Portál AbcLinuxu, 21. května 2025 12:37
Taky se přidávám se svým hlasem proti stávce odborářů. Narozdíl od jiných mi nijak nevadí, že budou blokovat silnice (alespoň si velká města na chvíli odpočinou od mototerorismu ;). Vadí mi, že je jejich stávka na hraně demokratičnosti, možná spíše za ní.
Chápu, že odbory můžou být užitečná věc ve chvíli, kdy se zaměstnavatelé snaží lidi ojebat. Např. když zaměstnanci nedostanou rozumnou dobu na přestávky, nebo musejí dělat přesčasy, aniž by dostali zaplaceno. Beru. Už hůře snáším, když jde jen o to, vytáhnout ze zaměstnavatele víc peněz; ten se pak v případě stávky nemůže (kvůli zákonům) rozumně tomuto nátlaku bránit, takže dovedeno ad absurdum by si vlastně odboráři takhle mohli vydupat cokoliv. Na druhou stranu je jasné, že zaměstnavatel taky může vcelku dost vystupovat z pozice síly a občas má různé páky, jak reagovat; takže tuto situaci ještě nějak toleruji.
Ale, prosím, řekněte mi, co mají co odbory stávkovat proti politice vlády? Tj. tlačit na vládu aby udělala/neudělala to, či ono pod pohrůžkou toho, že ekonomicky poškodí svého zaměstnavatele?
Zaprvé je na tom špatně to, že se snaží najít „zadní vrátka“, kterými chtějí ovlivňovat politiku. Jenže ta má být v demokratické zemi ovlivňována pouze a jedině „vůlí“ lidu vyjádřenou volbami. Takto se odboráři řadí mezi lobbysti, korupčníky a jiné zmrdy, kteří se politiku snaží ovlivnit mimo jediný správný rámec - demokratické volby a tlaky opozice přes parlament.
Řekněte mi, jak k tomu přijdou např. drobní živnostníci, nezaměstnaní, studenti, nebo třeba důchodci: ti všichni stávkovat nemůžou, takže i když se ve volbách vyjádřili nějakým způsobem, přijde jedna skupina obyvatel a bude mít větší moc zasahovat do politiky, jenom proto, že má reálnou možnost stávkovat?
Nakonec, aby bylo jasno: ne všechny kroky vlády se mi líbí a s některými (např. důchodová reforma) se neztotožňuji.
Tiskni
Sdílej:
lobbysti, korupčníky a jiné zmrdy" at si delaji co chteji. Taky reseni. A kdyz pujde do tuhyho, tak prijde cas tricek.
Právě tohle je demokracie – lid se k tomu v pondělí vyjádří.Moc demokraticke mi to neprijde, protoze ty zamestnance za to nesmite vyhazet a najmout si jine. Tim se z toho stava vydirani podporovane statem.
Proč je kurva vůle lidu vyjádřena jen volbami? Máme jednou za čtyři roky zahlasovat a pak držet hubu a krok?To je jiná otázka a pokud by se našel jiný spravedlivý způsob, jak tuto vůli lidu vyjádřit, proč ne. Nátlaková akce jedné minoritní skupiny obyvatel to rozhodně není.
Nátlaková akce jedné minoritní skupiny obyvatel to rozhodně není.Z různých směrů se na vládu tlačí pořád. Na tomto tlaku nevidím nic špatného. Naopak to ukazuje, že lidi si ještě nenechají líbit všechno, což je jen dobře.
Jenže ta má být v demokratické zemi ovlivňována pouze a jedině „vůlí“ lidu vyjádřenou volbami.A to jste zjistil kde?
Hovorí Vám niečo pojem sociálne partnerstvo, tripartitaIMHO je to lobbystická klika, která do demokracie nepatří.
Bojujte za to, aby ako protidemokratické boli zakázané podobne ako politické strany so sociálnymi programami...Kde jsem tvrdil něco takového?
Řekněte mi, jak k tomu přijdou např. drobní živnostníci, nezaměstnaní, studenti, nebo třeba důchodci: ti všichni stávkovat nemůžou, takže i když se ve volbách vyjádřili nějakým způsobem, přijde jedna skupina obyvatel a bude mít větší moc zasahovat do politiky, jenom proto, že má reálnou možnost stávkovat?Co jim brání vyjít do ulic? :) To já si o den prodloužený víkend líbit nechám... :)
Co jim brání vyjít do ulic? :)Třeba to, že se tam nedostanou kvůli stávce?
okrádání cestujících, kteří si svoje cestování předplatiliTohle je snad na tom aby si to patřiční cestující vyjednali s tím od koho si tu službu koupili, ne? Což IMHO není odborový svaz, ale dopravní podnik - dopravní podnik by měl mít analýzu rizik a buďto mít případné vrácení cestovného započítáno do svého "risk marginu", nebo to mít ošetřené ve smluvních podmínkách.
Zodpovědnost DPP je to přerušení hromadné dopravy (a tedy by mělo i navrácení jízdného na tu dobu).To v SPP fakt je? Když jsem to naposledy louskal, žádné povinnosti DP zajistit přepravu jsem si nevšiml. Jediné, co by šlo za náznak něčeho takového považovat, je 4.1.1 Dopravce je povinen cestujícím zajistit bezpečnou přepravu, ale to si osobně vykládám tak, že když už se nějakou přepravu naše dobrodiní uráčí poskytnout, nemělo by při tom pokud možno umřít moc lidí.
a okrádání cestujících, kteří si svoje cestování předplatiliMají mít SLA (muahahahahahawaha) - obzvláště když uzavírají smlouvu s někým s morálními kvalitami DPP, o kterém je jeho svinské chování už dostatečně dlouho široce známo…
a ty běž za ním... ať si stávkujou ale ať si neberou ostatní pracující jako rukojmí. jezdím MHD denně, platím jízdné a teď si přijde banda odborářskejch čuráků a řekne mi, že v pondělí do práce pofičím pěšky, protože oni si stávkujou.A jak si konkrétně přestavuješ tu stávku řidičů MHD, která tě jako cestujícího neomezí?
když už se chcete ohánět demokracií, tak kurva pořádně. oni demokraticky stávkujou, prosím. ale jejich demokratické vyjádření názoru omezuje mou demokratickou volbu jet do práce MHD. vaše demokracie končí tam, kde začíná moje (a naopak). to co tady předvádějí odbory není v zájmu nikoho, ani těch za které stávkují. odbory v ČR jsou jen banda zasranejch zkurvenců co obrací lidi proti doktorům, dopravákům a dalším. protože si berou zbytek národa (nebo jeho části) jako rukojmí.Pokud by si nebrali zbytek národa za rukojmí, národ by si bral za rukojmí je. A nechceš snad z lidí dělat otroky jen proto, že dělají práci, na které je spousta lidí závislých, ne?
Nepůjdou do práce, dobrá. Jsem ochoten se podle toho zařídit. Ale proklamovaná blokáda silnic je napřesdržku. Já tedy do práce pojedu autem a po cestě potkám co? Stávkující, jak blokují silnici. A to je podle mého zmrdské chování. Stávka nestávka, za tohle by měli být pokutováni.+1 (btw. na jednostopém vozidle, které se nejlépe dá přepnout do módu chodec, se snad stávkující dají objet)
Kromě toho, že beztak jako pěší na nich nemají co dělatJen aby nezačli stavět barikády a převracet na silnicích napříč autobusy. Po svých zkušenostech s personálem DPP bych se tomu snad ani nedivil.
jezdím MHD denně, platím jízdné a teď si přijde banda … čuráků a řekne mi, že v pondělí do práce pofičím pěškyDobré ráno. Já už jsem ohledně čuráků u místního monopolního přepravce prozřel, jsem rád, že nejsem sám.
oni demokraticky stávkujou, prosím. ale jejich demokratické vyjádření názoru omezuje mou demokratickou volbu jet do práce MHD.Á jé, další člověk, co si plete pojmy demokracie a svoboda (jako ne, že by mi na termitologii zrovna záleželo). Demokratická volba jet do práce MHD? WTF? To je něco jako demokratická volba koupit si v Tescu rohlíky? A že na to máš nárok, na to jsi přišel jak? (again - pokud máš s přepravcem uzavřenou SLA, situace je pak trochu jiná; místní přepravce ale SLA neuzavírá - logicky, v podstatě nikdy by ji totiž nedodržel)
Já se snažím a mám se poměrně dobře. Pokud chci, mám víkendy volné. Pracovní dobu si určuji sám a dovolenou si také mohu udělat kdy chci a jak chci dlouhou. Přitom nekradu ani nepodvádím a ani se zvlášť nehoním za ziskem. Přesto jsem schopen žít bez dluhů a v moderní (luxusní se to nazvat nedá) domácnosti.Když posunete svoje měřítko tak, aby zahrnovala celou společnost, tedy i lidi jako třeba Petr Kellner, nebo Bakala a jim podobné, tak zjistíte, že rozdíl mezi vaším příjmem a příjmem ukrajince zaměstnaného na černo je na hranici statistické chyby. Potom zjistíte, že velice pravděpodobně spadáte pod stejnou lůzu, jako já, nebo kdokoli jiný zde diskutující. A tady pak někde začíná definice pojmu společenská třída.
Ono se těm méně schopným může zdát, že ti schopnější jdou přes mrtvoly ale není tomu tak. Jsou napřed jednoduše proto, že jsou schopnější nebo se víc snaží.A nebo to je proste tak, ze slouzi a jsou uzitecni tem mocnym, a za to jsou samozrejme odmeneni. My chytrejsi z tech schopnejsich si to i uvedomujeme.
Podali kolektívnu žalobu za pomoci odborov.A to by bez odborů udělat nemohli? :)
Rozdíl to je, ale není to můj problém. Když se jim to nelíbí, ať si to řeší s tím, kdo to zavinil. Proč já bych měl být bit a omezován za něco, co jsem nezpůsobil (aka nevolil tuhle vládu) a nesouhlasím s těmahle formama protestu?Protože jsi součástí tady toho tady, takže na tebe jednoduše dopadají všechny události, které se tu dějí. Napadá tě nějaký způsob, jak tomu zabránit? BTW: K tomu "Proč já bych měl být bit" - nějak se nedokáži zbavit asociace s jedním dnešním smutným výročí.
No jistě, chtějí víc výhod. Nejbolestnějším možným způsobem poukáží na svoji nezbytnost. Naprosto běžný tržní mechanizmus, jen u nás jesme zatím z toho mimo.Aha, takže naprosto stejný tržní mechanismus, jako u korupčníků a lobbystů. Jen tu svoji „nezbytnost“ dávají najevo jiným způsobem...
nehodnotím, jen se divím tomu údivu.Já se ale nedivím. Já jen proti odborům vystupuji.
Ale, prosím, řekněte mi, co mají co odbory stávkovat proti politice vlády? Šmarjá? Co se vám stalo? Politika vlády je nedotknutelnáTo jsem řekl jako kde?
mccarthyzmus - záruka demokracie
Protože to všechno může dělat i kdokoliv jiný.Prosím o dopsání konce věty, který jste musel omylem vypustit. ... kdokoli jiný, ale odbory ne, protože ...(to říkám já a tak je to správně?)
Kalousek schvaloval vsechny rozpocty za posledni deset a ted nam drze tvrdi, ze to bylo spatne a ze jsme si zili nad pomery (podoktneme, ze to je ten clovek, co jeste na podzim 2008 prohlasoval, ze zadna krize nehrozi, ze budeme jenom bohatnout trochu pomaleji)Tak on asi ani moc nelhal, spíš nedodal, že myslel sebe a svoje kamarády z mokré čtvrti. Je to škoda, v ideálním světě by v pondělí Petr Tomášek trandil po Praze autem i MHD a já bych mohl jít do důchodu dřív, než v 70.
Udělat přesně to, co se stalo na Islandu. Tady u nás se o tom moc nepíše, ale na Islandu s politiky zamávali jedna radost.
Co udělali na Islandu tak převratného? To, že došlo k předčasným volbám a k moci se dostala opozice, se děje naprosto běžně, ale pochybuji, že se tím něco podstatného změní.
Island přijal novou ústavu. http://www.guardian.co.uk/world/2010/nov/26/iceland-elect-citizens-rewrite-constitution
Někdo z nás dvou ten článek nepochopil. Z článku mi vyplývá, že se Ústavu teprve chystají změnit. Za tím účelem se bude volit určitá komise lidí, kteří budou následně rozhodovat o změnách v Ústavě. Jak to dopadlo, se v článku nepíše, na Wikipedii také ne, tak nevím.
Souzení bývalého premiéra kvůli zanedbání a nečinnosti mi taky nepřijde jako něco, co se děje naprosto běžně.
Tohle je pěkné, ale dokud soud neskončí, tak není moc o čem mluvit. V některých zemích může soudit kdokoliv kohokoliv.
http://www.ct24.cz/ekonomika/120775-island-chce-dostat-svym-zavazkum-z-dob-krize/
Na tom nevidím nic mimořádného, prostě mají dluhy a musí to nějak řešit. A je otázkou, jestli to řeší správným způsobem.
Člověče, ty jsi fakt blb.Za mě už to formuloval Forrest Gump.
Dochází ti vůbec rozdíl slov „demonstrace“ a „stávka“?demonstrace předvádění, názorná ukázka; veřejný projev protestu, průvod demonstrantů. Demonstace (protest) je shromáždění lidí na veřejném prostranství za účelem předvedení společného názoru, zpravidla politického rázu. Stávka je forma protestu spočívající v hromadném dočasném odmítnutí vykonávání práce v jednom nebo více podnicích ze strany zaměstnanců. Účelem stávky je splnění určitých požadavků, většinou mzdových, technických nebo politických. Řekl bych, že jsem se ze slovníkových definic nic nového nedozvěděl. Takže ano, rozdíl vidím, nicméně nijak to nemění nic na tom, že v demokracii je právo na stávku, nebo demonstraci, nebo cokoli jiného dané a právě to dělá rozdíl mezi skutečnou demokracií a systémem, který si na ni jenom hraje.
Jenže ta (politika) má být v demokratické zemi ovlivňována pouze a jedině „vůlí“ lidu vyjádřenou volbami. *** To co popisujes je diktatura demokracie. Zapadni vyspele demokracie svoji vladu naopak zohlednuji podle ruznych zajmovych skupin. Urcite sem patri odbory, odborna a akademicka sdruzeni, cirkve, obcanska sdruzeni...OK, rozumím. Dobrá, takovouto spolupráci si dokážu představit, pokud funguje v určitých mezích. A určitě je dobré, pokud vláda nechává těmto skupinám prostor k vyjádření (nikoliv k uplácení a korupci!) a ti naopak respektují vládu. Pokud si odbory stoupnou na zadní a kategoricky odmítnou, že by vláda nesměla dělat to, s čím přišla v programovém prohlášení, tak pardon, ať se na mě nikdo nezlobí, ale tohle je totálně nedemokratické. (Už proto, že jsou tím dotčena práva těch, kteří volili současnou vládu s jejím volebním programem, který ona se snaží naplnit...) Takže máte pravdu v tom, že jsem to možná moc příkře vztáhl na současnou situaci, nicméně v tomto rámci si za svým stojím...
Narozdíl od jiných mi nijak nevadí, že budou blokovat silnice (alespoň si velká města na chvíli odpočinou od mototerorismu ;).Možná ti to bude připadat naprosto neuvěřitelné, ale po silnicích nejezdí jenom mototeroristi (autobusy a auta), ale i bezmotorové dopravní prostředky.
obdiv k pomatenému staříkoviObdiv ani snad ne, spíš mimořádně souhlas. Dnes mě zas pro zménu vytočil s kůrovcem
Jak nemám ráda Klause, tak touto reakcí mi mluví z dušeVaše duše je poměrně temná, nijak vám nezávidím. Mimochodem, zajímavé je, že zde nevidím žádný blogpost o legálnosti tohoto výroku od zdejšího horlivého obránce demokracie a legálnosti v ČR.![]()
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.