Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 15:25
Chtěl bych se zeptat na jednu věc. Předpokládám, že zdejší uživatelé mají rádi opensource potažmo Linux. Přesto mnoho z vás používá, mnohdy jako hlavní systém, Windows. Zajímalo by mě proč?
Já jsem Windows osobně asi 2 roky neviděl. Přesto nemám pocit, že by všechno bylo OK a pár důvodů už mě taky napadlo:
1. Grafické karty - to je asi nejžalostnější téma opensource systémů. Oba výrobci na to dlouhodobě serou, a dnes máme stav, kdy nVidia tak nějak funguje, ale né úplně vše co bychom si přáli a ATI pro změnu téměř nefunguje, ale díky specifikacím jednou fungovat bude. Jednou.
2. Hry - k tomu asi není co dodávat.
3. Nedostatek aplikací. V některých oblastech mám pocit, že je v Linuxu jediná použitelná aplikace (např. K3B). Pokud zrovna ve vaší distribuci trpí nějakým bugem, nebo používá nesprávný toolkit, jste v pasti.
4. Podpora HW. Člověk musí dávat pozor na to co kupuje. V některých případech mu totiž HW nepojede a není to důvod k reklamaci. U Windows se funkčnost automaticky předpokládá
Své důvody připište do diskuze....
Tiskni
Sdílej:
Grafické karty - je mi to fuk, mám intel a sis, nepoužívam KDE4 takže žiaden rozdiel, ani neviem či mi tu ide 3D grafika a pravdu povediac je mi to úplne fuk.
Hry - také nemám, je mi to fuk či idú alebo nie.
Nedostatok aplikácií - áno, používam windows len kvôli niektorým aplikáciám ako je ms office, enterprise architect a kopa kopa ďalšieho komerčného softwaru ktorý musím používať kvôli škole. Na veci ktoré nie sú do školy mám aplikácii dostatok.
Podpora HW - asi dobrá, vraj mi zvukovka nejde ale to je fuk, keď sa mi bude chcieť vyskúšam či fakt nejde.
Jako poslední věc, co mi chyběla v linuxu, emulátor Cisca, mi vytrhl z paty dynagen/dynamips. RouterSim ani Bosson nějak použitelný ve wine nebyl. MS Office nemusim používat, open office mi sice starý Peterkovo prezentace o sítích nepřehraje (ppt/pps), ale už jsou k mání novější. V nouzi mam ještě cd k dial-up modemu, na něm ppt prohlížeč je. (Nepředpokládám, že budu potřebovat)
Windows XP OEM … RAM 256 MBTo mi přípomíná, jak jsem nastoupil k zákazníkovi, dal mi takovejhle šrot (né hardware, ale ten "software") a prohlásil: "A teď dělej v Javě pro UNIX!" No já myslel, že ho zabiju.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.