Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 11:04
Dlouhé roky pro mne platilo, že APC upska a program Apcupsd je jistota, vše funguje jak má. A je jedno jestli je UPSka připojena přes seriák, USB hidraw nebo LAN. Navázání na Nagios, Cacti nebo jiný monitorovací systém bylo dílo okamžiku. Ano, toto platilo - dnes už tomu tak není. Asi s ptáte proč? To si takhle pár produkt-marketingových-mba zmrdů řeklo, proč se nepokusit napakovat ještě na open-source komunitě. Už kupují naše upsky, ale nepoužívají náš software, tak co zkusit jim trochu pustit žilou, připravit je o možnost monitoringu přes Apcupsd a donutit je koupit od nás ještě něco navíc.
A tak banda pitomců sedla a vymyslela MicroLink protokol jako náhradu stávajícího UPSLink protokolu, který se dlouhé roky používal snad na všech komunikace schopných APC upskách. MicroLink je jakýsi binární bastl, jeho specifikace je neznámá a APC ji samozřejmě nikomu nedá. Žádnému vývojáři alternativního sw. To už je asi takový trend. Vývojáři okolo Apcupsd se samozřejmě snažili s APC domluvit a specifikaci získat, ale marně. Stanovisko je jasné - žádná specifikace - nikomu. Používejte náš software.
Více se lze dočíst v diskuzi na webu APC a v dopisu od vývojáře.
Protokol MicroLink se u APC upsek začal objevovat někdy v polovině roku 2009. Prve jako doplněk stávajícího protokolu UPCLink, který ale postupně začal nahrazovat a potřebné údaje, jako zatížení, teplota, odběr atd. jsou nyní dostupné pouze přes MicroLink a tudíž nedosažitelné přes Apcupsd. Já jsem se s tímto problémem poprvé setkal u APC upsek APC Smart-UPS X 1000VA LCD. Utilita apcaccess je schopna vytáhnout pouze toto:APC : 001,027,0681 DATE : 2012-02-14 09:38:20 +0100 VERSION : 3.14.10 (13 September 2011) gentoo UPSNAME : apc-rack5 CABLE : USB Cable DRIVER : USB UPS Driver UPSMODE : Stand Alone STARTTIME: 2012-02-14 00:05:22 +0100 MODEL : Smart-UPS X 1000 STATUS : ONLINE BCHARGE : 100.0 Percent TIMELEFT : 17.5 Minutes MBATTCHG : 5 Percent MINTIMEL : 3 Minutes MAXTIME : 0 Seconds ALARMDEL : No alarm BATTV : 54.9 Volts NUMXFERS : 0 TONBATT : 0 seconds CUMONBATT: 0 seconds XOFFBATT : N/A STATFLAG : 0x07000008 Status Flag MANDATE : 2010-08-01 SERIALNO : AS1031223558 NOMBATTV : 48.0 Volts FIRMWARE : COM 03.6 / UPS 03.6 END APC : 2012-02-14 09:38:29 +0100
Všimněte si, že chybí např. LOADPCT, LINEFREQ, ITEMP. LOWTRANS, HIGHTRANS a spousta dalších jako třeba celková spotřeba v kWh, účinnost v procentech, atd. Po nářcích adminů na fóru a všude možně kolem se APC odhodlalo ke štědrému kroku. Vypustili přídavnou kartu do SmartSlotu, které se jmenuje APC Legacy Communications SmartSlot Card Remote management adapter a má označení AP9620. Není to nic jiného než opět seriový a USB port a převodník MicroLink <-> UPSLink se kterým si Apcupsd samozřejmě rozumí. Karta se nechá pořídit kolem 1000 Kč, což je docela dobrá cena ve srovnání s nehorázně předraženými kartami pro LAN
Pro mne z toho plyne jeden závěr. UPSky od APC prostě NEKUPOVAT, protože výrobce je banda zmrdů. Až budu řešit obměny UPS, tak se budu muset podívat po jiné značce.
Tiskni
Sdílej:
Zdar, jsem jednim z vyvojaru v APC. Ten protokol nebyl uveden kvuli Apcupsd, ale z jinych duvodu. O problemech vime a resi se to, ta karta je jen prvni krok.První krok v naprosto chybném směru. Vaši zákazníci po vás chtějí specifikaci protokolu, vy se snažíte jim vysvětlovat, že ji nechtějí, a podstrčit jim místo toho kartu. To je ten opravdový problém a o něm víte už několik let. Co je na tom k řešení?
UPSka podporuje standardni HID flagy v USB. Takze napriklad ve Windows jde pouzivat bez dalsich ovladacu nebo softu. V Linuxu to bude asi podobne.V tom případě vydejte specifikaci toho, jaké flagy podporujete, v čem je problém?
První krok v naprosto chybném směru. Vaši zákazníci po vás chtějí specifikaci protokolu,Jak jsem psal, resi se to. Vic bohuzel napsat nemuzu.
V tom případě vydejte specifikaci toho, jaké flagy podporujete, v čem je problém?Viz vystup z apcaccess nebo z USB Browseru. Bohuzel spousta flagu chybi, neznam duvody proc nejsou zahrnuty.
Jak jsem psal, resi se to. Vic bohuzel napsat nemuzu.Možná byste mohl upozornit ty nahoře, že spousta vašich zákazníků tohle vnímá jako vážný problém, kvůli kterému si raději vyberou zařízení od konkurence. (V mém okolí loni pozorováno několikrát.)
Proč byl uveden, to je nepodstatné, důležité je, že je pro spoustu uživatelů nepoužitelný, poněvadž nedokumentovaný.V uvodnim clanku jste naznacoval, ze Microlink byl uveden aby vysachoval Apcupsd. Snazim se vas presvedcit, ze tomu tak neni.
Ráčil by pan manager také prozradit, jaké řešení si představuje? Mnoho uživatelů by to zajímalo teď, protože právě teď se rozhodují, jestli ještě chvíli počkat, až zase APC začne vyrábět použitelné UPSky,Zkusim je popohnat, aby to alespon verejne oznamili.
nebo raději rovnou jít za někým, kdo nemá potřebu tajit základní technické údaje?Zadne zakladni udaje netajime. To ze novy proprietarni protokol nema OS implementaci je velmi rozsireny problem. Ostatne myslim, ze UPSLink byl puvodne proprietarni protokol take (a asi porad je). A osobne si myslim, ze je jen otazka casu, nez nekdo Microlink alespon castecne rozlouskne.
V uvodnim clanku jste naznacoval, ze Microlink byl uveden aby vysachoval Apcupsd. Snazim se vas presvedcit, ze tomu tak neni.No jo. Jenže tomu přesvědčování nějak chybí argumenty. Osobně bych si představoval přinejmenším v bodech zmínit v čem stávající protokol nevyhovoval a co navíc má přinést protokol nový.
UPSLink je stary asi 15 letSMTP je starý 40 let, SNMP přes dvacet let, ASN.1 asi pětadvacet… Stromové struktury se dají krásně posílat ASN.1 nebo třeba v XML. Je nějaký důvod k tomu, aby to bylo uzavřené proprietární řešení?
To ze novy proprietarni protokol nema OS implementaci je velmi rozsireny problem. Ostatne myslim, ze UPSLink byl puvodne proprietarni protokol take (a asi porad je). A osobne si myslim, ze je jen otazka casu, nez nekdo Microlink alespon castecne rozlouskne.Sorry, ale měl jsem za to, že tenhle způsob uvažování, typický především pro konec minulého století, už je dávno překonaný. Nicméně to je vaše věc. Vaše vedení by si však mělo uvědomit, že otevřený komunikační protokol je dnes považován za samozřejmost. Pokud jim to nedochází, tak je někde něco špatně. APC není jedinou firmou na trhu.
V uvodnim clanku jste naznacoval, ze Microlink byl uveden aby vysachoval Apcupsd. Snazim se vas presvedcit, ze tomu tak neni.Pardon, nic takového jsem neříkal. Nepřikládám lidské zlomyslnosti věci, jež lze snadno vysvětlit lidskou hloupostí :)
Zadne zakladni udaje netajime.To se asi neshodujeme v definici základního údaje. Já to vnímám tak, že základní je cokoliv, co je potřeba k plnohodnotnému využití výrobku. A tím komunikační protokol rozhodně je.
To ze novy proprietarni protokol nema OS implementaci je velmi rozsireny problem.Mně je jedno, jestli ten protokol má OS implementaci. Důležité je, aby byl dokumentovaný. Většina firem podnikajících v tomto oboru už dávno pochopila, že nežijí v izolaci a že jejich zákazníci potřebují jednotlivá zařízení navzájem propojovat. Proto místo proprietárních protokolů používají protokoly standardizované, nebo pokud standardy nedostačují, tak aspoň svůj proprietární protokol zdokumentují.
A osobne si myslim, ze je jen otazka casu, nez nekdo Microlink alespon castecne rozlouskne.Jinými slovy říkáte, že tajení protokolu stejně ničemu nepomůže. Tak proč chcete přidělávat svým zákazníkům práci?
Co by ale bylo zajímavější: vyhodit z PC zdroj a na těch 220 se úplně vykašlat – udělat si vlastní stabilizovaný zdroj 12 V a 5 V a poslat to rovnou do desky (ostatně notebooky taky nepotřebují žádných 220 V). Dokonce jsou i LCD s externím zdrojem, takže ani tam by nebylo potřeba měnit na 220 V (a pak zase zpátky, což je hloupé).Mam doma Prestigio Ion, to se napájí jako notebook.
Taky jsem si na to hned vzpomněl, moc hezká věcička
A že to vůbec nezní špatně! I když co takhle radši postavit přímo zdroj? Nemusí se používat transformátor a dělat 50Hz sinus (PC zdroj stejně nepotřebuje), stačí vysoká frekvence a koncová část ATX zdroje => opravdu vysoká účinnost.
Jako zdroj proudu by se mohla použít baterka 12V, 24V, klidně 48V (vyšší napětí a stejný výkon - menší proud), nebo klidně solární panely a další monstra (jinak by ekologové mohli zuřit). To by se přivedlo na vstup zdroje a vysokofrekvenčně transformovalo na větve co jsou potřeba (12V, -12V, 5V,..). Trafo by mohlo mít víc primárních vinutí a jedno by se mohlo použít třeba pro 230VAC. Když vypadne proud, tak okamžitě naskočí napájení z baterky (která se mezitím dobíjela) a PC jede dál.
Měření proudu, napětí, teploty a čehokoli dalšího by taky nebyl problém, včetně regulace otáček větráku třeba přes PWM nebo sériák
Koukám že nejsem sám koho to napadlo....jen mi trvalo delší dobu to zformulovat
48V je podle mě fajn napětí, jednoho to nezabije ani když strčí prst do objímky a zároveň nebudou kabely vytápět zdi zevnitř Domek na 48V bych si klidně dokázal představit, ale vedením bych radši hnal střídavých 48V, nejlíp asi obdelník - poznám dotekem že je tam proud, ale třeba u 1Hz nebo 2Hz mám snad ještě možnost ucuknout (oproti 50Hz) + líp se budou hledat vodiče ve zdi, při 1Hz to půjde snad i kompasem
).
Bílá technika by šla určitě taky, pravda že 2kW pračka je nesmysl, ale menší čerpadlo na vodu bez problému - čerpadlo z pračky jsme ve škole přemotávali na 24V a jelo perfektně. Kdo má studnu tak uzná, že záloha vody (alespoň na splachování záchodu) by nebyla na škodu
Občas ani nevim co píšu, pravda Obdelník co pobíhá kolem místnosti by byl fakt o tlamu. Co je na obdelníku k vyhlazování, kromě toho momentu, než se prohodí póly?
O vedení vyšších proudů stejnosměrně toho moc (vůbec nic) nevim, to se přiznávám. Jen vim jak dokáže drát hřát, když skrz něj jdou tři ampéry při minimálním napětí.
No teda, co já se ještě nedozvim A tohle nám ve škole nikdy neřekli....
A zrovna oblouk mě docela zajímal
Mě by docela zajímalo co by teklo za proudy, kdyby se domek připojil na 12V, pro jednu místnost kde je většinou světlo a nabíječka holícího strojku moc asi ne, ale táhnout z toho víc věcí....no nevim. Hlavně jestli se nepletu, tak olověným baterkám se nelíbí větší proudy, ne? (i v UPS mám olověnou)
Já s tou elektrikařinou snad seknu, čim starší jsem, tim víc si o sobě myslim a tim víc blbostí tady šířim
Na věk si ani tak nestěžuju, ale to co vypustim z tlamy je opravdu děs Tak zrovna o tyristoru jsem si už nějakou tu knížku přečet a pro mě je to doteď velká neznámá
A jinak moc rád bych se naučil s AVR a GNU/Linuxem
Děkuji moc, jsem rád že se líbí. Avatar není moje práce (kéžby...) a plocha se zesvětlila Ale jen na netbooku, na stolnim mám aktuálně jen monotónní #101010. Sekat se mi s tím stejně moc nechce, ale když vidim co dokážu vypustit na veřejnost za bludy....a to jsem abstinent
Co je na obdelníku k vyhlazování, kromě toho momentu, než se prohodí póly?
To vyhlazování jsem psal pro sinus, obdélník jsem zavrhnul úplně. Proč? Při "skokové" změně z +12 na 0 ti to do okolí hezky vyzáří všechny frekvence (teoreticky až do nekonečna, prakticky někam do MHz) a budeš krásně rušit vše okolo. Při očekávaných proudech (viz. níže) by ti tvé město opravdu "poděkovalo" (než by na tebe přijelo ČTU).
Jen vim jak dokáže drát hřát, když skrz něj jdou tři ampéry při minimálním napětí.
Ad proudy. On desktop (trochu herní) má třeba i 400Wmax a ze zdroje tečou 12V a hlavně 5V a 3.3V do bordu a grafiky. Proudy jako 60A nejsou až vyjímečné. A nic se nehřeje (nemělo by).
Při 3A by ti "drát" neměl hřát vůbec. Klasická CYSY (tuším 3x1.5) od pračky, začíná být vlažná až při nějakých 10A (2kW).
No teda, co já se ještě nedozvim A tohle nám ve škole nikdy neřekli.... A zrovna oblouk mě docela zajímal
Ve škole ti zajímavé věci většinou tají . Je třeba bádat jinde.
Mě by docela zajímalo co by teklo za proudy, kdyby se domek připojil na 12V.
Tak to se dá spočítat, že. Nemám domek, mám byt. Ledničku, pračku, sporák a mikrovlnku (a tak podobně) na 12V UPS opravdu zapojovat nepotřebuju. Zbývá de facto osvětlení (když hodně, tak 50W), dva kompy (na max 800W, typicky cca 240W), zvuk, tiskárna a monitor a vše ostatní, dejme tomu 200W). Tj 1000W celkem max. 1000W / 12V = 83A. Takže na záložní napájení takovéto bytové jednotky by to chtělo postavit UPS s elektronikou 100A + příslušné akumulátorové baterie. Uvážíme-li, že UPS je pro nouzovou situaci a v nouzi asi není potřeba jet na max, tak ta UPS by mohla být dimenzována na nějakých 500W (750VA). Přesně takovou UPS mám doma na kompy (APC Smart UPS) -- což je ale ten případ, kterému se chceme vyhnout (230 -> 12 -> 230).
Chybama se člověk učí, třeba se jednou i naučim nepsát blbosti. Že by fungoval obdelník jako širokopásmová rušička mě v nejdůležitějších chvílích (psaní příspěvku) fakt nenapadne
Tak je pravda, že polovina z mýho vybavení pamatuje soudruhy Stalina a Lenina, tím by se možná vysvětlovalo proč drát hřeje
Ve škole se tají, ale abych si chtěl koupit i jen pitomej tranzistor, tak musim sednout na bus a jet to vedlejšího města
Při čísle 83A jsem měl nakročeno na infarkt.....radši se ani neptám co za průměr drátu by bylo potřeba, když by po něm (i jen třeba cestou k první rozdvojce) mělo jít 80A. Hlavně že já žiju ve světě miliampér, 0,1A beru v klidu, při 1A už mám pocit, že je něco špatně
Chybama se člověk učí, třeba se jednou i naučim nepsát blbosti. Že by fungoval obdelník jako širokopásmová rušička mě v nejdůležitějších chvílích (psaní příspěvku) fakt nenapadne
Jinak k tomuto, já nevím, co studuješ (asi taky nějaká elektroprumka?), ale ke spektru ve vztahu na tvar signálu, to jsme se taky hned nedostali a pořádně jsem to pochopil (a hlavně uvědomil si) opět až na VŠ, kde jsme ručně počítali fourierovku. Takže v pohodě.
Ve škole se tají, ale abych si chtěl koupit i jen pitomej tranzistor, tak musim sednout na bus a jet to vedlejšího města
Tak tj nepraktický.
My na střední taknějak všechno teoreticky, na začátku čtvrťáku jsem si se spolužákem vzal projekt abych se něco přiučil (a do maturity snad bude fungovat), ale jinak nicmoc. Na praxích to je většinou "nainstaluj Win98, Millenium, XP vedle sebe", na vedlejší dílně "pájej odpory" a na ostatních "dělejte si co chcete".....takže nikdo nedělá nic
No to taky trochu znám, ale když proudy pořád snižujeme (nedávno jsme u logických obvodů dokonce nerazili na pikoampéry), tak pak jednomu všechno ostatní připadá moc Hlavně udělat maturitu, podat přihlášku na VŠ, nechat se vyhodit a najít si dobrou práci....a pak budu spokojenej
ISŠ Nová Paka, stejně jako Poky. Tak ono ten sinus je taknějak opravdu nejlepší, integraci jsme sice nebrali, ale vim že když proženu obdelník integračním zesilovačem, tak mám trojúhelník....a po další integraci mám sinus. Pak už mi došly kondenzátory
Hodně nepraktický, jeden má chuť vykoupit celej GES, ale to by se pak nedoplatil....a posílat si pár součástek (pokus jestli to vůbec funguje) s opravdu mastnym poštovnym taky není nejlepší nápad....takže já jsem odkázanej jen a jen na školní zásoby, kde je vrcholem technologie operační zesilovač 741
Hlavně jestli se nepletu, tak olověným baterkám se nelíbí větší proudy, ne? (i v UPS mám olověnou)Olověným baterkám právě větší proudy vůbec nevadí. Startovací baterie do aut dávají proudy 500A.
Tak to koukám že jsem hodně mimo mísu, radši už budu držet tlamu
Mají k tomu docela pěkný prográmek s webovým rozhraním, ALE přestávají komunikovat.
Omylem jsem pořídil asi tři a všechny se chovají podobně. Vybalíte budku z krabice, připojíte baterku, zapnete, připojíte poč., zapojíte tam USSB a dobrý. Po nějakém čase (někdy 10 minut, někdy třeba dva dny) UPS sice funguje, ale komunikace už nikoliv, poč. totiž už to USSB nerozpozná. Jediná šance je UPS vypnout, odpojit baterku a znova ji zapojit, což u UPS beru jako nevýhodu, (ale jsem rád, že ji nemusím ještě balit zpátky do krabice). Částečně na to má možná trochu vliv poněkud nepřátelské prostředí - 4 indukční pece, nějaký ten kompresor, svařovna..., ale UPS si snad pořizujeme právě proto.Docela pěkně mi fungují UPS Infosec, ale jsou (zejména ty on-line přístroje) poněkud dražší.
ZDAR!Tuhle hardwarovou úpravu jsem udělal hned jak mě vzbudil výpadek ve dvě ráno. Kupodivu jsem zabouchnul dveře a vypnul UPS dřív, než to někoho probudilo....a to řvala minimálně dvě minuty Ještě v noci jsem nažhavil pájku a pípák šel pryč
APC co každý dvě vteřiny cvakne už jsem viděl nejen na YouTube, ale i v realitě a docela se začínám bát aby se to nestalo. Na druhou stranu bych měl krásnej transformátor, 12V olověnou baterku a hromadu součástek, ze kterých by šlo určitě ještě něco ubastlit
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.