Portál AbcLinuxu, 1. května 2025 00:43
Nebýt Billa Gatese, možná by dnes neexistovala spousta open-source projektů. Řeč je například o dílech typu Wine, Samba a podobně. (FreeDOS už má svá léta za sebou.)
Ale teď vážně. Proti Billu Gatesovi nic nemám. Dokázal na trhu uspět. Dokázal opít lidi rohlíkem a vydělat na jejich hlouposti. Využil období, kdy rapidně rostla dostupnost počítačů i počet jejich uživatelů, zatímco všeobecné znalosti o informačních technologiích byly mizerné. Odhaduji, že takové období může trvat třeba ještě dalších deset let, ale rozhodně nebude trvat věčně. O úspěchu firmy Microsoft rozhodla (až na pár výjimek a krádeží open-source kódu) téměř výhradně volná ruka trhu. Vzápětí ta ruka dostala po zásluze přes prsty, což IMHO ke svobodnému hospodářství svým způsobem patří. Mají-li se lidé poučit, musí napřed udělat chybu. Bez omylů zkušenosti získat nelze.
Jen mě trochu překvapuje, že je Bill Gates řazen mezi programátory. Jeho řeči připomínají středoškoláka, který bastlí nějaké drobné programy a o skutečném programování toho až tak moc neví. On je vlastně homo unius libri. Udělal jeden interpret a dál nic. Povídačky o tom, co všechno ovlivňoval a navrhoval, jsou směšné. Pokaždé šlo pouze o reimplementaci software, který už dávno v několika exemplářích existoval, a o jeho přizpůsobení pro (tehdy levnou a bídnou) platformu Intel. Bill Gates je pouze podnikatel, nikoliv programátor.
Je třeba připomenout, že pořádný počítač s pořádným OS stál v roce 1992 cca půl milionu Kč. PC stálo nějakých třicet tisíc, ale neexistoval pro něj pořádný software. (Jak by taky mohl, když to mělo čtyřiašedesátkrát méně RAM než SGI Indy v základní sestavě...) Této mezery využil mistrně Bill Gates a jeho firma začala dodávat software, který sice míchal bídu s nouzí, ale PC se pak stalo pro uživatele zajímavější. Běžnému uživateli bylo úplně jedno, co je to uptime, ochrana paměti, bezpečnost, uživatelská oprávnění nebo pořádný souborový systém. A tak všichni restartovali, odvirovávali a lamentovali.
A někteří restartují, odvirovávají a lamentují dodnes.
Že byl dobrý programátor mu těžko upřete
Myslím, že upřu. Jestli BG byl dobrý programátor, tak byli dobří nebo lepší všichni tehdejší programátoři osmibitů. Stačí se podívat, co v té době dokázal na osmibitu naprogramovat třeba Chuck Moore nebo skupina FIG. Nějaký MS BASIC se s tím těžko mohl srovnávat, ostatně vzpomínky na MS BASIC z 80. let mám poněkud neveselé - ono to skoro nic neumělo, a to i v porovnání s tím, co to umět mohlo. :]
Apropos charita - není-li to anonymní, není to pro mě charita, a myslím, že spousta ábíčkářů by neměla problém věnovat obdobnou část svého příjmu, je-li řeč o procentu příjmů - rozhodně ne stokrát méně ze svého příjmu. Samozřejmě průměrný občan tolik manévrovacího prostoru asi mít nebude ani v relativním měřítku, ne každý může jako Warren Buffet věnovat 83 % svého majetku a ze zbylých "pouhých" deseti miliard poklidně dožít. Navíc spousta ábíčkářů má jistě svůj podíl na charitě Billa Gatese - ve formě části licenčních poplatků za software Microsoftu, který by mohli jinak věnovat na charitu sami, třeba i z větší části, než kolik Bill Gates nakonec z jejich odvedených peněz věnoval, a proto se nemusejí zase až tolik stydět.
Opět pokračování o nejlepším programátorovi na světěNejlepší obchodník ano. Nejlepší manager ano. Ale nejlepší programátor ?!?!? Jako "Nejlepšího programátora na světě" označují Billa Gatese lidé, kteří buď nevědí nic o počítačích, a když jo, tak nenaprogramovali v životě jedinný program...
Dáváme jim pocit, že jsou pány svého stroje.Dáváme jim pocit, že jsme jejich pány.
Ukážou vám, jak přesně bude vypadat vytištěná stránka?Tohle MS Office nekdy umelo?
format C:
Asi tak, doba vzniku rozhoduje, tedy o čem to vlastně mluví. Když si představim, co M$ napsal "sám" v porovnání s tim, co pro něj napsali profíci - NT 3.x, tak se musim tomu rozdílu v kvalitě sakra smát. A ano, to, že dostali pc do většiny domácností, to jim upřít nemůžu. I to je podoba evoluce, díky za ni.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.