Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Výrazné, až takřka výsadní postavení Intelova Thunderboltu jakožto rozhraní na počítačích Apple Mac nemusí nutně být pravidlem. Dokazuje to nově představená základní deska GA-Z170X-UD5 TH od společnosti Gigabyte, která nese vše, co si nadšenec do hardwaru může přát. Tedy vedle již zmíněného Thunderboltu 3 dále USB 3.1 typu C, s nimiž Thunderbolt 3 sdílí fyzické konektory, a dále nechybí třeba ani HDMI 2.0 a pro fanoušky hollywoodských studií dodávám, že nechybí ani podpora HDCP 2.2.
Připomeňme, že zatímco původní Thunderbolty šly ruku v ruce spíše s konektorem DisplayPort, trojková verze „se paktuje“ s USB 3.x - a je to u Applu (po Jobsově smrti již dostatečně oproštěném od některých jeho názorů) zajímavý fenomén, mít kupříkladu na některých noteboocích vlastně jediný konektor, USB typu C.
Ale zpátky k desce. Ta samozřejmě nese čipset Intel Z170 a je určena pro procesory rodiny „Skylake“. Fyzicky nese tři velké sloty PCI Express 3.0 ×16, do nichž se v případě plného osazení dělí linky z procesoru v poměru 8×/8×/4×. Pokud je osazení menší, tak kupříkladu první velký slot může dávat grafice jejích 16 PCI Express 3.0 linek, jak se sluší a patří - plus tyto konektory mají gigabytí vlastní kovové krytí, které prý lépe nese těžké grafiky (podali si na to patent). Poslední slot (ten „čtyřlinkový“) sdílí linky s M.2 slotem a SATA Express rozhraním pro SSD - na jednu stranu pozitivní zpráva (M.2 dostává čtyři PCI Express 3.0 linky), na druhou stranu je ale při použití M.2 SSD nutné počítat s možností využití pouze dvou z těchto velkých konektorů.
Konektory USB 3.1 Type C / Thunderbolt 3 obstarává samozřejmě čip od Intelu, konkrétně „Alpine Ridge“. V případě použití jako USB 3.1 dávají přenosovou rychlost 10 Gbps, v případě použití Thunderboltu až 40 Gbps. Tento řadič ukusuje z celkového koktejlu PCI Express 3.0 linek opět čtyři. Dle vyjádření Gigabyte lze skrze tyto konektory dodávat i energii, konkrétně až 36 W v rámci USB Power Delivery 2.0.
V případě použití IGP je zde kromě jiného HDMI 2.0 (tedy i 4k / 60Hz a také podpora poměru stran 21:9), realizovaný převodníkem z DisplayPortu. Skrze Thunderbolt 3 má být připojitelný i 5k monitor, nicméně zatím jsou na trhu jen takové 5k monitory, které se připojují dvojicí DisplayPortů 1.2. Z další výbavy heslovitě Realtek ALC1150 s přídavným zesilovačem, lepšími kondenzátory a elektromagnetickým odstíněním na PCB či GLAN Intel. Zkrátka jde o takovou vyšší desku pro Intel Skylake, která má nevšední výbavu. Tu ale nemusí každý chtít, koneckonců většina z nás se bez Thunderboltu obejde a integrovanou grafiku také často nepoužívá (nemluvě o tom, že v desktopových procesorech stále není nejvyšší Iris Pro) - pak tyto nadstandardy jen zbytečně zvyšují cenu. Tak je mimochodem zhruba 5400 Kč.
AMD činí jediný logický krok. Nemá smysl produkovat další a další procesory či APU na bázi zastaralé a značně neefektivní (z hlediska parametrů vůči potřebám daného čipu) 28nm planární technologie. Architektura „Zen“ tak bude vyráběna už jen FinFETově, což znamená 14nm procesem u GlobalFoundries. Ten již GlobalFoundries umí, ale spíše pro menší čipy, podobně jako Samsung, který takto vyrábí ARM SoC, ať již pro sebe, nebo pro Apple, Qualcomm a další.
Zen opět pokryje široké spektrum produktů, hovoří se mimo jiné o osmijádrových procesorech „Summit Ridge“ a obligátních serverových variantách Opteron. Nic tedy nelze uspěchat, x86 je komplexnější než ARM, kde osm CPU jader představuje problém řešitelný „s prstem v nose“ s první variantou 14nm FinFET procesu 14LPE, zatímco komplexní „Zeny“ musí vydržet až na variantu 14LPP. Mikroarchitektura „Zen“ se tak podle všeho neobjeví dříve než za rok a kousek, ve čtvrtém čtvrtletí roku 2016.
AMD je na tom s výkonnými desktopovými procesory hodně mizerně. Platforma až osmijádrových procesorů řady FX je zastaralá jak výrobní technologií, tak podporovanými standardy (žádný PCI Express 3.0, žádné USB 3.1 v čipsetu (ostatně zastaralém), žádné nativní M.2 atd.), podobně jsou na tom - přes veškerou snahu - APU řady Kaveri/Godavari, jejichž výkon se mezigeneračně posouvá jen minimálně, protože i ony se od zrození (Llano, přes Trinity a Richland až po současné Kaveri a „Kaveri Refresh“ zvané Godavari) motají pořád od 32nm k současnému 28nm procesu. Otázkou je, jak moc bude v praxi Zen pokrokovější oproti současným CPU AMD. Intel už má na bázi 14nm FinFET výroby druhou generaci („Skylake“), a tak i když AMD stihne vše do konce příštího roku, bude i tak už ve skluzu a je otázkou, jestli je v jejích možnostech nahnat si trochu bodů k plusu kvalitou architektury po stránce instrukčních sad a optimalizací. Doby, kdy AMD udávalo tón jsou dávno pryč (naposledy s Athlony K7, resp. Athlony 64 K8, poté přišel Intel s Core a zejména Core 2 a … „bylo vymalováno“).
Western Digital už nějakou dobu vyrábí pevné disky, které přímo na svém PCB mají jen konektor USB (nikoli SATA) - tyto disky jsou typicky osazovány v externích krabičkách a výrobci to šetří určitou slušnou část výrobních nákladů (vedle složitosti PCB také nemusejí využívat SATA-USB převodníky). Podobnou konstrukci využívá disk WD PiDrive, což není nic jiného než 2,5palcový pevný disk zakončený USB konektorem, který ideálně pasuje k Raspberry Pi.
S tímto 1TB diskem dostane člověk všechnu potřebnou kabeláž, napájí se pak z Raspberry Pi. Je potřeba se smířit s limitací samotného Raspberry Pi v podobě nízké propustnosti rozhraní USB 2.0, což mě přivádí na myšlenku, jestli třeba Western Digital v rámci nižší spotřeby nevyužívá nižší otáčky než 5400×, když to stejně z/do rozhraní nelze protlačit v plné rychlosti. Poohlížet se již nyní můžete po produktu označeném WDLB001RNN s odhadovanou cenou kolem 2500 až 3000 Kč. WD PiDrive je kompatibilní s Raspberry Pi 2 a původním Pi Model B+.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Ide na tu dosku GA-Z170X-UD5 dostat GNU/Linux
Pravděpodobně jo, má to normální chipset od Intelu.
ak ano ako tam chodi.
Thunderbolt na Macu pod Linuxem nějak podporovaný je (příloha), měl by s tím fungovat i tenhle. Zbytek komponent asi taky v pohodě.
A ide tam nainstalovat iOS ?
iOS je pro mobily a tablety, ten asi ne. OS X nějak půjde, ale ne oficiální a legální cestou. Google kw – „hackintosh“.