Portál AbcLinuxu, 1. května 2025 01:05
Jenom oznamuji, že jsem se taky odhodlal a přešel na jabber, místo používání ICQ. Dlouho za to mohla moje lenost a neochota se tím vůbec zabývat (když to funguje, tak proč do něčeho vrtat?). Ale byl jsem v diskuzi pod blogspotem Proč si myslím, že jsou uzavřené protokoly špatné přesvědčen o tom, že icq via jabber jede spolehlivě. Když jsem teď měl chvilku času, nainstaloval jsem si psi a začal nastavovat.
Jabber používá podobný formát kontaktů jako e-mail - jméno@server.net. Samozřejmostí je podpora češtiny díky unicode, ale já si zvolil nick bez čárek a háčků. Z toho taky plyne, že není jeden centrální server, ale naopak je jich hromada - http://www.jabber.org/network/. Domácí barvy hájí servery jabber.cz a njs.netlab.cz. Druhý jmenovaný mi přišel lepší co do počtu funkcí i co do obsahu, proto jsem si ho taky vybral k registraci[1]. Pokud jste taky takoví jabber začátečníci, jako já, navštivte poradnu na njs.netlab.cz. Tam se dozvíte všechno podstatné.
Jenom stručně shrnu pár věcí, na kterých jsem se zarazil.
Zatím je brzo na nějaké hodnocení, ale vypadá to, že vše funguje bez problémů. Zapnul jsem si i SSL, což je na wifi poměrně důležité , takže teď bude moje vykecávání šifrované (alespoň k njs.netlab.cz). Jinak přechod licq -> psi nebyl prakticky žádný problém, ten program mě funkcemi mile překvapil, škoda, že jsou defaultní zvuky moc potichu a zesílení přes
play -v
nepracovalo.
[1] jak je to v případě, že server omezí, zruší, zpoplatní svoje služby? Je nějaká možnost přenositelnosti jména, nebo je to tvrdě svázané se serverem?
Tiskni
Sdílej:
Samozřejmostí je podpora češtiny díky unicode, ale já si zvolil nick bez čárek a háčků. Z toho taky plyne, že není jeden centrální server, ale naopak je jich hromada ...to by mě zajímal ten zázračný logický postup, jak z podpory unicode plyne, že je více serverů ...?
Pises lidem, kteri jsou online.teď jsi mě fakt pobavil
Tvrdis proste, ze je treba si najit unikatni nick.nic takového netvrdím: a) v češtině je značný významový rozdíl mezi "je lepší" a "je třeba" b) pokud jde o nějaké nedorozumění, tak slovem "nick" (přezdívka) míním to, co ve své kostrukci JID označuješ jako "jmeno"
U Jabberu to neni nick, je to JID, ten je ve tvaru jmeno@nazevserveru.domena. Nevim, na kolik tve chapani jeste stiha, ale toto cele je ten tvuj tzv. nick.- zvýrazněné části mluví myslím dostatečně dobře samy za sebe (v jedné větě říci, že nick není JID, a v další o JID říci, že je to nick, hm, to jaksi nejde dokupy s běžně uznávanou logikou)
ja tam jasne napsal ten tvuj tzv. nickpodívej se na titulek tohoto threadu - není to i tvůj nick? nejdřív si ujasni terminologii sám se sebou, a pak teprv říkej, kdo je mimo ...
pinky uz bohuzel ne, protoze to unikatni z principu byt nemuze.jistě, protože je to mj. jméno animované postavičky atp. - Google najde skoro 3,5 milionu stránek s tímto slovem ... když by si někdo říkal Quaxatixl, dejme tomu, Google nicmoc nenajde, takže bych to považoval za "unikátní" (z praktického hlediska, z teoretického je JID samozřejmě v rámci Internetu unikátní dík nějakým RFC, zatímco Quaxatixla žádné RFC neupravuje - tolik k principům) když pak uvidím Quaxatixl@jabber.org, mám slušnou šanci, že je to právě ten jeden Quaxatixl, když uvidím pinky@jabber.org, tak je to Pinky který? nříkám nic jiného, nežli že je lepší identifikovat se jako Quaxatixl a neřešit problémy s tím, jestli je někde můj nick volný (pravděpodobně bude všude), nežli identifikovat se jako Pinky a pracně hledat, kde se ještě můžu registrovat, aniž bych musel použít něco jako Pinky3141@...
Ja se totiz identifikuji jako PINKY@NJS.NETLAB.CZ.vážně? - a proč v hlavičce předchozího příspěvku vidím "včera 09:28 Pinky" a ne "včera 09:28 PINKY@NJS.NETLAB.CZ"?
Nechapu, jak nekdo muze byt tak tupej.no, když je někdo tupej, nedivím se, že mu činí problémy něco pochopit, tedy i pochopit, jak může ...
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.