Portál AbcLinuxu, 29. května 2024 01:13

Minidistro: Morphix, Alex de Landgraaf

9. 12. 2008 | Luboš Doležel, Robert Krátký
Články - Minidistro: Morphix, Alex de Landgraaf  

Série krátkých rozhovorů s tvůrci menších nebo méně známých distribucí. Morphix je živé CD založené na Knoppixu, potažmo Debianu. Jeho cílem je umožnit snadné přizpůsobení systému a vytváření nových LiveCD ušitých na míru nejrůznějším uživatelským potřebám.

Poznámka: Tento článek je první ze série krátkých rozhovorů s představiteli/tvůrci různých méně známých, malých nebo nějak zajímavých distribucí. Sérii jsem pojmenoval "minidistra", což by fandové té které distribuce neměli brát jako pokus o urážku, i když třeba to "své" distro nepovažují za "mini".


1. Proč jsi začal používat Linux? Používal jsi ještě předtím jiné operační systémy?

Začal jsem ze zvědavosti ke konci 90. let. Předtím jsem používal hlavně Windows/DOS a ještě předtím Apple OS 6 a 7.


2. Proč jsi začal s vývojem 'alternativní' distribuce?

Než jsem začal Morphix, tak jsem si nějakou dobu hrál s Knoppixem. Tenkrát šlo hlavně o to, že Knoppix sice fungoval skvěle, ale bylo docela těžké ho přizpůsobit. Vydal jsem zeštíhlenou verzi Knoppixu, přidal pár funkcí pro usnadnění přizpůsobování a hopla: je z toho nová distribuce.


3. Co těm 'velkým' distribucím chybí (nebo čeho mají příliš)?

Jak už jsem říkal výše, tehdy bylo hlavním důvodem to, že výchozí linuxové živé CD (Knoppix) bylo monolitické. Morphix byl sestaven jako více modulární, se zaměřením na uživatele, kteří si chtějí postavit vlastní distribuci.

morphix boot morphix default


4. Co odpovídáš těm, kdo tvrdí, že by měl být linuxový svět více jednotný a měl by zaměřit své úsilí na spolupráci místo řešení problémů pomocí rozdělení projektů nebo začínání nových?

Neexistuje žádný jediný "linuxový svět". Místo toho je to živá komunita, v rámci které se každý stará o své zájmy. Na větvení není nic špatného, protože to ukazuje, jak evoluce posouvá komunitu kupředu zkoušením nových nápadů.

Jediná oblast, kde by jednotnost znamenala velké zlepšení, je balíčkování. Ale to už by se spíš podařilo rozsoudit, jestli je lepší vi, nebo emacs, takže nemá cenu se o to snažit.

Jo, a Emacs je lepší.


5. Je Morphix tvůj primární systém? Kolik jiných distribucí už jsi používal? A které to byly?

Na desktopech a serverech používám jako hlavní distribuci Debian. Morphix beru jako způsob, který mi umožňuje dát podmnožinu debianovských balíků na živé CD (a případně tuto podmnožinu nainstalovat). Používám však Morphix na svém notebooku a nadále pracuji na různých specializovaných distribucích založených na Morphixu.

V minulosti jsem používal hodně distribucí: první bylo SuSE, ale měl jsem i Red Hat, Slackware, Gentoo a nedávno CentOS. Debian jim to všem s přehledem natře (poperte se!)


6. Co je na Morphixu nejlepší?

Možnosti přizpůsobení.


7. Co plánuješ vylepšit? Na co se můžeme těšit v nové verzi Morphixu?

Heh, Morphix sám o sobě už nevyšel docela dlouho. Místo toho máme denní sestavení, které mohou uživatelé používat pro vlastní projekty. Sestavovací nástroje a skripty se postupně zlepšují podle potřeb a požadavků komunity.

Morphix bude i nadále poskytovat základ pro ty, kdo si chtějí postavit vlastní živé CD, ale nepředpokládám, že bychom v dohledné době vydali verzi Morphixu pro obecné použití. Takových distribucí už je dost.


8. Co považuješ za největší překážku pro masové rozšíření Linuxu na desktopu?

Uživatele. A ve společnostech a organizacích nedostatek vůle/potřeby začínat pilotní projekty, jejich cílem by bylo nasazení Linuxu na desktopu.

Můžeme dávat vinu hardwarovým firmám, že nedodávají ovladače nebo specifikace, můžeme vinit softwarové firmy, že neportují své nástroje na Linux nebo nutí uživatele zůstat na jedné platformě, ale nakonec je to stejně kvůli tomu, že uživatelé nechtějí nic nového. Linux je pro běžné uživatele připraven už roky, ale je to přesně ta skupina, která sama od sebe nezačne experimentovat. Dokud si vystačí s Windows, bude pro ně všechno ostatní neznámé a cizí.

Jsem však optimista: Firefox a OpenOffice pořád získávají nové uživatele a hodně aplikací se přesunuje na web, takže přechod je čím dál snazší.

Zdravím,

Alex
vedoucí vývojář Morphixu

1. Why did you start to use Linux? Did you use other operating systems before choosing Linux?

I started using Linux out of curiosity, in the late 90's. Before that I mainly used Windows/DOS and Apple's OS 6 and 7 before that.


2. What made you consider starting/joining the development of an 'alternative' distribution?

I had been playing around with Knoppix for some time before I started Morphix. Back then the main issue was that Knoppix worked excellent, but was rather difficult to customize. I released a slimmed-down version of Knoppix, added a few features to ease customizing, and bang: you have your own distribution.


3. What did the 'big' distributions lack (or had too much of)?

As answered above, the main reason back then was that the default Linux Live CD (Knoppix) was monolithic. Morphix was set up with a more modular nature, aimed at users building their own distributions.

morphix boot morphix default


4. What do you say to those who think the Linux world should be more united and focus on co-operation rather then resolve problems by forking projects?

Mu. There is no single 'Linux world', instead it is a lively community where everyone pursues his or her own interests. Forking isn't bad, it shows how evolution pushes the community forward by trying new ideas.

The only area where unity would be a great improvement is in the packaging area, but you'd have more luck in solving the vi-vs-emacs debate so there is little point in pursuing it.

Oh, and Emacs wins.


5. Is Morphix your primary operating system? How many other distros have you used so far? Which ones?

Debian is my main distribution for desktops and servers, and I see Morphix as a means to put a subset of Debian packages on a Linux Live CD (and optionally install this subset). I do use a Morphix installation on my laptop though, and continue to work on various specialized distributions based on Morphix.

In the past I have used many distributions: SuSE was my first, but I've also used Red Hat, CentOS, Slackware, Gentoo and recently CentOS. Debian beats them all with ease (may the distro-wars errupt!).


6. What is Morphix's killer feature(s)?

Customization.


7. What do you plan to implement/improve? What can we look forward to in Morphix's next release?

Heh, Morphix itself hasn't released in quite some time, instead we have daily builds that users can use for their own projects. The build tools and scripts are gradually improving, depending on the needs and requests in our small community.

Morphix will continue to provide a basis for users wanting their own Live CD, but I don't see any major release from Morphix for general-purpose use on the horizon. There are enough of those already.


8. What do you consider the biggest obstacle for mass deployment of Linux on the desktop?

Users, and in companies and organizations the lack of will/incentive to start LotD-pilots.

We can blame hardware companies for not supplying drivers or specifications, we can blame software companies for not porting tools to Linux or for locking in existing users, but in the end it's all up to users not wanting anything different. Linux has been ready for casual users for years, but that is precisely the (very large) group that won't experiment for themselves. As long as they can get by with Windows, they will perceive anything else as foreign and strange.

I'm still an optimist however: Firefox and OpenOffice are continuing to gain users and a lot of applications are being moved to the web, so switching is becoming increasingly more easy.

cheers,

Alex
Morphix project lead

Seriál Minidistra, rozhovory s tvůrci (dílů: 11)

První díl: Minidistro: Morphix, Alex de Landgraaf, poslední díl: Minidistro: Sabayon, Fabio Erculiani.
Následující díl: Minidistro: Ulteo, Gaël Duval

Související články

Seriál: Distribuční novinky
Distribuce roku

Odkazy a zdroje

morphix.org

Další články z této rubriky

Michal Švec ze SUSE na téma Virtualizace a SLES
Rozhovor s Radkem Špimrem, IBM na téma nových serverů IBM Power Systems LC
Zpověď startupu na vlně IBM
ČVUT jako MIT? Lendl, Navrátilová, Jágr, Sáblíková, nebo absolvent FELu?
Práce vývojáře je dobrodružství

Diskuse k tomuto článku

9.12.2008 14:18 Radek
Rozbalit Rozbalit vše nnnnic
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin

to je dobry

nooneanymore avatar 9.12.2008 14:49 nooneanymore | skóre: 14 | blog: Smazano
Rozbalit Rozbalit vše Re: Minidistro: Morphix, Alex de Landgraaf
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin

Ten člověk je mi sympatický, jak přítupem k zakládání nových projektů tak tím, že správně odhadnul povahu uživatelů PC. A hlavně tím, že ví, že Emacs je nejlepší~~~~~.

10.12.2008 08:30 BrainLess
Rozbalit Rozbalit vše Re: Minidistro: Morphix, Alex de Landgraaf
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin

Nejvetsi slabinou linuxu je jeho roztristenost. S Linuxem ziju uz nejakych par let ( >10) a co me opravdu krka ze kazdy jouda v ramci sveho ega stvori distro ( prosel jsem snad vsechny mainstreamy , RH5,7,9,Debian,Gento uz si ani nepamatuji co vsechno ) abych skoncil u Ubutnu, zadna kompilace jader apod. Muzu vam opravdu rici ze je to chutovka na kazdem distru poustet strace jen kvuli tomu abych zjistil kam prislusna app zapisuje svuj konfig.

nooneanymore avatar 10.12.2008 17:24 nooneanymore | skóre: 14 | blog: Smazano
Rozbalit Rozbalit vše Re: Minidistro: Morphix, Alex de Landgraaf

Dovoluji si nesouhlasit s negativním postojem k novým distribucím. Pokud totiž aplikujeme Darwinovu teorii i na linuxové distribuce, tak nám vyjde, že vzniknou nějací predátoři typu Suse či Ubuntu, kteří ale bez těch menších existovat nemohou, protože je požírají nebo aspoň ohlodávají. Nějaké mikrobické distribuce budou zanikat i vznikat a kdo ví, jednou z nich bude něco trvanlivějšího. Když se podíváme na Microsoft Windows, tak zjistíme, že ze svých vlastních nápadů by asi tak dlouho nežili.

Ať si velké distribuce svoje zákazníky loví, jen nechejme ty ostatní přiživovat, parazitovat, žít v symbióze, či najednou expandovat.

10.12.2008 19:33 Martin Vojslavsky
Rozbalit Rozbalit vše Re: Minidistro: Morphix, Alex de Landgraaf

To je tvuj problem, ze musis furt zkouset nova distra. Ja jedu odjakziva na Slackware a nemam problem. Kolega je verny Debianu a taky nehlasi zadny problem. Par mladejch (co jeli driv na Windows) si zkusmo nainstalovalo dualboot s Ubuntu a taky jsou v klidu. Kazdy mame jiny styl prace, nekdo howto+konfiguraky, nekdo klikani+google, ale vsichni jsme v pohode. Kazdy jsme jiny, neco jineho od linuxu ocekavame, ale nikdo z nas nestrida distra jako ponozky.

Co te k tomu vede ? Nespokojenost ? Chut experimentovat (ale pak nechapu tve stesky) ?

Opravdu by me to zajimalo. No flame, please.

 

10.12.2008 09:00 Elven | skóre: 1
Rozbalit Rozbalit vše Re: Minidistro: Morphix, Alex de Landgraaf
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin

nadherny rozhovor, velmi sikovny clovek

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.