Portál AbcLinuxu, 1. května 2025 09:26
Na úvod pár nudných viet. Tento projekt som sledoval už od začiatku a dúfal, že neskončí tak ako mnoho pred ním, ktoré myšlienku nedokázali dotiahnuť do úspešného konca. Raspberry Pi (ďalej budem písať rpi) sa to podarilo a tak si ho môže objednať každý, kto má záujem. Pre tých, ktorí náhodou nevedia o čom píšem, tu je obligátny link na Wikipédiu. Moja cesta k rpi nebola taká priamočiara. Bolo jasné, že si ho určite kúpim, ale počiatočné čakacie doby ma odradili a keď bola príležitosť vrhol som sa na iný projekt a to domáci NAS, viď môj starší príspevok. Minulý týždeň sa mi naskytla príležitosť mať rpi do dvoch dní a to model B s 512 MB, tak som nezaváhal. Vyšiel ma na 38 EUR.
Toľko na úvod a teraz sa rovno vrhneme na to čo je zaujímavejšie. Zo stránok projektu som si stiahol oficiálny obraz distribúcie Raspbian, ktorá je založená na distribúcii Debian Wheezy. Popis ako dostať image na SD kartu je priamo na stránke, čiže to netreba moc rozoberať. Čo ma však zarazilo po prvom nabootovaní, bola informácia o veľkosti RAM. Prvá myšlienka bola, že mi kolega predal verziu s 256 MB. Po chvíli hľadania, som našiel, že väčšiu pamäť rieši až nový firmware. No a práve pri Raspbiane to nejde urobiť utilitou dodávanou priamo distribúciou. Buď si ho človek stiahne sám a nahradí, alebo použije skript rpi-update. Ja som použil skript, ktorý ma upozornil na nový spôsob rozdelenia pamäte medzi RAM a GPU. Takže pred reštartom treba upraviť súbor /boot/config.txt a pridať parameter gpu_mem. V mojom prípade som to nastavil na 64:
gpu_mem=64
Poprípade ak máte obe varianty (teda aj s 256 MB a aj s 512 MB) a chcete používať jednu SD kartu pre oba, tak môžete použiť parameter gpu_mem_256 a gpu_mem_512. Mne pri rozhodovaní koľko pamäte mám prideliť GPU pomohol jeden príspevok na tejto stránke. Potom stačí reštartovať a už je v systéme vidieť 512 MB (teda mínus pamäť vyhradená pre GPU).
Tento problém bude podľa mňa vyriešený už čoskoro, veď stačí urobiť nanovo image s novým firmware-om. Určite chcem vyskúšať ďalšie distribúcie (Raspbian napr. nemá webový prehliadač, ktorý vie prehrať flash, čo by až tak nevadilo, ale nevie ani html5) a tiež rôzne konfigurácie. Predstavujem si, že budem mať viac SD kariet a napr. na jednej bude určite emulátor nejakej staršej hernej konzole :D. Ďalší projekt je určite nejaká krabička, uvažujem nad balzou a metódou DIY.
A čo vy? Pochválte sa cez komentár.
Tiskni
Sdílej:
Koľko to má bogoMIPS ?
pi@raspberrypi ~ $ cat /proc/cpuinfo
Processor : ARMv6-compatible processor rev 7 (v6l)
BogoMIPS : 697.95
Features : swp half thumb fastmult vfp edsp java tls
CPU implementer : 0x41
CPU architecture: 7
CPU variant : 0x0
CPU part : 0xb76
CPU revision : 7
Hardware : BCM2708
Revision : 000f
Serial : 000000007a90e7f4
Dá sa to aj pretaktovať a niektorým to ide aj na 1GHz. Máš priamo parameter v súbore config.txt:
#uncomment to overclock the arm. 700 MHz is the default.
#arm_freq=800
Ja ale performance teraz neriešim, keďže mi to teraz ide z lacnej micro SD karty.
Koukám, že velmi levně
Asi si koupim jedno k vánocům a nahradim jím tu žravou krabici, co mám teď v pokoji
Jako velkou výhodu vidim to, že bere jen 3W při 5V -> koupim 12V Pb baterku, k ní stabilizátor 12V + 5V a už se nemusim bát, že zase příjdu o svůj uptime, když ČEZu někde něco prskne. 12V protože SATA disk Navíc by mělo bohatě stačit nasadit pasiv a ofukovat ho 120mm větrákem, jehož otáčky by se řídily přes GPIO podle /proc/loadavg a teploty
Sice jsem s GPIO nikdy nedělal, ale určitě to nebude žádná věda (prosím kohokoli - jak se z toho čte/zapisuje? Je to něco jako "cat /dev/gpio1", nebo je to úplně jinak?).
Chtěl bych na tom provozovat to co teď a myslím, že výkonově by to stačilo: minidlna, ssh, 2x pure-ftpd, lighttpd, ziproxy a cups. Doteď to tahal AMD Sempron @ 2GHz s 768MB RAM bez jakýchkoli úsporných režimů nebo možnosti podtaktování.
Jestli se pletu, tak mě prosím slušně vyveďte z omylu
Musel bych si to nakreslit abych měl jistotu, že to není blbost, ale nápad bych měl
Dají se koupit hotové, ale většinou jsou předražené a jejich produová zatižitelnost je ubohá (i když na toto použití by stačily).No já nevím, to RPi si 700 mA vezme, možná i přes 1A. To by nějaké čínské pískátko do zapalovače nemuselo ustát.
A ty máš v autě CL na 30A jištění? Asi těžko...
Aha, takže tys chtěl vlastně ten kus, co je v autě? To sis ho měl zajít někde na vrakáč z auta vymontovat Každopádně mám nějakej podobnej stroj a byly k němu dvě šňůry, jedna na svorky k baterce (30A pojistka) a druhá na CL (15A pojistka), na měniči jsou dva šroubovací kontakty.
prosím kohokoli - jak se z toho čte/zapisuje? Je to něco jako "cat /dev/gpio1"Jo jo, normálně soubory v /sys. Případně pro rychlejší přístup (přes kHz) patche od Mrkvy.
Počítej s tím, že třeba pří čtení/zápisu z USB disku z toho nevytáhneš víc jak řádově 3MiB/s (USB síťovka, USB disk..) Ten CPU nemá žádnej výkon, většinu toho čipu tvoří ta grafika... Jinak by to ty aplikace mělo zvládnout, paměti to má v té 512MiB verzi už docela dost. Chladit by to nemělo být potřeba vůbec.
Pokud od toho čekáš víc, tak bych ti doporučil Intel Marshalltown. Výkonem je to někde úplně jinde (srovnatelný s tím Sempronem), spotřeba se dá dostat někde k 7W (na zásuvce přes zdroj), napájení tuším 9-19V.
Ten Marshalltown nejspíš budu mít k Vánocům, takže pak klidně poreferuju... Raspberry očekávám taky někdy kolem Vánoc, ale to chcu hlavně na hraní
root@raspberrypi:~# dd if=/dev/sda of=/dev/null bs=4M count=100 100+0 records in 100+0 records out 419430400 bytes (419 MB) copied, 20.7721 s, 20.2 MB/s
Myslel jsem přes síť, zapoměl jsem to napsat... Každopádně, mohl bys změřit, kolik to tak po tom FTP z USB disku dá? Našel jsem na netu různý hodnoty od cca 200KiB/s po cca 6MiB/s a nemám tušení, jak je na tom ve skutečnosti...
Co tak NFS z USB disku?
z ramdisku přes lighttpd po 100Mb/s síti = +10MB/s
z USB disku přes NFS po 100Mb/s síti = ~6MB/s
sudo apt-get update;sudo apt-get upgrade sudo raspi-configdalsie instalovane baliky som doplnil pomocou prikazu
sudo apt-get install
iceweasel chromium mc bc x11vnc xrdp arduino
To je opravdu dobrá poznámka!
Tak objednáno z GME, mám v plánu použít Debian (Raspbian, nebo jak se to jmenuje) a rád provedu pár testů, jestli bude mít někdo nápad Ale má to sloužit jako domácí server ("poskytovač obsahu"), takže tam nebudu instalovat balast
A jakto že jsem si na BrmLab vůbec nevzpomněl, přitom jsem už viděl několik zmínek o tom, že tam jde RPi koupit Ale co, stávaj se horší věci, aspoň si ho za tu cenu budu víc vážit
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.