Portál AbcLinuxu, 8. května 2025 19:27
Kdyz jsem experimentoval s temi aktivitami, nejak se mi podarilo aktivitu omylem zavrit. Browser, ktery v ni bezel, to ale nezabilo, ani nepresunulo do jine aktivity, a tedy jsem nevedel, jak se do browseru (ze ktereho stale hrala hudba) mam vratit.Stalo se mi něco podobného - měl jsme připojený další monitor, na něj jsem přesunul panel a po odpojení monitoru se už na ten panel nejsem schopen nijak dostat. Takže všechny ikony, které jsem tam měl jsou aktuálně nedostupné. Jinak co jsem zaregistroval, existují úvahy, že Aktivity možná zruší, protože je skoro nikdo nepoužívá. (Jenže hodně lidí vůbec netuší, že něco takového existuje a pokud ano, tak neví, k čemu by jim to bylo).
V i3 bych patrne musel mit vetsinu oken na samostatne plose. Hledat ergonomicke klavesove zkratky pro jednotlive plochy je narocne. $mod+6 neni ergonomicka zkratka, protoze to nejde pohodlne zmacknout jednou rukou. Je potreba premistit obe ruce, a to vyrazne.Koukni na tohle video: XMonad Demo. Autor si nakonfiguroval Tab a Backslash aby se při stisku chovaly jako Meta. Pár dnů to tak používám a neměnil bych.
U OSS je v podstate zazrak, ze to vubec nejak funguje. A s tim pristupem, co tu nekde nedavno demonstroval treba Bedna u systemd ("systemd rozbil komunitu"), ktery zdaleka neni nijak okrajovy, je vlastne zazrak, ze lidi vubec maji chut do OSS prispivat.U me je to tak, ze jsem se na OSS vykaslal prave kvuli projektum jako je systemd a (soucasne) gnome. A souhlasim, ze je spis zazrak, ze na velkych OSS projektech nekdo ve volnem case stale dela.
Tuhle jsem narazil na pokus napsat WM v Jave, jaka skoda, ze to neslo mainstream.A jeste dobry vtip na zaver :).
Casto padala caja. Z plochy zmizely ikony, nesla otevrit zadna slozka (pomoci caja, v jinem file manageru pochopitelne ano) a pri umisteni mysi nad plochu se kurzor zmenil na hodiny.Tohle se mi bohužel na této verzi mintu stávalo taky (teď mám 18.1 a všechno je stabilní). „Vyřešil“ jsem to prostě otevřením konzole a spuštěním ručně
caja &
.
Dana verze nemela zadnou podporu tilingu/snappingu. Musel jsem si na to dopsat vlastni skripty.Afaik to má, protože já to vždycky po čisté instalaci vypínám, protože mě to sere. Ale nevím, jestli je to to co tím myslíš ty.
Tohle se mi bohužel na této verzi mintu stávalo taky (teď mám 18.1 a všechno je stabilní).Ja jsem tak nejak migroval na Debian testing.
„Vyřešil“ jsem to prostě otevřením konzole a spuštěním ručně caja &.To mi prave nefungovalo. Jen problikla plocha a porad stejny problem.
Afaik to má, protože já to vždycky po čisté instalaci vypínám, protože mě to sere. Ale nevím, jestli je to to co tím myslíš ty.Kdyz pretahnes okno k levemu okraji obrazovky, tak ho to umisti na levou polovinu obrazovky. Soucasna verze MATE to ma (viz vytka s ignorovanim fyzickych monitoru), ale ta starsi IMO ne.
Kdyz zmacknu SHIFT+DELETE v souborovem manazeru, dela to zvukovou notifikaci. Resil jsem ~30 minut, jak to vypnout, a neuspel.
Myslím, že systemsettings / upozornenia / KDE pracovná plocha Plasma a tam myslím, že položka otázka. Nie som si istý, nemám KDE skompilované s podporou zvuku.
Vypada to strasne hnusne, musim resit, jak to nejak prestylovat, coz bych u podobneho DE tedy necekal.
Hnusné je slabé slovo. Breeze je jediný štýl kde nerozumiem hádam ani jednej ikone. Všetko hnusne šedé, nesprávne zarovnané, s nesprávnymi marginmi a väčšina aplikácií používa mix farebných a čiernobielych ikon. Najhoršie je na tom, že keď ikony zmením na oxygen stále zostane plasma hnusná.
Myslím, že systemsettings / upozornenia / KDE pracovná plocha Plasma a tam myslím, že položka otázka. Nie som si istý, nemám KDE skompilované s podporou zvuku.Nedalo mi to, KDE jsem (znovu) nainstaloval a hadej co... :)
System Settings -> Notifications -> Plasma Workspace -> Question -> [ ] Play a sound
Shift+DELETE v Dolphinu stale prehrava zvuk.
Jako bonus jsem zkusil zmenit ten Breeze za jiny styl (neco predinstalovaneho, nic 3rd party) a ted kontextova menu v Dolphinu tak krasne problikavaji, ze by z toho clovek dostal epilepticky zachvat.
To je fakt srot, ze se to jen tak nevidi. :DD
No asi som sa sekol. Logické usporiadanie nikdy nebolo silnou stránkou KDE a od kedy postupuje vývoj spôsobom tu pridáme cool fičúru, tam pridáme cool fičúru a bugy vôbec neriešime tak to ide dole vodou.
Samozřejmě ten který jsem si napsal sám :-P.
Tiez pouzivam Trinity.
Robia to asi 3 ludia, hlavne opravuju bugy, udrziavaju to funkcne s novymi verziami kniznic a builduju pre aktualne distribucie. Prekvapivo rychlo opravuju bugy po nahlaseni do Bugzilly.
Chcelo by to dorobit par veci:
Také používám Trinity.
S KDE 3.5 jsem byl před lety spokojený, chodí správně třídění adres podle štítků, doplňují se do Kmailu atd. Přitom se e-mailový klient neseká po pádu semantického serveru atd. Na druhou stranu starý Kmail má zásadní výkonové problémy se složkami/archivy e-mailů z konferencí (50k+ zpráv). Obecně souhlasím s tím, že databázový server a indexování na e-maily je správná cesta. Ale množství potíží, které v standardním KDE 4 (Jessie) sleduji na standardněji nainstalovaném počítači pro rodiče mě o správnosti směru vývoje KDE nepřesvědčilo.
Kolega ve škole používá Emacs + NotMuch a pro toho, komu se podaří zvyknout si na mapování kláves v Emacu, je to asi nejlepší volba. Sám mám již moc pod kůží původní Wordstar, TurboPascal, Nedit, Kdevelop atd a Emacs jsem nezvládl.
S přepínáním monitorů na KDE 4 jsem si také užil své, i přes skriptování a opravování xrandr xml a jiná podobná zvěrstva jsem na KDE 4 nedokázal zařídit, aby Myth TV (teď již stejně používám tvheadeend a minidlna) bylo pro tatínka použitelné při připojené externí obrazovky/televize k notebooku. Desktopy se různě přehazovaly atd. Přitom volání samotného Xrandr je jasné, spolehlivé a bez problémů.
Nakonec jsem na nastavování monitorů přes prostředí rezignoval.
Používám vlastní skript
external-mon-ctrlNastavení monitoru se řídí parametrem, který může nabývat hodnot
Ve skriptu bude pro jiné počítač pravděpodobně potřeba upravit specifikace monitorů
local_mon=LVDS1 if ( xrandr | grep -q "^HDMI1 connected" ) ; then ext_mon=HDMI1 elif ( xrandr --current | grep -q "^VGA1 connected" ) ; then ext_mon=VGA1 fi
V zásadě je funkce tohoto skriptu vše co potřebuji, rozumný desktop se aktuálnímu/změněnému nastavení přizpůsobí a nastavení z příkazové řádky je rychlejší než procházet grafické nadstavby nad Xrandr, které ještě většinou škálování a další dobře neumí. Dát si ještě cyklování mezi stavy na klávesovou zkratku, tak to asi stačí všude. Ono je to vlastně to, co by správně měla umět funkční klávesa na monitor. Ale tam je většinou seznam přepínaných možností menší.
Porid si dedikovane GPU a to integrovane vypni :). Mam stejnej problem a toto jedine zabralo. Ono to celkove nejak kurvi vykon i pametoveho subsystemu ta GPU
Takže KDE Plasma.Jake mas zkusenosti se stabilitou, mnozstvim bugu apod.?
Xfce a podobné jsou pohrobci.Co v tomhle kontextu znamena slovo pohrobek?
Takže KDE Plasma.Jake mas zkusenosti se stabilitou, mnozstvim bugu apod.?
Preferoval jsem, když ještě bylo udržované vydání cca 4.11. U táty mi to pořád ještě běží. Tahle vydání byla stabilní, chyby známé (asi jako v GNOME 2, resp. MATE, kde vím, co přesně mám udělat, aby se mi totálně rozesral panel stejně jako v roce 2007) a funkcionalita bezkonkurenční (např. za Wacom KCM jsem dosud nenašel náhradu).
Pak jsem ještě do 5.6 (což bylo v Kubuntu bez PPA celkem nedávno) skřípal zuby, protože to občas zapomnělo nastavení 2-3 monitorů, KRunner lagoval a dotýkala se mě jistá poměrně vzácná chyba (zřejmě v Qt) interpretace klávesových zkratek. Monitory jsou ale vyřešené, KRunner taktéž a klávesové zkratky mi fungují normálně.
Na čisté instalaci mi trvá tak pět minut, než povypínám blbosti, vyhážu tapety, přenastavím správu oken, importuju si vlastní klávesové zkratky, a pak už funguju.
V Kubuntu jsou místy zoufale zastaralé balíčky, takže mi třeba padá Ark při editaci šifrovaných archivů, ale to je detail. Víc toho při svém způsobu používání nepozoruju.
Co v tomhle kontextu znamena slovo pohrobek?označení pro osobu narozenou po smrti otce
To by tak u těch klonů GUI Win95 odpovídalo…
Před deseti lety bylo DE balíkem aspoň správce oken,To má
správce plochy,Ikonky na ploše mám vypnuté, zbytek zařídí
icewmbg
takže to je také splněno.
panelu,Panel má.
několika démonůProč? … Ale session management a má, takže také ok.
a klikátka pro nastavení toho všeho.
gvim ~/.icewm/
… no dobře, tohle to moc nesplňuje.
Každé separátní program.Pffff… IceWM sice je primárně jen window manager, ale má i komponenty pro řízení session a desktopu vůbec, takže tvou definici s odřenýma ušima splňuje
Co koukám do wiki, tak tam by od DE chtěli i základní aplikace se společným GUI toolkitem. To IceWM nesplňuje ani omylem.Takže v anketě chybí klasické X apps (xterm, xeyes
Nedavno jsem si pohraval s myslenkou meta-developmentu, tj. tvorbou balikuNechtěl bych řešit všechny ty konfigurační závislosti teda
Protože pokud se musí človek hrabat v konfiguráku, aby to vůbec rozběhal, tak je špatnej default konfigurák.No, castecne. Vezmi treba cistou instalaci X a i3:
A zase přílišná konfigurace se někomu určitě líbit nebude a práce přijde vniveč (pokud ty "optimalizace" zanesou víc věcí který budu muset vracet než kdybych to upravoval z defaultu, tak se to nevyplatí).V podstate by se to moc nelisilo od instalace tradicnich DE. Proste bys neinstaloval/nepouzival "meta DE", ktere ti nevyhovuji. Stale bys to mohl pouzit jen pro inspiraci a jinak si to nainstalovat/nakonfigurovat od zacatku po jednotlivych dilcich komponentach.
Pokud konfigurák potřebuje specifické knihovny, tak začneš řešit dependency hell.Knihovny ani ne, ale spis neco jako nasledujici (nejak podobne se pise konfigurak pro i3, ale pisu to z hlavy jen pro priklad, presnou syntax mam mozna blbe, na tom ted nezalezi):
bind $mod+enter exec mate-terminalVychozi konfigurak se (spravne) snazi najit nejakou implementaci (nezkoumal jsem jak, mozna pres x-terminal-emulator, nebo tak neco). Tady bys proste prihodil do zavislosti nejakej terminal a konfigurak stavel s predpokladem, ze je nainstalovany. To neni dependency hell, ne? Je teda pravda, ze je otazka, jak se k tem vychozim aplikacim celkove stavet. To se zrovna toho terminalu moc netyka, ale treba prohlizece obrazku uz jo. Vetsina file manageru se bude snazit spustit aplikaci, kterou ma uzivatel nastavenou jako vychozi, a sami o sobe to mozna konfigurovatelne ani nemaji. No a problem je, ze neni uplne ciste uzivateli to nastaveni vychozich aplikaci prepisovat. Takze:
Jo já tu synchronizaci zkouším taky, například xfce je defaultně moc nepoužitelné a rád stejné prostředí všude. Jeden už hotovej konfigurak jde nakopírovat do systému, aby se automaticky spustilo už nastavený prostředí, ale je to dost o ústa.Synchronizace desktopu/laptopu je nejvetsi dusevni utrpeni, se kterym se potykam. Tak nejak vnitrne vim, ze by to mohlo jit, ale dosud jsem nenalezl zpusob, jak to delat doopravdy konzistentne a spolehlive:
ls -al ~
, chce se mu brecet a zvracet soucasne. Vice v (doufejme, ze brzy) nadchazejicim blogpostu.dpkg -l
nebo dpkg --get-selections
a tupe to doinstalovat na druhem pocitaci je (bez znalosti side-effectu) ignoranstvi.Zkoušel jsem to například na firefoxu a byly tam problémy. On si například i zaznamenává čas minulého startuBrowser je jeden z mala pripadu, kdy jsem se synchronizaci naprosto spokojen. Pouzivam totiz Chrome a veskere zalozky/pluginy se mi synchronizuji pres Google ucet. Momentalne nemam smartphone, ale nez jsem ho rozjebal nezdarenym hektickym pozdnim nocnim / brzce rannim flashem, fungovalo to krasne i na tom..
Jinak každej software co si ukládá konfiguraci do nějaké databáze tě kousne do zadku :-P.Jo, proto bych se bal synchronizovat treba konfiguraci MATE, kde jsem i kvuli blbemu zapnuti/vypnuti panelu musel prepisovat nejakou registry-alike databazi (viz blogpost). Idealni by samozrejme bylo takovou konfiguraci vyexportovat/naimportovat (context-aware; opet vedet, ktere hodnoty prenaset, a ktere nikoliv).
AFAIK se budou pouzivat defaultni GTK temata, hnusne fonty apod.Tak pokud je defaultní GTK a fonty hnusný (objektivně), tak proč nenastavit něco lepšího.
Nic z toho pritom vyvojari i3, tj. window manageru, resit nemaji.To by měl řešit ten kdo v distribuci přibalí default konfiguraci s hnusným GTK/fontama.
Pokud nekdo chce opravdu dostat jen ten window manager, je nesmysl, aby to jako zavislost tahalo emulator terminalu, temata apod.Tohle snad jde ne? Já teda používám slackware a tam je balíčkování spartanské, ale čekal bych že se ti třeba v ubuntu nainstaluje normálně i3 když ho zadáš instalovat (ideálně s nějakým objektivně vhodným nastavením). Ale zase třeba pro instalaci Kate editoru musíš nainstalovat kotel závislostí z KDE. Pokud by ty podmínky byly moc striktní, tak nakonec skončíš u gentoo a vlastní kompilace. Protože třeba ve slackwaru ffmpeg je skompilovaný s podporou firewire kamer (?). Což je něco co nikdy nevyužiju (ale vyžaduje to zbytečnou knihovnu/balíček).
No a problem je, ze neni uplne ciste uzivateli to nastaveni vychozich aplikaci prepisovat.Jo tohle mě v linuxu taky štve. Ono už stačí jen to, že třeba xfce nemají v sobě integrovanej editor těch .desktop souborů (třeba abych si přizpůsobil nabídku "start") .. existují sice externí, ale když jsem před lety zkoušel, tak pár jich padalo, pár nefungovalo a zbytek fungoval podle plotu.
Spravne reseni by rozhodnuti nechalo na uzivateli; ale jak? Nerekl bych, ze treba apt s tim pocita.V tomhle případě by měla databáze osobních nastavení problém v tom, že se konfigurační API v OS furt mění a ten kdo by psal konverzní patche tak by se z toho po půl roce regulérně zbláznil. Nedokážu si představit něco jednoduššího než hard AI na konverzi například SystemV initu na systemd.
Browser je jeden z mala pripadu, kdy jsem se synchronizaci naprosto spokojen. Pouzivam totiz Chrome a veskere zalozky/pluginy se mi synchronizuji pres Google ucet.No já spíš řeším to jak na některé úlohy pouštět instanci Firefoxu tak aby daná sandboxovaná stránka neměla šanci se o mých cookies, pluginech a záložkách dozvědět
Tak jsme krasne rozebrali, proc je to ptakovina.Ono pokud člověk ten linux nereinstaluje každej měsíc, tak to není problém jednou za rok nastavit od nuly
To by měl řešit ten kdo v distribuci přibalí default konfiguraci s hnusným GTK/fontama.Nejsem si jisty a nemam ted cas to overovat, tak me kdyztak, prosim, nekdo opravte, ale mam za to, ze i3 proste defaultne pouzije vychozi GTK styl. Nevim, odkud se to bere. Mozna je to hardcoded (v GTK)? Opravdu nevim. Ono maintaineri/vyvojari distribuce a vyvojari toho meta-DE by opravdu delaly podobne veci. Da se rict, ze to meta-DE by byla takova mala distribuce uvnitr vetsiho ekosystemu. Ostatne, ruzne derivaty Ubuntu (Kubuntu, Xubuntu a dalsi) jsou meta baliky a lze je doinstalovat i do standardniho Ubuntu.
Tohle snad jde ne? Já teda používám slackware a tam je balíčkování spartanské, ale čekal bych že se ti třeba v ubuntu nainstaluje normálně i3 když ho zadáš instalovatJo. To jsem se vyjadroval, proc se vyvojari/maintaineri WM maji soustredit jen na ten WM, ale mohlo by to otevirat prostor pro vyvojare tech meta-DE.
No já spíš řeším to jak na některé úlohy pouštět instanci Firefoxu tak aby daná sandboxovaná stránka neměla šanci se o mých cookies, pluginech a záložkách dozvědětChapu. Ja to tady beru ekonomicky; co ziskam a za jak dlouho. Nejsem z toho nadseny, ale funguje to. Stoji za zminku, ze Firefox, na ktery jsem presel z Opery 12.16, jsem opustil kvuli nestabilite a relativne castym padum, ktere jsem zaznamenaval. Teprve pote jsem zvolil Chrome jako "last resort". Ale nakonec jsem docela spokojeny (trebaze obcas nejake obavy clovek ma, to ne, ze ne...).. Vím jsem paranoidní :-P.
Ono pokud člověk ten linux nereinstaluje každej měsíc, tak to není problém jednou za rok nastavit od nulyHm. To jsou ty moje vlaky myslenek. Puvodne jsem se k te myslence dostal pri premysleni nad tim, jak prenaset nastaveni mezi systemy, ale to jsem pak opustil (je to blbost) a zacal zvazovat, jestli by to neusnadnilo praci novym uzivatelum. Takze primarne v tomto pripade slo o pocatecni setup, ne o synchronizaci (tu resim separatne). Ale jak rikam, z diskuze vyplynulo, ze to je kravina. A diky za dobre postrehy! S tebou je radost diskutovat.. Stejně při reinstalaci od nuly strávím den rekompilací vlastního kernelu na míru.
i3 proste defaultne pouzije vychozi GTK styl. Nevim, odkud se to bere. Mozna je to hardcoded (v GTK)? Opravdu nevim.Obarvení GTK oken a některé parametry by měly být někde v souboru "gtkrc" možná v adresáři /usr/share/themes. Layout oken by měl být už někde od 2.0 uloženej jako externí XML soubor editovatelný gtk-builderem (i když asi jdou i dynamicky generovat voláním GTK funkcí). Každopádně ať tak nebo tak, vždycky jde layout modifikovat, buď v xml nebo ve zdrojáku. I když teda ... když jsem se snažil modifikovat save/open dialog, aby se vešel na 240x320 displej, tak jsem ho v těch GTK zdrojácích nebyl schopnej najít :-/.
S tebou je radost diskutovat.Nápodobně
Já jsem například opustil KDE4 i proto že i blbej kalendář měl závislosti a konfiguraci na akonadi (?)Jestli ono to nebude tím, že Akonadi je framework na zpřístupnění mimojiné i kalendářových dat pro kalendář.
[…] ale na 256MB duronu bych čekal tak 3 hodiny.Neuvažoval jsi o upgrade? I to Raspberry Pi za tisícovku je výkonější.
Jestli ono to nebude tím, že Akonadi je framework na zpřístupnění mimojiné i kalendářových dat pro kalendář.V KDE 3.x to fungovalo bez toho a mnohem líp.
Neuvažoval jsi o upgrade? I to Raspberry Pi za tisícovku je výkonější.To byl flashback
Skús nájsť a porovnať iné prostredie kde si takto easy spravý tému aj malé dieťa.male dite umi vybarvit i omalovanky a taky je nepouzivam lol nechapu co lidi furt delaji, ze vubec jakykoliv WM potrebuji. mc, vim a kdyz na to prijde, tak ve framebufferu se da prehrat i to video. pod X mi bezi jen browser a to neni ani pracovni nastroj naucite se pouzivat screen, splity ve vimu a pouzivat mozek a manpages misto shitoverflow a nepotrebujete slozite konfigurovat WM aby to slo rozumne pouzivat bez soupani kusem plastu po stole
Err, no ja zrovna vidim tu "perfektni" integraci tak perfektni, ze je az absolutni. Lide proto pisou kompatibilni vrstvy, aby Gnome 3 jelo vsude.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.