Portál AbcLinuxu, 19. dubna 2024 16:29

Mageia 2 po půl roce užívání #2: obě verze GNOME, grafické ovladače

11. 12. 2012 | David Ježek
Články - Mageia 2 po půl roce užívání #2: obě verze GNOME, grafické ovladače  

Necelé dva měsíce po vydání prvního dílu se společně podívejme, kam mezitím Mageia 2 pokročila, jaké že to dvě verze GNOME vlastně nabízí a jak je to tedy s těmi uzavřenými ovladači grafických karet. Na závěr také vysvětlím, proč přes všechny nepříjemnosti u Mageia 2 nadále zůstávám…

Obsah

Co se za dva měsíce změnilo?

link

Hodně a přitom málo. Hodně se v mém případě změnilo z hlediska stability. Asi 14 dní po vydání prvního dílu recenze jako mávnutím kouzelného proutku zmizely moje problémy se stabilitou vyúsťující denně v kernel panic. Nevím o tom, že by tehdy „přitekly“ nějaké relevantní aktualizace (zcela jistě ne kernel, ani žádné moduly, možná nějaké aplikace), takže bych to přisoudil linuxovému pravidlu pana Murphyho: „Kernel panic zmizí ve chvíli, kdy o něm napíšete na linuxový server“ ;-).

Mageia Mageia

Mnoho se nezměnilo v oblasti aplikací. Kupříkladu můj oblíbený Firefox se stále drží verze 10, aktuálně 10.0.11, ač sedmnáctka je venku již dlouho. Pomalu si začínám myslet, že Firefox 17 se oficiálně objeví až v Mageia 3, jejíž třetí alfa vyšla před necelým měsícem, přičemž finální verze je chystána na květen příštího roku. Ale už jsem si zvykl (včetně toho že jsem si ručně zprovoznil i sedmnáctku, viz screenshoty). Řekl bych, že stabilnějším se stal i GIMP (nyní 2.8.2) a Rawtherapee (ač stále „jen“ 4.0.6, když homepage projektu nabízí 4.0.9.x) i darktable (zde všechna čest Peťošovi, nedávná aktualizace z jeho repozitáře drží slušně krok s vývojem – vedle Peťošova repozitáře dále používám BDK).

Ovladače GPU aneb Tak trochu poloviční omluva Mageia týmu

link

V diskusi pod prvním dílem jste mi spílali, že jsem nebyl schopen použít jinak výborně fungující GUI pro změnu grafického ovladače z open-source na uzavřený. Ano, je to částečně moje chyba, jednoduše mi systém nic takového nenabídl ani pro GeForce, ani pro Radeon a můj letmý pohled do Ovládacího centra Mageia (+ položky Prohlížet a nastavovat hardware) mi nic takového neodhalil. Dnes již vím, že chyba je u mě, protože v nabídce ovladačů pro GPU je k dispozici uzavřený ovladač tak, že jej Mageia 2 sama nainstaluje.

Mageia Mageia Mageia Mageia Mageia Mageia Mageia Mageia Mageia

Problém je ale v tom, že tento ovladač je v dialogu po jeho zobrazení jakoby předvolen, tudíž to působí dojmem, že TOTO je aktuálně aktivní ovladač, což v případě Radeonu HD 5450 znamenalo jediný dostupný („radeon/fglrx“. Ani ve snu by mě nenapadlo, že když v tomto dialogu místo na „Zrušit“ kliknu na “Ok“, nabídne se mi instalace uzavřeného ovladače od daného výrobce GPU.

Mageia Mageia Mageia Mageia Mageia Mageia

Nicméně se tak stalo a funguje to perfektně. A to jak pro Radeon HD 5450, tak pro GeForce GTX 550 Ti – v obou případech systém umí dobře zprovoznit uzavřený ovladač vlastním automatickým procesem, pokud se uživatel skrze ovládací centrum k němu prokliká. Ale intuitivní to není v žádném případě, naopak je to velmi matoucí.

Ovládací panel pro AMD Radeon:

Mageia Mageia Mageia Mageia Mageia Mageia Mageia Mageia Mageia Mageia Mageia Mageia Mageia Mageia Mageia Mageia Mageia

Ovládací panel pro Nvidia GeForce:

Mageia Mageia Mageia Mageia Mageia Mageia Mageia Mageia Mageia Mageia Mageia Mageia Mageia Mageia

Jedno však musím ocenit, neustálé žonglování mezi grafikami s GPU obou výrobců systém ustál na jedničku a neměl a nemá s tím žádný problém. Pravda, nyní při bootu v logu nacházím selhání toho či onoho kernelového modulu pro GPU, které není zrovna přítomno, ale nijak to neovlivňuje jinak hladký běh systému, pročež si z vlastní zkušenosti dovolím říci, že tohle má Mageia o dost zmáknutější než Ubuntu (to obvykle po dvou přehozeních grafik šlo do kolen a Xka přestala nabíhat, ale připouštím, že naposledy jsem takto důkladněji prověřoval rok a půl staré Ubuntu 11.04).

Mageia Mageia

GNOME 3 a GNOME shell

link

Mageia

Nejprve se krátce zastavím u „klasického GNOME 3“. V podání Mageia 2 nijak zvlášť nevybočuje z výchozí implementace, alespoň jsem si po letmém průzkumu ničeho nevšiml. Design je ryze černý, příjemný na dlouhodobé používání, pokud vám tmavší desktop vyhovuje, představovat v dnešní době sekce menu jako Okna a Aplikace asi nemá valný smysl.

Mageia

Já bohužel nejsem schopen si zvyknout na nemožnost minimalizace aplikací do nějaké lišty/seznamu a snadného přepínání mezi nimi. Je to s výchozím GNOME 3 přesně tentýž problém, jaký mám s „Metro UI“ ve Windows 8. Proto jsem velmi ocenil, že v Mageia 2 se nachází i „alternativní verze“ GNOME zvaná GNOME Classic.

Mageia

Pozadí plochy lze samozřejmě změnit, přepínání aplikací i s náhledy skrze GNOME Shell je až překvapivě svižné (pamatuji si, že na stejném PC – Intel Pentium Dual-Core + Radeon HD 5450 – to bývávalo poněkud línější).

GNOME Classic

link

Mageia Mageia Mageia Mageia

To sice běží na stejném základu, tedy GNOME 3, ale řadu věcí implementuje v konzervativnější podobě: máme zde tedy horní lištu, kam se umísťují zástupci aplikací, dolní seznam úloh, do kterého se okna minimalizují a na horní liště okna nechybí tlačítka pro minimalizaci a maximalizaci.

Mageia Mageia Mageia

Stejně tak když okno chytnete za horní lištu (nikoli s Altem kdekoli) a táhnete jej nahoru, nechce jej GNOME automaticky zvětšit přes celý monitor.

Další vlastnost, kterou jsem na GNOME Classic ocenil, je našeptávání spouštěných aplikací. Velmi rychle (tedy před zhruba 5 měsíci) jsem si zvykl na spouštění aplikací pomocí rychlo-nabídky přes Alt+F2. Ta v GNOME vyžaduje napsání celého jména aplikace, zatímco v GNOME Classicu stačí typicky první tři-čtyři znaky a pak už jen odentrovat. Jediná nevýhoda tohoto systému spouštění aplikací tkví v tom, že neregistruje programy jinde instalované či jen rozbalené – jako je třeba ten můj Firefox 17, nebo VueScan, který mám jen rozbalený na Ploše. Pokud existuje možnost je nějak dostat do tohoto našeptávače (nejspíš tedy do nějakého přehledu aplikací uvnitř Mageiy, resp. balíčkovacího/menu systému, dejte mi prosím vědět v diskusi :-)).

Audio + foto + video

link

Zvuk

link

Mageia

V krátkosti si ukažme několik aplikací. Pro audio je výchozím přehrávačem v GNOME obligátní Rhytmbox. Osobně ale používám Audacious, který vyžadoval doinstalování. Trpí obvyklým neduhem, kdy, pokud použijete Winamp skin, a minimalizujete program, již jej nemaximalizujete. Minimalizuje se totiž jen hlavní přehrávač, nikoli ekvalizér a playlist, „díky“kterým systém považuje Audacious za stále maximalizovaný, pročež tato volba nic nedělá. Musím tedy používat GNOME skin, ale nestěžuji si, nakonec „po překonání rezistoru“ se s ním pracuje o něco lépe.

Mageia

Pro rychlý převod hudby mezi formáty dobře poslouží dodatečně instalovaná utilitka Gnac („GNome Audio Converter“). Pouze zatím nevím, proč při převodu mp3 do aac občas se skladbami udělá to, že v nich nepravidelně lupe. Ruční převod kupříkladu přes wav formát toto nedělá, z čehož usuzuji, že jde o chybu Gnacu.

Video

link

Mageia Mageia Mageia Mageia Mageia Mageia Mageia Mageia

Mezi přehrávači videa se sluší pro GNOME zmínit GUI nadstavbu GNOME MPlayer. Vedle samotného MPlayeru asi jediný – v mé velmi „zprasené“ instalaci Mageia 2 velmi namáhaný – spolehlivý video přehrávač, kterému po složité choreografii s výměnami grafických karet a ovladačů nepřestala fungovat akcelerace fullscreen videa (tedy nikoli akcelerace dekódování nějakého formátu, ale HW akcelerace fullscreen video zobrazení včetně jeho přeškálování na dané rozlišení a vyhlazení).

Mageia Mageia

Jinak je výchozím přehrávačem pochopitelně Totem, pro něj platí víceméně podobné povídání jako pro MPlayer pouze s tou výjimkou, že si žáá doinstalování nesvobodných kodeků.

Mageia

Avidemux je v Mageia 2 aktuálně ve verzi 2.5.6, což oproti domovskému webu s verzí 2.6.0 sice na první pohled vypadá jako znatelné zpoždění, ale když se podíváme do novinek této verze, pak tvůrci sami upozorňují, že dva-šestka je sice v mnoha případech lepší, ale v jiných zase horší. Nevím jestli to tedy byl záměr tvůrců Mageiy 2, ale respektuji, že setrvali u 2.5.6.

Kupříkladu OpenShot je aktuálně ve verzi 1.4.2, což oproti 1.4.3 na domovském webu je naopak v pořádku na první pohled, ale na druhý nikoli, neboť verze 1.4.3 představuje poměrně velké vydání z hlediska opravených kritických chyb a zaměřila se na velmi žádané vlastnosti týkající se efektů, vylepšení časové osy, 3D animací apod.

Foto

link

Mageia Mageia

Mezi foto aplikacemi se sluší vedle výchozího prohlížeče obrázků opět připomenout stále dospívající, ale s každou verzí lepší a lepší Shotwell.

Ač má jeho výstup pochopitelně velmi daleko k možnostem RAW editorů, jeho možnosti v rychlých úpravách expozice, barevného podání snímků a podobných věcech začínám pomalu ale jistě shledávat dostačujícími pro většinu fotografií.

Mageia

Dále musím zaklepat, že Hugin v aktuální verzi 2011.4.0 je u mě takřka zcela stabilní (spadne občas jen při dávce, nikoli při přípravě panoramat, což je klíčový posun k lepšímu oproti dobám před zhruba rokem). Jsem sám zvědav, kdy se nějaký schopný balíkář (balíkovač) chopí před měsícem vydané verze 2012.0.0, která integruje knihovnu lensfun a nový nástroj pto_gen pro generování pto souborů.

Mageia Mageia

Některé z pluginů pro GIMP jsou k dispozici v repozitářích.

Mageia Mageia

K darktable i Rawtherapee 4 míří má pochvala.

Další aplikace

link

Mageia

Výchozím prohlížečem je Epiphany, GNOME browser využívající jádro WebKit, ale asi nebudu daleko, když vyslovím názor, že většina z vás jej vůbec nepoužívá?

Mageia Mageia

Textovou editaci reprezentuje například LibreOffice Writer – ten je mimochodem aktuálně ve verzi 3.5.5.3, přičemž na domovském webu projektu je k dispozici verze 3.6.4. Ke Geditu mám jistou výhradu: při zapnuté kontrole pravopisu mi po překročení jisté meze dojde natolik dech, že zobrazování psaných znaků má jisté zpoždění za realitou a i se občas stává, že nějaké znaky úplně vynechá, ač klávesy zmáčknuty byly. Gedit by si dle mého zasloužil nějaké překopání kódu za účelem zrychlení jeho chodu, ale to samozřejmě není výtka vůči Mageie, jen drobný postřeh.

Je důvod ke spokojenosti?

link

Obecně myslím mohu říci, že ano. Přes porodní problémy, které minimálně zčásti vyléčila pilulka anti-PEBKAC léku, jsem s Mageiou 2 více než spokojen. Po půl roce používání se definitivně změnily mé pracovní návyky na PC tak, že to co mě krátce po nainstalování tohoto systému frustrovalo, mi nakonec spíše vyhovuje. A že ta cesta, kterou se GNOME 3 vydalo, není kompletně chybná (ba právě naopak) myslím jasně demonstruje i fakt, že řadu ideí zkopíroval Microsoft do svého Windows 8 Modern UI (dříve známého jako Metro). Ale pokud je pro vás GNOME 3 v klasické podobě nepoužitelné, je tu skvělá věc jménem GNOME Classic, které pod kabátkem tepe GNOME 3 srdce, ale navenek je to konzervativec tělem i duší.

Na běžné procházení souborů (ať již kvůli otevření toho či onoho dokumentu či puštění videa) jsem si zvykl na “klasického průzkumníka“ zvaného Thunar, pro věci, které chci od něj mít oddělené a realizovat ve dvou panelech ale zůstávám u Krusaderu (protože GNOME Commander je bohužel nadále podstatně větší „osina v zadku“ než Krusader), ale na Total Commander stále nostalgicky vzpomínám. Už mi ale nechybí otevírání souborů jejich přetažením na ikonu v TCMD, což je věc, kterou jsem velmi používal posledních 15 let – tak moc GNOME změnilo mé návyky. V něm lze otevírání souborů v aplikacích realizovat sice zcela jinak, ale při zhruba stejné časové náročnosti.

Co ještě GNOME chybí k dokonalosti, je hlubší provázanost aplikací s jeho systémy. Ne všechno se totiž objevuje v sekci „Naposledy použité“ v otevíracím dialogu a to je zkrátka špatně, narušuje to konzistenci. Také by si takovéto dialogy mohly pamatovat svoji polohu, nastavení a načtené adresáře. I přes všechny tyto výtky je ale GNOME (Classic) příjemným desktopem, na který jsem si zvykl.

A Mageia 2? Z toho co jsem již uvedl jasně plyne, že čím déle se s tímto systémem kamarádíte, tím spíše mu přijdete na chuť a vychytáte ty všemožné otravné mušky. A když už se i mě podařilo dobrat se funkčních grafických ovladačů včetně 3D akcelerace, přehrávání 1080p/x264 videí ve fullscreenu, zprovoznění skeneru (Epson V500 + VueScan) i DVB-T PCI karty (bezproblémový Philips), tak je to důkaz, že při troše snahy může být Mageia zajímavou alternativou Ubuntu, které se nám vydává cestou implementací komerčních služeb.

Další články z této rubriky

Týden na ITBiz: Svět IT a burzy, umělá inteligence, Nvidia a outsourcing
Linuxové foto novinky: pozvolná evoluce
PCLinuxOS 2017.2 MATE - tak trochu zvláštní linuxová distribuce
Krátký pohled na Fedoru 25, Wayland a GNOME 3.22
Naprosto ničím nezajímavé Lubuntu 16.10

Diskuse k tomuto článku

11.12.2012 11:00 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
Rozbalit Rozbalit vše Re: Mageia 2 po půl roce užívání #2: obě verze GNOME, grafické ovladače
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Co je to za login manager / display manager? Díky ;-)
What Big Oil knew about climate change
11.12.2012 16:24 Ondra
Rozbalit Rozbalit vše Re: Mageia 2 po půl roce užívání #2: obě verze GNOME, grafické ovladače
gnomacky GDM
Jakub Lucký avatar 11.12.2012 12:14 Jakub Lucký | skóre: 40 | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Mageia 2 po půl roce užívání #2: obě verze GNOME, grafické ovladače
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Pokud existuje možnost je nějak dostat do tohoto našeptávače (nejspíš tedy do nějakého přehledu aplikací uvnitř Mageiy, resp. balíčkovacího/menu systému, dejte mi prosím vědět v diskusi :-)).
Ten našeptávač funguje stejně jako Tab v Bashi... Stačí danou aplikaci přidat do $PATH (nevím, jakou ten našeptávač má, mně se osvědčilo dělat symlinky do /usr/bin/)
If you understand, things are just as they are; if you do not understand, things are just as they are.
11.12.2012 16:28 tomolc | skóre: 29 | blog: Live Desktop Tuning | Bratislava
Rozbalit Rozbalit vše Re: Mageia 2 po půl roce užívání #2: obě verze GNOME, grafické ovladače
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Zdravím

"pro věci, které chci od něj mít oddělené a realizovat ve dvou panelech ale zůstávám u Krusaderu (protože GNOME Commander je bohužel nadále podstatně větší „osina v zadku“ než Krusader), ale na Total Commander stále nostalgicky vzpomínám."

Skúste DobleCommander. Je fakt vinikajúci. Treba použit aktuálnu radu 0.5.5.xxxx.
pocasienahorach.sk
19.12.2012 23:30 Michalxo
Rozbalit Rozbalit vše Re: Mageia 2 po půl roce užívání #2: obě verze GNOME, grafické ovladače
Suhlas, double commander je super. Snazi sa byt to iste co total cmd pre win. (Dokonca to tam aj deklaruje autor.) ;)
Agent avatar 11.12.2012 16:28 Agent | blog: Life_in_Pieces | HC city
Rozbalit Rozbalit vše Re: Mageia 2 po půl roce užívání #2: obě verze GNOME, grafické ovladače
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
V Avidemuxu 2.6 se mi dosud nepovedlo zkonvertovat jediný video. Vždycky to po čase spadne na nějakou debilní chybu :-/ Zdá se mi, že ten soft je čim dál horší. Nejlepší verze se mi jevila nějaká 2.4. 2.5 taky nejni nejhorší.
Nevěděl zpočátku, co si počít, jak žít, co dělat, ale brzy se vpravil do role samotáře.
11.12.2012 17:21 Rovano | skóre: 5
Rozbalit Rozbalit vše Re: Mageia 2 po půl roce užívání #2: obě verze GNOME, grafické ovladače
To bude tím novým vykreslováním a akcelerací přes OpenGL. Pohledej.
(╯°□°)╯︵ ┻━┻ enough of this! ♫♫♫ԅ(ˆ⌣ˆԅ)♫♫♫
11.12.2012 21:42 Pavel 'TIGER' Růžička
Rozbalit Rozbalit vše Re: Mageia 2 po půl roce užívání #2: obě verze GNOME, grafické ovladače
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Jako dlouholetý uživatel Mandrake / Mandriva / Mageia musím bohužel napsat, že jsem migroval k OpenSuse a to kvůli projektu na kterém momentálně pracuji. A důvody? Mageia je neskutečně zabugovaná. Přes MCC není možné zprovoznit NIS server, NFS server. Inu řekl jsem si nevadí, zkusím to z command line, nejsem přeci žádné béčko. Bohužel ani to se nepovedlo, protože některým balíčkům chybí závislosti na důležité součásti pro zprovoznění. Na to ovšem není čas. Při instalaci na T400 se automaticky nenainstaluje podpora pro ThinkPady, takže nefungují ani takové maličkosti jako je kliknutí, či scrolování touchpadem. Některé aplikace jako třeba remmina neumožňují nastavení všech možností, některé možnosti jako kdyby aplikace vůbec neměla. Kdybych ji neznal z jiných dister, bral bych to jako nedotaženou aplikaci. Tady asi opět bude nějaká špatná, či chybějící závislost. Tohle je jen náčrt problémů, na které jsem narazil a přijdou mi tedy závažnější, než prkotiny, které popisuje autor. Mageiu jsem provozoval i na některých serverech ... ale mám li server o něco rozšířit, automaticky upgraduji na OpenSuse, protože i když se mi to těžce píše, tak je daleko více odladěnější a funkční. V Yastu2 jsem nenarazil na nějaký bug jako v MCC pod Mageiou. A právě MCC jsem považoval za hlavní sílu této distribuce, už třeba kvůli jednoduché instalaci GPU. Bohužel i v této síle Mageia dosti oslabuje. Neháži ji však přes palubu a doufám, že se z toho všeho postupem času vzpamatuje. Přeci jen je to dosti "mladá" distribuce, na které se podepsal neveselý konec Mandrivy. Toť mé praktické zkušenosti po celý život Mageii.
David Ježek avatar 11.12.2012 21:52 David Ježek | skóre: 83 | blog: Mostly_IMDB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Mageia 2 po půl roce užívání #2: obě verze GNOME, grafické ovladače
vidíš, pro mě jsou třeba na desktopu zase nepodstatné prkotiny to kolem NIS/NFS. je to otázka toho, na co distro potřebuješ a holt pro tvé užití je vhodnější opensuse, ale nedělal bych z toho všeobecný závěr.
11.12.2012 22:35 Pavel 'TIGER' Růžička
Rozbalit Rozbalit vše Re: Mageia 2 po půl roce užívání #2: obě verze GNOME, grafické ovladače
A je snad někde psáno, že se jedná vyloženě o desktopovou distribuci? Pokud něco v předchozí verzi fungovalo a nyní to nefunguje, je to jednoznačně chyba. Tedy pokud není předem oznámeno, že o tuto funkcionalitu systém přijde. No a pokud jsou v MCC takové chyby, že z něj nenastavíš to, co nabízí MCC nabízí, tak se jednoznačně jedná o chybu distribuce. Byly časy, kdy MCC nemělo konkurenci. Pravda, to bylo ještě v Mandrivě. Nevím, ale i na desktopu může být funkcinalita NIS/NFS celkem důležitá. Představ si, že budeš mít v domácnosti dva Linuxové stroje a budeš chtít mezi nimi sdílet data, to to budeš řešit přes sambu? Dnes je v málokteré domácnosti jen jeden stroj ...
12.12.2012 14:37 Dusan | skóre: 23 | blog: Moje_trable_s_internetom
Rozbalit Rozbalit vše Re: Mageia 2 po půl roce užívání #2: obě verze GNOME, grafické ovladače
Oznámil si im bug ?

Ak nie tak oznám, ďakujem.
12.12.2012 18:20 Pavel 'TIGER' Růžička
Rozbalit Rozbalit vše Re: Mageia 2 po půl roce užívání #2: obě verze GNOME, grafické ovladače
To je pro mne samozřejmost. Většinu z toho ale nahlásili uživatelé dříve ;-)
15.12.2012 22:21 JardaK | skóre: 12 | blog: Linuxovy_obcasnik
Rozbalit Rozbalit vše Re: Mageia 2 po půl roce užívání #2: obě verze GNOME, grafické ovladače

Na Mandraku/Mandrivě/Mageie jsem už asi deset let, funkčnost NFS a NIS je pro mě též velice podstatná (školní síť). Proto jsem koncem května nahlásil bug, který jsem raději za týden vyřešil tvorbou opravených rpm (aplikování F16 patchů). Tím se vyřešil NIS.

Ohledně NFS - servery mám na Mag1, klienti Mag2 - žádný problém. NFS Server na Mag2 jsem ovšem nezkoušel
16.12.2012 20:42 Pavel 'TIGER' Růžička
Rozbalit Rozbalit vše Re: Mageia 2 po půl roce užívání #2: obě verze GNOME, grafické ovladače
No ve školství to bude asi jedno, ale mít server na již nepodporované verzi je poměrně riziko. To by Mageia nekomunikovala třeba s CentOS? Tam je dlouhá podpora a stabilita, tím pádem asi i dost ušetřeného času.
Tomáš Bžatek avatar 13.12.2012 16:52 Tomáš Bžatek | skóre: 29 | Brno
Rozbalit Rozbalit vše Re: Mageia 2 po půl roce užívání #2: obě verze GNOME, grafické ovladače
NFS je vicemene zaklad pro sdileni souboru a dokonce bych rekl, ze v desktopu ma nejvetsi vyuziti. Nebo snad nekdo sdili v unixove siti veci pres sambu??
Koupim litajiciho tucnaka
13.12.2012 17:02 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
Rozbalit Rozbalit vše Re: Mageia 2 po půl roce užívání #2: obě verze GNOME, grafické ovladače
Mně na tohle obvykle celkem stačí FTP.
David Ježek avatar 13.12.2012 17:09 David Ježek | skóre: 83 | blog: Mostly_IMDB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Mageia 2 po půl roce užívání #2: obě verze GNOME, grafické ovladače
já třeba nesdílím nic. a tak to jistě dělá nejméně polovina uživatelů (samozřejmě ne rekrutovaných na tomto serveru). myslel jsem to tedy tak, že ač je chyba/škoda, že NFS není v pořádku, tak to není tak významná chyba.
multi avatar 13.12.2012 13:36 multi | skóre: 38 | blog: JaNejsemOdsut
Rozbalit Rozbalit vše Re: Mageia 2 po půl roce užívání #2: obě verze GNOME, grafické ovladače
Taky jsem si vsiml, ze Mageia uz asi nebude cilit tolik na server jako Mandriva. Osobne jsem Mandrivu povazoval za nejlepsi kombivaci stability privetivosti a ruznorodosti. Proto ji mam na desktopu, starem notasu, serveru.... Ale nyni uvazuj, ze u servetu misto upgredu z madrivy 2010.2 prejdu na debian .... Jinak na jednom desktopu mam uz Mageiu 2 a tak spokojenost, na druhem teprve planuji upgrade.
12.12.2012 09:21 Honz
Rozbalit Rozbalit vše Re: Mageia 2 po půl roce užívání #2: obě verze GNOME, grafické ovladače
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Jako dlouholetý uživatel Mandrake/Mandriva jsem nikam neemigroval, naopak mám Miháju (nářeční výslovnost) jako 100% funkční. A to nejen na silném hardwaru, ale i na P3 1100MHz a na stejně silném Thinkpadu T23, samozřejmě s KDE. Je fakt, že nic speciálního jako NFS nepoužívám, ale jako uživatel desktopu jsem spokojený...
12.12.2012 15:41 XMen
Rozbalit Rozbalit vše Re: Mageia 2 po půl roce užívání #2: obě verze GNOME, grafické ovladače
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Ja mam problem zatial na vsetky verziach linuxu. Chcel som rozhodit moj starsi scanner Benq 5000U pomocou sane ale je to nemozna zalezitost. Dostal som sa iba potial, ze som schopny scannovat c/b do rozlizenia max 50dpi (scanner zvlada ovela viac). Ked chcem nieco viac tak scanner sa v strede zasekne a ani priebezne mi neposiela ziadne uz oscanovane casti obrazku. Skusal som aj VueScan, ktory funguje uplne super avsak je plateny. Mate niekto podobny problem a prip. aj riesenie?
13.12.2012 18:56 R
Rozbalit Rozbalit vše Re: Mageia 2 po půl roce užívání #2: obě verze GNOME, grafické ovladače
Toto vyriesis jedine s vyvojarmi SANE. Urcite sa bude hodit dump funkcnej USB komunikacie (z Windows alebo z toho VueScanu).

Scannerov je totiz vela typov a spravidla k nim nie je ziadna dokumentacia ani podpora pre Linux. A ludi schopnych urobit/dorobit backend do SANE za takychto podmienok je malo.
15.12.2012 14:51 XMen
Rozbalit Rozbalit vše Re: Mageia 2 po půl roce užívání #2: obě verze GNOME, grafické ovladače
Uz som sa o to znazil, bohuzial ta komunikacia s nimi je skoro nemozna. Neviem ci som to spominal ale ten scanner mi perfektne fungoval este na mandrake 10 tiez so SANE takze co sa tyka podpory mojho scanneru tak by problem byt nemal. Podla mna sa nieco zmenilo architektonicky a novy SANE nieje schopny pracovat s drivermi pre stare scannery alebo s usb 1.1
=^..^= AmigaPower® avatar 13.12.2012 12:33 =^..^= AmigaPower® | skóre: 30 | blog: BLB | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Mageia 2 po půl roce užívání #2: obě verze GNOME, grafické ovladače
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Proboha to Gnome je ale kentus! :-D Proč tam nemáš KDE?
I♥DRX * www.KERNELULTRAS.org
25.12.2012 19:47 tydýt
Rozbalit Rozbalit vše Re: Mageia 2 po půl roce užívání #2: obě verze GNOME, grafické ovladače
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Nastavení ovladače pro grafickou kartu je jednoduše popsáno tady. Takže nikoliv chodit do položky Prohlížet a nastavovat hardware, ale do položky Nastavit grafický server.

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.