Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 07:28
a az klesne spotreba proudu, stejne CEZ zdrazi, protoze stat musi neco prozirat.A jinej důvod to určitě mít nebude. Například určitě to nebude mít nic společného s faktem, že většina nákladů na výrobu el. energie jsou náklady fixní. Ach jo.
No termobaterii máme, kvůli dítěti, má to takovou pojistku, že si na sebe nepustí horkou vodu, ale neušetří to nic, spíše naopak, třeba ve 4 ráno odpouštím hafo litrů studený vody než k nám dojde z kotelny ta teplá. A taky je na to potřeba určitej tlak v tom vodovodu.
Ve vyšších patrech to lidi mít nemůžou, když nemají potřebnej tlak v tom potrubí.
Jj, ona ta baterie míchá teplou a studenou vodu. My to máme nastavené na 37 st. C. Když je večer a normálně se TUV používá je ta voda hned oproti pákovce, kdy chvilku čekám. Máme plyn. kotelnu a nejsme od ní daleko. Té vody tam teče méně než v pákové baterii, což vadí třeba při napouštění vany nebo kbelíku.
Myslím, že výborně se to uplatní tam, kde mají karmu, ale třeba v paneláku to nainstalovala kamarádka, bydlí v 8. patře a museli to sundat, páč neměli tlak. Teklo to čůrkem.
A co do úspor, loni jsme dopláceli právě za TUV nehoráznou sumu, i když platíme vysoké zálohy. Ještě uvidím, jak letos a pokud to bude podobné, baterie půjde pryč. Vychytaná je tam ta pojistka, aby se dítě neopařilo, jinak to žádný zázrak není.
Nepomůže. Naopak budeš odtáčet víc vody, páč tou termostatickou to teče pomaleji. Když ji v ty 4 ráno dám na max. teplotu, což je 50 st., stejně odtočím asi 7 minut tu studenou vodu, která je v trubkách. Samo, že se mi počítá, jako teplá
To u té pákovky nečekáš dlouho, voda odteče dřív. No já myslím, že je termostatická baterie k prdu. Navíc jsou fakt slušně drahé.
No já myslím, že je termostatická baterie k prdu.Pokud má někdo bojler přímo v koupelně, tak to smysl mít může. Ale to je menší část případů. Většina lidí má ty trubky trochu delší, případně má průtokový ohřívač, u kterého lze přímo nastavit teplotu vody podle potřeby (bez míchání se studenou; čím méně se voda ohřívá, tím je účinnost vyšší).
Jj, to jsem psala, že to mi přijde jako dobré využití té termostatické baterie. Já si kolikrát takhle u lidí, kteří mají karmu nebo ten boiler v koupelně, spálila ruce. Stačilo jen pustit teplou vodu a bylo Takhle by se jim rovnou namíchala rozumně teplá voda. Ale pokud je rozvod TUV po domě je to na nic. Spíše si myslím, že místo spoření víc vody odtočím, když čekám na teplou.
Na rootu jsem našel včera zmínku o revizi soukromí v EU ... nejsem si jistej, jak to dopadne.
A jinak - máš nějakou teorii, proč tolik lidí ty zdroje žluté tmy používá?pominu-li nejake zapomenute komory a kumbaly a zachody kde jeste dozivaji, nevzpominam si, ze bych nekde zarovky videl v provozu ja jsem v obytne mistnosti nesvitil zarovkou snad uz dvacet let
jj... mne napríklad pred chvíľou jedna 100-vka vyhorela. Som z toho smutný, lebo mi ich skladom už veľa neostalo. Asi si ich dám poslať z nejakej slobodnejšej krajiny.
Zkus 75W halogen. Svítivost stejná jako 100W obyč. U mě spokojenost až na tu cenu.
i zarivka za dvacet korun ma lepsi svetlo nez zarovkaNo tak to rozhodně ne
No, takže si budu připlácet, abych měl světlo stejné jako žárovka za 6kč. Výrobně .
dokonce i pro kytky, a ty jsou nejak zmlsane, je zarivka lepsi
Jestli ono to není UV zářením.
Jestli ono to není UV zářením.neni, je to tim, ze kytka je trosku narocnejsi na spektrum nez milovnik zarovek, a cervenozlute svetlo ji nestaci :)
A co to na veci meni? - 100 je stale nepomerne viac ako 4.50
- zivotnost velmi diskutabilna, z toho vyplyvajuca ekonomicka rentabilnost
- zdravotne rizika diskutabilne
- svetelny komfort znacne znizeny
- ekologicky prinos zaporny ( vyroba usporky je energeticky narocnejsia, ako uspora prudu pocas jej zivotnosti + bonus vo forme kontaminacie ortutovymi parami ).o ostatních bodech se dá diskutovat, ale tady jsi dost mimo. Energetická náročnost výroby úsporky je směšná, o čemž svědčí to, že ji dokážou vyrobit za 20 CZK Taky si někde vygoogli kolik rtuti je v hnědém uhlí, které ČEZ a sousedi vesele spalují.
Okrem toho kazdy clovek, co v hlave nema uplne nasrane vie, ze problem sa riesi od priciny, nie nasledku. Preto logicky musi vediet, ze jedinou cestou obmedzenia produkcie CO2 v energetike nie je znizovanie spotreby ziarivkami ( pretoze ta uspora sa niekde aj tak dozenie ), ale nahrada energetickych zdrojov takymi, ktore CO2 neprodukuju ( pre debilov polopatisticky: uholne elektrarne -> { atomove elektrarne, ... } ).
Takze at pocitam jak pocitamale ty nepočítáš. Zkus opravdu počítat a uvidíš.
A pokud jde o další ekohomobio kejkle, nelíbí se mi větrné elektrárny, nelíbí se mi solární elektrárny. Jednak pro jejich nespolehlivost a hlavně pro podivně nasazenou výkupní cenu energie.Jednak protože nejsou ekologické. Ne v našich podmínkách, kde nevyrobí dost energie, aby "zaplatily" svou výrobu.
spousta veci, ktera byla levna a potrebna, bude najednou draha. Jinymi slovy, snizite zivotni uroven.
Regulovatelný úsporky už jsou ... snad za 600Kč jsem ji viděl v Bauhausu.
Tzn. pokud to dam na záchod kde rozsvítim na pár minut a zase zhasnu tak ne že nešetřim, ale naopak ještě budu za el. energii platit vícJeště větší problém je to u domovních chodeb. Tam to bude buď rozsvěceno jako dnes, tedy zpočátku tam bude šero a příchozí člověk se přizabije na schodech. Anebo to bude svítit pořád (v určitou denní/noční dobu) a spotřebuje se ještě víc energie než dnes. Opravdu geniální. A to nehovořím o tom, že kompaktní zářivky budou mít tendenci se ztrácet (já vím, existuje řešení: nastrkat tam kamery
Nech Luk zozenie svetlonosa za rovnake prachy.Sám Lucifer mi bude svítit, a to zdarma. Stačí se upsat krví
Ten považuje většinu používaných svítidel (tak, jak se používají) na pouliční osvětlení za velmi nebezpečné, protože vytvářejí silně osvětlené zóny s ostrými hranicemi.To mi povídej. Jednou jsem málem v noci někoho přejel na přechodu, protože na tom místě jdou po sobě tři, ale pravděpodobně v rámci úspor se výrazné osvělení udělalo jenom na těch dvou krajních. V tom protisvětle byl ten člověk vidět až tak z deseti metrů (a naštěstí přecházel dost rychle) Tenkrát ho neviděl ani spolujezdec.
Ad. EKO-pojistka™: netušíte, co to proboha je? To když budu chtít napustit vodu do lahve/kýblu, tak si počkám, nebo to vyrvu ze zdi?Podle toho, co říkali v těch zprávách, tak běžně půjde pustit jen mírný proud vody. Kdo bude chtít větší, bude muset použít mnohem větší sílu, aby překonal odpor té pojistky. Něco podobného se chystá i do aut. Pokud CML rozhodne, že auto už jede dost rychle nebo by další zrychlení nebylo dost ekologické, pedál plynu ztuhne a více sešlápnout půjde jen s použitím mnohem větší síly.
Ad. kohoutky: myslel jsem si, že jde pouze o perlátor. Nejde. Takže místo baterie za pár stovek bude EU-baterie za pár litrů? Jak taková EU-baterie vůbec vypadá? Ta teplota je řízena nějakou elektronikou? (mohlo by to mít řízení přes Internet z Bruselu)Jasne a nejlip po IPv6
Ad. EKO-pojistka™: netušíte, co to proboha je? To když budu chtít napustit vodu do lahve/kýblu, tak si počkám, nebo to vyrvu ze zdi?No co, tak si kazdej pridajeste dalsi extrakohout na vodu pro napousteni kyble
politika je jenom odrazem spolecnosti.to je jen obvykly blabol, aby se zodpovednost na stav politiky shodila zpet na obcany - volice. pravda, do jiste miry za to volici muzou, kdyz stale voli ty stejna hovada, ovsem ziskana procenta vztazena na volebni ucast ukazuji, ze jejich mandat je smesny a ani nahodou neodrazi prani (a stav) _vetsiny_ spolecnosti. bohuzel presto mohou devastovat tuto zemi, okradat nas danemi, nehospodarne utracet nase penize, a prznit zakony. domnivam se, ze dnes je politika naprosto odtrzena od spolecnosti, a jediny vztah ktery politici k obcanum citi, je touha byt jimi znovu zvolen. je zajimave, ze rada politiku v dobe pred zvolenim i po ukonceni mandatu mluvi i jedna celke rozumne, ale jakmile se tam dostanou, jako by to byli jini lidi. kdo nebo co na ne tlaci, aby jednali zcela jinak, nez pred svym zvolenim hlasali? co se s nimi po zvoleni stane, ze kaslou na sve volice a obcany vubec? je to vliv vyssich elit, mafii ci lobbystu? (oni jsou vlastne lobbysti prodlouzenou rukou mafii...) navic nasi politici maji hrosi kuzi a zadnou cest, takze pres vselijake prusery zustavaji na svych mistech a smeji se nam, moznost jejich okamziteho odvolani neni zadna, natoz nejakeho postihu za spatne hospodareni, paskvily v zakonech, atd.
Nikoliv. To obcane se vymlouvaji, ze jsou vsichni politici stejni. Jednak je to nesmysl a jednak obcane taky mohou zalozit vlastni politickou stranu. Ze se jejich snaha o zmenu zastavi u placani u piva neni vina politiku.politika je jenom odrazem spolecnosti.to je jen obvykly blabol, aby se zodpovednost na stav politiky shodila zpet na obcany - volice.
pravda, do jiste miry za to volici muzou, kdyz stale voli ty stejna hovada, ovsem ziskana procenta vztazena na volebni ucast ukazuji, ze jejich mandat je smesny a ani nahodou neodrazi prani (a stav) _vetsiny_ spolecnosti.Tohle je uplne v poradku. Nevolici jsou proste se stavajici situaci natolik spokojeni (pouze jsou obcas sami vuci sobe ci ke svemu okoli neuprimni a odmitaji priznat pravdu), ze k volbam nechodi a ani se nepokousi o zmenu zalozenim vlastni strany. To velke procento nevolicu se proste nutne musi na vysledcich projevit. Problem politickych stran je, ze nechapou podstatu veci. Snazi se pretahovat o volice, ale nesnazi se nalakat nevolice. A problem nevolicu je, ze si svou vahu hlasu neuvedomuji. Ano. Mohou remcat, ze jejich jeden hlas nema zadnou vahu. Jenomze tim, ze nejdou volit zvedaji vahu hlasu volicim, kteri treba voli vylozene proti tomu, co si nevolici preji.
bohuzel presto mohou devastovat tuto zemi, okradat nas danemi, nehospodarne utracet nase penize, a prznit zakony.Jiste. Protoze vedi, ze jim to obcane dovoli. Kdyby politik vedel, ze pokud udela maler, zkoncil, tak si to nedovoli. Ted vi, ze bude u koryta minimalne prespristi volebni obdobi. A co si budeme nalhavat, ona opozice na tom neni taky spatne. Penez ma sice mene, ale staci ji jenom nadavat. Prace jeste mene nez normalne. No neber to.
domnivam se, ze dnes je politika naprosto odtrzena od spolecnosti, a jediny vztah ktery politici k obcanum citi, je touha byt jimi znovu zvolen.Coz ovsem neni nic jineho nez dusledek benevolence obcanu.
je zajimave, ze rada politiku v dobe pred zvolenim i po ukonceni mandatu mluvi i jedna celke rozumne, ale jakmile se tam dostanou, jako by to byli jini lidi. kdo nebo co na ne tlaci, aby jednali zcela jinak, nez pred svym zvolenim hlasali? co se s nimi po zvoleni stane, ze kaslou na sve volice a obcany vubec? je to vliv vyssich elit, mafii ci lobbystu? (oni jsou vlastne lobbysti prodlouzenou rukou mafii...)Jiste. Honi hlasy. Klasika. Prumerny clovek, ktery neprodelal mozkovou mrtvici, nebyla mu provedena lobotomie ani trepanace hlavy, si snad zapamatuje politikovy renoncy. Nemusi vsechny. jenom si proste rekne, tuhle stranu uz ne. Nemam problem kdyz u nas bude u moci pokazde jina politicka strana. Ona ta spina se pak vyplavi. Bude to trvat dlouho, ale nekdy se zacit musi.
navic nasi politici maji hrosi kuzi a zadnou cest, takze pres vselijake prusery zustavaji na svych mistech a smeji se nam, moznost jejich okamziteho odvolani neni zadna, natoz nejakeho postihu za spatne hospodareni, paskvily v zakonech, atd.Ale to je v poradku. Jakove si to udelas takove to mas. Je to nase vina. Nikoho jineho. Taky jsem jednou volil socany a tusim ze i modre straky. Oboji jsou to stejni komancove a zlodeji, jenom mavaji faborem jine barvy. No tak co? Je cas se posunout jinam. Nemam problem volit i mimoparlamentni politickou stranu. Hlasovanim pro socany nebo modre straky (pro zelenace a lihovce to plati taky, o rudoblaznech nemluve) ten hlas zahodim tak jako tak a nevolenim taky. Takze volenim neparlamentni strany sice hodne riskuju propadnuti hlasu, ale u jinych moznosti je to tutovka.
Nikoliv. To obcane se vymlouvaji, ze jsou vsichni politici stejni. Jednak je to nesmysl a jednak obcane taky mohou zalozit vlastni politickou stranu. Ze se jejich snaha o zmenu zastavi u placani u piva neni vina politiku.+1!
v sucastnosti to uplne neplati, ale ilustrativneVe chvíli, kdy ti zákon zablokuje senát nebo prezident, to v současnosti platí úplně.
javascript:window.location.href = "http://bonzovaci_adresa/bonz?" + window.location.href;
vypada to ze jedina funkce toho tlacitka je aby lidi nemuseli otvirat horka-linka.cz rucne. ten formular to za ne stejne nevyplni. ale treba je to jen pripravovani pudy pro to aby si za par let ovce s nadsenim dobrovolne instalovali nakej spyware/backdoor aby je mohli organy cinne lepe smirovat ...
A preto ty fašistické bruselské hovado vedz nasledovné: - nebudeš mi diktovať ty čurák, akou sprchou sa mám sprchovať! Kolko vody miniem, tolko si zaplatím! - nebudeš mi diktovať, ake vodovodné batérie mám používať! Na tvoje eko mega bio zvysoka seriem. - nebudeš mi hovoriť, čím mám svietiť! Ked budem doma svietiť oblúkovou zváračkou, je to moja vec, pokial si tú elektrinu zaplatím. - nebudeš mi diktovať, aký televízor si mám kúpiť, aby sa ušetrilo blbých 20%, čo je v prípade napr. mojej plazmy zanedbatelných 30W. - nebudeš sa vôbec srať do mojho života, pretože ti je po ňom hovnoMyslim, ze se pletes. Protoze tohle vsechno rudi komisari a planovaci lepsich zitrku delat BUDOU. A vyjadruj se slusne, takhle jim davas munici, aby z tebe udelali extremistu, zlocince a padoucha... Kdyz jsem zde pred vic jak rokem psal, ze po zakazu zarovek, ktery se osvedcil, protoze stale ovce drzi, prijde i zakaz televizi, dav se mi smal. O zakazu sprch jsem v te dobe jeste nevedel. Ale co, jiste nam to prinese lepsi zitky. Ja si uz koupil akcie tovarny na ostnaty drat, to se pri zavadeni lepsich zitrku metodou zakazu vdycky shodne.
A ci je to vina, pane JiKu? Vy tu diverzni cinnost pekne flakate, misto abyste se svou modrou brigadou rozkladal evropsky stalinismus, tak se placatite v ceskejch diskuzich a nadavate na zarivky. Doufal jsem, ze touhle dobou bude statni vlastnictvi v cele (byvale) EU zruseno a budeme se mit stejne dobre jako v Somalsku nebo na Haiti.
Kdybyste se radsi prestal trapit, na celou Evropu se vysral, a vratil se do zamorskeho RaJe. No reknete, mate to zapotrebi?
čím nahradit současné osvětlení?Ničím. Vyrazit rychle koupit poslední zbytky žárovek tohoto typu. Někde je mají, v neděli jsem podobné (i když trochu modřejší) koupil v OBI.
Celkem by mě zajímalo jak to chtějí vševědoucí komisaři zařídit s halogenovými svítidly.Jsou zakazane od roku 2012, tedy uz za necele 2 roky. Vsecko jde!
Tento článok chcel predsa povedať, že zákazy sú zlé z princípu, s čím súhlasím. Tak prečo tu teraz argumentuješ proti žiarivkám (navyše štýlom "vráťme sa do jaskyne")?
Ale, že by praskla celá baňka, to se mě ještě nestalo.Někdo má holt kliku. ;) Takový rozpad umírající žárovky, který rozmetá skleněné šrapnely po okolí... žádná legrace.
Vtip je v tom, že si nesmiete kupovať žiarovky, ktoré majú k vláknu prilepenú nejakú teplocitlivú trhavinu
Nesúhlasím - naprosto každá vec na elektrický prúd s ktorou sa to môže stať má na to poistku, ktorá vyhorí skôr než začne horieť celý byt.A teď tu o Červený karkulce...
Zajímavý ani obrazovka mě nikdy nevybouchlaPokud vím, tak se obrazovky již desítky let vyrábějí jako "neimplozní" (viz např. patent č. 138431), právě proto, aby se předešlo nebezpečné implozi.
Jinak žárovka nemůže ani implodovat, není v ní vakuum (to leda za časů Edisona).Žárovky menších výkonů jsou AFAIK standardně vakuové, i když některé jsou plněny například kryptonem.
do podobny situace jaka je popisovana vejs bych se moh casem dostat, ani tech 10 zasuvek (sou dve, ale v kazdy je apc prodluzka s ochranou na 5 zasuvek) uz mi nestaci. kdyz si budu chtit zapojit atarko nebo amigu tak budu muset neco jinyho odpojit, treba tiskarnu nebo zesilovac). ani ten sedmiportovej usb hub nestaci, je beznadejne plnej. sem v zajeti kabelu
proc by meli vyhoret? kdyz se tam toho da moc tak proste vylitne jistic.
Netvrdím, že musí nutně vyhořet. Jenže: prodávané prodlužovačky mají vodiče tak pro 6A, nikoliv zásuvkově běžných 16A (tedy se to zahřívá). Kvalita per ve zdířkách je taková, že se to časem uvolní a může tam začít hořet oblouk. Dosud je ten jistič zcela v klidu. A to ani nemluvím o starých pojistkách, kde jsou místo toho často hřebíky a celé to jistí jeden 25A jistič. A na toto nejsou stavěné vodiče ve zdech, natož pak zásuvky.
Pokud to někdo používá pro 6W zdroje tak nic nehrozí.
Jenže: prodávané prodlužovačky mají vodiče tak pro 6ASnad všechny prodlužky, co jsem v obchodě viděl, deklarují 10A, takže pokud všichni tihle kecají, tak to už je obvinění celkem na pováženou.
nepocitam ekoteroristov, ktori vidia ziarovka <--> co2 a nie uholna_elektraren <--> co2Třeba si ten ekoteorista přečetl něco o poptávce a nabídce a dospěl k závěru, že když klesne odběr koncových zařízení, ta elektrárna nebude produkovat tolik CO2, protože to moc neumí do zásoby na hubená léta. Takže třeba na rozdíl od Vás vidí dál a uvědomuje si, že spotřeba jeho svítidla a produkce té elektrárny (a spotřebování vyčerpatelných zdrojů fosilních paliv) spolu souvisejí, i když on bydli tady, elektrárna je támhle a uhlí se vozí odtama a jednodušší povahy by mohly být v pokušení považovat to za nespojité jevy... Vždyť já jsem zhasl a elektrárna pořád kouří. ;)
Keď to budete brať takto, tak súvisí úplne všetko so všetkým a ten systém je tak zložitý, že sa racionálne nedá vôbec rozhodnúť, aký efekt bude mať ľubovoľný Váš čin na celý systém. Jediné, o čom môžete skutočne rozhodovať, je Vaše najbližšie okolie a najbližšia budúcnosť. Do ničoho iného sa prosím neserte, lebo tým len obmedzujete druhých
V čom som sa mýlil? A čo je podráždené na vyhlásení, že ekoteroristi sa nemajú srať do mojich vecí?
Diskusia s Vami je fakt na úrovni, klobúk dolu.
Na to, jak slušne sa vyjadrujete, máte extrémne nízku schopnosť pochopiť písaný text Môj prvý komentár v sebe zopár podnetov na zamyslenie obsahoval. Je smutné, že jediné, čo ste si z toho vzali bolo slovo nesrať (a označili ho ako výkrik, klišé, urážku, nadávku -- nepreháňate už trochu?
). Ja teda uprednostňujem obsah pred formou, u Vás je to zjavne naopak
Je síce pekné, že si myslíte, že svet sa chová podľa Vašich naivných priamych súvislostí, ale aj keď to zopakujete 5x, tak to ešte stále pravda nebude
To je síce všetko pekná teória, len je problém, že keď to aplikujete na ten Váš príklad (menej žiaroviek -> nižšia produkcia v tepelných elektrárňach -> menej CO_2), tak to už tak jasne nefunguje. Za prvé, alternatívne zdroje osvetlenia nespotrebujú nutne menej elektriny než tie žiarovky (už niekoľkokrát v tejto diskusii zaznelo, že výroba napr. žiariviek je z energetického hľadiska neporovnateľne náročnejšia). Za druhé, ak sa ušetrí elektrina na žiarovkách, možno sa začne spotrebovávať na nejakú inú blbosť. To, koľko máte v siete energie nie je dané len nejakým trhom (viď pripojenie zelených veterných zdrojov z Nemecka, ktoré destabilizovali sieť). Atď., atp., proste ste do svojich výpočtov nezahrnuli milión faktorov a na základe toho Vám vyšla jednoduchá súvislosť. Lenže reálny svet takto skutočne nefunguje. Takto funguje len v očiach ekoteroristov, ktorí keď vidia tepeľnú elektráreň a vyššiu globálnu teplotu, tak hneď je im jasné, že za to môže CO_2 (tiež v ich očiach jednoduchá súvislosť, ale z pohľadu vedy tá otázka rozhodne tak jednoduchá nie je)
Btw, som rád, že ste sa konečne začali venovať obsahu a nie len forme
To bol len príklad ľudí, ktorí všade vidia jednoduché súvislosti, nič viac som tým nechcel povedať. Ak ekoterorista nie ste, tak som len rád, ničmenej jednoduché súvislosti očividne vidíte hocikde a z toho už takú radosť nemám.
Niektoré zdroje nekonečné nie sú, iné prakticky áno (slnečná energia, jadrová fúzia). Striedmosť sa síce javí opäť z naivného pohľadu ako dobrý postup, ale v praxi môže často byť tým najhorším (hint: ako asi napreduje ekonomická kríza? Všetci sa zľaknú, začnú šetriť a zastaví sa obeh peňazí, celá ekonomika kolabuje). Takže paušálne presadzovať striedmosť je opäť iracionálne riešenie.
Tak to pardón, ale kvôli nejakému anonymovi sa nebudem namáhať s výskumom porovnania svetelných zdrojov. Zvlášť keď Vy sám ste rovnako vo svoj prospech ešte ani jedno číslo neuviedli
Ok, ja samozrejme proti ostatným druhom osvetlenia nič nemám. Ja mám problém so zákazom istého druhu osvetlenia z veľmi podivných dôvodov (redukcia produkcie CO_2, zníženie energetickej spotreby, atď.), ktoré mi nepripadajú veľmi relevantné. Skôr mi pripadajú ako nápad nejakého súdruha, ktorý mal bočné úmysly (buď si namastiť kapsu z predaja alternatívnych zdrojov osvetlení, alebo podporovať redukciu CO_2, alebo niečo podobné. Dôvodov ma napadá kopa, ale rozumný ani jeden).
Ten problém nie je až tak v žiarovkách ako takých, pretože relatívne dobre sa už dajú nahradiť dnes (aj keď zďaleka nie vždy). Problém je principiálny a týka sa toho, že niekto má moc zakázať nám prakticky hocičo, len preto, že sa zle vyspal (alebo z dôvodov vyššie uvedených; samozrejme to je len špekulácia, ale nejaký dôvod za tým bol určite a že ním bolo dobro občanov sa mi veľmi nezdá). A z toho už tak príjemný pocit nemám.
iné prakticky áno (slnečná energia, jadrová fúzia).To je jako s tou žárovkou. Zatím ani jedno z toho neumíme využít, byť k dispozici to teoreticky je. Dokud jim nevezmete žárovky (nedojde uhlí), tak většina lidí pojede vesele setrvačností dál a pak bude řvát, proč na to někdo nemyslel dřív. ;)
Striedmosť sa síce javí opäť z naivného pohľadu ako dobrý postup, ale v praxi môže často byť tým najhorším (hint: ako asi napreduje ekonomická kríza? Všetci sa zľaknú, začnú šetriť a zastaví sa obeh peňazí, celá ekonomika kolabuje).Ale houbeles. Střídmost se jeví jako nejhorší z čistě naivního pohledu baštícího dogmata propagandy tržních ideologů. Samozřejmě, že pro ekonomiku, jejíž výkonnostní metriky spočívají ve spotřebě a plýtvání nemůžete udělat nic lepšího, než se zadlužovat a prožírat se k blahobytu. Nicméně pozornému čtenáři jistě neuniklo, že takovou ekonomický model nepropaguji, ba jej naopak považuji za od základu špatný. Překvapivě jsem věděl dobře, co říkám.
Tak to pardón, ale kvôli nejakému anonymovi sa nebudem namáhať s výskumom porovnania svetelných zdrojov.A jéje, další. A Vy jste snad méně anonymní, protože jste někam na internetový portál napsal nějaké jméno a příjmení (zřejmě Vašeho úhlavního nepřítele, kterého chcete veřejně zostudit)? Ať už z jakýchkoliv důvodů, když se nechcete obtěžovat z fakty. Je lépe se neobtěžovat s pokusy o věcnou diskuzi. Stejně k ní nemůže dojít. Já věřím, že kubík olova váží tolik, vy, že tolik... když u toho skončíme, můžeme si tak akorát nadávat... Aha, teď už to začíná dávat smysl. Namáhejte, nenamáhejte. Představujete tady své dojmy, osobní přesvědčení. Což je v pořádku, dokud to nebudete chtít považovat za danosti světa a předpokládat, že všichni přijmou vaše osobní dojmy jako závazné předpoklady pro formulování svých vlastních názorů.
Skôr mi pripadajú ako nápad nejakého súdruha, ktorý mal bočné úmysly.Můžete zajet do Austrálie nebo kde že to vymysleli jako první a toho soudruha se zeptat. Nebo mu napište (u ostatních soudruhů je vždy riziko, že jenom chtěli to, co mají jinde). Ale jinak je to pouze spekulace postavená na tom, jak byste v pozici moci jednal Vy.
en problém nie je až tak v žiarovkách ako takých...Ten problém hlavně není... ač se ho někteří mocí mermo snaží najít a vyvolat ze země.
Niekto má moc zakázať nám prakticky hocičo.Vítejte na světě. Jakmile se společnost začne organizovat, ať už do (vlastně i rodin), obcí, států, větších ekonomických sdružení... holt se začnou tvořit společná pravidla. A s jistotou se vždy nebudou líbit 100% dotčených. V praxi jsme to většinou vyřešil zastupitelskou demokracií a jakýmsi poměrným vyjádřením vůle těch, kterých se to týká. Ten "niekto" je člověk, kterého jste si zvolil. Nebo člověk, který byl poslán někým (vládou), kdo byl ustanoven někým (poslanci), koho jsme si zvolili. Konkrétní mechanismy se liší podle země a jejího volebního/ústavního systému. A v rámci těchto souřadnic, nejlepší věc, kterou můžete udělat pro žárovku, co Vám leží na srdci, je sebrat se a pár sobě podobných (hned tady jich pár bude) a založit si politickou stranu. Postavte si program na záchraně žárovky (potažmo větším podílu přímé demokracie (ale to už tu je), nebo nastolení anarchistické utopie...) a hurá do té zlé Brusele prosazovat svůj program jako volený zástupce části Evropských občanů.
Pojmom ekoterorista označujem ľudí, ktorí propagujú ekologické riešenia so zanietením hodným náboženského fanatika, bez ohľadu na celkový racionálny dopad tých riešení. Podobní ľudia často nemajú problém zabíjať bobrov, aby zachránili stromy. Ľudí ako greenpiss atp.
A čo navrhujete Vy? Energiu na prídeľ? Ľudstvo si tu odjakživa robí čo chce, pretože proste môže, je to právo najsilnejšieho. Až sa zničíme, tak holt smola. Ale kým tá doba príde (a veľmi pravdepodobne vôbec nepríde), tak Vaše apokalytické vízie nie sú o nič lepšíe ako tie Nostradámové a brať na ne nejaký zreteľ by bolo viac ako iracionálne, pretože proste nie sú podložené ničím iným, než strachom z neznámeho
Nepopieram, že je to slabina trhového mechanizmu. Navrhnite lepší ekonomický model. Som samé ucho. Ak taký nemáte (akože nemáte, lebo lepší zatiaľ nikde nikdy nebol), tak Vám musím odporučiť, aby ste sa vrátili do reality
Áno, som menej anonymný, pretože som na tomto portále už asi 5 rokov a je tu kopa ľudí, ktorých poznám a ktorí poznajú mňa. Kdežto Vy ste len nejaký abc z Hornej Dolnej, ktorého slová nemajú pre mňa veľkú váhu (tým skôr, že názory, ktoré ste doteraz prezentovali sú dosť vzdialené realite a skôr sa podobajú nejakej utopistickej vízii).
Opäť Vás upozorňujem, že Vy ste doteraz žiadne číslo nedodali tak isto, takže všetky Vaše slová platia aj na Vás. Skúste občas použiť tú sebareflexiu, o ktorej ste hovorili predtým
Špekulácia to je, ale rozhodne nie o tom, jak by som jednal ja. Ak nebudete zatvárať oči pred realitou, tak prípadov korupcie a obohacovania je tým viac, k čím vyšším postom idete. Preto by ma ani v tomto prípade neprekvapilo, keby nešlo o nič iné.
Ak Vám zakazovanie každej druhej veci (a to často aj potrebných vecí) nepripadá ako problém, tak asi holt máte ine vnímanie pojmu sloboda než ja.
Áno, spoločné pravidlá sa tvoria. A myslím, že väčšinia ľudí (aspoň v civilizovaných krajinách) sa zhodne, že úplne fundamentálne pravidlo je rešpektovanie slobody. Ktoré sa v čím väčšej miere začína narúšať. Tomu ja hovorím problém.
To o tej politickej strane je veľmi pekný fór (ak ste to teda nemysleli vážne a zasa len neprezentujete svoju naivitu). Jednotlivec v týchto podmienkach nespraví nič, lebo nemá ako získať voličov od stabilných strán, ktoré síce dokopy nič nerobia, ale majú peniaze a ľudia ich už poznajú. A vôbec celé to naráža na problém neinformovanosti voličov, nechuti ísť k voľbám, atď. Holt je to problém zastupiteľskej demokracie.
Opäť Vás upozorňujem, že Vy ste doteraz žiadne číslo nedodali tak isto, takže všetky Vaše slová platia aj na Vás.Ale já nezpochybňuji rozhodnutí svých demokratických zastupitelů a jenom se vezu. Takže opravdu, ale opravdu nic dokazovat nepotřebuji. Vy chcete něco změnit, tak doložte proč. Ale ne abc z Horní Dolní ale Vašemu zvolenému zástupci, který to "požene vejš". ;) Jinak jsme pořád na úrovni hospodské debaty. Jsem uklidněn tím, že se mnou nesouhlasíte a pohrdáte. Opravdu nechápu, proč se mnou ztrácíte čas. Ale pokud byste se přesto chtěl obtěžovat věcnou debatou s anonymem, tak bez dat to prostě nejde.
Jednotlivec v týchto podmienkach nespraví nič,A tak budeme sedět nad pivem, plivat jedovaté sliny, nadávat... před hloupým anonymem si vylévat své obavy z ohrožení vlastní svobody v jejím samotné podstatě a svět bude hned lepší. Vy jste prostě kecka, že jo. Velká ústa a pak už nic.
Holt je to problém zastupiteľskej demokracie.Hehe, a vymyslel jste něco lepšího?
Naopak, ja som nič zmeniť nechcel. Zmena nastala kompletne bez môjho súhlasu, alebo súhlasu kohokoľvek ďalšieho s výnimkou zopár súdruhov. Je síce pekné, že Vám nevadí, keď sa šliape po slobode a netreba to nijak zdôvodňovať, ale mne to vadí. Jediné, čím to Vy ospravedlňujete, je znížená spotreba energie, ale zatiaľ som nevidel žiadne čísla, takže nemám dôvod takým rečiam veriť.
Nepohŕdam Vami, len konštatujem, že máte veľmi naivné názory (alebo sa aspoň tak prezentujete, ale to bohužiaľ nemám možnosť rozlíšiť). Ok, plánujete nejaké tie dáta dodať? Netuším, prečo si myslíte, že dôkazné bremeno je len na mojej strane. Neboli ste to náhodou Vy, kto začal o zníženej spotrebe?
Táto veta je úplne mimo Podľa Vás teda nie je správne diskutovať o veciach, o ktorých si myslím, že nie sú správne? Kým si nepôjdem založiť politickú stranu, tak nemôžem povedať ani slovo? Asi tak?
Netuším, čo si akože predstavuje, že by som mal spraviť (alebo ktokoľvek iný). Sme na diskusnom fóre, tak diskutujeme, o nič viac tu nejde (lebo ako som už povedal, aj tak nie je reálne niečo zmeniť...). Samozrejme, zmysel tejto diskusie je otázny a sám som si už položil otázku, prečo v nej ešte pokračujem. Hlavný dôvod bude zotrvačnosť
Nevyjadril som sa úplne presne. Tu ide skôr o problém, že sa vďaka tomuto systému dostala príliš veľká moc do rúk ľuďom z EÚ. Viem si predstaviť lepší systém a to ten, že sa tá moc zasa vráti do rúk členským štátom. Niektoré spoločné veci ako voľný pohyb osôb v rámci EÚ je ok, ale aby sme mali centrálne riadenie z Bruselu, to už mi tak ok nepripadá.
Naopak, ja som nič zmeniť nechcel.Jó to se taky stává, že někoho zvolíte, protože slíbil to a ono (třeba nižší daně, nižší dluhy...), ale když dojde na lámání chleba, tak nakonec udělá něco úplně jiného nebo dokonce přesný opak. Inu, musíte jim jednou za čtyři roky (podle země) předložit zúčtování a zvolit si toho, kdo to tentokrát udělá podle Vás. Lepší rady Vám dát nemohu.
keď sa šliape po slobodeAle no tak. Milý mladý příteli, zanechte dramatických výstupů a o tom, jak se skutečně šlape po svobodě si nechte vyprávět od svých (pra)rodičů. Vaše zapálení je roztomilé, ale napřažené celkem mimo.
ale zatiaľ som nevidel žiadne čísla, takže nemám dôvod takým rečiam veriť.Aha tak nějaké číslo: náhodně vyberu výrobce, co dělá oboje a v kouzelné řeči marketingu vidím, že kompaktní zářivka má až o 80% menší spotřebu (to je nějaké číslo). Pak kouknu do šuplíku a koukám, že 7W zářivka odpovídá zhruba 30W žárovce, takže zhruba o 77% méně (zase nějaké číslo).
Táto veta je úplne mimoAle pro mě za mě. Ale nepočítejte, že tlačením svých mouder do hlavy nějakého anonyma z internetu dosáhnete něčeho jiného, než že se Vám na chvíli uleví a odplavíte trochu žluči.Podľa Vás teda nie je správne diskutovať o veciach, o ktorých si myslím, že nie sú správne? Kým si nepôjdem založiť politickú stranu, tak nemôžem povedať ani slovo?
Sme na diskusnom fóre, tak diskutujeme...No, to moc právě ani ne. Spíše deklamujete. A pak trochu urážíte, ušklíbáte se a provádíte úskoky stranou. Ale diskuze je trochu silné slovo.
Hlavný dôvod bude zotrvačnosťA nebo závislost. ;)
Tu ide skôr o problém, že sa vďaka tomuto systému dostala príliš veľká moc do rúk ľuďom z EÚ. Viem si predstaviť lepší systém a to ten, že sa tá moc zasa vráti do rúk členským štátom.Možná Vám to uniklo, ale protože jsem na podobná názor již pojal podezření, tak jsem rovnou zmínil a znovu opakuji. Toto není výmysl ani unikátní krok EU. EU pouze následuje trend, který již dříve proběhl jinými zeměmi (Austrálie, Kanada, některé ze spojených Států). Pokud by Vás těšilo více, že podobné pravidlo vyšlo pouze od českých/slovenských zastupitelů (mimochodem, ta Evropská komise není nic jiného než těleso zastupitelů zvolených zástupců jednotlivých zemí). Mě to přijde jako proslov desátníka Strappiho z Monstrous Regiment... a lakonické shrnutí trolyně Jade: je to hloupost, ale naše hloupost, a tak za ní budeme bojovat. Jinak slovenské reálie moc neznám, takže Ficova vláda je možná něco, za co stojí bojovat. Ale při pohledu na střídající se panoptikum v ČR to vidím přesně naopak. Čím více pravomocí dokážeme delegovat, tím lépe. Ne že by byly v Bruselu nutně lepší (ale ani horší), ale alespoň jsou daleko a neotravují mě doma v Praze. ;)
Niektoré spoločné veci ako voľný pohyb osôb v rámci EÚ je ok, ale aby sme mali centrálne riadenie z Bruselu, to už mi tak ok nepripadá.Kdyby lidé trochu přestali poslouchat Brouka Pytlíka a trochu se zamysleli. Tak to člověk nebude muset pořád všude opakovat. Bez společných pravidel (centrální řízení z Brusele, jak tomu chybně říkáte... oni jsou to i Vaši zvolení zástupci, co tam rozhodují) nemůže fungovat společný prostor ani ekonomický/tržní, ani životní (volný pohyb). Lehce absurdní příklad, proč naopak všechnu aspektu časem musí konvergovat, pokud nechceme opět časem rozmístit pohraničníky a stavět si nové opony: Nechť si každý státeček dělá co chce. A co když jeden z nich řekne, že vražda není trestný čin a i velmi nebezpečná individua přestane chytat a zavírat? Ostatní státy, co mu do toho nemají co kecat jistě jsou rády za svobody státečku vesměs nahodile rozhozených ve 20. století po mapě a určitě vůbec jim nebude vadit, že v rámci volného pohybu osob vrahové přejíždějí hranice zabíjet také k nim. Je to hloupý příklad, ale mohl by Vám snad pochopit pointu proč je jsou společná pravidla nutná. A pokud nestačilo. Tak se jeďte zeptat do Norska, ikony našich Eurobijců, které hrdinně odmítlo v referendu jho a stojí mimo. Ale pokud si chcete ušetřit cestu, tak Vám to tajemství prozradím sám: protože se chtějí podílet na volném pohybu osoba a zboží (a jsou členy EFTA a EEA), tak musí implementovat "výmysly" z Brusele (norský premiér to označil za Faxovou demokracii... na novou legislativu čeká, až mu ji zafaxují z Brusele) a dokonce přispívají na běh Evropských institucí, ale jako nečlen se nemohou podílet na rozhodování (tedy skutečné o nás bez nás), ani ze společných fondů čerpat. To zní jako výhra, nemyslíte?
Kiež by si tie slová vzali k srdcu všetci voliči. Potom by zastupiteľská demokracia mohla fungovať.
Jak sa šliape po slobode viem moc dobre a presne toho sa obávam, že tam dospejeme znova. Keď tam už budeme, tak bude neskoro nariekať; treba proti tomu niečo robiť (alebo aspoň o tom hovoriť) už teraz. Aby sa nezabudlo.
Fajn, tie čísla beriem. Žiarivky spotrebujú o dosť menej energie ako žiarovky. Ale vo svetle (heh) toho, že žiarovky až tak moc nežerú (z celkového energetického trhu), už to moc zaujímavé nie je
Ale ja sa tu o nič nesnažím, môj drahý anonym. Len sa s Vami rozprávam
Je to kombinácia viacerých faktorov. Jedným z nich je slušnosť, lebo sa obvykle nepatrí rozhovor len tak ukončiť (ledaže by fakt nemal žiadny zmysel; tento zatiaľ nejaký pre mňa má ).
Že ich zakazujú aj inde je samozrejme tak isto problém, ale bohužiaľ žiarovky nie sú to jediné, čo nám tu zakazujú. Čo sa týka členských štátov, tie obvykle takéto hlúpe zákazy nevydávajú (čím nechcem povedať, že by boli úplne bez chyby). Ale v rámci EÚ sa chcu tlačiť do prdele Bruselu a schvália automaticky každú sprostosť, ktorá by ich normálne ani nenapadla.
Ficova vláda je niečo hrozné, nemajú iný cieľ, než aby si udržali kreslá a kvôli tomu robia odporné populistické ťahy. Ničmenej, aspoň je to naša (= slovenská) vláda. V Bruseli nie je moja vláda a nerozumiem, prečo by mala mať nado mnou kontrolu. Tu nie sme v USA, kde 50 štátov zdieľa rovnaký jazyk a hodnoty (ani tam to nie je dokonalé a majú obrovské problémy s menšinami, ale aspoň väčšina populácie si hovorí američania, to je podstatné). Tu máme 30 štátov, ktoré nemajú spolu prakticky nič spoločné a niektoré z nich sa dokonca silno nenávidia. Dávať ich pod jednu strechu je nápad nejakého chorého mozgu.
To je skutočne pekne hlúpy príklad. Prečo by ten vrah išiel do cudziny, keď doma vrahom nie je?
To je ale opäť len kvôli súdruhom z Bruselu, ktorí chcú ovládnuť najprv Európu a neskôr asi celý svet Keby mali trochu rozumu, tak Nórsku voľný pohyb dovolia, pretože zákony a voľný pohyb spolu nijak nesúvisia. Dva štáty, ktoré si navzájom pohyb osôb neumožňujú, môžu mať rovnaké zákony a naopak. V tom nie je žiadny problém. Opäť je jediný problém v chorých mysliach ľudí, ktorí si kladú za cieľ zjednodiť Európu do nejakej federácie ala USA (alebo ešte ďalej) a vôbec sa nezamyslia nad tým, či to má nejaký zmysel, alebo či je to vôbec možné (kvôli tomu, že tu tie štáty skutočne sú úplne rôzne a často vyznávajú rôzne hodnoty).
Fajn, tie čísla beriem. Žiarivky spotrebujú o dosť menej energie ako žiarovky. Ale vo svetle (heh) toho, že žiarovky až tak moc nežerú (z celkového energetického trhu), už to moc zaujímavé nie je.Jste před tím říkal, že je to celé jedno procento spotřeby na svícení. Tak jsem Vám ty úspory v rámci ČR přepočítal na vagóny uhlí za rok. Mě to málo nepřišlo. Vlak z Žiliny do Popradu.
Ficova vláda je niečo hrozné, nemajú iný cieľ, než aby si udržali kreslá a kvôli tomu robia odporné populistické ťahy. Ničmenej, aspoň je to naša (= slovenská) vláda.Přesně jak jsem psal. Tak jsem to šel do knihovničky vylovit, ze školení politruka desátníka Strappiho "What Are We Fighting For" (paperback od HarperCollins, NY na str. 47 a dále, doporučuji celé): -----
>>You listen to me, Parts! You can't get to be a great country like Borogravia without making enemies! ... You might not like everything about your country, eh? It might not be the perfect place, but it's ours. You might think we don't have best laws, but they're ours. The mountains might not be the prettiest ones or the tallest ones, but they're ours. We're fighting for what's ours, men!<< [Načež se dá do zpěvu hymny] ... A pak to došlo i trolyni: >>After about an hour, when rain was drumming on the canvas, Carborundum said: "Okay, den, I fink I've worked it out. If people are groophar stupid, then we'll fight for groophar stupidty, 'cos it's our stupidity. And dat's good, yeah?" "I realize I ought to know these things, but what does groophar mean?" "Ah, well... when, right, a daddy troll an' a mummy troll---" "Good, right,yes I think I've got it, thank you," said Maladict. "And that you've got there, my friend, is patriotism. My country, right or wrong."<<-----
V Bruseli nie je moja vláda a nerozumiem, prečo by mala mať nado mnou kontrolu.A čí pak by byla? Američanů? Číňanů? Paroubkových Marťanů?
Tu nie sme v USA, kde 50 štátov zdieľa rovnaký jazyk a hodnoty (ani tam to nie je dokonalé a majú obrovské problémy s menšinami, ale aspoň väčšina populácie si hovorí američania, to je podstatné).a) si dovedu představit, před 100 a kousek lety říkaly tady je Texas, co nám do toho má co kecat někdo ze Severu. b) tzv. "národní" státy, které někteří tak tlačí a považují za záruku rozumné (Ficovy) vlády jsou prostě relativně nahodilé státní útvary, na které se někdo začal fixovat v určitou dobu a tu prohlísil za bernou minci. Společný jazyk obvykle nemají, společnou historii obvykle nemají více než se svými sousedy, spolešnou kulturu nemají více než se svými sousedy. Zkuste se domluvit česky v horách kolem Třince. Porovnejte tamní obyčeje se zvyky Slovácka, Krušnohoří a polského Slezska... c) Pidi státní útvary, které si navíc řeší své komplexy vůči větším sousedům ať už umělým prosazováním jzayka nebo lpěním na svých bezprávích spachaných na menšinách (jako např. CŘ a SR) si ještě mohou hrát na národoveckou homogenoitu svého státného celečku, ale kam by Vaše trvání na "nic než národ" dovedlo Němce, Poláky, Italy... natož Belgičany, Španěly nebo Brity... to by mě fakt zajímalo. Ostatně naposledy, co jsem se s někým z oblasti bavil, Košičané také nejsou Slováci. ;)
To je skutočne pekne hlúpy príklad. Prečo by ten vrah išiel do cudziny, keď doma vrahom nie je?Ano, ten příklad byl pro ilustraci. Ale proč by tam nešel, když třeba už ho doma vraždit nebaví a může? Třeba není rafinovaný zločinec, ale velmi nemocný člověk (který potřebuje ochrannou ústavní péči). Motivy a vzorce chování pak mohou být zcela nevyzpytatelné. ;)
Keby mali trochu rozumu, tak Nórsku voľný pohyb dovolia, pretože zákony a voľný pohyb spolu nijak nesúvisia.To je zase ten Váš naivní pohled na svět. Samozřejmě, že realita je mnohem složitejší a společný soubor pravidel se společným ekonomickým/životním prostorem souvisí.
Dva štáty, ktoré si navzájom pohyb osôb neumožňujú, môžu mať rovnaké zákony a naopak.V naivním světě bez souvislostí možná. Ale zkuste si jenom volné podnikání ve dvou zemích s naprosto odlišnými právními úpravami. Ale jinak jste mě odhalil. Jsem federalista. Protože jsem si všiml, že kapitál a trh se dávno na národovecké nadšení 19. století vykašlali. Pokud chceme, aby naši volení zástupci byli také našeimi vládci (a ne místo nich nevolené korporace), tak holt budeme muset také na romantické představy 19. století zapomenout a propojit se do věttších celků. Překvapivě jsem si otázky po smyslu položil (a také jsem se dokázal upřimně zamyslet nad racionalitou tzv. "národních" států. Nevím, ale jestli je má mysl chorá se podle mě nedá diagnostivkovat takhle na dálku, i když jste psychiatrická špička slovenského lékařství. Alespoň já tedy k lékaři, který stanoví diagnózu bez osobního vyšetření, nějak nemohu najít důvěru.
Áno, tú demagógiu o vlaku ste písali. Podobný štýl sa často vyskytuje v novinách, keď sa nevzdelanému publiku snažia priblížiť nejaký pojem. Len netuším, prečo sa k takej úrovni znižujete aj Vy. Ja Vám môžem napísať, že protón protónová zrážka v LHC má toľko energie ako Boing 777 letiaci plnou rýchlosťou. Pomôže Vám to nejako v analýze hadrónového rozptylu?
Monstrous Regiment mi tu sedí na poličke, ale ďakujem za pripomenutie
Vláda v Bruseli je mojou asi tak, ako bolo mojou vládou ÚVKSČ
Národ ja osobne tiež neuznávam, je to dosť vykonštruovaný pojem. Ničmenej, skupina ľudí so spoločnými hodnotami, jazykom, atď existuje (môžeme to volať etnikum) a majú prirodzené tendencie sa združovať. A tie štáty, ktoré máme v Európe, týmto skupinám celkom dobre zodpovedajú (nie vždy ideálne, samozrejme). V USA to fungovalo úplne inak a ľudia, ktorí tam prišli, hodili svoju bývalú národnosť za hlavu (resp. vysypali do mora ) a stali sa američanmi. Nič také sa tu v dohľadnej budúcnosti nestane a zavádzať federáciu umelo mi nepripadá správne. Podľa mňa by stačil voľný pohyb osôb a ľudia by sa časom sami stali "európanmi" a opustili svoje korene (toto sa pomaly ale isto deje, ale národná identita je bohužiaľ stále miestami až moc silná). Proste by som tomu dal voľný priebeh a uvidíme, čo by nám tu vyrástlo
Ak pôjde vraždiť inam, tak to bude rovnaký vrah, akých je v tej krajine už X. Kde je rozdiel? Mne pripadá ten príklad divný hlavne kvôli tomu, že v praxi by to fungovalo presne opačne: vrahovia z ostatných krajín by vďaka voľnému pohybu išli do azylovej krajiny a stala by sa útočiskom vrahov. Vláda tej krajiny by si veľmi rýchlo uvedomila, že ten zákon je debilný a zrušila by ho. Takto by to fungovalo prirodzene: sila trhu a pohybu by regulovala zákony, pretože je pre krajinu veľmi nevýhodné rušiť tresty za vraždu
Samozrejme, tie krajiny sa v praxi ovplyvňovať budú, aby dosiahli čo najlepšu pozíciu (viď odstavec vyššie). Ale môže sa to diať aj prirodzene. Pravidlá typu "chceš voľný pohyb, musíš sa riadiť našimi zákonmi" je opäť postojom niekoho, kto chce riadiť chod slnečnej sústavy
No neviem. Osobne nie som z veľkých celkov nadšený. Čím ďalej od vlády k občanom, tým menej kontroly nad vládou. Plus tá vyššie zmieňená kultúrna diverzita. Ale v princípe si viem predstaviť, že možno o 100 rokov tu bude oveľa uvoľnenejšia atmosféra a pocit nejakej európskej identity a niečo ako USA sa bude dať zrealizovať. Na druhej strane, že by USA malo byť vzorom pre Európu? Krajina, kde väčšina populácie nevie narátať do 4? Kde štátny dlh už prekročil všetky únosné medze? No neviem A máme príklad nejakej inej veľkej federácie, ktorá niekedy fungovala? Alebo aj malej. Zoberte si len ČSFR. Síce zaujímavý nápad, ale mne osobne sa nikdy nepáčil. Máme toho s Vami dosť spoločné, ale IMHO ešte viac toho máme rozdielneho a oveľa vhodnejší mi pripadá súčasný stav, tj. niektoré zákony, kde Slováci majú výnimku a nie sú považovaní za cudzincov. Úplne mi to stačí.
Treba rozlišovať diagnózu a metaforu
má toľko energie akoJste vedle, jak ta jedle. To není uhlí jako. To je prostě tolik uhlí. Tečka. Pouze jsem Vám to vizualizoval v podobě vlaku. Zjistěte si hustotu loženého uhlí a představte si to klidně jako hromadu, když Vás to méně urazí. Ale není to *jako*, je to přesně tolik.
Monstrous Regiment mi tu sedí na poličkeVlastní, možná i četl a snad i částem které pochopil se zasmál jste se zasmál nebo se nad nimi ušklíbl, ale určitě jste se nepoučil. :(
Vláda v Bruseli je mojou asi tak, ako bolo mojou vládou ÚVKSČ.Pokud údaj o věku, který jste uvedl do profilu alespoň zhruba odpovídá realitě, pak ani nemohla, protože jako malý capart jste do toho nemohl mluvit ani v tehdejších "volbách" nebo odvážně prezentovat svůj názor neúčastí na nich. Krom toho, pokud jsem Vás správně pochopil. I kdyby Vám bylo 500 let, tak jste až na krásné, ale krátké období 40. let 20. stoleté do roku 1993 "svou" vládu neměl a ani mít nemohl.
Ničmenej, skupina ľudí so spoločnými hodnotami, jazykom, atď existuje (môžeme to volať etnikum) a majú prirodzené tendencie sa združovať.Já vím, my "statečně" po válce zatočili s Němci, Vy se teď snažíte podusit Maďary... ale i relativně malé a relativně a relativně homogenní země jako ČR nebo SR jsou multietnické, včetně více jazyků... a to jak různí národové, tak různé místní oblasti se svou historií, původem obyvatel, folklórem i jazykem (který nemusí být ani zhruba příbuzný). Třeba Romové nebo Valaši. Vaše šlechetné snahy o zakonzervování ideálů 19. století více méně dosažených v průběhu století 20. Pak zcela troskotají tváří v tvář zemím jako Velká Británie, Belgie, Španělsko.
V USA to fungovalo úplne...Nepodceňoval bych identifikaci s jednotlivými státy ani dnes, natož v době občanské války. Zkuste s "out of state plates" nějaké čas pobývat v Alabamě a povíme si. ;)
zavádzať federáciu umeloŘíkáte Vy. Mě to umělé nepřijde. V Evropě se to vždycky mlelo a jednotlivá území se různě proplétala. Jestli je Slezsko Pruské, Rakouské, Polské nebo České se můžete hádat do aleluja. Evropské je celkem nesporně (tedy až na pár snad vytvořit uprostřed Evropy díru na dálněasijskou gubernii RF). Kde všude se běžně jí guláš? A vepřová pečeně? Projděte si náhodně libovolnou ulici ve Vídni, rodném městě mé české babičky a přečtěte si jména na zvoncích.
Proste by som tomu dal voľný priebeh a uvidíme, čo by nám tu vyrástlo...Ono to tak v podstatě je. Neřekl bych, že by docházelo k násilné federalizaci a rozmělnění národů přesidlováním vzor Josif Visarionovič.
Ak pôjde vraždiť inam, tak to bude rovnaký vrah, akých je v tej krajine už X. Kde je rozdiel?Krom toho, že se tam snadno dostane, i když by měl správně sedět, tak vlastně úřady nemohou nic dělat, dokud někoho nezabije. Na svém území se choval legálně a nemůžete ho soudit podle svého práva za to, jak se choval doma. Prostě představuje nebezpečí. Ale fakt se v tom nemá cenu nimrat. Byla to ilustrace, ale Vy jste ji zjevně nepochopil.
Pravidlá typu "chceš voľný pohyb, musíš sa riadiť našimi zákonmi"Skrz naskrz Vašimi příspěvky je zjevné=, že nemáte ponětí, jak funguje EU. To nejsou jejich pravidla, To jsou naše pravidla. Nejsou to jejich instituce, jsou to naše instituce. Naše země jsou členy, mají své zastoupení, ať už volené přímo (EP) nebo vyslané volenými zástupci (EK). To, že Vaše reprezentace před volbami slíbila žárovky na věčné časy (a nebo se pouští do něčeho, na co nemají mandát, ale podívejte se na "národní" vlády ČR a USA a jejich kroky ve věci SDI), Vy jste si je kvůli toho zvolil. Oni selhali a ještě neodstoupili, není problém EU ani Brusele. Je pro Vás legitimní formou vlády pouze obecní úřad? Proč? Nebo okresní/krajský (ať už vypadají VÚSC na Slovensku jakkoliv, neznám aktuální podobu, ale to není podstatné) úřad? Proč? Nebo centrální vláda v Bratislavě? Proč? A proč ne Bruselský aparát ještě o jeden vyšší celek dále? Proč jste zamrzl v té Bratislavě? Z lásky k Ficovi nebo o pár kusů předtím Mečiarovi? Brusel je daleko a Vaši zástupci tam ztratili ponětí o situaci doma a vymýšlejí nesmysly? A v Bratislavě se zajímají a vědí, jak je u Vás doma na Poloninách?
Čím ďalej od vlády k občanom, tým menej kontroly nad vládou.Ale vždyť jste hořekoval, jak nic nezmůžete. A teď zase, že chcete mít kontrolu. Tak jak to je?
pocit nejakej európskej identityAle ono už to do určité míry funguje. Akorát ještě přežívají staré struktury, ale to se poddá. Sousedka žije a pracuje v Praze, má portugalský pas, auto se španělskou registrací a německý řidičák. Prostě Evropanka (a bolehlav silničních hlídek ;) ).
Krajina, kde väčšina populácie nevie narátať do 4?...To je i není pravda, ale určitě není důsledkem velké federace mnoha různorodých států.
A máme príklad nejakej inej veľkej federácie, ktorá niekedy fungovala?ČSS/FR až tak velká nebyla. US v zásadě fungují. Konkrétní trable nesouvisí s federací, ale mají své historické a kulturní kořeny, které by se projevili i ve většině 50 samostatných zemí (i když pravda, náklady na zbrojení a jeden z velkých zdrojů dluhu by asi byli nižší, protože ambice zlomkových států by byly nutně menší. Řím fungoval celkem dlouho. Rusko se pohromadě drží (i když občas silou)... ale to jsou všechno spíše obři s imperiálními ambicemi. EU je zajímavá tím, že je zatím neprojevuje. Jo a Německo je větší než ČSFR a zjevně funkční federace (a že Bavoři a Němci, to je věc).
Treba rozlišovať diagnózu a metaforuA pojmy a průjmy. Metafora je přirovnání. Tohle není literární prvek, která by na to šel napasovat. Zkuste raději tvrdit, že to byla hyperbola. ;)
(už niekoľkokrát v tejto diskusii zaznelo, že výroba napr. žiariviek je z energetického hľadiska neporovnateľne náročnejšia).[citation needed] imho je to blbost, zarivka je sklenena trubka, trosku kovu na patice a nejaka plynna napln. V podstate totez jako zarovka. Navic je tam luminofor, jehoz vyroba rozhodne nezpusobi, ze je zarivka neporovnatelne energeticky narocnejsi na vyrobu.
Asi máš pravdu a s niečím som si to splietol. Možno s cenou? Tušíš, prečo sú žiarivky o toľko drahšie než žiarovky, keď v nich nič zaujímavé nie je? Je to čisto len kvôli tomu, že ich zatiaľ nikto nekupuje, alebo sú tam vyššie výrobné náklady (a z toho som si možno odvodil tú energetickú spotrebu)?
60W plus mínus 5 Kč. Ale popravde, myslel som, že žiarivky sú drahšie. Tých 30 korún už neznie tak hrozne, zvlášť ak to ešte pôjde dole.
imho je to blbost, zarivka je sklenena trubka, trosku kovu na patice a nejaka plynna napln.A co předřadník?
nějaká plynná náplň" se může naprosto snadno schovávat dost náročná výrobaA fluorescent lamp tube is filled with a gas containing low pressure mercury vapor and argon, xenon, neon, or krypton. The pressure inside the lamp is around 0.3% of atmospheric pressure. ona je v podstate prazdna, stejne jako zarovka :)
ona je v podstate prazdna, stejne jako zarovka :)No tak to teda rozhodně není. To, že tam toho plynů je relativně málo ještě neznamená, že to je malé množství (absolutně, z hlediska energetiky & ekologie).
Neon, argon, krypton, and xenon are obtained from air using the methods of liquefaction of gases, to convert elements to a liquid state, and fractional distillation, to separate mixtures into component parts.Ty víš, jak je tohle moc energeticky a ekologicky náročné?
Neni moje povinnost, dokonce ani zajem, nekoho neco ucit, dokazovat, delat reserse a buh vi co.Ale to já přece vůbec nechci, naprosto ne.
Takze ja jsem zarivkovy prorok, protoze odmitam tvrzeni, ze jedna sklenena banka s argonem je neporovnatelne vetsi zatez nez jina skelnena banka s argonem :)))Ne!
Az se tu nekdo ohradi proti tvrzeni, ze kobliha je neporovnatelne vetsi zatez nez rohlik, budes po nem take chtit rozbory? :)Já - nechci - žádné - rozbory - ani - rešerše - ani - abys - mi - něco - googloval.
Nevím, jaký systém plánovaného hospodářství prosazujete, ale v aktuálním tržním prostředí by produkce měla být funkcí poptávky.LOL!
Na ktorú sa to samozrejme tiež nevzťahuje Skúste si niečo zistiť o tých veterných elektrárňach. Naivný pohľad je, že čím viac elektrární, tým nižšia cena energie a dopyt po nižšej cene tu určite je. Lenže v praxi to naráža na nestabilitu siete, kvôli nárazovým prísunom energie (lebo větru, deždi ešte naši zelení kolegovia zdá sa neporučili
).
Práveže nikde a to je ten problém Lebo všetky tieto veci s tým súvisia. Že na ne Vy zabúdate pri svojich "jednoduchých súvislostiach" neznamená, že prestanú existovať
S týmto v podstate súhlasím. Ale s jednou veľmi podstatnou výhradou a tou je, že tá spotreba musí klesnúť významne, napr. 10%, malá zmena sa moc neprejaví. Skúste si spočítať, koľko celkovej spotreby elektrickej energie tvoria žiarovky. Nedávno sa to tu rozoberalo a je jasné, že to bude hlboko pod 1% (zoberte si len, koľko energie zožerie počítač). Preto je Váš argument, čo sa žiaroviek týka, úplne irelevantný. Alebo mi teraz poviete, že ste nehovorili o žiarovkách?
Súvisia ako ilustrácia, že nie vždy existuje priama úmera medzi dopytom a ponukou. Tých mechanizmov môže existovať viacero, ale Vy ste sa rozhodli akúkoľvek analýzu situácie dopredu ignorovať. Nešlo mi o nič viac, než na poukázanie toho, že svet sa nespráva vždy ideálne (čo Vy na niekoľkých miestach vo svojich úvahách predpokladáte).
LOL. Niekto by Vám mal vysvetliť rozdiel medzi výkonom a energiou. Vy neusporíte to 1% 10x. To 1% predstavuje časť výkonu, ktorú predstavujú žiarovky (nebude to 1%, ale pre ilustráciu, nech pracujeme s nejakými hodnotami). Ak ich zo systému vyhodíte, tak ušetríte 1% výkonu (v skutočnosti menej, lebo aj alternatívne zdroje majú nenulovú spotrebu energie). A presne to 1% elektrární budete môcť zavrieť. Vzhľadom k tomu, že ešte stále je väčšina energie produkovaná v tepeľných elektrárňach (až na pár krajín, kde sa trochu viac presadila jadrová energia), tak maximálne dosiahnete zrušenie 1/50 zo všetkých elektrární. A to za obmedzenie slobody všetkých určite stojí!
A prečo by som ja mal hľadať 12 takýchto vecí? Tu sa zakazujú žiarovky, nie 12 ďalších vecí (aspoň teda dúfam).
ČR aj Slovensko je z globálneho trhu (alebo aj Európskeho) úplne irelevantné. Celkovo (globálne) je 80% elektriny produkovanej z tepeľných elektrární. V Európe to bude trochu menej, lebo je tu o niečo vyššie zastúpenie jadrových aj vodných elektrární.
Strašná demagógia. Myslíte si , že ste ma ohromili? V absolútnych hodnotách to zanedbateľné číslo samozrejme nie je. Ale to je kvôli tomu, že na tejto planéte žije 6 miliárd ľudí a každý chce mať doma pohodu. Už z princípu musia byť tie čísla obrovské. Ale nemá zmysel hovoriť v biliónoch, keď môžeme hovoriť v percentách, ktoré vystihujú skutočnosť ďaleko lepšie. A tá skutočnosť je, že ušetríte 1% (alebo 1/50, to je fuk). To znamená, že za 50 rokov ušetríte 1 rok uhlia (sedliacky povedané). Skutočne si myslíte, že na tom záleží? Sú dve možnosti: a) uhlie (obecnejšie fosílne palivá) nám do X rokov dôjde. V tom prípade je rozdiel v X a X + X/50 rokoch. Možnosť b) zásoby sú prakticky nevyčerpateľné (tak sa to zatiaľ javí, rýchlosť nachádzania nových zdrojov ropy, uhlia a zemného plynu je rovnaká ako rýchlosť spotreby. Navyše nová technológia umožňuje pristupovať na miesta, kam sme sa v minulosti nedostali. Navyše, máme alternatívne nevyčerpateľné zdroje energie, ktoré dosť možno v budúcnosti spotrebu energie pokryjú úplne). Tak či onak, možnosť a) implikuje kolaps civilizácie a je úplne fuk, či nám vydrží o X/50 rokov dlhšie (pretože podľa bežných zelených fanatikov má X dosť malú hodnotu, obvykle 50 alebo 100 rokov). Pre možnosť b) je potom Vaše šetrenie úplne irelevantné. Tak čo vlastne chcete? Okrem toho, aby sa vyspelé krajiny bičovali za to, že sú vyspelé...
Tak to máš ok, ja by som na loď v živote dobrovoľne nevkročil
Ja nemám žiadnu filozofiu. Na každý problém hľadám optimálne riešenie zvlášť. Na problém plavby loďou do nejakej dopredu danej destinácie mi stačia konečné zásoby, ktoré som schopný si dopredu naplánovať. Lenže diskusia bola o úplne inom probléme: prežití ľudstva. Ak pominieme to, že entropia rastie a teda v nejakom čase T ľudstvo úplne definitívne vyhynie, tak má ľudstvo asi cieľ prežiť tak dlho, jak sa len bude dať (alebo aspoň jednotlivci ten cieľ majú, ľudstvo ho získava emergentne). V tom prípade sú v dohľadnej dobe skutočne len dve možnosti: nájdeme nevyčerpateľné zdroje energie a budeme si v pohode žiť relatívne dlho (miliardy rokov), alebo ich nenájdeme a vymrieme (do tísic rokov dajme tomu). V prvom prípade šetriť očividne netreba, v druhom prípade si oddialime smrť o pár rokov. Kde je rozdiel? Tak či tak je v druhom prípade nevyhnuteľné, že miliardy budú neskutočne trpieť. Jediná otázka je, v ktorej presne generácii...
ktoré som schopný si dopredu naplánovaťKrát dvě to mělo být. :D
v druhom prípade si oddialime smrť o pár rokov.Že na nové zdroje nepřijdeme až 15 let po vyhynutí? Znáte to, náhoda je prevít.
V Európe to bude trochu menej, lebo je tu o niečo vyššie zastúpenie jadrových aj vodných elektrární.Trochu? Když 35% je z jádra a kdo ví kolik z vody a zbytku, tak to musí být nejméně 15% (jenom za to jádro) procent rozdíl. To je opravdu, ale opravdu hodně uhlí. Byl jste někdy v severních Čechách, že byste ho těžil čím více, tím lépe? Nejen, že se snažíte problém bagatelizovat házením procent (to budou vždy nejvýše dvojciferná čísla, i když z obrovských objemů. Ale ještě ta procenta zcela záměrně překrucujete. Indů a Číňanů je na světe dohromady kolem 35%. To je naprosto zanedbatelná populace. Stejně lze ignorovat nepatrný podíl jádra na Evropské výrobě elektřiny. ;)
Strašná demagógia.Ale kuš. Chcete čísla. Dostanete čísla. A hned demagogie (a dokonce strašná, to jste asi hodně bezradný), protože nemáte, čím smysluplně odpovědět. Navíc manipulace s čísly a snahu vytvořit dojem zanedbatelnosti nízkým procentem tady začal... Vy. ;) Mimochodem, spotřeba uhlí je jenom jeden faktor. Životní prostředí je druhý. I přes pokrok ta elektrárna vypustí čmoudíky kolem. Docela by mě zajímalo, jestli jste opravdu tak důsledně pro drancování a spotřebu pro "domácí pohodu" (proč by žárovka měla být nějakým měřítkem domácí pohody ponechme stranou), jestli byste jako správně průmyslový revolucionář nadšený pro každý technický výdobytek (a objev žárovky) usiloval o stavbu uhelné elektrárny ve Vaší obci... nebo by to bylo spíše klasické NIMBY. Nebo mi ještě vysvětlíte, že uhelná elektrárna má blahodárný vliv na zdraví občanů ve svém okolí?
Ach jaj. Buď ste demagóg, alebo nerozumiete číslam. Tu ide o to, že tých 50% tepeľných elektrární pri trhu žiaroviek 1%, Vám ušetrí 1 rok uhlia za 50 rokov. Keby to bolo 80% tepeľných elektrární, tak Vám ušetrí len 1 rok uhlia za 80 rokov. Pointa je, že relevantné sú tieto prevrátené hodnoty a tie sa už tak významne nelíšia (1/50 - 1/80 < 1%). Keby tie tepeľné elektrárne mali na trhu len percentá, tak by to bolo skutočné významné, lebo napríklad z 5 elektrární by ste mohli zavrieť jednu a to už je dosť výrazná zmena. Aspoň na prvý pohľad. Vtip totiž je, že na trhu, kde tepeľné elektrárne majú už len percentá celkovej spotreby, netreba už vôbec riešiť spotrebu energie alebo produkciu CO_2
Ja čísla nemanipulujem, všetky úpravy, ktoré robím, sú na úrovni základnej školy a navyše ich zdôvodňujem, lebo očividne ich aj tak nestačíte sledovať...
Životné prostredie je samozrejme iná vec. Ak ho nejaká elektráreň výrazne ničí, tak ju treba zavrieť (na to sú zákony). Ale paušálne zatvárať elektrárne len preto, aby sa úplne bezvýznamne znížil v atmosfére podiel CO_2, ktorý navyše žiadne preukázateľné škodlivé účinky nemá (aspoň pri objemoch daných súčasnou produkciou po dobu niekoľko stoviek rokov), to už mi úplne košér nepripadá.
Btw, prišli sme nakoniec po dlhej obkľuke k tomu, o čom som písal úplne na začiatku. Človek by sa mal starať len o lokálne problémy (toxický odpad v susednej elektrárni) a globálne problémy nechať na systém samotný. Takto napríklad funguje fyzika (a teda celý svet), atómy interagujú len lokálne (na vzdialenostiach nanometrov) a napriek tomu Vám pred očami vyrastie zaujímavý svet plný nádherných vecí na škálach ďaleko väčších ako nanometer. Atómy v Česku skutočne nepotrebujú riadiť atómy na Mesiaci, aby svet fungoval
Vám ušetrí 1 rok uhlia za 50 rokov.Ale ty vlaky nejsou uhlí za jeden rok, které ušetříte za 50 let. To jsou úspory za jeden rok na základě snížení spotřeby o 0,8%. Je to abyste pochopil, jak obrovské množství energie představuje zdánlivě malé procento.
Životné prostredie je samozrejme iná vec. Ak ho nejaká elektráreň výrazne ničí, tak ju treba zavrieť (na to sú zákony).I nejmodernější uhelná elektrárna podle všech norem a zákonů znečišťuje své okolí (byť méně než to samé třeba před 50 lety). Vůbec jste neodpověděl: chtěl byste takovou moderní uhelnou elektrárnu splňující všechny normy ve Vaší obci? Nejlépe tak, abyste na ní vyděl z okna a mohl se kochat vítězstvím člověka nad vším.
len pretoŘíkáte Vy, protože chcete dokázat, že to, jak tomu rozumíte, je nesmysl. A potud máte pravdu. Rozumíte tomu špatně... resp. nerozumíte tomu. ;)
atómy interagujú len lokálneKoukám kvantovou fyzikou pole neorané.
I nejmodernější uhelná elektrárna podle všech norem a zákonů znečišťuje své okolí (byť méně než to samé třeba před 50 lety). Koukám kvantovou fyzikou pole neorané.O kvantovej fyzike ja nic neviem, na to som malo inteligentny, ale moj rozum mi hovori - pokial aj najmodernejsia uholna elektraren znecistuje svoje okolie, tak ake je najjednoduhsie riesenie problemu mily watsone? Zakazeme ziarovky! Hmm, a co tym vyriesime, mily watsone? No predsa znizime spotrebu energie o nula nula hovno, co su ale v absolutnych cislach stovky kilometrov vagonov uhlia z uboheho osudom skusaneho a uhlobaronmi drancovaneho mostecka !!! A co tak tu elektraren uplne zavriet a nahradit ju nejakym ekologickym zdrojom ( nemam na mysli kokotiny typu vietor/slnko, jasne? ), napriklad jadrom? Watson uz neodpovedal, pretoze musel nutne zacat riesit dalsi neuveritelne palivy problem - spotrebu vody v sprchovych kutoch ... ( A aby ma nikto nechytal za slovo, vodou sa snazim setrit, pretoze viem, ze tu jadrovymi elektrarnami (zatial) nenahradim ).
Nicméně pokud kolega msk nabízí skladiště vyhořelého paliva u sebe v obci, i tento detail je vyřešen a hurá na věcKdybych o tom mohl rozhodnout, tak klidně. Samozřejmě na pronajatém pozemku (resp. pod ním), žádný odprodej.
Kinderporno mám vo feedoch, ale tieto veci mi asi ušli. Bohužiaľ? Bohudík?
Je sice pekne, ze zatial mate peniaze, aby ste si svietili oblukovou zvarackou, ale energia "nerastie na stromoch" a nemame jej nekonecne vela.Ano. Proto bych začal tím, že by se sídlo Evropského parlamentu ponechalo jen v jednom městě. Tím by se ušetřilo pravidelné pendlování tisíců lidí a samozřejmě i nemálo energetických surovin (převážně ropy) a nevypustilo by se značné množství emisí do ovzduší.
V tom případě by měli taky zakázat prodej většiny grafických karet. Zakažme prodej počítačů s průměrnou spotřebou nad 60W. Na průměrnou spotřebu si vymysleme superspeciální tabulky, v kterých se nikdo nevyzná. Ve velkém stylu EU.
Však existují úsporné počítače, které nesežerou víc jak 25W i s LCD, tak proč bychom měli sousedovi tolerovat jeho mašinu se 150W spotřebou v klidu?
Jsem zvědavej, kdy EU zanikne. To je jediná věc, která mě ohledně EU opravdu zajímá.
Dnes byl pěkný příspěvěk někde v TV, ohledně blackoutu přenosové sítě. No ani se jim nedivím, zelení maníci cosi povolí s naprosto šílenou výkupní cenou a pak se nestačí divit kde všude se to sáčkuje. Najednou píší, že by mohli i větrné a sluneční elektrárny odpojovat.Pak člověk čte články ekoteroristů, jací že jsou ti energetici zlí. Jenže problém je v tom, že ta síť na tom opravdu není dobře (možná si ještě někdo vzpomene na to, jak se přes nás valil přebytek proudu z německých větrníků a jen těsně jsme unikli blackoutu; někteří odběratelé museli být tehdy odpojeni, aby to síť ustála). Posílení sítě bude stát další peníze, o které stoupne cena elektřiny (a zase bude viník okamžitě jasný, že?).
Čili zázračná účinnost se nekoná, je to někde na úrovni zářivek.Jo přesně. Akorát, že to má ještě větší cenu než zářivky. Ale zase ty lumeny odpovídaj tak asi 400W žárovce. Jinak se svítidlem bych problém neviděl, stejně musí mít speciální elektroniku jako zdroj, takže do žárovkový objímky se to určitě nevejde :-/. A s i úhel by mohl být horší (120 stupňů není málo). Taky by to mohlo mít paprsek rovnoběžný (to by byl "laser"
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.