Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 19:17
Tiskni
Sdílej:
To by bylo zajisté krásné, ale proč nevím o nikom, kdo by ji aktivně používal?
Protože na to nepřišla řeč. Používám to aspoň já, toho času Kralyk a několik lidí od Pirátů.
A proč po pěti letech vývoje pořád ještě začíná číslo verze nulou? To nepůsobí příliš důvěryhodně.
Proč po sedmi letech vývoje má Chrome číslo verze ze čtvrtého tuctu? To musejí pořád lepit nedodělky? To nepůsobí moc důvěryhodně.
Protože na to nepřišla řeč. Používám to aspoň já, toho času Kralyk a několik lidí od Pirátů.... a OpenAlt z.s. na https://diasp.eu/u/openalt.
Jinak proste podminky tam kazdy zna
Proč lžeš?
Vysvetľovať prečo nevysvetľovať prečo nepoužívať niečo je lepšie?
Proste je to jen o te volbe byt tam ci nebyt.Jenom aby časem nenastala de-facto potřeba, třeba až se tam přesunou nějaké eshopy, weby, whatever a nebude alternativa.
Prosíme vás o obnovení našeho profilu, protože jde o důležítou podporu našeho časopisu Motohouse, což je největší motocyklový časopis v České Republice. Investovali jsme do něj nemalé finanční prostředky i přes reklamní systém Facebooku. Máme přes 32 tisíc fanoušků, kteří snámi komunikují a tvoří početnou skupinu.
Smutné, ale říkám si, že si za to vlastně ti lidé můžou sami. Proč svěřují svoje podnikání nebo osobní život do rukou služby, která je zadarmo a bez záruky?
Pro firmy jako Facebook není uživatel zákazníkem, nýbrž produktem, který lze prodávat dál.
Důležitou vlastností Internetu je decentralizace/distribuovanost – díky tomu je to svobodné a stabilní prostředí. Centralizované „sociální sítě“ a jiné služby jsou v rozporu s tímto principem a pak to podle toho dopadá.
Kdyby produkti za užívání FB přímo platili, změní se něco? (Dokáži si představit, že mnozí by byli pár desítek korun měsíčně ochotni pustit – vždyť si platí několik set korun za mobilní připojení, aby mohli kdykoliv na FB.Smutné, ale říkám si, že si za to vlastně ti lidé můžou sami. Proč svěřují svoje podnikání nebo osobní život do rukou služby, která je zadarmo a bez záruky?
I když možná, že by to určitý psychologický effekt mělo, něco jako „regulační poplatky“.
To je naopak další důvod, proč ho nepoužívat – pokud tomu totiž ustoupíš, tak se bude situace akorát dále zhoršovat. Příklady:
bez facebooku bych asi ani nemohl studovat vs
A to ti přijde v pořádku?
Jestli ti přijde v pořádku, aby např. studium na české VŠ bylo podmíněno tím, že student uzavře smlouvu s nějakou americkou firmou. (resp. nějakou soukromou firmou obecně)
smlouvu? heh :) myslim ze si s tou smlouvou na jmeno sakura majoko muze ta americka firma vytrit prvousta
Nikoli – smůlu máš ty. Jelikož jsi smlouvu porušil1,2, nemají k tobě žádné závazky a můžou ti kdykoli zrušit účet a odstřihnout tě od tvé sítě kontaktů, kterou sis asi pracně budoval a asi na ni dost spoléháš (pro některé tvé kontakty je to zřejmě tvůj jediný komunikační kanál).
[1] udal jsi falešné údaje
[2] případně smlouva mezi nimi a tebou nebyla nikdy uzavřena
Tohle a další tvoje komentáře: je ti doufám jasné, že způsob, jakým používáš Facebook (a obecně web), je zcela odlišný od toho, jakým ho používá většina lidí?
Jim je určena ta rada „nepoužívejte Facebook“. Stejně tak by jim možná šlo poradit: „používejte Facebook jako kyknos“ – což by pro ně ale bylo možná ještě náročnější, než to nepoužívat vůbec.
Je to trochu podobné jako rada „neberte drogy“ – přestože se můžou najít výjimeční1 lidé, kterým drogy nezruinovaly život a možná jim i v něčem pomohly – nemění to nic na tom, že obecně je lepší drogy nebrat. Pro většinu lidí je schůdnější je nebrat vůbec než se snažit nějak balancovat na hraně a nespadnout do toho.
[1] ne ve smyslu výjimečně dobří, ale ve smyslu, že jich je málo
obecně je lepší drogy nebrat[citation needed]
Často je lepší metoda pozorovat okolí než experimentovat na sobě1 – zvlášť pokud jsou ty experimenty destruktivní.
[1] důležitý fakt je taky to, že takový experiment ovlivňuje pozorovaný subjekt – a když je zároveň i pozorovatelem a osobou, která má experiment hodnotit, vede to k neobjektivním a jinak zkresleným výsledkům – asi jako kdybys voltmetrem měřil obvod a nejen, že bys měřením ovlivnil daný obvod, ale obvod by zároveň ovlivňoval ten voltmetr (třeba přes pokles napětí v síti, ze které je přístroj napájen, nebo vyzařovaným elektromagnetismem), takže by ukazoval jiné hodnoty, než naměřil
Není náhodou tím stěžejním problémem závislost?
IMHO závislost ve spojení s jiným škodlivým účinkem – jako např. ničení zdraví, změna psychiky, charakteru, únava a neschopnost pracovat atd. Toto spojení vede k tomu, že i když na sobě subjekt začne dané negativní1 vlivy pozorovat, nemůže přestat, protože je závislý.
Teoreticky pokud by ta droga neměla negativní účinky a zároveň byla snadno dostupná, takže by nehrozilo, že ti dojde, tak by ani moc nevadilo, že jsi na ní závislý.
[1] další věc je, že ta droga může ovlivnit jeho uvažování, takže ty jevy považuje naopak za pozitivní nebo zlehčuje jejich význam, i když by je za střízliva hodnotil negativně; případně nabývá dojmu, že stejně jsou na tom i všichni ostatní, takže o žádný problém nejde (což je dané tím, že se najednou setkává jen s jinými narkomany)
Tzn. až nějaký Ind dostane na stůl prověření tvého účtu a zablokuje tě pro porušení podmínek, může to být zrovna třeba před zkouškovým nebo ve chvíli, kdy si chceš domluvit rande s holkou, na kterou jsi byl líný si vzít telefonní číslo, tak jsi prostě v prdeli a nic ti nepomůže, nemáš se kam odvolat, nikdo ti nic nedluží, nikdo ti nic nedá.
Totéž platí pro podnikatele, kteří začnou svůj byznys vázat na Facebook.
Když je někdo líný psát háčky a čárky, jak můžeš předpokládat, že není líný psát i interpunkci? Aneb chybějící čárka mezi slovy v tomto případě nemá žádnou váhu.
PriateľuJak to vlastně máte s vokativem?
bez facebooku bych asi ani nemohl studovat vsStuduji VŠ už čtvrtým rokem, účet na Facebooku a zatím jsem s tím neměl žádný problém.
Jsem sice asociální introvert s poruchou osobnosti, ale i tak mi přijde efektivnější seznamovat se AFK než po internetu (zkoušel jsem oboje a statistika hovoří jasně ve prospěch AFK).
Jenže ono to není o seznamování. Je to o komunikaci potom.Email a mobil snad mají pořád všichni, ne?
no to urcite nemaji, lidi bez mobilu znam habadej
Já zase znám lidi bez Facebooku – a rozhodně je to méně neobvyklé, než nemít mobil.1
Navíc pro registraci na Facebooku je nutný e-mail2.
Osoba nemá mobil a zároveň má účet na Facebooku → osoba má e-mail a počítač (či podobné zařízení) → můžete komunikovat e-mailem.
[1] ten může být i v režimu stabil, kdy z něj uživatel vyzvedává zprávy třeba jednou za den nebo vzdáleně
[2] a AFAIK prudí i s tím, abys jim řekl svoje číslo na mobil a oni si ho mohli ověřit – zřejmě když se v nějakém čase registruje z dané IP adresy několikátý účet
Přesně tak. Navíc, když už s nějakou chodíš, tak není problém ji naučit používat něco lepšího. Obecně je lepší, když se mezi lidmi šíří znalosti, než když se mezi nimi šíří demence.
a technicky nevzdělaný člověk nemá moc na výběrJabber?
kdo pouziva jabber? to uz je mnohem vic rozsirene ircJabber zas tak moc lidí ne, ale gtalk docela dost lidí. Jednu dobu to byly synonyma, teď už tak moc ne :(
+1, napojení z jabberu do IRC je triviální a pro uživatele transparentní, takže se dá říct, že pokud máš jabber, máš i IRC. Obráceně to AFAIK neplatí.
hosts
, protože to že na něm nejste registrovaní ještě neznamená, že vás nebude šmírovat.
A ve svém PC ho mám natvrdo odříznutý pomocí záznamů v hosts
To je neuvěřitelné, jak je tenhle hloupý zlozvyk rozšířený…
Ano, lepší je to blokovat přes DNS stylem:
zone "facebook.com" in { type master; file "/etc/bind/db.empty"; }; zone "fbcdn.com" in { type master; file "/etc/bind/db.empty"; };
to s sebou vezme většinu jeho domén a nemusíš je vyjmenovávat po jedné.
Nicméně obecné a správné řešení by bylo mít prohlížeč, který nedovolí načíst nic mimo doménu, kterou uživatel vidí v adresním řádku. Resp. subdomény a jiná uživatelem definovaná pravidla.
Nicméně obecné a správné řešení by bylo mít prohlížeč, který nedovolí načíst nic mimo doménu, kterou uživatel vidí v adresním řádku. Resp. subdomény a jiná uživatelem definovaná pravidla.Stačí se podívat kolik stránek nefunguje s NoScriptem, který umožňuje nenačítat pouze JavaScript z jiných domén.
A ve svém PC ho mám natvrdo odříznutý pomocí záznamů v hosts, protože to že na něm nejste registrovaní ještě neznamená, že vás nebude šmírovat.A to jsi tam vylistoval všechny domény/ip adresy co facebook má? Kde jsi je vzal? Imho jsou jich řádově desítky, jen ty ze kterých trackuje. Pokud to chceš skutečně blokovat, používej správně nastavené ghostery.
whois -h whois.radb.net '!gAS32934' | grep /
kdyz z toho udelam ipset, tak to funguje spolehlive
~> dig +short fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net 2.16.218.227 ~> whois -h whois.radb.net '!gAS32934' | grep / | tr " " "\n" | grep 2.16. ~>
+1
Hlavně, že se můžou posrat z kdejaké ptákoviny, co někdo řekne nebo přinese, aby to náhodou nebyla komerce… ale sami propagují jednu konkrétní firmu a její službu. Za naše daně. Ať žije veřejnoprávnost…
Telekomunikace dneska žádný monopol nejsou – a jestli to někdy monopol byl, tak to bylo špatně – neznamená to, že dělat reklamu Facebooku je správné.
Telekomunikace je menší monopol než Facebook.Když se to tak vezme, tak facebook v podstatě je telekomunikační operátor, jen není roztažený geograficky, ale napříč lidmi.
Když se někdo rozhodne
Bingo. Konec povídání. Analogicky si jde dosadit rozhodnutí pro takřka libovolný protokol a vlastně cokoliv od holubí pošty přes telefon po služby v internetu.
Co by ti vadit mohlo, jsou okolnosti daného rozhodnutí (zda je informované).
Všechno bylo řečeno už před lety, kdy se řešil rozdíl mezi ICQ a Jabberem. Stačí si ty diskuse projít znovu. Pro Facebook platí totéž, co pro ICQ.
Jaká síťová neutralita, když je to majetek jedné firmy?
Jelikož nejsem socialista, tak mám úctu k soukromému vlastnictví druhých a respektuji, že si Facebook může se svým majetkem dělat, co chce. Což je mj. důvod, proč takovou sociální síť nemám zájem používat – používal bych leda něco, co je federalizované, distribuované a postavené na otevřených standardech.
BTW: dneska jsem viděl reklamu na Facebook na autobusu dotovaném z EU. Pochybuji, že za ni Facebook něco zaplatil.
Tak dneska je Facebook, WhatsUp, Google atd. neco jako drive telefon, televize. … Obecna vec
Ne, to právě není. Nemůžu si udělat vlastní Facebook, Google atd. protože Facebook a Google někomu patří. Můžu si leda založit podobnou firmu, ale to bude jiná firma/služba, než kterou propagovala ČT za naše peníze.
Něco jako telefon nebo televize je e-mail, jabber, jízdní kolo, automobil, letadlo. To jsou obecné věci, které mají různé dodavatele. Kdežto ten Facebook nebo Google jsou na planetě jen jednou – víckrát to nejde – a jsou majetkem konkrétních lidí/firem.
Řečeno programátorsky: je rozdíl, jestli propaguješ 1) abstraktní třídu či rozhraní, které může kdokoli implementovat, nebo 2) jednu konkrétní instanci nějaké třídy.
Je to úplně stejná prasárna, jako kdyby v ČT dělali zadarmo reklamu na Seznam.cz, lákali diváky, ať jim jdou psát komentáře na Lidé.cz nebo ať jdou chatovat na LíbímSeTi.cz.
Tohle je kvůli značné nevzdělanosti v IT drtivé většiny lidí. Ti vůbec netuší, co vlastně používají a co se skrývá v pozadí. Rozdíl mezi Jabberem a Facebook chatem je zcela mimo jejich chápání.
To je pravda, ale každá větší firma/instituce musí být schopná si zaplatit alespoň jednoho člověka, který tomu rozumí a řekne těm ostatním, co mají dělat. Neznalost neomlouvá…
Mimochodem, ten telefon se také docela blbě nahrazuje vlastní instancí, pokud se chceš někomu dovolat.
Ani ne – je spousta VoIP operátorů, jsou drátoví operátoři v různých státech (ve větších zemích jich bývá víc) a jsou mobilní operátoři + MVNO. Připojit se do PSTN není žádný problém a můžeš snadno získat E.164 telefonní číslo, což je identifikátor v globálním adresním prostoru, který existuje napříč mnoha poskytovateli.
Kdežto adresu/identifikátor facebook.com/nějakásračka
můžeš taky relativně snadno získat, ale celý tenhle adresní prostor je majetkem jedné konkrétní firmy.
Viz #145. Že to v telekomunikacích nebylo vždycky úplně ono, není důvodem, proč dělat stejnou chybu znova, proč propagovat Facebook.
Jo, dneska je povinost mit facebook, jsou pripady i deti z prvni tridy zakladky, co maji facebook. Tak v pate tride uz si clovek koleduje o sikanu, pokud ho nema nebo !dokonce! odmita. Spolecensky tlak je silny, donuti vicemene kazdeho.
Chyceny do site jsou ale hlavne rodice, ktery dokonce radi detem zalozi ucet, aby si deti mohli hrat hry. Maminky peclive dokumentuji kazdou vec, co se v zivote stane na facebook (nudi se tak sedi u FB).
Ja kdyz nekde reknu, ze nemam televizi a facebook (a vysvetlim proc), tak jsem za blazna.
At zije Orwell. Ovladat lidi skrz obrazovku uz se dlouho dari na vybornou. Ted uz to funguje i druhym smerem.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.