Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
AMD poodhalilo své upravené plány pro desktopové i mobilní platformy pro příští dva roky. Nejprve se podívejme na desktopy.
Z platformy Leo máme již na trhu Radeony HD 5000, které v příštím roce doplní 45nm šestijádrové procesory (náznaky už máme, stejně jako o dvoukřemíkových 12jádrových Opteronech, ty sem ale dnes nepatří) a také nový čipset se severním můstkem RD890 a jižním generace SB8xx. To se týče hi-endu, mainstreamový segment definovaný spotřebou 45 až 95 W v rámci platformy Dorado nabídne 45nm čtyřjádra, nižší severní můstek RS880 a opět grafiky poslední generace ATI.
Na rok 2011 je v plánu to, o čem AMD mluví již dobře 4 roky, a sice sjednocení CPU a GPU v jeden kus. Platforma Scorpius slibuje 4 a více jader postavených na 32nm výrobním procesu doprovázených logicky též 32nm integrovaným GPU. Nižší platforma Lynx se stále bude držet maxima čtyř CPU jader se stejnou integrovanou grafikou DX11, u které AMD upřesňuje video akcelerační technologii jako UVD 3.0, tedy oproti dosavadní 2.0 novou generaci.
V mobilním segmentu bychom se konečně mohli dočkat pořádného osvěžení. Intel již vedle dávného Core 2 Quad prodává i mobilní Core i7, zatímco AMD jako kdyby se píchlo o trnovou růži.
Příští rok se tedy dočkáme mobilních čtyřjádrových CPU i u AMD, a to v rámci mainstreamové platformy se spotřebou přes 35 W. Samozřejmě půjde o 45nm produkci. Čipset bude přesně v souladu s firemními postupy u platforem z minula, tedy RS880M (mobilní verze nižšího desktopu) a SB820M. Grafika bude vyráběna 32nm procesem (otázkou je, zdali AMD předpokládá, že se s tím TSMC nepovleče jako s hnojem, pardon, jako s 40nm procesem, nebo již pokukují po GlobalFoundries). Od nových platforem si AMD slibuje prodloužení výdrže v provozu na akumulátor až na pět a půl hodiny.
Na sedm hodin se AMD hodlá dostat v roce přespříštím s platformou Brazos, která přinese opět unifikované řešení CPU+GPU, postavené však na dvoujádru, byť opět s grafikou DirectX 11 s UVD 3.0 a 32nm výrobou. Ve vyšším segmentu, resp. mezi ultra tenkými notebooky, počítejme se čtyřjádrem taktéž s integrovaným GPU a 32nm technologií. Tak držme palce, ať to klapne.
Atom, neAtom, VIA se nehodlá Intelem nechat zahanbit a uvádí další generaci svých úsporných procesorů Nano. Řada 3000 je tvořena jednojádrovými 64bitovými CPU s frekvencí od 1 do 2 GHz, m8 800MHz sběrnici a podporu SSE4 a virtualizační technologie VIA VT. VIA slibuje o 20 % vyšší výkon při o 20 % nižší spotřebě oproti předchozí generaci.
Nano 3000 přidávají též VIA PadLock Security Engine, který pracuje s Windows i Linuxem. Procesory mají rozměr NanoBGA2 a jsou pinově kompatibilní s řadami Nano 1000, Nano 2000, C7, C7-M a Eden. VIA momentálně dodává vzorky OEM partnerům a výrobcům základních desek, sériová výroba se rozeběhne v prvním čtvrtletí příštího roku.
Minulé dva týdny jste si na ábíčku mohli přečíst dvojdílnou recenzi (ASRock ION 330: Intel Atom, Nvidia ION a Linux, ASRock ION 330 – hlučnost, přetaktování, spotřeba, hry) nettopu ASRock ION 330, který staví na platformě Intel Atom + Nvidia ION. Pokud vás tento minipočítač zaujal, ale stále váháte, pak se vás v dohledné době pokusí ASRock přesvědčit hned třemi novými verzemi.
ION 330HT-BD přidává do názvu zkratky pro „Home Theater“ a „Blu-ray Disc“, dále přibude WiFi 802.11b/g/n. První označuje přítomnost „Windows Media Center“ dálkového ovladače v balení (jestli/jak pojede pod Linuxem, toť otázka), druhé zase přítomnost Blu-ray combo mechaniky, tedy takové, která čte Blu-ray disky, zapisuje však „jen“ na DVD a CD.
Verze ION 330HT bude ochuzena o modrý laser, avšak dálkové ovládání zůstává zachováno. A nakonec přijde ION 330Pro, která oproti oběma jmenovaným bude navíc ochuzena i o WiFi. Zajímavostí bude však možnost připojit druhý 2,5palcový disk včetně podpory pro RAID 0/1 (marně přemýšlím, kam to do oné skřínky chtějí vměstnat, ale třeba snížili chladiče na CPU/GPU a vyvedli to pomocí heatpipe k zadní stěně, to by na prostor pro druhý disk stačilo) a také to, že k šesti USB výstupům přibude jeden kombinovaný napájený USB/eSATA. O cenách se ASRock zatím nezmiňuje, otázkou do pranice z hlediska Linuxu je pochopitelně přehrávání Blu-ray filmů s jejich DRM okovy.
Společnost Asustek představila velmi sympatickou kartičku PCI Express x4, která zájemcům přidá do PC dva porty USB 3.0 a dva 6,0Gbps konektory SATA. Za cenu 30 USD tak lze libovolné PC posledních let obohatit o obě nejnovější rozhraní výrazně zvyšující rychlost svých předchůdců. Karta je řešena tak, jak to má Asustek i na základních deskách, tedy pomocí čipů NEC D720200F1 pro USB a Marvell 88SE9123 pro rozhraní SATA. Aby se při přístupu na čtyři PCI Express linky nepopraly, sekunduje jim můstek PLX rozdělující mezi ně zdroje. V cenících ji můžete začít vyhlížet pod označením Asus U3S6.
PowerColor patří mezi výrobci Radeonů k těm inovativním pouštějícím na trh velmi záhy atypické modely. Nejinak je tomu u Radeonu HD 5870, kde vedle referenčních karet firma představila i blokem vodního chlazení vybavený model rodiny LCD (Luquid Cooling System). GPU této karty jede o 25 MHz nad standardem, tedy na 875 MHz, paměti též výše, na efektivních 5,0 GHz. Vodní full-cover blok pochází od EK Water Blocks, jde tedy o kvalitní provedení. PowerColor jinak zachoval referenční PCB včetně rozložení výstupů, takže ač by vodník, který zabírá jeden slot, dával šanci na CrossFire X dvou karet v sousedních slotech, dvojitá záslepka s výstupy to znemožňuje. V balení karty je obligátní kupón na bezplatné stažení DirectX 11 hry Colin McRae Dirt 2 a také fitinky pro 3/8" i 1/2" připojení k vodnímu okruhu.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
m8 800MHz sběrniciZřejmě nepřepnutá klávesnice zpět na českou