak o polovinu rychleji. Jestli byla rychlost prohlížení předtím jen o něco málo vyšší než v případě Firefoxu, tak teď to vůbec nemohu srovnávat. Scrollování už se neseká a vše běží jak má. Zatížení CPU se též výrazně snížílo. Mimoto se mi už konečně nedělají horizontální pruhy na Gmailu. Jen tak dál!
Tiskni
Sdílej:
Ja som ich nahlásil niekoľko (chybné renderovanie niektorých ázijských kódovaní, problémy s gmailom, problémy s pluginmi) a ďalšie som nenahlásil, keď som videl, že na moje bugreporty úplne kašlú.Smutné je, že Firefox je na tom v tomto ohledu úplně stejně…