Portál AbcLinuxu, 4. května 2025 15:46
Prakticky žádná tajemství už se neskrývají nad parametry procesorů Skylake od ultramobilních čipů až po velké desktopové procesory. Intel představil vše, co mohl (snad vyjma Celeronů), takže se dnes podíváme na velký přehled. Kromě něj nás čeká hodně nabušený smartphone, hodně nabušený monitor a hodně nabušená nová součást výbavy notebooků MSI.
Skylake jakožto druhá generace 14nm výroby u Intelu sice netrhá oproti předchozím několika generacím žádné další zvláštní rekordy co do frekvencí, ale tato výrobní technologie se ukazuje býti extrémně flexibilní. Skylake tak, jak byl nyní v plné parádě představen, totiž pokrývá čipy od ultramobilních Core M s TDP od 4,5 W (při sníženém režimu od 3,5 W) až po „plnotučné“ desktopové procesory s TDP až 65 W.
Představovačka se v desktopech netýká jen drahých procesorů Core iX, ale došlo konečně i na pentia. Vězte tak kupříkladu, že na trhu se chystají dvoujádrová Pentia Dual-Core G4400, G4500 a G4520, která se liší takty (3,4, 3,5, 3,6 GHz) a tak trochu i integrovaným GPU. Jejich TDP je parádních 47 W, velmi zajímavý je též údaj o TJunction na hodnotě 100 deg (což je předpokládám 100 °C). Grafické jádro podporuje na výstupu eDP či DP rozlišení až 4096×2304/60Hz, PCI Express linek nese procesor 16 typu 3.0 rozdělitelných jako 1×16 / 2×8 / 1×8 + 2×4. Paměťový řadič umí jak DDR3L (1333/1600), tak DDR4 (1866/2133) a konečně i tyhle levné procesory zvládnou obsloužit až 64 GB paměti.
Co prozatím nebylo představeno, jsou procesory nejnižší třídy Celeron. Uvidíme jestli/kdy se tak stane, prozatím roli celeronů zastupují čipy poslední 22nm generace Haswell Refresh. Jinak v desktopech se zatím nepočítá s žádným CPU nesoucím integrované grafické jádro nejvyšší kategorie Iris Pro (tedy s nejvíce jednotkami a eDRAM). Nejvyšším GPU v rámci desktopových procesorů je HD 530 / GT2 (konfigurace jádra FP32 ALU : EU : Subslice na úrovni 192:24:3), zatímco mobilní procesory mají k dispozici ve vybraných čipech také Iris 550 / GT3 (384:48:6). Ale předpokládá se nasazení též jádra Iris Pro 580 / GT4 v konfiguraci 576:72:9. Nejvýkonnější integrovanou grafiku mezi desktopovými CPU Intel tak mají vyšší modely předchozí řady Broadwell, kupříkladu Intel Core i7-5775C s GPU Iris Pro 6200 / GT3e v konfiguraci 384:48:6 + eDRAM
Toto bylo ale pouze představení všech procesorů. Ty budou na trh proudit postupně, v tuto chvíli jsou víceméně v nabídce stále pouze ty dva první modely, tedy 4×CPU / 8× HT Core i7-6700K a 4×CPU bez HT v podání Core i5-6600K. Pokud ale odbočím od těchto vyšších procesorů, tak pokud vás také zajímají spíše ta nová úsporná pentia, tak v kontextu odhadované ceny lze zmínit aktuální Pentia Dual-Core, která se v závislosti na parametrech pohybují v cenovém rozmezí zhruba 1500 až 2500 Kč. Nad nimi sedí samozřejmě už Core i3 s podporou Turbo taktů a HyperThreadingu.
Zatímco většina světa žije implementacemi otevřené technologie VESA Adaptive Sync (známé též jako AMD FreeSync), někteří výrobci nadále uvádějí i dražší konkurenční hardwarové řešení Nvidia G-Sync (což samo o sobě není špatné, pokud si to své kupce najde, nechť si oba systémy klidně koexistují). Jedním z těch opravdu zajímavých je nový 34palcový monitor Asus ROG Swift PG348Q, který v sobě kombinuje samé sympatické faktory.
Tím prvním je - pochopitelně pouze pro příznivce „nudloidních“ monitorů - displej s poměrem stran 21:9 a rozlišením 3440×1440. Asus zvolil IPS panel, což znamená zorné úhly až 178°/178°, ale také nižší teoreticky možnou odezvu a z toho též plynoucí refresh. Ten není 144Hz, ale „pouze“ 100Hz, což i tak je velmi slušné číslo v porovnání s obvyklými 60 Hz. Současně díky G-Sync je zde adaptivní synchronizace obrazu, tedy obraz prostý „tečení“ vodorovných linií.
Zatím byl monitor pouze představen, což znamená, že se Asustek nepochlubil ani s cenou, ani termínem dostupnosti na trhu. Cena nízká nebude, obecně jsou tyto velké 34palcové monitory výrazně dražší než kupříkladu nejlevnější ~24palcové s rozlišením 3840×2160, navíc tento má nadstandardní elektroniku s G-Sync modulem a zapomněl bych dodat: zakřivený displej.
Sony má své tažení za parametrově nejnašlapanějšími smarpthony poměrně usnadněno. Sama je totiž výrobcem velmi kvalitních Li-Ion akumulátorů, pohybuje se v oblasti digitální fotografie (i díky dědictví (Konicy-)Minolty) a videa a vyrábí ty nejlepší fotografické snímače na světě. Takže vlastně nic nebránilo tomu, aby se toto vše objevilo v nové vlajkové lodi mezi smartphony tohoto výrobce.
Sony Xperia Z5 Premium dostala do vínku ARM SoC Qualcomm Snapdragon 810, k tomu 3 GB RAM, 32GB interní flashové úložiště + slot na microSD(HC/XC) kartičku a až téměř šílený displej: při úhlopříčce 5,5 palce (což Xperii Z5 Premium řadí mezi „pádla“) nabízí rozlišení 3840×2160, tedy bodovou hustotu 806 ppi. Doprovází ji nový 23Mpix Exmor RS BSI CMOS snímač standardní kompaktové velikosti 1/2,3 palce (už víme, co bude v příští generaci kompaktů a ultrazoomů od Sony) s objektivem ekvivalentní 24mm full-frame a se světelností f/2.0. Autofocus využívá jak kontrastní ostření, tak na snímači přítomné body fázového ostření, nechybí dvojitý LED blesk. Tělo je chráněno proti vodě/prachu krytím IP65/68, Li-Ion akumulátor má slušnou kapacitu 3430 mAh.
Sony tedy hodně šlápla na pedál. Až budete s tímto smartphonem nahrávat 4k video, tak vězte, že jej na displeji uvidíte celé v 1:1 zobrazení. Sice abyste viděli body, byste museli zabořit hlavu prakticky až na povrch displeje, ale čert to vem, vždyť platí, že víc proužků = víc Adidas Sony. Tento smartphone posouvá hranice co do rozlišení jak displeje, tak i fotoaparátu, přičemž zde není obvyklá hrůza s příliš prťavoučkým snímačem (v kontextu telefonů je kompaktová velikost snímače jistě kladem, jakkoli bizarně to zní). Cena bude jistě vysoká, ale na tuhle drobnost si počkáme ještě do listopadu.
Vyšší modelové řady herních notebooků MSI dostávají po 2.1 zvukovém systému DynAudio, síťovce Killer či klávesnici SteelSeries další nadstandardní prvek výbavy. MSI bude nově v noteboocích řad MSI GT72 Dominator Pro G, GS70 Stealth, a GS60 Ghost osazovat D/A převodník řady ESS Sabre, což znamená čip, který dává odstup signál-šum 127 dBA a THD+N -120dB, sluchátkový výstup podporující impedance od 16 až po 600 Ω a podporu 24bvit 192kHz výstupu. Mezi notebooky jde o neobvyklé a hodně nadstandardní řešení, které sleduje jediný cíl: ubrat další díl prodejů herních notebooků konkurenčním výrobcům. Jestli se to MSI podaří, ukáží nadcházející měsíce.
Tělo je chráněno proti vodě/prachu krytím IP65/68, ...IP v sobě zahrnuje ochranu proti vodě a prachu zároveň. IP68 znamená, že vyrobené zařízení je zcela prachotěsné a odolává dlouhodobému ponoření do vody, zatímco IP65 znamená, že zařízení je zcela prachotěsné a odolává působení stříkající vody (ale ne dlouhodobému ponoření). IP65 tedy vylučuje IP68, zatímco IP68 v sobě již zahrnuje IP65. Než zopakujete nějakou kachnu z iDnes, tak si prosím zjistěte, jak to ve skutečnosti je...
Tělo je chráněno proti vodě a prachu krytím IP65/68 (alespoň takto zvláštně jej definuje výrobce), ...Tím by bylo jasné, že si o markeťácích, kteří jsou schopní zplodit leccos, myslíš totéž co já a řada dalších
Sony … vyrábí ty nejlepší fotografické snímače na světě.
Zdroj?
vseobecne znama informacia
Všeobecně určitě ne.
SONY vyraba cipy pre roznych vyrobcov zrkadloviek
Zdaleka ne všechny - tím spíš, že sami už vlastně nějaký pátek zrcadlovky nevyrábějí.
a je spicka vo svojom obore
To nepopírám - ale je to úplně jiné tvrzení než "vyrábí ty nejlepší fotografické snímače na světě".
co tak si najskor nieco sam zistit a precitat
A vy máte výsledky nějakého nezávislého testu, který by to potvrzoval? Já o takovém nevím, tak jsem se zeptal.
SONY Alpha ti zrejme potom asi nic nehovori ked tvrdis ze nevyrabaju
Ale říká - a právě proto, že říká, vím, že v současné době (a odhadem 2-3 roky nazpátek) Sony žádné DSLR nevyrábí.
http://connect.dpreview.com/post/7228456320/sony-has-40-percent-share-of-image-sensor-market
1. Podíl na trhu neříká vůbec nic o technické úrovni výrobků. Které hodinky jsou považovány za kvalitnější, Omega nebo Swatch? Čí auta jsou technicky na špičce, Ferrari nebo Volkswagen? A které z těch značek mají větší podíl na trhu?
2. Když si ten článek přečtete pozorně, dočtete se, že se v něm uvádí, že Sony ten podíl na trhu má hlavně díky tomu, že dodává senzory do mobilů všech možných značek. To asi nebudou ty "nejlepší senzory na světě", že?
Svet poloprofi a profi sa viac toci okolo Canon a Nikon a mozno tretia Sony Alpha
Takže si to zrekapitulujme: Canon AFAIK používá výhradně své vlastní snímače, Nikon sice pro část svých DSLR používá senzory od Sony, ale nejedná se o "vlajkové lodě", spíš o střední a nižší třídu. A pak je tu samozřejmě zmíněný středoformát a větší, ale ani tam jsem nezaznamenal, že by značka Sony nějak vládla. Takže jsme zpět u toho, že Sony sice má největší podíl na trhu, že produkuje (i) velmi kvalitní senzory, ale tvrzení, že jde o "nejlepší senzory na světě" je hodně nadsazené.
K tym "body" podla mna sa v dnesnej dobe neoplati ziadne telo ktore ma viac ako 20-24 MPx.
V tom taky moc smyslu nevidím. Rozumnou hranici bych viděl tak 12-15 Mp u APS-C a 25-30 Mp u fullframe. Sám mám 18 Mp APS-C (Canon 7D) a cítím, že už je to trochu "za hranou".
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.