Portál AbcLinuxu, 21. května 2025 13:38
A proč jsi tedy vůbec něco psal?
Upozornění (když se nerozepsal David Ježek).
A jak jsi to myslel s tím, že bys byl kritický?
Válka ve Vietnamu, konkrétně politické chyby v ní --- tehdejší americké velení absolutně nepochopilo situaci v tom regionu.
Válka ve Vietnamu, konkrétně politické chyby v ní --- tehdejší americké velení absolutně nepochopilo situaci v tom regionu.Myslis v regionu od Seattle do San Diega? Protoze nebyt zdivocelych levicaku doma, mohli amici komousum zlomit vaz o 30 let driv a Vietnam by dnes vypadal jak Japonsko ci Jizni Korea.
No je třeba si uvědomit tehdejší situaci. Po zuby ozbrojení Sověti a po zuby ozbrojení Američané. Svět byl rozdělen do dvou nesmiřitelných částí a vyloženě šlo o to, kdo s koho. Oslabení jedné strany by mohlo znamenat útok ze strany druhé. Vůbec není podstatný pohled z dnešního (trochu nostalgického) hlediska. Za této situace se jedna ze zemí JV Asie rozhodla podpořit komunistický blok. Američané trochu zpanikařili - báli se rozšíření vlivu komunistů po celém regionu. To by mohlo mít dalekosáhlé následky. A pustili se do války, kterou se nedalo vyhrát, ale ani prohrát. Opuštění Vietnamu bylo tak trochu "handlem" za uvolnění oblasti arabských zemí ze sféry Sovětského Svazu ..
ale to se stává...
Nevinní lidé umírají každý den, i v míru. Při dopravních nehodách, úrazech, kvůli chybám doktorů atd. Za každým mrtvým ve statistice je nějaký osud, zdrcení pozůstalí atd. Je mi jich líto, ale tak to chodí a já s tím nemůžu nic dělat. Někteří lidé toto nechtějí chápat a mají pocit, že válčit se musí se 100% přesností a nesmí být zabit jediný nevinný civilista, jinak je válka nespravedlivá. Jen jsem konstatoval fakta, která si občas někdo neuvědomuje.
Někteří lidé toto nechtějí chápat a mají pocit, že válčit se musí se 100% přesností...Já si myslím, že válčit by se vůbec nemuselo. A válka je nespravedlivá vždy.
Já si myslím, že válčit by se vůbec nemuselo. A válka je nespravedlivá vždy.
Kdyby byli všichni lidé na světě pacifisté, bylo by to skvělé. Jenže to se nikdy nestane, a proto někdy neexistuje jiné řešení. Například Adolf Hitler nemohl být zastaven jinak než válkou (od určité fáze). Představa, že někdo přijde za Hitlerem, promluví mu do duše a Adolf následně zruší Gestapo, koncentráky, stáhne vojáky a změní svastiku na smajlíka, je zcela nereálná.
Co by se asi stalo, kdyby se ve světě pacifistů a dětí květin objevil jeden dravý jedinec?
Tento problém byl nastíněn v Simpsonových v epizodě Treehouse of Horror II.
Lízino přání na nastolení celosvětového míru se vymklo kontrole, když bezbranné lidstvo bylo ovládnuto Kangem a Kodosem. Naštěstí vše zachránil Vočko, vyzbrojený prknem s hřebíkem
Tohle je podobná problematika, jako svržení atomových pum na Hirošimu a Nagasaki. Určitě zločin na civilistech ..Ale z jiného úhlu pohledu to vypadá všechno zase jinak: Pokud by nebyly pumy svrženy, čekalo by zřejmě americkou armádu dobývání japonských ostrovů. Ostrov po ostrovu, boj v každé ulici, v každém domě .. Kolik by bylo mrtvých a raněných - na obou stranách a jak dlouho by válka ještě trvala? Je cynické říci - civilní oběti, to se stává. Ale verbální pacifismus může být někdy jako vylít s vaničkou i dítě ..
Celkem jednoduše .. Japonci by poznali brigády socialistické práce, kádrováky, mnohahodinové fronty na džíny a banány a výjezdní doložky. Jako u nás.
Možno by si Japonci s Rusmi výborne rozumeli. Veď Japonci páchali počas druhej svetovej vojny oveľa horšie zverstvá než Američania.
Možno by si Japonci s Rusmi výborne rozumeli.
Pěkná blbost. Sice ruština, jakožto jazyk s častými otevřenými slabikami, by se Japoncům učila lépe než angličtina, ale to je fakt důvod... kultury jsou totiž naprosto odlišné.
Veď Japonci páchali počas druhej svetovej vojny oveľa horšie zverstvá než Američania.
To sice ano, ale to už holt mají ty východní národy v nátuře. ~_^
Nemyslel som jazykovo, ale že si mohli vymieňať skúsenosti, napr. z gulagov a japonských zajateckých táborov a vytvoriť niečo dokonalejšie.
Domluvili by se Rusky.
Já myslím, že Rusky by se domluvily.
V porovnaní napríklad s Českom, kde každý hovorí plynule a čisto aspoň desiatimi jazykmi?
Hm, neviem kde žiješ, ale bežná realita v Česku a na Slovensku je úplne iná. Väčšina ľudí sa zúfalo nedohovorí. Mladí (<30) už mali angličtinu v škole, ale to neznamená, že ju ovládajú. Sám som chodil na osemročný gympel, kde sa vyučovali dva jazyky (alebo 3, ak rátaš latinu) a môžem úprimne povedať, že po tých ôsmich rokoch vedeli tie jazyky poriadne ľudia, ktorých by si zrátal na prstoch jednej ruky. A to sme boli ešte relatívne kvalitná škola, odkiaľ drvivá väčšina pokračovala v štúdiu na výške (aj keď je otázka, či to má v dnešej dobe ešte nejakú výpovednú hodnotu). Skrátka s jazykovou gramotnosťou je to tu zatiaľ veľmi biedne. Čo sa Japonska týka, tak tam predsa tiež majú povinnú angličtinu a konverzácia sa tam neprecvičuje rovnako ako tu (mizivé percento škôl v našich končinách má lektorov. Ten zbytok stále učia bývalé ruštinárky, ktoré určite všetkých naučia konverzovať BBC angličtinou, že ).
Pripadá mi to, že si o Japoncoch (alebo dokonca Ázijcoch všeobecne) myslíš, že sú to mimozemšťania, ktoré nič nemajú spoločné so zvyškom sveta
Hm, neviem kde žiješ, ale bežná realita v Česku a na Slovensku je úplne iná. Väčšina ľudí sa zúfalo nedohovorí. Mladí (<30) už mali angličtinu v škole, ale to neznamená, že ju ovládajú.
Budeš se divit, ale 90% lidí přes 35 let věku, které znám, hovoří více méně plynně rusky, často ještě obstojně anglicky nebo německy (francouzština se tu a tam vyskytne). Mladší bez té ruštiny. I ta největší mně známá jelita na jazyky se s cizincem vyučovanými jazyky rukama nohama domluví. Možná nebrousím mezi kopáče, pravda.
Sám som chodil na osemročný gympel, kde sa vyučovali dva jazyky (alebo 3, ak rátaš latinu) a môžem úprimne povedať, že po tých ôsmich rokoch vedeli tie jazyky poriadne ľudia, ktorých by si zrátal na prstoch jednej ruky. A to sme boli ešte relatívne kvalitná škola, odkiaľ drvivá väčšina pokračovala v štúdiu na výške (aj keď je otázka, či to má v dnešej dobe ešte nejakú výpovednú hodnotu). Skrátka s jazykovou gramotnosťou je to tu zatiaľ veľmi biedne.
Netvrdím, že je to zázrak, ale pochybuji, že bych měl tak obrovské štěstí na kantory. Navíc, když to porovnám s tím Japonskem...
Čo sa Japonska týka, tak tam predsa tiež majú povinnú angličtinu a konverzácia sa tam neprecvičuje rovnako ako tu (mizivé percento škôl v našich končinách má lektorov. Ten zbytok stále učia bývalé ruštinárky, ktoré určite všetkých naučia konverzovať BBC angličtinou, že).
Tak tady si dovolím hrubě nesouhlasit, jelikož jsem měl tu možnost hovořit na toto téma s lidmi, kteří mají s japonským vzdělávacím systémem celkem bohaté zkušenosti.
Nehovorím rukami nohami, to sa dohovorí každý blbec. Hovorím o ovládaní jazyka a na tú úroveň sa dostane mizivé percento, bez ohľadu na to, či je výuka povinná alebo nie. Rovnako ako nie každý (= takmer nikto) ovláda poriadne stredoškolskú matiku a fyziku a povinná je pre všetkých
_Mal_ si obrovské šťastie, ver mi. Zvlášť, keď chodíš na prestížne gymnázium
S tým sa dá v podstate súhlasiť, ale nijako z toho neplynie, že sú na tom japonci s výukou kvalitatívne horšie. A aj keby áno, ako som povedal už v prvom odstavci, výuka nie je všetko, väčšina ľudí sa proste hovoriť poriadne nenaučí tak či tak (nemusí to byť na úrovni lingvistickej analýzy Shakespeara, ale skôr na tomto konci spektra než tvoje ruky--nohy ).
To sú zas kecy. Nemecko snáď nie je západný národ? Alebo sa na koncentráky zabudlo? Ázijci rozhodne nemajú patent na zverstvá, tie sú typické pre celú ľudskú rasu bez výnimky. Existuje nejaký národ, ktorý za celú históriu nebojoval, nezabíjal, atď?
Tak ako v Európe, tak aj v Azii existuje _pár_ magorov, ktorí nastoľujú diktatúry, vojny, atď. Chceš mi snáď tvrdiť, že priemerný ázijec má v krvi to, že sa môže stať ďalším Hitlerom? Podľa mňa je to všade rovnaké, bežní ľuďia chcú mať od všetkého pokoj a magori pri moci chcú naopak robiť problémy. Netuším, čo je to za rozdiel, ktorý som si nemohol nevšimnúť, ale stále ho nevidím
Je to samozrejme úplne iná kultúra, s úplne inými hodnotami, ktorá môže našincovi pripadať miestami čudná, alebo dokonca krutá. Ale nesúhlasím s tým, že platí nejaká rovnosť medzi ázijec = primitívna krvilačná beštia (aspoň tak nejak som ja pochopil tvoje reči o zverstvách v Ázii), that's all
...ázijec = primitívna krvilačná beštia...
^__^
Až takhle samozřejmě ne, ale zase tak daleko k tomu nemají (normálně ne, ale pokud se překročí jakási hranice v mysli, pak...).
Jasně, to se stává... cs.wikipedia.org/wiki/Masakr_v_My_Lai
Obzvlášť tohle musel být zuřivý vietkong: commons.wikimedia.org/wiki/File:My_Lai_massacre3.jpg
Ale to je vlastně normální, chceš přidat fotky rozstřílených dětí z Granady, Panamy, Srbska, Afghánistánu, Iráku nebo Gazy? Máš představu co udělá dávka z M-16 na pět metrů z pětileté holky?
Před časem se na Novinkách, v diskuzi u článku o ruském raketýrovi, který ve Vietnamu setřelil McCaina, objevila tahle skvělá hláška:
Rusové pomáhali zabít 60.000 Američanů. Američani pomáhali zabít 2 miliony Vietnamců. Ti Rusové jsou ale nelidské bestie.
Ano, byl to exces, bohužel nebyl zdaleka ojedinělý, i když zase nešlo úplně o denní praxi :-/
Nikdy si neslyšel o humanitárním bombardování? ;-)
furt nejaky odkazy a vlastni nazor nikde
Tvůj problém je, že nemáš znalosti, jen povrchní dojmy. Při tomto incidentu svrhnul jihovietnamský letoun napalm na jihovietnamskou vesnici obsazenou severovietnamskými vojáky. Pilot si spletl utíkající civilisty s nepřátelskými vojáky. Byl to tragický omyl, ale takové věci se bohužel stávají.
Aj toto su Juzny Vietnamci na lietadlach? Este mi chces nahovorit ze Americania vobec neboli vo Vietname a NAPALM bomby spravili Juhovietnamci sami? A tu nezomierali na zemi deti a nevinny?
Tvrdil jsem něco z toho, co tady píšeš?
Na tomto videu jsou zřejmě taktické údery proti VC nebo PAVN. Použití napalmu bylo v té době zcela legální a i nyní je legální za určitých podmínek.
Jinak gratuluji, že se ti podařilo najít odpovídající video. Na to musí mít člověk opravdu "talent", aby z té hromady videí na netu vybral to špatné. Připomínáš mi jednoho místního "experta", který ke svému článku o letadlech z WWII neomylně vybral obrázek se stíhačkou Hurricane, který ovšem vydával za Spitfire.
Ah, Westomoreland. Love that country.
Tak povídání o Westmorelandovi nebude, to mě mrzí . Taky aby ses neposral z toho obrázku letadla ty šašku
.
Ale k tématu: Tenhle dědula byl sice poměrně známý zločinec, ale v porovnání s dosud žijícími zločinci Donaldem Rumsfeldem a Wesley Clarkem byl Namara zločinec poněkud menšího formátu. No a samozřejmě nelze opomenout největšího dosud žijícího zločince a teroristu přelomu tisíciletí a tohoto století Jirku z Křoví, řečeného Bush. Ten se vesele a beztrestně ožírá na ranči v Texasu.
Takže závěr zní: Jeden válečný zločinec umřel, ale mnoho dalších dosud žije
On akorat trefne podotknul, ze tve znalosti historie maji pomerne zasadni trhliny.
Nesli ani tak o boj proti komunismu z principu. Slo spis o to, aby se nerozsirovala svera vlivu SSSR, protoze komunisticke zeme mu povetsinou delaly dojnou kravu.
Treba s Titem, ktery narozdil od nasich slabochu poslal Stalina ke vsem certum, kam patril, vychazeli celkem dobre.
Americany az tak nemusim, ale tva argumentace tu je zjevne hodne chaba a Randy_Sh evidentne nema problem si s ni poradit. Pro mne je jasnym vitezem vasich debat.
I fakt, ze se uchylujes k osobnim vypadum mluvi jasne ve tvuj neprospech protze odhalujes ze jsi v koncich.
Nic osobniho, ale myslim, ze bys mohl vzit na vedomi ze napadanim oponentu shazujes predevsim sam sebe.
Možná dojdeš k závěru, že by ses mezi ty "pošahané píčusy", jak ty říkáš, mohl zařadit i sám.Ale jo, já jsem k tomu závěru už došel. Někdy se opravdu za svoje nekulturní komentáře a za to, jaké jsem nekultivované hovado docela stydím
Kromě toho jsem taky kokot, komsomolec, čůrákO kokotech jsme spolu myslím již vedli rozsáhlou diskuzi a jako první si označil za kokota ty mě. Já jsem ti doporučil knihu MUDr. X. Crementa Spiknutí kokotů. Jinak moje nabídka zaslání této knihy stále trvá (pokud si stále v tíživé sociální situaci a jestli si jí už neukradl v knihkupectví). Takže tady máš důkaz, že dokážu být také vstřícný a milý
Ale bohužel tady nejvíc mluvíš o svém oblíbenci Faunovi, jiné příspěvky bohužel nevidět. Trochu škoda.Přesně tak, když si něco napsal, bylo to aspoň poučný a zároveň prdel, teď jsi se zaměřil jen na komentáře Fauna, který jsou sice trefný, ale než úsměvný je to spíš smutný, protože je to holt blbec (i když asi né inteligenčně, ale spíš lidsky, ale o to je to zas smutnější).
...Randy_Sh evidentne nema problem si s ni poradit. Pro mne je jasnym vitezem vasich debat....je vidět, že jsi nečet celou diskusi, podívej se o pár postů níž na jejich roztržku "o Henrym", tam bych to hodnotil přesně obráceně. Co se týče tzv. "osobních výpadů", tak k Phantomově "pojebanosti" tohle prostě patří, stejně tak jako k Randymu trička "Fanaticky miluju Ameriku" a "i když vim, že nemam pravdu, stejně se za svůj názor budu prát do krve". Ad "letadlo": Tady nejde ani tak o trhliny ve znalosti historie, jako spíš o hrubou nedbalost. Pokud si googlneš obrázky "spitfire" a pak "Hurricane", sám uvidíš, prostě mu to na dotaz vyplivlo jiný letadlo...
tak k Phantomově "pojebanosti" tohle prostě patří,
Jenom bych to trošku poopravil. Termín "pošahanost" se mi zdá vhodnější )))))))))
Myslis v regionu od Seattle do San Diega? ...Já vím že to tak nebylo míněno, ale: ANO, to je přesně udeřený hřebíček na hlavičku (tedy až na tu geografii, neměl by to místo Seattle být Boston?). Podpora veřejnosti je stejně důležitá jako počet děl, to věděli válčící mocnosti již za té první světové. Nechat si ji rozleptat je prostě strategická chyba jako každá jiná.
Já vím že to tak nebylo míněno, ale: ANO, to je přesně udeřený hřebíček na hlavičku (tedy až na tu geografii, neměl by to místo Seattle být Boston?).
Nebylo to myšleno v severojižním směru s ohledem na to, že východ je tradičně konzervativnější? Jinak máš samozřejmě pravdu.
jinak upřímně mě sere, jak všechna (mas)média spojují mcnamaru jen s vietnamem.
No a? Jo, dělal ve Světové bance a ve Fordu, zavedl spoustu šetřících opatření,... Na Vietnam jakožto jednu z největších (ne-li největší) vojenských akcí druhé poloviny 20. století to ale nemá.
Poradte mi koho mam jeste odprasknout aby se o tom rozepsal i David Jezek.
Planoval zabijanie tisiciek nevinnych civilistov v Azii - nechyba a nebude chybat...
Kdyby USA nedělaly samé chyby Podporovali Talibán, podporovali Saddáma, podporovali... Byl ve dvacátém století kromě Stalina vůbec nějaký masový vrah, kterého minimálně na počátku nepodporovali?
Podporovali menší zloPěkný kulový. Podporovali a podporují to, co se jim zrovna hodí. Saddam byl kdysi věrný přítel jůesej a raketky a zbraně se mu určitě líbily (a možná i chemické zbraně na Kurdy pocházely z jůesej). Stejně jako Usama se přátelil s rodinkou Bushů a tak by se dalo pokračovat. V současnosti se mírové úsilí USA soustředí na osvobozování zemí Středního východu od ropných produktů a nerostného bohatství.
Usama se přátelil i s reprezentanty našeho bývalého režimu. Znám člověka, který s ním osobně mluvil - bylo to při stavbě nějakého mostu v Libyi v 80. letech.
Pěkný kulový.
Vždyť to sám potvrzuješ! Podporovali menší zlo pro sebe.
Saddám byl dobrý, když ho Reagan přes Rumsfelda vyzbrojil.
Saddám byl špatný, když s ním Bush senior válčil o Kuvajt.
Saddám byl dobrý, když s ním Cheyney kšeftoval.
Saddám byl špatný, když Bush junior potřeboval odvést pozornost od prohry v Afghánistánu...
Je to můj volný překlad z angličtiny, doufám že jsem si to pamatoval správně
To je fakt, Stalina podporovali také, i když v té chvíli už neměli moc na vybranou, potřebovali pořádný kanonenfutter, na kterém Německo vykrvácí.
Churchill říkal o Hitlerovi, že je to jeho nejlepší generál, dobře věděl proč. Kdyby ten kopnul Goeringa do míst, na kterých nosíval padák a udělal tu invazi rovnou, tak by Anglie padla ještě rychleji než Francie, navrch s vydatnou podporou zevnitř, včetně některých členů vlády. Naštěstí nevěděl že je anglická armáda v tu chvíli úplně na kolenou a díky Bitvě o Británii jí dal šanci vstát, a Churchillovi mezitím umožnil vyčistit si ten chlív
V USA nebyla situace o nic jiná, spíš naopak, díky velmi početné německé emigraci. To mi připomíná jistého významného "podnikatele", Josepha Kennedyho, který (kromě výborných styků s mafií) Hitlera velmi obdivoval a chystal se vbrzku kandidovat na prezidenta. Odhalení toho, co se v Německu dělo, mu tu šanci doživotně zmařilo, ale syna tam protlačit dovedl, s vydatnou pomocí svých starých kamarádů.
US Navy měla dost práce v Pacifiku, do Kanálu by se nehrnula, navíc v roce 1940 se do války nehrnula celá americká veřejnost. To že Roosevelt o chystaném útoku na Pearl Harbor věděl nemusí být jen konspirační teorie, to že tím Japonci rozzuří i zaryté odpůrce války se mu mohlo jedině hodit.
navrch s vydatnou podporou zevnitř, včetně některých členů vlády.No ona i královna matka tleskala Chamberlainovi na nádvoří, když se vracel z podpisu Mnichovské dohody. A třeba takový Edward VIII. nakonec musel abdikovat i kvůli svým neskrývaným sympatiím k Hitlerovi a jeho počínání. Aspoń že ten Churchill měl rozum.
Hitler - chyba,
Mao - velká chyba,
Hodža - no, že by se něco nenašlo? Ale fakt je že to byl celkem amatér, tak jim za to třeba nestál.
To jako že měli podporovat Hitlera? Originální názor...Na nějaké nejvyšší státní úrovni ne, ale před válkou a za války probíhal mezi Führerem a USA čilý obchodní ruch. Namátkou IG Farben, IBM a docela pašák byl i Henry Ford, který vesele pokračoval ve spolupráci téměř celou válku a taky za to dostal vyznamenání přímo od Vůdce, kluk jeden šikovná :)
Á, Henry Ford, to pyl felká pšítel U vjezdu na zaměstnanecké parkoviště měl ceduli s textem "Židé jsou zhouba Ameriky, nakupuj u nežida!", a prohlásil "Nevím jestli jsou Protokoly pravdivé, ale věci se dějí tak, jak je v nich psáno."
Jaja, Henry Ford byla velka přitel Třetí Říše. Jedna německá maršál řekla, že bez Henryho nákladní automobil by nebyla možná zahájit německá ofenzíva (a ještě s nákl. automobily Opel, které se zase vyráběly ve spolupráci s General Motors)
Samozřejmě jsi "zapomněl" uvést, že GM i Ford vstoupily na německý trh již ve 20. letech. Jejich přínos k vítězství Spojenců byl obrovský, prezident Roosevelt dokonce označil Detroit za Arzenál demokracie.
I krajané na Henryho docela mysleli, když unikly bombardovačce jeho závody v Německu.
Nevím, jestli to můžeš dokázat. I kdyby to byla pravda, je potřeba něco vědět o US strategickém bombardování. Američané soustředili své bombardovací kapacity na úzká hrdla německého hospodářství - rafinérie, nádraží, kuličková ložiska. Není třeba zničit továrny na tanky a letadla. Stačí zničit rafinérie a koleje. Tank stojící na dvoře továrny je zcela neškodný.
Letecká motor vyráběná ve spolupráci Třetí říše - USA být také významná podpora Fuhrerova iniciativa.
Který motor? Pokud narážíš na hvězdicové motory BMW, tak ty skutečně vycházejí z amerického Pratt & Whitney Hornet. Problém ovšem je, že licence byla zakoupena již koncem 20. let, takže tvá vize světa je opět narušena.
Takový Prescott Bush, bývalý pašerák kořalky, si s tímhle hravě poradil, zatrhli mu to až ve dvaačtyřicátém. A tu milionovou pokutu si později jeho potomci vynahradili na kšeftech s ropou ve společných podnicích s nějakými bin Ládiny, i na dva prezidentské posty jim to vyneslo
Osobně spíš než ADL dávám přednost JDL, ale budiž, když to tvrdí... Pokutu dostal od amerických úřadů. Mám pocit že v roce 1942 byl spíš problém prorazit německou blokádu a dostat do Anglie potraviny, v té době ještě U-booty celkem solidně ovládaly Atlantik. Však Američané také přišli s výbornou konvojovou taktikou - stavět víc lodí, než jich Němci stačí potopit! A stavěl je Němec :-P
Mám pocit že v roce 1942 byl spíš problém prorazit německou blokádu a dostat do Anglie potraviny, v té době ještě U-booty celkem solidně ovládaly Atlantik. Však Američané také přišli s výbornou konvojovou taktikou - stavět víc lodí, než jich Němci stačí potopit! A stavěl je Němec :-P
Němci se snažili blokovat Atlantik ponorkami, Spojenci hladinovými plavidly. Německo sice teoreticky mohlo v USA nakupovat, ale už nemělo možnost zboží přepravit. V tom byla mazanost zákona "Cash and carry", kdy USA navenek zachovaly neutralitu a ve skutečnosti odřízly Německo.
Každý používal to co měl, Němci se s křižníky spíš schovávali než válčili, ale když už museli, tak to zase stálo za to. A sem tam se jim něco převézt povedlo, s menší pomocí přátel... On ani Goerig ten jed neměl schovaný u sebe, dostal ho od dozorce
Jsem dojat! Tvoje úporná snaha ukazát strýčka Sama vždy v křišťálově čisté podobě je tak dojemná . Určitě by sis zasloužil nějaké to Purporové srdce, nebo alespoň nějaký odznáček, jaký nosil na saku veliký válečník z Texasu George Bush. A taky máš pravdu, že proti hlouposti se musí bojovat, ty náš malý skautíku
Samozřejmě jsi "zapomněl" uvést, že GM i Ford vstoupily na německý trh již ve 20. letech.
To je sice pravda, nicméně to nic nemění na tom, že obchodní vedení General Motors je až do poloviny roku 1941 z USA a hezky prohlašuje, že se začíná ztotožňovat s osudem Německa. Co se týče Henryho, tak to byl kvalitní fašon, a jeho portrét visel v nejedné kanceláři NSDAP. Nakonec ten Velký kříž Řádu německé orlice od Fuhrera za rozvoj Třetí říše nedostal jen tak a určitě si jej zasloužil :). Henry byl určitě jedním z nejvýznamnějších průmyslníků v jůesej a jeho podpora Fuhrerovi určitě nebyla nezanedbatelná. Henry zakládal i lidové milice na obranu svých závodů, ale to je jen taková malá informace na závěr.
Nevím, jestli to můžeš dokázat. I kdyby to byla pravda, blablabla...Je to prostě tak. Americkému bombardování neunikly civilisté v Drážďanech, zato mu však jako zázrakem unikly závody Henryho Forda v Kolíně. To je prostě konstatování. Navíc nevim proč tady meleš o tancích a letadlech, když Henry Fuhrer vyráběl auta pro německé ofenzivy. Takže závěrem: Americké koncerny a průmyslníci přispěly velmi významným způsobem k nástupu Hitlera k moci a někteří jako Henry Ford v tom pokračovali i za války. Texaco, Standard Oil(zvláště zajímavý odstavec World War II. Dále General Motors (Opel Blitz pro německá ofenzíva a Opel vyrábí i letecké součástky), pobočka IBM ( děrné štítky pro evidenci Židů), IG Farben (plyn do pl. komor) atd. atd. Je toho dost a už si ani na všechno nevzpomenu. Pak nějací méně významní přicmrndávkové jako Prescott Bush a jiní Bushové. To je prostě fakt, a tato spolupráce a podpora probíhala ve většině případů až do kritického období války, tj. až do přelomu roku 1942. Na tom nic nezměníš, ani kdy ses pokakal. Ty si samej odkaz na anglickou wiki, kterou asi píšeš ve volném čase sám na politbyru
Henry byl určitě jedním z nejvýznamnějších průmyslníků v jůesej a jeho podpora Fuhrerovi určitě nebyla nezanedbatelná
Jaká tedy byla ta "nezanedbatelná" podpora Forda Hitlerovi? Kolik náklaďáků poslal Ford z USA do Německa od září 1939? A jak je tam dostal? Odpověď je jasná - nic neposlal, i kdyby chtěl, protože nebylo možné dostat materiál přes Atlantik.
Americkému bombardování neunikly civilisté v Drážďanech, zato mu však jako zázrakem unikly závody Henryho Forda v Kolíně.
Drážďany byly zničeny především RAF, Američané přiletěli až druhý den a zase tolik pum nesvrhli. Jen jsem se ti snažil vysvětlit, jaké měli Američané priority při výběru cílů. Nemohli vybombardovat vše, tak se soustředili na úzká hrdla. Por náklaďáky platí to samé, co pro letadla a tanky. Proč ničit továrny na náklaďáky, když stačí zničit rafinérie. Myslel jsem, že ti to dojde, ale příště raději vysvětlím vše do detailu.
Jen jsem se ti snažil vysvětlit, jaké měli Američané priority při výběru cílů.Jojo, děkuji
Hodža rozhodně nebyl amatér zažil jsem jej, mládí jsem prožil v Albánii ..
Co take cekat v tomto veku Je mi to fuk.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.