Portál AbcLinuxu, 1. května 2025 20:35
...Zelene budu volit ja, je to jedina nase velka nelevicova strana, ktera neni spojena s nejakymi silenostmi...Dovolil bych si nesouhlasit. Pokud jejich kandidat v rozhovoru sam rika, ze je marxistou, a ze se hlasi k Socialismu, a cely zivot se tak i chova, nemam duvod mu to neverit. A zde je ten rozhovor.
Volit podle průzkumů? Díky, nechci. SNK ED volit budu i přesto, že v průzkumech mají zhruba 1%, protože mi jejich program vyhovuje nejvíc. Hlavně předposlední odstavec v dodatku k jejich volebnímu programu, protože si myslím, že jaderné elektrárny jsou pro ČR nejlepší řešení - alternativní zdroje energie tu nejsou schopné pokrýt spotřebu, případně se vůbec nevyužívají - např. větrná elektrárna u Nového Hrádku.
SNK-ED měli podle průzkumů ve volbách do EP získat něco kolem 5%. Volby dopadly jinak a získali v nich 11%. Naopak ve volbách v roce 1998 se měli DŽJ dostat do parlamentu, naštěstí se nedostali.
A pokud jste viděl Jistě, pane ministře, tak v jednom díle byl názorný průzkum "veřejného mínění".
tak todle mi dost pripomina duchodkyni, ktera do televize rekla, ze by vsichni ,co nevolej komunisty, meli odevzdat vysokoskolsky diplom, protoze vystudovali za penize pracujciho lidu. Bud si delas srandu, nebo je mi te lito...To ti pripomina spatne. Nerikam vubec nic o tom, koho ma kdokoliv volit. Pripominam jen jednomu vzteklounovi, ze to jeho "co jsem si poctive vydelal" je zatim zatracene malo na to, jak se dosud mel. A ze jeho predstava, ze zije jen sam ze sebe a spolecnost kolem sebe nepotrebuje (a tudiz ji nehodla nic prispivat) je zatracene naivni. Az si tohle uvedomi a bude ochoten zahrnout do svych uvah, pak se totiz teprve muzeme bavit o tom, jak ma napr. system dani a odvodu vypadat. Dokud premysli stylem "co je vsech, to je moje", tak to nema cenu.
Vse muze resit soukromy sektor - lepe, levneji a efektivneji.Ano, a vrátíme se tak před dobu vlády Marie Terezie, kdy se platilo mýtné za každý úsek silnice... Ono to postupné zestátňování dopravní infrastruktury probíhající od konce středověku do půli 20. století svůj smysl mělo.
Nelibi se mi, jak jednas z vrchu. Ale kdyz mas pochybnosti. Tak tady je ta prvni ruka, n=1.
Hello, may I interject? First of all, medicaid and medicare are not completely free, and not everyone can receive these, and they don't cover every kind of illness/treatment. You can only receive medicaid if you worked for the right kind of employer for enough years, and there's a window of time during which you have to apply or else you can't get it.
Many elderly people are living on support which is so low, they really literally have to choose between food and medicine each time they visit the supermarket. Even an experienced insurance agent once told me, that if i look carefully in the cat and dog food section of a US supermarket, i might see a large number of old people, buying lots of cat food in cans-- the reason is not that they all own alot of cats: it's that they can only afford to eat this, because this month they need to "help pay" the generous government/medicare for a necessary medicine.
It's true there is lots of really well-develloped technologies and proceedures available, but these are really out of reach if a person can't afford to pay. And more and more, even people at the "average" level of income are so afraid to contact a doctor, afraid of the nightmarishly high costs that they won't be able to pay or which will completelly drain their account, that they don't even contact a doctor in the case of an emergency. I talked to many people in the states who, as they grew older, increasingly said they would absolutelly not go to the doctor "as long as i'm able to stand"--
it's such an extreme and unspoken understanding, that a doctor's office is something to avoid, that it even is evident on the unconscious level. I fell unconscious in front of a person in a shop, and even though i couldn't see or feel my legs, i was automatically telling people "no doctors! don't call anyone!" i was working on starting a business in the states, but i knew even on the subconscious level that the doctor's bills would ruin me.
anyways, you may have spent a few weeks in the states and been charmed (or misled?) by things you heard about there-- but americans are the least satisfied with their own health care system of any country. it's because the common person is unable to make use of it, doctors are corrupted, and in fact the elderly and poor are given only the slightest help, so small it's ridiculous. Kat
Mojí mámě padla do oka tříska a zaplatila na pohotovosti 100 $. Nijak závratná částka, ale zadarmo to není. Byla zdravotně pojištěná, jenže zákroky v neděli se platily hotověPřestože byla pojištěná, musela zaplatit hotově. Tím pádem tvoje věta o opovědnosti neplatí.
Přestože byla pojištěná, musela zaplatit hotově.V tom případě šlo o velmi podivné a troufám si tvrdit, že výjimečné zdravotnické pracoviště. Pro platbu v hotovosti může existovat dost důvodů, ale rozhodně ne to, že byla neděle.
A co kdybych zrovna neměl 100$ v ruce?Pokud by šlo o skutečně vážnou záležitost (nejsem si jistý, jestli by se kvalifikovala tříska...), ošetřili by tě i bez peněz a bez pojištění. Navzdory populárnímu mýtu to nefunguje tak, že když se nepojištěnému chudákovi něco stane, nechají ho klidně vykrvácet, pokud okamžitě nevysolí zálohu.
Rodice do toho netahej, ty do nej investovali na zaklade sveho rozhodnuti mit dite. Ne ze statniho donuceni. To je demagogie.Rodice do toho tahat budu, protoze to je nazorna ukazka toho, jak funguje solidarita. Rodice do svych deti investuji, aniz je to prisne spravedlive, aniz maji zarucenou navratnost. A jsi na omylu v tom, ze neexistuje neco jako institut povinne pece a taky existuje neco jako zanedbani povinne pece. Ostatne, zrovna "pravicovi politici" (napr. Topolanek) maji plnou hubu toho, ze "rodina je zaklad statu". Taky by si mohli vsimnout, jak v takovem "zakladu statu" funguje solidarita a jestli je v nem vubec mozna "rovna dan" (tj. ze kazdy z rodiny bude na spolecnou domacnost prispivat procentualne ze svych vydelku). Dle meho skromneho odhadu je napr. fungovani "rovne dane" mezi rodinnymi prislusniky temer jista cesta ke zle krvi a rozpadu rodiny.
A ja za sebe muzu rici, ze o statni dotovani cehokoliv nestojim. To ze to existuje a ze to pouziji neznamena, ze chci aby se za to utracelo. Vse muze resit soukromy sektor - lepe, levneji a efektivneji.Kazdy mame pravo na detinske nazory, tedy i ty :P
A jsi na omylu v tom, ze neexistuje neco jako institut povinne pece a taky existuje neco jako zanedbani povinne pece.Naprosté většiny lidí se povinná péče netýká, o své děti se starají dobrovolně. A pokud by se někoho povinná péče týkala, ať si jejich děti raději vezme někdo, kdo se o ně bude chtít starat i bez nějaké povinnosti.
Dle meho skromneho odhadu je napr. fungovani "rovne dane" mezi rodinnymi prislusniky temer jista cesta ke zle krvi a rozpadu rodiny.Tohle vůbec nemusí být pravda. V rodině se lze dohodnout třeba i na konstantním příspěvku na náklady. Je to v podstatě jedno, záleží jen na tom, jak se lidé dohodnou.
Naprosté většiny lidí se povinná péče netýká, o své děti se starají dobrovolně.Naprosta vetsina lidi taky nevrazdi, a presto je vrazda trestny cin, ktery je statem sankcionovan ;)
Tohle vůbec nemusí být pravda. V rodině se lze dohodnout třeba i na konstantním příspěvku na náklady. Je to v podstatě jedno, záleží jen na tom, jak se lidé dohodnou.Samozrejme, ze "dohodnout" se lze na vsem. Jak to bude pak fungovat uz je vec jina. V pripade, ze jsou na tom oba manzele priblizne stejne, konflikt samozrejme nevznikne. Ale musite si predstavit par, z nichz napr. zena vydelava 45.000 cisteho a jeji manzel 15.000 (hehe, abych nebyl sexista). Dojde k dohode, ze kazdy bude davat na spolecnou domacnost polovinu vydelku a zbytek si necha pro svou potrebu. Takze zena bude zit stylem, ktery odpovida vydajum cca 20.000 mesicne, zatimco jeji muz bude mit v kapse 5.000. Mam pokladat kontrolni otazku, jak dlouho takovy par vydrzi v miru a pokoji? To je zjednoduseny princip "rovne dane" v zakladu statu. Daleko lepe predstavitelne je, ze muz v takovem pripade bude platit na vydaje domacnosti 10% (1.500) a zena "progresivne zdanena" 63%, tj. 28.350 - na vydaje tak zbyde muzi 13.500 a zene 16.650 - coz je srovnatelna osobni zivotni uroven... ne ze jeden ma v Toto je priklad pro rodinu, proto je mira "zdaneni" vzhledem k nizkym castkam schvalne prehnana. V realite vsak i progresivni mira zdaneni zohlednuje patricny odstup zivotni urovne tech, kteri vydelavaji podstatne vice - jen ho nevyhani do takovych vysin, aby se socialni nuzky nerozeviraly takovym tempem, ktere by nakonec vedlo na jedne strane k oplocenym pevnostem tech bohatych a chudinskym ctvrtim tech chudych. Ono totiz "progresivne" funguje i vydelavani penez... Cim vic jich mate, tim snaze se pak vydelavaji dalsi. Kdyz mate penez hodne, tim min musite platit. "Rovna dan" tuto skutecnost napriklad bohorovne opomiji a schvalne nezminuje tento "dopad". Meli by se politici ODS podivat treba na televizni reklamu jedne banky. Ti, co tam posilaji 15.000 mesicne, maji levnejsi sluzby. Ti, co jen 10.000, maji sluzby drazsi ... cim to? Ze by v takovem pripade "rovnost" nefungovala? Ze by "trh" nezajistil tem, co maji malo penez take mensi vydaje nez tem, co jich maji vic? To prece nejde... Ale jde. To je realita, kterou "rovna dan" jeste prohloubi. Protoze ten, kdo si pak do banky posle diky "rovne dani" tech tisic 50.000, nebude platit uz vubec nic. Ten, komu ODS prida 2.000 k tem 10.000, o to vic (nekde se banky zahojit musi). A neplati to jen o bankach.
Naprosta vetsina lidi taky nevrazdi, a presto je vrazda trestny cin, ktery je statem sankcionovanTo je naprosto nesrovnatelné. Proto jsem také uvedl, že namísto povinné péče je lepší, aby někdo jiný poskytoval péči dobrovolnou (pokud je to aspoň trochu možné). Kvalita totiž bude někde úplně jinde.
Mam pokladat kontrolni otazku, jak dlouho takovy par vydrzi v miru a pokoji?Pokud se tak dohodli (to zdůrazňuji), tak hodně dlouho. Navíc srovnávat stát s manželstvím je trochu mimo. Lepší příklad by byl, když si třeba parta kamarádů společně pronajme byt/dům a zde se dělí o náklady.
Ti, co tam posilaji 15.000 mesicne, maji levnejsi sluzby. Ti, co jen 10.000, maji sluzby drazsi ... cim to?Tím, že poskytují bance více peněz (což ví snad každý).
Protoze ten, kdo si pak do banky posle diky "rovne dani" tech tisic 50.000, nebude platit uz vubec nic.Samozřejmě bude, jen jinou formou - v podobě časové hodnoty peněz. Má-li větší zůstatek na mizerně úročeném účtu, vzdává se využití těchto peněz v daný okamžik. Tyto peníze využije banka, které on tímto vlastně zaplatí.
To je naprosto nesrovnatelné. Proto jsem také uvedl, že namísto povinné péče je lepší, aby někdo jiný poskytoval péči dobrovolnou (pokud je to aspoň trochu možné). Kvalita totiž bude někde úplně jinde.Protoze je to podruzne vzhledem k vlastnimu tematu, tak jen kratce: reagoval jsem na to, ze pry "rodice" k peci o dite nikdo nenuti. Dnesni skutecnost je takova, ze rodice maji ke svym detem povinnosti, za jejichz neplneni mohou byt sankcionovani. Ale navrhuji toto tema opustit, nebot se mi zda dost OT ;)
Pokud se tak dohodli (to zdůrazňuji), tak hodně dlouho. Navíc srovnávat stát s manželstvím je trochu mimo. Lepší příklad by byl, když si třeba parta kamarádů společně pronajme byt/dům a zde se dělí o náklady.S temi kamarady to prave neni adekvatni priklad, protoze ti spolu uzaviraji jen jakousi obchodni smlouvu a spojuji se za urcitym ucelem (deleni nakladu na bydleni kazdeho jednotlivce). Kdyz ale nekomu reknete, ze se ozenil pro penize, tak dostanete facku ;) Proc? Protoze stejne jako jste se narodil do urcite spolecnosti, tak institut manzelstvi funguje take jakoby "dany vyssi moci" - ucelem manzelstvi je nikoliv podelit se o naklady ci snizit naklady jednotlivce, ale prave toto manzelstvi (stejne jako je podileni se na chodu spolecnosti dusledkem ucelu byt platnym clenem teto spolecnosti, nikoliv "zisk" nebo "snizeni nakladu"). Proto je priklad s manzelstvim adekvatnejsi - jeste prihodnejsi by mohl byt priklad rodicu a deti - i treba s postupnym prenosem financovani z jednech na druhe, ktere ale nejdriv predpoklada optimalni prerozdeleni od tech bohatsich (rodicu) k tem chudsim (detem), ale uz se mi to nechtelo komplikovat, princip je stejny. Z bytu kamaradu se muzete odstehovat, kdyz se vam tam nebude libit nebo najem stoupne a vy nebudete moct drzet krok, taky je to programove reseni docasne. Statni obcanstvi (zjednodusene za ucast na spolecnosti) a manzelstvi se "udeji" s perspektivou "vecneho trvani" a institut spolecneho majetku manzelu apod. je toho stvrzenim.
Ale tady nejde o "spravedlnost poplatku". Ctete lepe: tady jde o skutecnost, ze mate-li mene penez, jste ve spouste pripadu nucen platit vice. "Rovna dan" se tvari, jako byste v te bance platil stejny procentni poplatek pri ulozeni 10.000 i 100.000, ve skutecnosti budete platit degresivne "nerovny" poplatek, cim min penez, tim vic platit. O cem pisete vy, by se melo tykat uroku (tj. placeni za poskytnuti penez), nikoliv bankovnich sluzeb - napr. naklady na vyber z automatu snad neovlivnuje vyse meho konta... Nechtel jsem psat extra o bankach, pouze uvadim jeden priklad, kdy mit vice penez vede k vyhodnejsimu ("nerovnemu") postaveni pri stejnych nakladech sluzby pro poskytovatele, proste jen tak, protoze mate vic penez. Dalsi vec jsou ruzne "rabaty" nebo napr. ochota poskytovat uvery... cim vic penez mate, tim je to snazsi. Cili jeste jednou: "rovna" dan se tvari, ze ten, kdo ma v kapse 10.000 a chce vydelat 100.000 ma stejne podminky a stejnou prilezitost jako ten, kdo ma 10.000.000 a chce vydelat 100.000.000. Co myslite vy ;)Ti, co tam posilaji 15.000 mesicne, maji levnejsi sluzby. Ti, co jen 10.000, maji sluzby drazsi ... cim to?Tím, že poskytují bance více peněz (což ví snad každý).
Cili jeste jednou: "rovna" dan se tvari, ze ten, kdo ma v kapse 10.000 a chce vydelat 100.000 ma stejne podminky a stejnou prilezitost jako ten, kdo ma 10.000.000 a chce vydelat 100.000.000.Rovná daň nic takového netvrdí. Rovná daň tvrdí, že se každému z nich z toho výdělku sebere 15%, ať už nakonec vydělali, kolik chtěli. A stále zapomínáš na jednu věc. Ti chudší s platem 10000 uplatní odečitatelné položky, nezaplatí žádné daně a zbyde jim 10000 (+ automaticky obdrží přídavky). Ti bohatší uplatní odečitatelné položky a z platu 10000000 jim zbyde 8494900. Podle mě je to solidárnější, než když z těch 10000 musí dotyčný ještě platit daně a pak žebrat o dávky.
Protoze vychazi z toho, ze vydaj 2.250 pri platu 15.000 je pro cloveka adekvatni vydaji 4.500 pri platu 30.000 nebo 22.500 pri platu 150.000.Cili jeste jednou: "rovna" dan se tvari, ze ten, kdo ma v kapse 10.000 a chce vydelat 100.000 ma stejne podminky a stejnou prilezitost jako ten, kdo ma 10.000.000 a chce vydelat 100.000.000.Rovná daň nic takového netvrdí. Rovná daň tvrdí, že se každému z nich z toho výdělku sebere 15%, ať už nakonec vydělali, kolik chtěli.
Mam pokladat kontrolni otazku, jak dlouho takovy par vydrzi v miru a pokoji?Ano, polož. Sám jsi řekl, že vše je věcí dohody. Pokud se tedy takový pár dohodne na 50% platu na chod domácnosti, tak asi oba ví, co dělají. Opravdu nemusíš rozhodovat za ně, jestli mají zůstat spolu, nebo ne.
Ze by "trh" nezajistil tem, co maji malo penez take mensi vydaje nez tem, co jich maji vic? To prece nejde... Ale jde. To je realita, kterou "rovna dan" jeste prohloubi. Protoze ten, kdo si pak do banky posle diky "rovne dani" tech tisic 50.000, nebude platit uz vubec nic. Ten, komu ODS prida 2.000 k tem 10.000, o to vic (nekde se banky zahojit musi). A neplati to jen o bankach.Tohle je a) čirá demagogie, protože, jak je tvým špatným zvykem, opomíjíš fakt, že "trh" umožňuje tomu s 10+2, může jít k jiné bance. b) naprostá blbost, protože banka ty peníze, které si k ní někdo uloží, využívá k tomu, aby na nich vydělala. Proto ten dotyčný nemusí od 15 tisíc výš platit žádné poplatky - banka si z jeho peněz vydělá dost peněz, aby se jí to vyplatilo. A nemusí se na nikom hojit tím, že mu zvedne poplatky.
Sám jsi řekl, že vše je věcí dohody. Pokud se tedy takový pár dohodne na 50% platu na chod domácnosti, tak asi oba ví, co dělají. Opravdu nemusíš rozhodovat za ně, jestli mají zůstat spolu, nebo ne.To je omyl, ze rikam, ze je to veci dohody. Rikam, ze takovato ideologicka "dohoda" v praxi nebude fungovat - shodneme-li se, ze ucelem manzelstvi je zit spolecne. Protoze to pouzivam jako priklad k fungovani spolecnosti ve state, je rozvod adekvatni pripadu, ze "bohati" se odstehuji na Bahamy, aby se nemuseli zahazovat se "sockama". Prestavte si napr. pak "rovny" podil napr. na financovani auta, kdy chce zena Jeep, co zere 15 litru, protoze na to ma, a trva na tom, ze kazdy ma spravedlive zaplatit polovinu spolecne projeteho benzinu a opravy...
Tohle je a) čirá demagogie, protože, jak je tvým špatným zvykem, opomíjíš fakt, že "trh" umožňuje tomu s 10+2, může jít k jiné bance.Ktera banka ze nabizi svoje sluzby levneji tomu, kdo si u ni uklada mene penez? Vubec nejde o "banku". Jde o to, ze mit mene penez neznamena automaticky mit mensi naklady, jak to sugeruje "rovna dan", naopak casto to znamena mit naklady vetsi.
Rikam, ze takovato ideologicka "dohoda" v praxi nebude fungovat - shodneme-li se, ze ucelem manzelstvi je zit spolecne.Jednoduchá otázka: Proč? Manželé věděli, jaký mají plat, sohodli se, kolik z něj budou odevzdávat na chod domácnosti. Jsou to svéprávní lidé. Proč by jim to nemělo fungovat?
Prestavte si napr. pak "rovny" podil napr. na financovani auta, kdy chce zena Jeep, co zere 15 litru, protoze na to ma, a trva na tom, ze kazdy ma spravedlive zaplatit polovinu spolecne projeteho benzinu a opravy...No a tady se poněkud odchyluješ od principu rovné daně a související daňové reformy. Žena chce Jeep, protože na něj má, pak si ho koupí, ale bude si ho platit. Jsou to její peníze, má právo rozhodovat, jak s nimi naloží. Jiná věc je samozřejmě, pokud to auto má být rodinné, tj. hrazené z rozpočtu domácnosti, pak je věcí dohody obou manželů, jaké auto se pořídí. A stejně to může fungovat ve státě. Stát nemá žádné právo krafat občanům do toho, co si koupí za ušetřené peníze. A to, za co bude utrácet stát, je naopak věcí, na které by se měli občané dohodnout (a protože dohoda mezi 10000000 lidí je složitá, máme tu demokraticky zvolené zastupitele - nikoliv občanské iniciativy fugující ze svého vlastního popudu - kteří o tom rozhodnou)
Jde o to, ze mit mene penez neznamena automaticky mit mensi naklady, jak to sugeruje "rovna dan", naopak casto to znamena mit naklady vetsi.Rovná daň nesugeruje ani jedno.
No byt vami, tak se Slovenskem bych srovnaval velice opatrne. Ale libi se mi, jak mate hned jasno - u nich klesla nezamestnanost urcite v dusledku reforem na trhu prace a az je udelame u nas, bude klesat stejne rychle i tady. Ted to jeste dokazat.
Tohle zavedl pan Klaus, takze po duvodech se ptejte na Hrade. Ja to take nechapu.
no rekl bych ze v tom, ze zamestnavatel radsi nikoho nezamestna...Takze to mame situace: 1) Zamestnavatel nekoho nezamestna, protoze ho nepotrebuje 2) Zamestnavatel nekoho nezamestna, protoze ho nemuze jednoduse vyhodit hned v okamziku, kdy by mu mel adekvatne zaplatit (a vzit si dalsiho zoufalce pod prislibem "pevne smlouvy" na "zkusebni dobu") Pokud ma zamestnavatel zamestnat nekoho, kdo neprispiva k zisku jeho firmy, ale je jen nakladavou polozkou, nebo nekoho, komu nechce platit primerenou odmenu za jeho praci... - kdo stoji o takovou "zamestnanost"? Z toho pak vznika pseudozamestnanost, kdy i pracujici clovek musi pak pobirat statni podporu, aby mohl on a jeho rodina normalne fungovat. Takova prace je za prve demoralizujici, protoze jen podporuje myslenku, ze poctivou praci se clovek neuzivi, a za druhe nemoralni, protoze srazi cenu prace pro ostatni uchazece. Sledoval jsem sveho casu boj sdruzeni nemeckych podnikatelu o jiste ustupky co se tyce vypovedi - pry budou diky tomu zamestnavat vice lidi. A co se nestalo ... ustupky existuji, mohou lidi snaze vyhodit, a jestlipak prijimaji vic lidi nez skutecne potrebuji? Ani nahodou. Z podobneho soudku je rvani proti povinnym minimalnim odvodum na pojisteni (protoze kdyz je "pan podnikatel" v trvale ztrate, tak prece za nej muzou platit pojisteni zamestnanci nebo stat z dani tech co ve ztrate nejsou?) nebo proti registracnim pokladnam (dane jsou vysoke, tak co bysme je zbytecne platili z toho, co si soukrome vysmelime vedle...) Je velmi podivne, jak se zrovna pravicovi politici a sami podnikatele sverepe brani nastaveni skutecne rovnych podminek trhu (tj. adekvatni ochranu zamestnancu, coz mj. zajistuje, ze podnikatel-konkurent a svine v jednom nebude proti slusnym podnikatelum tak snadno zneuzivat svoje podrazy vuci svym zamestnancum, nebo to, ze podnikatel-zlodej nebude tak snadno zvysovat svoji konkurencni vyhodu nad temi, co nekradou a dane plati). Absence pravidel vede hlavne k tomu, ze se "svine" maji lepe nez poctivi, kteri na ne pak doplaceji. Plati to skoro vsude - kdo ma potize si neco takoveho predstavit, vizte napr. silnicni provoz. Lze se samozrejme bavit o tom, jak maji ruzna pravidla vypadat, ale to by predpokladalo vuli k politicke dohode, coz u nasich dvou nejvetsich politickych stran momentalne nehrozi. To, ze pak jedna z nich na truc hlasuje s komunisty, neni totiz pricina, ale jen dusledek. Dusledek politiky ODS :P
Předpokládám, že jsi záměrně opomenul skutečnost, že by třeba mohli existovat i čestní zaměstnavatelé, kteří by rádi měli adekvátně placené zaměstnance.Jak se tak divam kolem sebe, tak presne tito "cestni zamestnavatele" spis doplaceji na ty "necestne", kteri na pravidla kaslou. Otazka je, jestli tedy radeji pravidla zrusit nebo se radeji postarat o to, aby platila pravidla lepsi a pokud mozno pro vsechny.
Ale nový Zákoník je teď bude držet pod krkem tím, že nastavuje dosti nerovnovážné podmínky a dává odborům přehnaně velkou moc.Aby bylo jasno, neobhajuji tento konkretni zakonik (na to jsem ho moc malo studoval). Fakt je, ze zatim platil ten z doby pred 40 lety a ze je treba novy. Jak konkretne vypada a ze je vysledkem politicke revnivosti dvou politickych stran (pripadne trojuhelniku), to je smutna vizitka nejen pro CSSD a KSCM, ale i pro ODS, ktera si z obcanu tohoto statu dela stejne jako komunisti rukojmi svych ideologickych dogmat. Domnivam se, ze kdyby nebyla mezi dvema nejvetsimi stranami tak a priori konfliktni atmosfera, bylo by mozne dospet k prijatelnemu a hlavne pro vsechny obyvatele prijatelnemu kompromisu. Ze se na ceske politicke scene vyjednavani rovna priznani slabosti, na tom ma taky svou zasluhu hlavne ODS a soucasne generace politiku uz na tom budou jen s obtizemi neco menit.
Taková situace vede většinou k nezdravému vlivu na obchodní politiku, která nakonec firmu přivede k bankrotu. Je to dané tím, že zaměstnanci nikdy nesvolí k propouštění, které by bylo motivováno např. technologickým pokrokem. Firma se tak postupně stává nekonkurenceschopnou, což vyústí v problém, který nakonec místo několika procent připraví o práci všechny.To uz je hlubsi problem. Nemuzu si pomoct, ale v nynejsich spolecenskych strukturach je proste urcite procento lidi, kteri jsou "nepotrebni" (v tom smyslu, ze spolecnost muze docela dobre, nebo naopak jeste lepe, fungovat bez nich) - z tech se pak rekrutuji dlouhodobe nezamestnani a neumistitelni. Podle me je naivni predstava, ze nejaka "politika" nebo "trh" temto lidem praci nejak zazracne zajisti. Technologicky pokrok smeruje k tomu, ze je mozne vyrabet stale vice s cim dal tim mensim podilem lidske prace. Ta se pak vyplaci pouze tehdy, kdyz je bud velmi kvalifikovana, anebo velmi levna - po obojim je ale omezena poptavka, a pritom tyto dve kategorie nelze vzajemne presunovat (protoze kvalifikovani za tak malo delat nebudou a jsou specializovani na urcity obor a nekvalifikovani kvalifikovanou praci delat nemohou) - proto existuje neco jako poptavka po pracovnicich ze zahranici v obou kategoriich i presto, ze existuje domaci nezamestnanost (relativne nizka ovsem). Nynejsi spolecenske struktury uz jsou hodne slozite a provazane na to, abychom se vraceli do dob tzv. raneho kapitalismu, kdy "zamestnanci" v tovarnach byli neco jako neformalni otroci bez lidskych prav. Nekteri to pak nazvou "socialismem" a "okradanim podnikatelu" (aspon tak mluvi do te doby, nez sami nejakou formu zastani potrebuji), ale predstava chudinskych ctvrti, prace malych deti nebo ulice lemovane zebraky jsou porad jeste vic (doufejme) neprijatelne, nez myslenka na to, ze "nejaci nemakacenkove dostavaji podporu Z MYCH TEZCE VYDELANYCH penez, z kterych platim dane". Nevim... ja vidim, ze vetsinou skutecne hodne pracujici (a adekvatne vydelavajici) lide trpi mene "zavisti" k tem, co ziji z podpory, nez ti, kteri dle sveho mineni hodne pracuji a neciti se adekvatne ohodnoceni. Lide, kteri si svoje bohatstvi skutecne vymakali (nebo ho zdedili v takove rodinne tradici), jsou na to vetsinou hrdi - a jsou i hrdi na to, ze se mohou podilet adekvatne na fungovani slusne spolecnosti, v niz ziji a podnikaji, protoze to chapou jako prosperitu. Vetsinou take nemaji potize patricne ohodnotit sve zamestnance. Nejvic krici o "sockach" ti, kteri by radi byli bohati a nejak jim to nejde, a proto hledaji pricinu svych neuspechu (a protoze podle "trzni" ideologie, kdo hodne pracuje, zakonite bude hodne hodne bohaty a kdyz neni, je bud neschopny, anebo ho nekdo - cti "stat", "socky" apod. okradaji), anebo ti, kteri bohatnou na (treba legalnich) krivarnach, coz jim neda tolik prace, a proto si nedovedou vazit ani prace jinych (kdyz ja si valim sunky a prachy se mi jen vali, tak vsechny ty socky, co se zivej rukama, musej bejt blby a neschopny...). V takove atmosfere se pak dohaduji veci jako je zakonik prace... a proto je kolem toho tolik zurivosti a tak malo uvazovani. Takovy zakon by ale mel byt vyhodny pro obe strany, proto to musi byt dohoda - a kdyz si z toho udelaji politici (na obou stranach) exhibici zasad, tratit budou vsichni. Snad jen komunisti jsou ted o mnoho spokojenejsi - a muzou za to podekovat ne CSSD, ale specialne ODS.
Podle me je naivni predstava, ze nejaka "politika" nebo "trh" temto lidem praci nejak zazracne zajisti. Technologicky pokrok smeruje k tomu, ze je mozne vyrabet stale vice s cim dal tim mensim podilem lidske prace.Tak to bychom zase mohli začít rozbíjet stroje, ne? Kdybys měl (popř. použil) aspoň elementární vzdělání, tak by sis domyslel, že se práce nakonec najde, ale v jiném sektoru. Než nastoupily továrny, nebyl téměř žádný sektor služeb. Dnes je nadpoloviční podíl tohoto sektoru v průmyslu znakem moderní ekonomiky.
Vubec nejde o "rozbijeni stroju" - jde presne o to, aby se lidi a politici predevsim prestali populisticky tvarit, ze jde jen o "nastaveni" systemu (do cehoz patri i pripadne "rozbijeni stroju") a nezamestnanost zmizi. Sluzby musi nekdo konzumovat (a potreba vetsiny z nich se vyvolava umele reklamou, coz pak funguje tak trochu jako perpetuum mobile) a taky je mit cim zaplatit. Kdyz budete mit taktak penize na jidlo, nebude si kupovat zadne dalsi sluzby - cili ten problem jste presunutim "sektoru" zamestnanosti nevyresil. Porad vam zbyde urcite procento lidi, kteri "nejsou potreba". V praxi jde ovsem o to, dopady na spolecnost minimalizovat. Proto existuje neco jako statni podpora, proto existuje solidarni prerozdelovani dani (napr. progresivni zdaneni). I prijemci statni podpory ty penize nezerou, oni si za ne kupuji to, co by si bez podpory nekoupili anebo ukradli, tj. stat tak udrzuje urcitou miru poptavky po sluzbach a vyrobcich. Urcitym druhem podpory zamestnanosti muze byt podpora neziskovych organizaci - protoze tyhle organizace nemaji za ucel maximalizaci zisku, ale optimalizaci udrzovani nejakeho stavu, coz tolik nepodleha racionalizacnim tendencim (kazda na zisk zamerena firma optimalne roste a proto meni svoji strukturu, "racionalizuje" a opousti mene ziskove aktivity), naopak ucel neziskove organizace je zajistovat funkci sebe sama, tj. vydelavat na svuj vlastni provoz ;)Podle me je naivni predstava, ze nejaka "politika" nebo "trh" temto lidem praci nejak zazracne zajisti. Technologicky pokrok smeruje k tomu, ze je mozne vyrabet stale vice s cim dal tim mensim podilem lidske prace.Tak to bychom zase mohli začít rozbíjet stroje, ne? Kdybys měl (popř. použil) aspoň elementární vzdělání, tak by sis domyslel, že se práce nakonec najde, ale v jiném sektoru. Než nastoupily továrny, nebyl téměř žádný sektor služeb. Dnes je nadpoloviční podíl tohoto sektoru v průmyslu znakem moderní ekonomiky.
Sluzby musi nekdo konzumovat (a potreba vetsiny z nich se vyvolava umele reklamou, coz pak funguje tak trochu jako perpetuum mobile) a taky je mit cim zaplatit. Kdyz budete mit taktak penize na jidlo, nebude si kupovat zadne dalsi sluzby - cili ten problem jste presunutim "sektoru" zamestnanosti nevyresil.Služby budou konzumovat ti, kteří nepřišli o práci. Ti mají stále peněz dost a jediné, co musí ti propuštění udělat, je zjistit, jak je z nich vytáhnout. Problém je zčásti vyřešen přesunutím lidí mezi sektory průmyslu. (Mj. poslední věta citovaného odstavce naznačuje, že nerozumíš termínu, se kterým tam operuješ.)
I prijemci statni podpory ty penize nezerou, oni si za ne kupuji to, co by si bez podpory nekoupili anebo ukradli, tj. stat tak udrzuje urcitou miru poptavky po sluzbach a vyrobcich.Místo toho, aby v systému ponechal dost peněz na to, aby se míra poptávky udržela sama.
Urcitym druhem podpory zamestnanosti muze byt podpora neziskovych organizaci - protoze tyhle organizace nemaji za ucel maximalizaci zisku, ale optimalizaci udrzovani nejakeho stavu, coz tolik nepodleha racionalizacnim tendencim (kazda na zisk zamerena firma optimalne roste a proto meni svoji strukturu, "racionalizuje" a opousti mene ziskove aktivity), naopak ucel neziskove organizace je zajistovat funkci sebe sama, tj. vydelavat na svuj vlastni provozJo, to už tady taky bylo. Nefungovalo to a fungovat to nebude.
Tu posledni vetu jsem vedome napsal tak, jak je: mluvim totiz o TVYCH nazorech, ze nezamestnanost kompletne vyresi "presun mezi sektory".Sluzby musi nekdo konzumovat (a potreba vetsiny z nich se vyvolava umele reklamou, coz pak funguje tak trochu jako perpetuum mobile) a taky je mit cim zaplatit. Kdyz budete mit taktak penize na jidlo, nebude si kupovat zadne dalsi sluzby - cili ten problem jste presunutim "sektoru" zamestnanosti nevyresil.... Problém je zčásti vyřešen přesunutím lidí mezi sektory průmyslu. (Mj. poslední věta citovaného odstavce naznačuje, že nerozumíš termínu, se kterým tam operuješ.)
Otazka je, jestli tedy radeji pravidla zrusit nebo se radeji postarat o to, aby platila pravidla lepsi a pokud mozno pro vsechny.Cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly. Problém je v tom, že prakticky každé takové pravidlo je dvojsečné. Ochrana zaměstnance je hezká věc, ale proti zaměstnanci se otočí např. již před jeho přijetím do firmy. Majitel si pořádně rozmyslí, jestli má přijmout člověka, kterého by pak mohl propustit jen s velkými obtížemi. A na přitažení šroubů opět vydělají ti nepoctiví, kteří se neštítí narafičit to na zaměstnance tak, aby ho pak mohli vyhodit pro hrubé porušení pracovní kázně.
Lide, kteri si svoje bohatstvi skutecne vymakali (nebo ho zdedili v takove rodinne tradici), jsou na to vetsinou hrdi - a jsou i hrdi na to, ze se mohou podilet adekvatne na fungovani slusne spolecnosti, v niz ziji a podnikaji, protoze to chapou jako prosperitu. Vetsinou take nemaji potize patricne ohodnotit sve zamestnance.A právě takoví lidé většinou mnohem raději pomáhajím druhým přímo, neý aby odevzdali své peníze státní mašinerii, kde se bez dostatečného efektu rozplynou. Dobře to bylo vidět při povodních - raději pomáhali přímo konkrétním lidem (kde měli jistotu, že jejich peníze skutečně pomohou), než aby přispěli na vládní povodňové konto (kde se peníze řadu měsíců bezcílně povalovaly).
Otazka je, jestli tedy radeji pravidla zrusit nebo se radeji postarat o to, aby platila pravidla lepsi a pokud mozno pro vsechny.Neřekl jsem, že bych pravidla zrušil. Jen bych chtěl, aby nebyla tak jednostranná. Že by pravidla měla být lepší, v tom se shodneme - jenže nový Zákoník lepší pravidla nepřináší. Je zjevné, že ten starý, už je prostě starý. Ale to neznamená, že cokoliv jiného (např. ten právě schválený) bude lepší.
Jak konkretne vypada a ze je vysledkem politicke revnivosti dvou politickych stran (pripadne trojuhelniku), to je smutna vizitka nejen pro CSSD a KSCM, ale i pro ODSŽe se neumí dohodnout opozice s vládou, to je sice blbé, ale je naprosto absurdní vinit ODS z toho, že máme teď špatný Zákoník, který protlačili komunisti společně se soc. demokraty. Chceš-li naznačit, že kdyby ODS trochu vyjednávala a ustoupila z některých svých požadavků, tak by třeba mohla ČSSD schválit rozumnější zákon právě s ODS místo s KSČM, tak to je naivní utopie. Ten Zákoník připravil Škromach a jde o jeden z předvolebních zákonů. ČSSD nemá vůbec žádný důvod dělat kompromisy s ODS, když ví, že může zákon bez potíží schválit za podpory komunistů.
To uz je hlubsi problem. Nemuzu si pomoct, ale v nynejsich spolecenskych strukturach je proste urcite procento lidi, kteri jsou "nepotrebni"To je pravda. Ale řešením není jim za každou cenu udržet práci v neperspektivním oboru. Tím pak trpí i nejen ti, kteří "potřební" jsou, ale i oni sami. Řešením je účinná rekvalifikace. Nový Zákoník však umožňuje zakonzervování stavu, kdy firmy postupně chátrají, jelikož nesmí propustit zaměstnance, pro které již nemají upotřebení. Vždycky bude ve společnosti určité procento lidí, kteří jsou, jak ty říkáš, "nepotřební". Je to dané pokrokem, změnami priorit, odlišnou ekonomickou situací atp. Chceme-li jim a celé společnosti pomoci, měli bychom to akceptovat a řešit - ne přijímat zákony, které těmto lidem dovolují strkat hlavu do písku. (Na zbytek tvého komentáře už nereaguji, protože to jsou jen tvé pocitové spekulace. Samozřejmě, že existují závistivci, ale to nijak neospravedlňuje nevyvážené zákony.)
Že se neumí dohodnout opozice s vládou, to je sice blbé, ale je naprosto absurdní vinit ODS z toho, že máme teď špatný Zákoník, který protlačili komunisti společně se soc. demokraty. Chceš-li naznačit, že kdyby ODS trochu vyjednávala a ustoupila z některých svých požadavků, tak by třeba mohla ČSSD schválit rozumnější zákon právě s ODS místo s KSČM, tak to je naivní utopie.Bohuzel. Moznosti vyjednavani zablokovala podle me ODS svou sazkou na "nulovou toleranci" a na brzky pad koalicni vlady a predcasne volby, v dobe, kdy se CSSD potacela v krizi. Situace CSSD se od te doby za posledni rok zmenila, ale retorika a postoj ODS nikoliv. ODS stale lidem tvrdi, ze BUD bude vladnout ODS, NEBO komunisti. CSSD pro ne nehraje jako partner roli, tu tlaci jednoznacne ke komunistum. Ja tvrdim, ze dokud bude situaci ODS takto polarizovat a CSSD jako partnera i skutecneho protivnika retoricky opomijet, budeme tu mit neslusne silnou KSCM - a dusledek je, ze zakony schvaluji komunisti, nikoliv ODS. Jinymi slovy, svaty boj ODS vede k marginalizaci (manevrovaciho prostoru) CSSD a posilovani vlivu komunistu na tvorbu zakonu. Nechci moc vestit, ale jak to vidim ted, tyden pred volbami, ODS nema moc nadeji na ziskani skutecne urcujici vetsiny... kdyby jim slo skutecne o odstraneni vlivu komunistu, mohla by ODS posilit svuj vliv na jejich ukor opustenim nekterych ideologickych dogmat, ktera jsou pro vetsinu (ktera voli CSSD a KSCM) proste neprijatelna. Mohla se podilet na kompromisnim zakoniku prace a nekolika hlasy nakonec umoznit jeho schvaleni. Strane, ktera se prohlasuje za "konzervativni" a "liberalni" ci "pravicovou", prave neslusi az fanaticke lpeni na ideologii - a proto si paradoxne spousta lidi stezuje, ze chteji volit "pravici", ale nejak ji nemuzou na ceske politicke scene najit. Osobne si myslim, ze je to sterilitou nynejsiho vedeni ODS, ktere zamirilo zdeseno z nasledku "opo"smlouvy a trvaleho (dlouhodobeho) klesani preferenci smerem k agresivite namisto chytre diplomacie. Komunisti jsou pak vitanymi "spojenci" ODS v utocich na CSSD, vyhovuje to ODS, vyhovuje to komunistum - jedina nespokojena je z teto situace podle me CSSD, ktera se horko tezko zbavuje stigmatu "spoluprace" s komunisty, k niz je ovsem agresivne tlacena. A pritom jako "masova" strana disponuje i ODS jiste radou slusnych i schopnych lidi. Zajem ODS je ale polarizace spolecnosti a politicke sceny tak, aby si volic jakoby ve vetsinovem volebnim systemu musel vybirat mezi blokem ODS a blokem komunistu, protoze pak by meli mensi potize s prosazovanim vlastni ideologie jako te "jedine spravne", coz proti CSSD maji. Ze tenhle nesnadny propletenec nebude resitelny rok pred volbami (ani nas prezident, ktery byl presne v tomto duchu zvolen a jeho zvoleni zavislo na hlasech komunistickych poslancu, jako prostrednik neposlouzi), natoz po Grossove a Spidlove "krizi" v CSSD, to je vcelku jasne, stejne jako to, ze protlaceni nynejsich zakonu je Paroubkova predvolebni demonstrace sily, nejen proti ODS, ale i proti Klausovi.
CSSD, ktera se horko tezko zbavuje stigmatu "spoluprace" s komunisty, k niz je ovsem agresivne tlacena.<první-reakce>Tohle je tedy skutečně blábol.</první-reakce> ČSSD se (v Paroubkově éře) nikterak nesnaží nespolupracovat s komunisty a vůbec to neberou jako stigma. Tvrdit, že ODS tlačí ČSSD do spolupráce s komunisty, to je opravdu velmi svérázná interpretace dění. Celá současná garda v čele s Paroubkem a Škromachem se usilovně snaží protlačovat líbivé, leč nesmyslné zákony, které jsou pouhým volebním lákadlem. A dobře vědí, že k tomu nutně potřebují podporu komunistů. ODS má mnoho chyb a dopustila se hodně kiksů, ale obviňovat ji z toho, že se ČSSD paktuje s komunisty, to je absurdní. Ta tzv. nulová tolerance je sice poměrně směšná ve světle posledních událostí, ale neziskových nemocnic a nového Zákoníku práce se to vůbec netýká. Ty zákony jsou účelově modelovány podle předvolební rétoriky (což nekritizuji, i když s nimi nesouhlasím) a ODS v nich přes veškerou snahu nebyla schopna prosadit ani minimální změny. ČSSD se prostě zcela plánovitě spolehla na podporu komunistů. Žádné horko těžké zbavování se stigmatu v tom nikde není.
nebo proti registracnim pokladnam (dane jsou vysoke, tak co bysme je zbytecne platili z toho, co si soukrome vysmelime vedle...)K registrační pokladně dostaneš SW, který ti umožňuej editovat záznamy v ní. To ti umožňuje smazat cokoliv chceš a pokladne je tím naprosto zbytečná. Prostě jenom další socialistická buzerace poctivě se živících lidí.
Je velmi podivne, jak se zrovna pravicovi politici a sami podnikatele sverepe brani nastaveni skutecne rovnych podminek trhu (tj. adekvatni ochranu zamestnancu, coz mj. zajistuje, ze podnikatel-konkurent a svine v jednom nebude proti slusnym podnikatelum tak snadno zneuzivat svoje podrazy vuci svym zamestnancum, nebo to, ze podnikatel-zlodej nebude tak snadno zvysovat svoji konkurencni vyhodu nad temi, co nekradou a dane plati).Zákon v žádném případě nenastavuje rovné podmínky na trhu práce. Má snad zaměstnavatel právo propustit někoho bez udání důvodu? Nemá, ale zaměstnanec má právo odejít bez udání důvodu. Žádná rovnost.
K registrační pokladně dostaneš SW, který ti umožňuej editovat záznamy v ní. To ti umožňuje smazat cokoliv chceš a pokladne je tím naprosto zbytečná. Prostě jenom další socialistická buzerace poctivě se živících lidí.Proto se pouzivaji poklady s tzv. fiskalni pameti, do ktere se proste nebude nikdo hrabat (protoze je zapecetena). Funguje to i softwarove.
Má snad zaměstnavatel právo propustit někoho bez udání důvodu? Nemá, ale zaměstnanec má právo odejít bez udání důvodu. Žádná rovnost.Plati podnikatel svym zamestancum adekvatni podil na zisku, aby byli vzajemne vazani jako "spolecnici"? Neplati. Zadna rovnost. Odmena za podnikatelske riziko je prave podnikateluv zisk. Za riziko vyhozeni z prace (tj. vypovezeni smlouvy zamestnavatelem) nema totiz zamestnanec adekvatni nahradu - pouze pravni ochranu, aby se tak nedelo jen tak z rozmaru zamestnavatele. To je urcita rovnost.
Plati podnikatel svym zamestancum adekvatni podil na zisku, aby byli vzajemne vazani jako "spolecnici"? Neplati. Zadna rovnost.Ale platí. Ten adekvátní podíl se jmenuje mzda.*
Odmena za podnikatelske riziko je prave podnikateluv zisk. Za riziko vyhozeni z prace (tj. vypovezeni smlouvy zamestnavatelem) nema totiz zamestnanec adekvatni nahradu - pouze pravni ochranu, aby se tak nedelo jen tak z rozmaru zamestnavatele. To je urcita rovnost.Jo a to je přesně ta blbost, kterou máš pořád v hlavě. Proč by zaměstnavatel jen tak z rozmaru propuštěl lidi?? To je přece úplná hovadina. Zaměstnavatel lidi propouští, protože a) je zrovna nepotřebuje b) jsou to nemakačenkové c) nemá peníze na to, aby je mohl platit Zaměstnavatel, který by jenom tak z rozmaru propustil zapracovaného člověka a nahradil ho zelenáčem, by byl sám proti sobě. Jak vidíš, poctivé pracovité zaměstnance zákonem chráníš před rizikem, které neexistuje, za cenu toho, že jiní nemají práci. * samozřejmě se zaměstnanci může zdát, že mzda je příliš malá. V takovém případě má samozřejmě možnost jít jinam. Ouha! Vlastně nemá, díky zákonu zaměstnavatelé pro jistotu nenabírají lidi a opět se tedy projevuje tržní princip: stát zákonem způsobuje nerovnováhu, která snižuje cenu práce.
samozřejmě se zaměstnanci může zdát, že mzda je příliš malá. V takovém případě má samozřejmě možnost jít jinam. Ouha! Vlastně nemá, díky zákonu zaměstnavatelé pro jistotu nenabírají lidi a opět se tedy projevuje tržní princip: stát zákonem způsobuje nerovnováhu, která snižuje cenu práce.A ja si myslel, ze ekonomove vzdycky tvrdili, ze zvyseni konkurence na trhu znamena snizeni cen. Tedy zvyseni konkurence mezi zamestnanci rovna se snizeni jejich platu.
Ted se vubec nechytam. Cim vice je nezamestnanych, tak tim mene je subjektu (lidi) kteri nabizeji svoje sluzby (hledaji praci), tedy tim mensi je mezi nimi konkurence. Kde mam chybu?
Krom toho, treba o vypovedi bez udani duvodu se primo hovori jako o jednom z opatreni, ktere ma zvysit konkurenci na trhu prace. Tedy podle obvykle poucky zaroven i snizit plat.
Cim vice je nezamestnanych, tak tim mene je subjektu (lidi) kteri nabizeji svoje sluzbyTady máš chybu. Čím více je nezaměstnaných, tím více subjektů (lidí) nabízí své služby (hledají práci). Čím víc lidí hledá práci, tím menší mzdu jsou ochotni přijmout
Sverazna interpretace pojmu "zisk". Pokud si skutecne myslite, ze "mzda" je "podil na zisku", jsou vsechny vase ostatni pouzivane terminy taky tak osobite? Vime pak vubec, o cem se tu bavime? K propousteni zamestnancu jsem se vyjadril vyse, nebudu to sem znovu opisovat.Plati podnikatel svym zamestancum adekvatni podil na zisku, aby byli vzajemne vazani jako "spolecnici"? Neplati. Zadna rovnost.Ale platí. Ten adekvátní podíl se jmenuje mzda.*
Řekl bych, že termín "nezisková nemocnice" by mohl úspěšně kandidovat na oxymoron desetiletí.Proc?
Tzv. nezisková nemocnice ztratí motivaci k odvádění kvalitních služeb.Byl byste schopen toto nejak ciselne dokazat? Na zapade jsou neziskovky naprosto bezne a pokud jsem mel moznost cist o nejakych srovnanich, tak vychazely bud o neco lepsi nebo stejne jako "ziskovky". Namatkou treba takova klinika Mayo je neziskovka a pritom je pocitana mezi ty nejlepsi.
Prekvapuje me, ze nazory typu "neplati se za to/neni to pro zisk => je to sunt" se objevuji prave na tomto servru a prave od vas. Kolik jste zaplatil za software, na kterem bezi abicko, a jak jste s nim spokojen?
Byl byste schopen toto nejak ciselne dokazat?Jednoduché: direktivní, centralizované přerozdělování vždy vede k nutnosti škatulkování a kompromisů. A pro pacienta to znamená zhoršení služeb.
Na zapade jsou neziskovky naprosto bezne a pokud jsem mel moznost cist o nejakych srovnanich, tak vychazely bud o neco lepsi nebo stejne jako "ziskovky".Jednak je v tomto ohledu dost nejasné, co se myslí slovem "západ", protože systémy zdravotnictví se v zemích na západ od nás dost liší. Ale především nelze srovnávat "neziskové" kliniky jako třeba Mayo a to, co chce vytvářet nově schválený zákon u nás. Nerad bych se mýlil, ale Mayo _není_ státní zařízení. Jde o klasickou ziskovou nemocnici, která má stanovené platy personálu, přičemž "přebytečný" zisk je reinvestován do zlepšování služeb, R&D a vzdělávání. Neboli něco diametrálně odlišného od pseudoneziskovosti nemocnic vyžadovaných naším novým zákonem.
Kolik jste zaplatil za software, na kterem bezi abicko, a jak jste s nim spokojen?Srovnávat open source a zdravotnictví je IMHO úplně zcestné. Dalo by se uvažovat např. o open source principech ve farmaceutickém průmyslu, ale dávat do kontrastu zdarma používaný software a ziskové nemocnice, to je nesmysl. Ostatně - tvrdit, že open source/free software není pro zisk, to jde přímo proti principům Free Softwaru. Nepoměřuje se cena, nýbrž míra svobody, kterou software nabízí/zaručuje. Kdyby slyšel Richard Stallman něco o neziskovosti svobodného softwaru, dostal by kopřivku...
Jednoduché: direktivní, centralizované přerozdělování vždy vede k nutnosti škatulkování a kompromisů. A pro pacienta to znamená zhoršení služeb.Teda tech cisel ale je, az me oci prechazeji. Kdybyste misto teto nesmyslne fraze (kterou mi mimochodem do probiraneho tematu nijak nezapada) radsi napsal, ze to dokazat neumite.
Hmm, diametralne odlisneho. Z jakeho srovnani zapadnich zdravotnickych systemu a toho naseho nove navrhovaneho vychazite?
Vasi reakci k open source jsem ani pri nejlepsi vuli nepochopil. Podstata me otazky tkvela v tom, ze (alespon predpokladam) na vasem pocitaci existuji programy poskytnute vam zadarmo, jejichz autori z nich neocekavaji zadny penezity zisk. Presto to jsou programy leckdy kvalitnejsi, nez jejich komercni ekvivalenty. Neboli vidina zisku neni nutnou ani postacujici podminkou kvality. Ale to uz jsme si dokazali i na tom Mayu.
Neboli vidina zisku neni nutnou ani postacujici podminkou kvality.A samozřejmě pro neziskovost platí to samé. Problém je, když někomu zaručíš peníze, ať dělá nebo nedělá. To pak ztratí motivaci dělat a starat se o sebe. Což se přesně ukazuje na státních nemocnicích, které jsou zadlužené a vlastníkovi (státu) je to šumák.
Ta fráze není v kontextu nesmyslná, i když se nesnaží být důkazem, ale pouze vysvětlením. Jakmile je předem stanoven objem poskytnutelných služeb a velikost odměny za ně, neexistuje motivace k odvádění stále lepší práce. Ad škatulkování a kompromisy: při centrálně řízeném systému dochází k tomu, že stejnou péči dostanou dva lidé, z nichž jednomu by stačilo méně, zatímco druhý by potřeboval více.Jednoduché: direktivní, centralizované přerozdělování vždy vede k nutnosti škatulkování a kompromisů. A pro pacienta to znamená zhoršení služeb.Teda tech cisel ale je, az me oci prechazeji. Kdybyste misto teto nesmyslne fraze (kterou mi mimochodem do probiraneho tematu nijak nezapada) radsi napsal, ze to dokazat neumite.
Hmm, diametralne odlisneho. Z jakeho srovnani zapadnich zdravotnickych systemu a toho naseho nove navrhovaneho vychazite?Nepopsal jsem to v odpovědi? Tak ještě jednou: Mayo není státní zařízení, které by mělo předem stanovenou šíři služeb. A hlavně: není to neziskový podnik. Mayo generuje zisky a aktivně se snaží o jejich zvyšování.
Neboli vidina zisku neni nutnou ani postacujici podminkou kvality. Ale to uz jsme si dokazali i na tom Mayu.Ještě jsem neslyšel o lékaři, který by svou praxi prováděl bez nároku na honorář ve svém volném čase. Samozřejmě existují i vývojáři open source softwaru, kteří pracují za honorář, ale pak se zase jaksi nedá tvrdit, že by svou práci poskytovali bez vidiny zisku, že? A na Mayo jsme si dokázali jen to, že je to něco úplně jiného než naše plánované neziskové nemocnice. Mayo JE komerční organizace, která soupeří o zákazníky, přizpůsobuje svou nabídku trhu a usiluje o co nejvyšší zisky. Tyto zisky jsou pak využity na propagaci, zdokonalení služeb, vývoj a výzkum atp. -- neboli na zvýšení konkurenceschopnosti.
Protože "neziskovost" je ve zdravotnictví nesmysl. Ačkoliv to spousta lidí nedokáže překousnout, tak zdravotnictví je obor jako každý jiný. Nemocnice poskytují služby, za které se platí.A zisk je to, co vam zbyde po tom, kdyz adekvatne zaplatite nutne vydaje, napr. praci zamestancu. Neziskovost ve zdravotnictvi nesmysl neni. Neziskovost jeste nerika nic o tom, ze lide nedostanou za svou praci adekvatne zaplaceno (naopak registruji spise stiznosti, ze zdravotnicky personal v takove ziskovce na tom rozhodne neni nejlip - ale nechci to ted jen tak tvrdit ani hledat, takze to jako argument nepouzivam). Jsou prave zajimave lidske obory (vetsinou ty naprosto nutne k zivotu), ktere maji jako svuj ucel napr. obecni zasobovani obyvatel vodou, zajisteni zdravotni pece obyvatel, nebo napr. spravovat veci verejne. To jsou obory, kde je pripadny "zisk" jen prijemny vedlejsi efekt, nikoliv ucel, ktery je vlastne prijatelny jen v tom pripade, ze slouzi vyhradne ke zlepsovani techto "sluzeb". Protoze cilem techto sluzeb je de facto udrzovani zadouciho stavu. Napr. z hlediska takoveho ziskoveho lekare je vyhodnejsi, kdyz jsou lide co nejvic nemocni, protoze kdyz je clovek zdravy, nema motivaci pozadovat sluzby a tak pomahat tvorbe "zisku" (coz je ucelem ziskove firmy). Prumyslove firmy to resi reklamou, tj. tim, ze se vam pokouseji namluvit, ze prave ten jejich vyrobek potrebujete... no a je fakt, ze "lekari" a farmaceuticke firmy to resi taky reklamou, tj. ze se vam pokouseji namluvit, ze nejste zdravi a ze prave jejich peci potrebujete (jen namatkou jmenujme kampan kolem "ptaci chripky", propagaci neucinneho ockovani proti chripce, novodobe oznacovani "menopauzy" za nemoc... prikladu je spousta). Jako opak si treba muzete vzit takoveho vyrobce automobilu, ktery rozhodne nema ucel zaopatrit automobilem kazdeho cloveka, ackoliv se tak naoko chovat, ten ma ucel prodat co nejvyhodneji sve produkty bez ohledu na to, zda je nekdo potrebuje ci ne, a tedy nikoliv proto, aby zisk investoval dale do "ucelu" kazdemu zajistit pohodlnou dopravu, ale hlavne do toho, aby si . To jsou typicke obory ziskove. Kdyz prijmu nazor, ze ucelem zdravotnickeho zarizeni je optimalne se postarat o zdravi obyvatelstva (coz nevylucuje adekvatni odmenu za plneni tohoto ucelu), tak uz tezko prijimam nazor, ze ucelem takoveho zarizeni by jeste melo byt produkovat nejaky "zisk" - tj. volne disponovatelne prostredky (ktere se daji investovat napr. do jinych prumyslovych oboru, do nemovitosti atd.). Byl byste prekvapen, kolik "neziskovych" organizaci funguje a kolik se v nich toci penez ;)
Momentálně už 8 let. S každým dalším priérem je to horší. Prakticky exponenciálně. Nechci, aby se na dalších ročníku CzechTeku už rovnou střílelo. Nechci další převozy opozičních poradců vrtulníkem přes celou republiku. Nechci pět v českých na stole. Nechci quoty na to, kolik má lékař vyléčit pacientů. Takto bych mohl pokračovat.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.