Portál AbcLinuxu, 1. května 2025 00:19
né vždy může být ono rozhodnutí dobrovolnéA jak je nedobrovolne? Pokud je nedobrovolne, jedna se o trestny cin.
a proto by se to mělo vždy posuzovat nezávislou stranou.Proc by me svobodne rozhodnuti jak ja nalozim se svym zivotem mela posuzovat nejaka treti strana? Nic ji do toho neni at si dela se svym zivotem co chce. Nech brouka zit, nech brouka chcipnout, je to jeho zivot.
Ty prostě stále operuješ s tím, že je to vždy tvé dobrovolné rozhodnutí, ale tak to být nemusí. A to je to, na co narážím.Uved priklad, ktery se nevejde do vyse odkazovane definice dle § 144.
Asi ne vždy dobrovolně, ale podle jaké metriky to hodnotit?Podle metriky ze o to vykonavani toho narocneho povolani jak to nazyvas nemaji jiz nadale zajem, kdyz uz nechces tazit uhli zajdes na HR a das vypoved, tak tady si skocis do lekarny, das "three months notice" a za 3 mesice se zastavis pro kombinaci nejakych barbituratu, prothazinu a benzodiazepinu, nebo nejakych jinych ucinnych leku na spani ktere vedou k zastave srdce, nebo zastaveni respiracniho systemu ve spanku.
nicméně uznávám, toto je věc světonázoruAno je, a ja si za tim svym stojim, stejne jako ty si stojis za tim svym, rozdil je v tom, ze ja svym svetonazorem neomezuji nici autonomii rozhodovat o svem osudu, kdezto ty tim svym ano. Naopak svym svetonazorem prispivas k narustu populace lidi, jez se pokusili spachat sebevrazdu nejakym nesmyslnym zpusobem a maji z toho napriklad trvale nasledky (predavkovani OTC medikaci jako je paracetamol a odvarene jatra / ledviny), nebo tim ohrozuji jine (skoky pod vlak, z mostu,...).
Podle metriky ze o to vykonavani toho narocneho povolani jak to nazyvas nemaji jiz nadale zajem, kdyz uz nechces tazit uhli zajdes na HR a das vypoved, tak tady si skocis do lekarnyJsou dokonce kmeny (Eskymáci, Indiáni), kde člověk - když cítí, že se jeho čas naplnil - odejde do ústraní a tam vědomě zemře. Pokud vím, tak ovšem nikoli násilnou cestou či pomocí jedu. To by mohlo být to rozlišovací kritérium?
Ano je, a ja si za tim svym stojim, stejne jako ty si stojis za tim svym, rozdil je v tom, ze ja svym svetonazorem neomezuji nici autonomii rozhodovat o svem osudu, kdezto ty tim svym ano.Ohledně svobody rozhodování o svém osudu a vlivu na ostatní může člověk dojít k zcela opačným závěrům a to v závislosti na tom:
Abych to uzavřel, v oblasti eutanazie bych nic neměnil, dokud neukážeme, že jsme schopni vyřešit triviálnější problémy zdravotnictví. To je IMHO takové pragmatické zdravě selské stanovisko.Proc by eutanazie mela vubec souviset se zdravotnictvim? Clovek muze "chtit nebyt" i z uplne jinych duvodu nez duvodu zdravotnich.
nejspíš i nějak figuroval (minimálně by ohledal zemřelého)To snad dela u kazdeho umrti at jiz prirozeneho, nebo neprirozeneho, takze nevidim jak je to relevantni; k vydani umrtniho listu je potreba matricnimu uradu dodat list o prohlidce mrtveho vydany lekarem, nebo zdravotnickym zarizenim.
Dále tu jsou nemoci jako deprese, které tě dočasně posunou na zcestí, jsi u nich svéprávnýNa to si prisel jak? Lide se silnou depresi byvaji docasne zbaveni svepravnosti v ČR v mnoha připadech, v případech chronických, na medikaci rezistentních depresí, například rozhodoval soud v Holandsku, že eutanázie musí být těmto lidem zpřístupněna, přestože jim předtím byla odpírána. Je rozdíl mít jednorázově depresi a trpět chronickým monopolárním, nebo bipolárním onemocněním, a skutečně nevidím jediný důvod proč by u chronického monopolárního na medikaci rezistentního onemocnění měla být eutanázie kontraindikována. Tomu, aby si zabránil, že někdo této možnosti využije u své první epizody monopolární, či bipolární deprese můžeš zabránit právě tím, co jsem již v této diskusi zmiňoval a tedy čekací lhůtou třeba shodnou se lhůtou pro výpověď z nevyhovujícího zaměstnání v délce 3 měsíců; přestože si nemyslím, že je to potřeba, jedná se o kompromis, který bych já osobně (neříkám že všichni zastánci rozvolnění euthganázie) byl ochoten u takové liberalizační legislativy akceptovat. Naopak, tím, že lidem, kteří třeba rezistentní chronickou monopolární depresí trpí odebíráš možnost eutanázie zvyšuješ šanci, že se pokusí ze světa zprovodit jiným způsobem, který zdaleka nemusí být tak komfortní a bezpečný pro všechny zůčastněné.
ale i tak v tomto nemám tak liberální názor jako tyTo jsme si vyjasnili hned na zacatku. A lide, kteri by byli az tak liberalni v postoji k euthanazii jako jsem ja asi moc nebude, ale to neni duvod k tomu, abych svuj nazor na toto zmenil. Docela by me na to ale zajimal nazor mistniho liberala Franty.
A lide, kteri by byli az tak liberalni v postoji k euthanazii jako jsem ja asi moc nebudeJa se pridavam
A lide, kteri by byli az tak liberalni v postoji k euthanazii jako jsem ja asi moc nebudeJá tvůj postoj taktéž sdílím.
normálně by jsi na sebevraždu nepomýšlel, ale ten den máš zrovna těžký deprese, který tě k tomu doženou
Takhle to fakt nefunguje.
Spíš naopak: těžké deprese trvají aspoň týdny a příp. sebevražda přichází např. po nasazení antidepresiv, kdy je člověk akceschopnější.
Každopádně možnost efektivního ukončení života téměř kdykoliv by vedla k pozoruhodné společenské dynamice – potenciálně restrukturalizaci společnosti, aby se tolik nenabízela otázka: „Mám se zabít, nebo si dát šálek kávy?“
apříklad skočit pod vlakVyborne, idealni zaplest do svych problemu ostatni. To ze ti nezalezi na tvem zivote, neznamena, ze chces zpusobit trauma ridici vlaku, a zraneni pasazerum.
oupit si pevný provaz 15+ metrů, někde ve výšce ho uvázat, smyčku na krk a skok (takže místo ušrcení si strhneš vaz, pokud rovnou neutrhneš hlavu a máš to hned a spolehlivě)A nebo to neklapne a budes se treba 10 minut, nebo taky 60 dusit.
volant převázat popruhem kvůli airbaguJde videt ze se vyznas, ale pokud nemas pas, mas lepsi ten airbag nechat tak, to trauma hlavy pri te rychlosi expanze toho airbagu spis neprezijes, nebo budes alespon brain-dead.
Šlápnout na plyn a někde to otočit proti skále/stromu/domu/čemukoli.Zamestnavat zbytecne hasice, proc ne...
Dokonce i ti, co si prohnali hlavu kulkou občas přežili.Kdyby jen obcas, 17,5%.
Když si k nabourání vybereš odlehlé místo, tak hasiče nikdo volat nebudeTo jako tam ten vrak bude dokud se nerozlozi? To je velice enviromentalne zodpovedne.
Nákladní vlak pasažéry nemá, zato má větší hmotnost a tedy i setrvačnost.To je u rozjeteho vlaku celkem jedno, ale i ten nakladni vlak ma ridice, ktery, jak ukazuji vyzkumy v pripade ze nekoho srazi casto trpi PTSD.
Mrtveho nezajimaji environmentalni ani zadne jine dopady.Ne kazdy se ztotoznuje s pristupem po nas potopa, takze si mluv o sobe.
Sebevrazdu lze klidne provest atomovkou, pokud by byla k dispozici. Je to z hlediska uspesneho sebevraha naprosto jedno.To tvrdis na zaklade osobni zkusenosti, nebo nejake rozsahle studie? Muzes ji prosim odkazat, rad se s ni seznamim...
People have jumped (or fallen) in front of trains on the London Underground system in increasing numbers throughout the twentieth century. During the past decade there have been about 100 such incidents each year, of which around 90 would involve the train driver witnessing his train strike the person on the track. Most are suicides or attempts at suicide. They represent major unexpected and violent events in the lives of the train drivers and it might be expected that some of them would respond by developing a post-traumatic stress reaction of the type identified by Horowitz (1976) or other adverse psychological reactions or both. The research reported in this paper was designed to characterize the range of responses of drivers to the experiences of killing or injuring members of the public during the course of their daily work. It was found that 16.3% of the drivers involved in incidents did develop post-traumatic stress disorder and that other diagnoses, e.g. depression and phobic states, were present in 39.5% of drivers when interviewed one month after the incident.Tak je tvuj znamy masinfira nespada do te skupiny 16.3 + 39.5%, kteri tedy takovy nezajem o to ze nekoho usmrtili neprojevili. Je to vic nez 50% zkoumane populace. [Source]
Co jsem tak slyšel, tak trauma asi moc nehrozí. Při první "nehodě" je to sice trochu nepříjemné, ale při dalších "nehodách" si na to prý člověk zvykne.A nebo taky ne a zemře na výčitky svědomí, přestože tomu úmrtí zabránit nemohl...
Prostě kdo chce řídit vláček, navíc nákladní, tak musí počítat s tím, že dřív nebo později někoho sundá.To nerozporuju, ale obhajovat lidi, co do svých problémů zavlečou ostatní, tím, že "trauma moc nehrozí" - což zjevně není pravda - je ubohost.
Teď bývají na vlakách i kamery (kvůli reklamacím - odešlé sběrače kvůli špatnému vedení, srážky se zvěří atd.)Btw. skutečně? Vím o tom, že někteří strojvedoucí si nosí svojí kameru - i když je to na hraně předpisů a SŽDC se tomu pokoušela (zatím neúspěšně) učinit přítrž (řekněme, že některé záznamy nevhrají příliš dobré světlo na jejich práci). Ale o kamerách na mašině slyším prvně.
například skočit pod vlakco porad s tim vlakem vsichni maji...
Zvažoval jsem, zda vůbec reagovat. Markovy reakce pokrývají tu praktickou část a vliv na okolí, nikoliv však motivace…
tu pozoruhodnou společenskou dynamiku bychom měli pozorovat už nějaké ty stovky let
A to z jakého titulu?
Totiž,
to jsou záležitosti staré ani ne dvě stovky let.
Lidé bezpochyby šli smrti vstříc i dříve či dodnes mimo zdejší kulturní prostor, leč z důvodů materiálních a společenských, nikoliv řekněme existenciální krize ve fakticky celospolečenském rozsahu.
Když se pak podíváme na metody ukončení vlastního života, většina z nich vyžaduje plánování a je poměrně neefektivní, zvlášť vzhledem k „ještěrčímu mozku“, který se stará o pud sebezáchovy a může zasáhnout kdykoliv během plánování/vykonávání příslušného aktu.
Vozidla či zbraně se skutečně větší efektivitou (omezení prostoru pro pud sebezáchovy) jsou záležitostí až posledních desetiletí – a u nich je namístě spíš také „call of the void“, což je opět záležitost diametrálně odlišná od celkové životní situace.
Jako modelový příklad toho, o čem píšu, mohou posloužit dělníci Foxconnu vyskakující z oken. Příčina je zřejmá. Reakce Foxconnu? Mj. instalace sítí kolem fabriky. To nijak neadresuje podléhající příčiny problému. Mírné zvýšení mezd či modlitby na pracovišti už naoko ano, ne však v principu: autonomie a sebenaplnění člověka.
Jakkoliv mohu mít výhrady k Johannu Harimu, jeho kniha „Lost Connections: Uncovering the Real Causes of Depression — and the Unexpected Solutions“ je poměrně výstižná.
<blockquote>
pomáhá s čitelností.
Každé tvrzení implicitně zahrnuje nějaký kontext – stav světa kolem řečníka. Zdejší diskuze by vypadala zcela jinak, kdyby ten kontext zahrnoval např. reinkarnaci nebo dostupnou možnost oživení (smrt by nebyla terminálním stavem).Což je to, co jsem zmiňoval výše.
Eutanázie se dá velmi dobře zneužít, zejména členy rodiny, kteří by mohli dědit .. s nemocným člověkem lze snadno manipulovat.Tahle rizika resi jiz odkazovany paragraf trestniho zakoniku. Ukaz alespon jeden priklad takove manipulace z Holandska, kde je euthanazie legalni jiz 39 let. Manipulace na stranu "pro smrt" nebyla nalezena ani jedna, z financnich duvodu doslo k euthanazii 2x, jednou nemel pacient zdravotni pojisteni a nechtel co si budeme povidat nekolikamilionovym dluhem zatizit svou manzelku, v druhem pripade pacient nechcel spachat sebevrazdu protoze by nevyplatila zivotni pojistka.
Jenomže prokazatelnost takového činu je téměř nulová, takže je logické, že to nikdy nikdo nemusí prokázat a nebude na to existovat precedent.Chces tvrdit, ze se mezi tou skupinou lidi, ktere nekdo ukecava aby to ukoncili aby mohli treba dedit nenajde ani jeden takovej, ktery s tim nesouhlasi, a ktery si je zaroven nahraje a preda dukazni material policii? To je celkem odvazne tvrzeni...
Pak se rozhodnou pro eutanaziiOni se rozhodnou? Cetl si vubec tu studii? Pravni uprava "jim" nedava zadne pravo rozhodovat.
I když v tom hraje velkou roli dědictví, takový případ rodinný příslušník, který s eutanazií nesouhlasil, na policii nenahlásí.Z te hromady pripadu se nenajde ani jeden zapskly dedek, ktery to chce dat sestre, nebo bratrovi vyzrat? Ale notak...
RIP
do důchodu jít kdy... v 67?Podle soucasne upravy se do statniho duchodu jde v 65 letech. Ale je mi teda lito tech, kterym je min nez 50 a spolehaji na nejaky statni duchod :D. Ja myslim ze je idealni si duchod udelat ve 30.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.