Portál AbcLinuxu, 5. května 2025 09:57
Minulý týden přinesl pohled na chystané desktopové a mobilní platformy AMD pro příští a přespříští rok, nové procesory VIA Nano 3000, inovovanou verzi námi testovaného nettopu ASRock ION 330 a také jeden další zajímavý, vodou chlazený Radeon HD 5870. K úplnosti pak už chybí jen doplnit si podrobnosti o kombinované přídavné kartě s USB 3.0 a 6,0Gbps rozhraními SATA.
AMD poodhalilo své upravené plány pro desktopové i mobilní platformy pro příští dva roky. Nejprve se podívejme na desktopy.
Z platformy Leo máme již na trhu Radeony HD 5000, které v příštím roce doplní 45nm šestijádrové procesory (náznaky už máme, stejně jako o dvoukřemíkových 12jádrových Opteronech, ty sem ale dnes nepatří) a také nový čipset se severním můstkem RD890 a jižním generace SB8xx. To se týče hi-endu, mainstreamový segment definovaný spotřebou 45 až 95 W v rámci platformy Dorado nabídne 45nm čtyřjádra, nižší severní můstek RS880 a opět grafiky poslední generace ATI.
Na rok 2011 je v plánu to, o čem AMD mluví již dobře 4 roky, a sice sjednocení CPU a GPU v jeden kus. Platforma Scorpius slibuje 4 a více jader postavených na 32nm výrobním procesu doprovázených logicky též 32nm integrovaným GPU. Nižší platforma Lynx se stále bude držet maxima čtyř CPU jader se stejnou integrovanou grafikou DX11, u které AMD upřesňuje video akcelerační technologii jako UVD 3.0, tedy oproti dosavadní 2.0 novou generaci.
V mobilním segmentu bychom se konečně mohli dočkat pořádného osvěžení. Intel již vedle dávného Core 2 Quad prodává i mobilní Core i7, zatímco AMD jako kdyby se píchlo o trnovou růži.
Příští rok se tedy dočkáme mobilních čtyřjádrových CPU i u AMD, a to v rámci mainstreamové platformy se spotřebou přes 35 W. Samozřejmě půjde o 45nm produkci. Čipset bude přesně v souladu s firemními postupy u platforem z minula, tedy RS880M (mobilní verze nižšího desktopu) a SB820M. Grafika bude vyráběna 32nm procesem (otázkou je, zdali AMD předpokládá, že se s tím TSMC nepovleče jako s hnojem, pardon, jako s 40nm procesem, nebo již pokukují po GlobalFoundries). Od nových platforem si AMD slibuje prodloužení výdrže v provozu na akumulátor až na pět a půl hodiny.
Na sedm hodin se AMD hodlá dostat v roce přespříštím s platformou Brazos, která přinese opět unifikované řešení CPU+GPU, postavené však na dvoujádru, byť opět s grafikou DirectX 11 s UVD 3.0 a 32nm výrobou. Ve vyšším segmentu, resp. mezi ultra tenkými notebooky, počítejme se čtyřjádrem taktéž s integrovaným GPU a 32nm technologií. Tak držme palce, ať to klapne.
Atom, neAtom, VIA se nehodlá Intelem nechat zahanbit a uvádí další generaci svých úsporných procesorů Nano. Řada 3000 je tvořena jednojádrovými 64bitovými CPU s frekvencí od 1 do 2 GHz, m8 800MHz sběrnici a podporu SSE4 a virtualizační technologie VIA VT. VIA slibuje o 20 % vyšší výkon při o 20 % nižší spotřebě oproti předchozí generaci.
Nano 3000 přidávají též VIA PadLock Security Engine, který pracuje s Windows i Linuxem. Procesory mají rozměr NanoBGA2 a jsou pinově kompatibilní s řadami Nano 1000, Nano 2000, C7, C7-M a Eden. VIA momentálně dodává vzorky OEM partnerům a výrobcům základních desek, sériová výroba se rozeběhne v prvním čtvrtletí příštího roku.
Minulé dva týdny jste si na ábíčku mohli přečíst dvojdílnou recenzi (ASRock ION 330: Intel Atom, Nvidia ION a Linux, ASRock ION 330 – hlučnost, přetaktování, spotřeba, hry) nettopu ASRock ION 330, který staví na platformě Intel Atom + Nvidia ION. Pokud vás tento minipočítač zaujal, ale stále váháte, pak se vás v dohledné době pokusí ASRock přesvědčit hned třemi novými verzemi.
ION 330HT-BD přidává do názvu zkratky pro „Home Theater“ a „Blu-ray Disc“, dále přibude WiFi 802.11b/g/n. První označuje přítomnost „Windows Media Center“ dálkového ovladače v balení (jestli/jak pojede pod Linuxem, toť otázka), druhé zase přítomnost Blu-ray combo mechaniky, tedy takové, která čte Blu-ray disky, zapisuje však „jen“ na DVD a CD.
Verze ION 330HT bude ochuzena o modrý laser, avšak dálkové ovládání zůstává zachováno. A nakonec přijde ION 330Pro, která oproti oběma jmenovaným bude navíc ochuzena i o WiFi. Zajímavostí bude však možnost připojit druhý 2,5palcový disk včetně podpory pro RAID 0/1 (marně přemýšlím, kam to do oné skřínky chtějí vměstnat, ale třeba snížili chladiče na CPU/GPU a vyvedli to pomocí heatpipe k zadní stěně, to by na prostor pro druhý disk stačilo) a také to, že k šesti USB výstupům přibude jeden kombinovaný napájený USB/eSATA. O cenách se ASRock zatím nezmiňuje, otázkou do pranice z hlediska Linuxu je pochopitelně přehrávání Blu-ray filmů s jejich DRM okovy.
Společnost Asustek představila velmi sympatickou kartičku PCI Express x4, která zájemcům přidá do PC dva porty USB 3.0 a dva 6,0Gbps konektory SATA. Za cenu 30 USD tak lze libovolné PC posledních let obohatit o obě nejnovější rozhraní výrazně zvyšující rychlost svých předchůdců. Karta je řešena tak, jak to má Asustek i na základních deskách, tedy pomocí čipů NEC D720200F1 pro USB a Marvell 88SE9123 pro rozhraní SATA. Aby se při přístupu na čtyři PCI Express linky nepopraly, sekunduje jim můstek PLX rozdělující mezi ně zdroje. V cenících ji můžete začít vyhlížet pod označením Asus U3S6.
PowerColor patří mezi výrobci Radeonů k těm inovativním pouštějícím na trh velmi záhy atypické modely. Nejinak je tomu u Radeonu HD 5870, kde vedle referenčních karet firma představila i blokem vodního chlazení vybavený model rodiny LCD (Luquid Cooling System). GPU této karty jede o 25 MHz nad standardem, tedy na 875 MHz, paměti též výše, na efektivních 5,0 GHz. Vodní full-cover blok pochází od EK Water Blocks, jde tedy o kvalitní provedení. PowerColor jinak zachoval referenční PCB včetně rozložení výstupů, takže ač by vodník, který zabírá jeden slot, dával šanci na CrossFire X dvou karet v sousedních slotech, dvojitá záslepka s výstupy to znemožňuje. V balení karty je obligátní kupón na bezplatné stažení DirectX 11 hry Colin McRae Dirt 2 a také fitinky pro 3/8" i 1/2" připojení k vodnímu okruhu.
m8 800MHz sběrniciZřejmě nepřepnutá klávesnice zpět na českou
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.