Portál AbcLinuxu, 6. května 2025 22:58
Dostal jsem tu příležitost ozkoušet si nový telefon s Androidem v podání Google, i když tedy výrobcem telefonu je vlastně Samsung.
Google Nexus S v mnohém připomíná HTC Desire HD, o kterém jsem tu psal nějaký ten měsíc nazpátek. Ten je nadále mým telefonem, a proto se samozřejmě nemohu vyhnout srovnávání s ním. Především jsou oba telefony high-end zařízení stejné generace, proto není podobnost až tak překvapivá. Jinak Google si telefony sám nevyrábí – až doposud bylo výrobcem HTC (Nexus One a ještě dříve také první vlaštovka T-Mobile G1), nyní Google přešel k Samsungu.
První věcí, kterou jsem zaznamenal, je nízká hmotnost telefonu. Ta je jen nějakých 129 gramů, což by se sice mohlo zdát být „tak akorát“, nicméně mezi současnými telefony, které často mívají plechovou skořápku, je to velice lehká výjimka. To se samozřejmě projeví na odolnosti telefonu – co plechový telefon přežije s drobným ťukancem, to může u „levného“ plastu dopadnout hůře. Na druhou stranu plastový telefon drží dobře v ruce, u plechových telefonů jsem měl mnohokrát (a z dobrých důvodů) strach, že mi telefon vyklouzne z ruky.
Co se tlačítek týče, na telefonu jsou celkem tři. Jeden malý na zapnutí na pravém boku a obvyklé dvojtlačítko je pak na opačném boku. Tlačítka jsou vystouplá, a to chválím. Riziko náhodného stisku osobně snáším lépe než frustraci z obtížnosti tlačítko nahmatat a stisknout. Ostatní tlačítka jsou součástí dotykového displeje a jsou tedy v podstatě softwarová. Zadní stěna telefonu je blýštivá, s jakousi texturou.
Srovnáme-li telefon s Desire HD rozměrově, je o něco menší, což odnáší hlavně displej. Ten má sice identické rozlišení (480×800), ale větší displej svým způsobem neuškodí, protože ty pixely jsou už tak opravdu miniaturní. V Samsungu nicméně dobře odhadli velikost (mé? ) ruky, protože pokud mám telefonu v dlani, palcem dosáhnu na celý displej. Za toto jim patří pochvala. Po zapnutí jsem se hned zarazil, co je na tom displeji jenom zvláštního...
Nexus S se pyšní displejem Super AMOLED a jestli jsem rozdíly mezi některými technologiemi LCD označoval za neznatelné, tak toto opravdu znát je. Namísto tradičního: zapnu telefon, obrazovka se černě rozsvítí a pak se na ní něco ukáže zde naprosto odpadá prostřední krok. Displej se nijak viditelně nerozsvěcí, prostě se uprostřed ničeho najednou objeví logo. Obecně je displej velmi dobře čitelný na světle a především tam také doceníte výborný kontrast. Zatímco na Desire HD se za silného slunečního svitu ztrácí v Google Maps rozdíl mezi zastavěnou ulicí a polem (obojí je šedé), na Nexusu S je tento rozdíl vidět naprosto jednoznačně. I když si telefon nekoupíte, stojí za to se na ten displej podívat, tak až ho některý z vašich kamarádů koupí, víte, na co se hned podívat.
Musím zmínit to, že displej má také nějaký jiný dotykový povrch, je nepatrně méně citlivý. To není výtka, ale ani pochvala, spíše jen poznámka na okraj. Ze začátku jsem měl problém s vysouváním svrchní lišty a občas i ťuknutím na něco jinde na displeji – prostě jsem si zvykl, že stačí skoro jen přejet prstem těsně nad povrchem – na druhou stranu se mi vůbec nestávalo, že bych telefon držel pevně v ruce a omylem přitom "stiskl" něco na okraji displeje.
Displej má také jinou barvu bílé, řekl bych, že je taková nažloutlá. Pokusil jsem se to zachytit fotoaparátem, ale pohořel jsem, protože zatímco na fotografii vypadá displej Nexuse jako skvělý, až lehce namodralý, displej od Desire HD zase vypadá značně načervenale. Přitom je to tak, že právě ta bílá na tom Desire HD mi vždycky připadala jako "ta správná". Každopádně nejde o nic, na co by se nedalo zvyknout.
Telefon nabízí obvyklou paletu podporovaných sítí – čtyřpásmové GSM a třípásmové WCDMA. Z 3G datových technologií se už bohužel nepyšní maximální možnou rychlostí dosažitelnou pomocí HSDPA, ale pouze polovičními 7,2 Mbps, ale přiznejme si, kde to člověk vlastně opravdu naplno využije? Vyložená tragédie jsou pak WiFi sítě. Buď byl můj testovaný model nějaký porouchaný, nebo to opravdu bylo tak zlé. Pozor, nejen „v čárkách na displeji“, signál opravdu vypadával v místech, kde se HTC Hero i HTC Desire HD ještě s přehledem držely. Jestli jsem vždy WiFi antény v nejrůznějších PDA považoval za špatné, tak toto mé dosavadní zkušenosti trumflo s přehledem.
GPS mělo očekávatelnou citlivost, Bluetooth jsem ani nezkoušel.
Čočka fotoaparátu se krčí nejen na zadní stěně přístroje, ale taktéž i nad displejem (pro videohovory). Aplikace fotoaparátu umí využívat obě čočky. Fotí se maximálně v rozlišení 5 Mpx, což se oproti jiným telefonům sice může zdát málo, ale fotky mi subjektivně přišly kvalitnější (ostřejší a méně zašuměné), než ty osmimegové z Desire HD. Posuďte sami z několika fotografií. Jinak na zadní stěně je taktéž přisvětlovací dioda – jen jedna, ale svítí dostatečně.
Pod označením Near field communication se v telefonu ukrývá vestavěná čtečka kódů RFID. Po pravdě nevím, jestli má Android API, které umožňuje s tímto dělat nějaké hezké „hlouposti“, každopádně to oficiálně má sloužit asi k rychlé výměně kontaktních informací, což zní v podstatě jako budoucí náhrada čtení QR kódů. Abych pravdu řekl s QR kódy jsem si vždycky spíš hrál, než že bych to používal k něčemu užitečnému. Alespoň jsem tedy vytasil všechny bezkontaktní karty z mé peněženky, abych je vyzkoušel, ale žádná karta nebyla podporována, a tak jsem se nedočkal žádného zajímavého výstupu. Proto ta zmínka o API na začátku odstavce...
Protože jsem se chystal udělat benchmark telefonu v Kwaak3 (Quake 3 Arena), vyndal jsem ze svého telefonu paměťovou kartu a jal jsem se hledat, kam ji strčit do Nexuse. Po chvíli klení „To jsem blázen!“ jsem začal hledat na webu, kdeže se tajemný slot skrývá, a on se nikde neskrývá, žádný tam totiž není. Telefon má sám o sobě vnitřní úložiště o kapacitě 16 GB, z toho cca. 1 GB slouží pro instalaci aplikací a cca. 15 GB jako náhrada SD karty. Na jednu stranu je to sice fajn, člověk ušetří za SD kartu a 16 GB je v podstatě hodně, na kartě SDHC můžete přece jen mít až 32 GB, ale hlavně se mi přítomnost karty už vícekrát hodila v situacích, kdy jsem neměl při ruce USB kabel.
Když už jsme u toho, Nexus S používá konektor microUSB, ale to by pomalu mělo být mezi telefony standardem.
Na telefonu běží čistý, neupravený Android 2.3.3 "Gingerbread". Zda je to dobře, či ne, to je asi spíš věcí osobních preferencí. Na jednou stranu telefon není bržděn pomalým HTC Sense (resp. jeho dlouhým načítáním), na druhou stranu jsem především v oblasti aplikace Telefon postrádal různé vychytávky – hlavně zkombinovaný číselník s hledáním v telefonním seznamu. Nic víc k softwaru asi nejde říct, prostě Android
Neměl jsem při ruce žádnou benchmarkovací sadu, ale zkusil jsem nejprve přehrávání „typického SD ripu“ v RockPlayeru, šlo tedy o přehrávání v softwarovém režimu. Telefon to výkonnostně na první pohled zvládal, ale nemohl jsem si nevšimnout občasných zácuků spojených se znatelným zhoupnutím ukazatele FPS. V „megahertzích“ je přitom telefon stejně vybavený jako Desire HD, kde se v případě stejného videa nic takového nedělo. Jal jsem tedy podezření, že GPU bude o něco slabší, a nainstaloval jsem proto port hry Quake 3 Arena na Android nazvaný Kwaak3.
Pokud byste chtěli vyzkoušet výkon i svého telefonu, upozorňuji, že benchmark (timedemo) jsem prováděl ve vyšším rozlišení než standardních 640×něco - šlo o 800×něco (netroufám si odhadovat, kolik se ve skutečnosti vykreslovalo řádků, proto udávám jen jeden rozměr). Zde jsou výsledky:
Máte-li v plánu na telefonu hrát nějaké OpenGL řežby, buďte trochu na pozoru, ale jinak ano, Angry Birds fungují dobře A co se výdrže baterie týče, nekoná se žádné velké překvapení. Při aktivním používání telefon vydrží den, pokud se vám ale bude jen povalovat v kapse, tak i několik dnů.
Nexus S je velmi vydařený telefon, u kterého se však nemohu zbavit dojmu, že opět na trhu napomáhá vytvářet situaci, kdy ani jeden chytrý telefon není tím nejlepším, protože se dá najít jiný, který jej překoná, ale zase má jiné slabiny. A i když už má jeden zdánlivě všechno, zase nemá hardwarovou klávesnici. To mě jako náročného uživatele vždy trápilo, protože jsem se nedovedl rozhodnout, co si mám pořídit – čemu dát přednost. Každopádně menší váha a displej s výbornou černou a kontrastem (i když podle Wikipedie se zdá, že na náš trh pak půjde varianta s horším S-LCD) jsou hlavní a neoddiskutovatelnou devizou přístroje.
Doporučil bych tedy rozhodovat se podle ceny, osobních preferencí či priorit a dalších odlišností.
Safra, to jsem si asi zase něco koupil špatně, i když paní říkala že to ten Nexus fakt je…
Protože rozměry jsou pro mě v pohodě, váha taktéž, velký mi nepřipadá a podstatné funkce, to pozór, těch jsem pár fakt našel, tak co jsem si to sakra koupil, protože podle tvého popisu to asi Nexus nebude.
Já zase nechápu, proč ty nechápeš že někdo má úplně jiné preference než ty.
Jojo tak to je úplně úžasné…akorát ten zmiňovaný vývoj (který je pro mě killer feature) asi nebude taková sranda, že?
Krásná diskuze, ale mám pocit jako bych mlátil hlavou do zdi. Takže co se mě týče, stačilo.
mohol si vo fotkach nechat EXIF.. (suradnice ma nezaujimaju) ide mi najme o automaticky zvolene ISO, cas, ...
inak fajn recenzia, dik
zvlastne, a to nexus s akoze neodrotuje automaticky fotky podla senzoru ? mam nexus one a ten ich rotuje..
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.