Portál AbcLinuxu, 1. května 2025 22:40
V nejblizsi dobe tedy bude platit, ze otevreny ovladac pro jakykoliv HW NVIDIA neprichazi v uvahu, leda by nedokazali zabranit, aby ho louskanim HW udelal nekdo jiny.Vždyť právě to dělá Nouveau, o kterém se v článku píše, a celkem úspěšně.
Body 1 a 2 jsou naší vlastní chybou za snahu produkovat pouze binární linuxový ovladačJe fajn, že to umí rozlišit a bez okolků to i řekne.
Proc se proboha napriklad vyviji >5 balickovacich systemu ?Aké sú tie iné systémy (dostatočne rozšírené) okrem RPM a DEB?
Kdyz uz jsme u toho rpm, stejne se snazi jenom "kopirovat" filosofii .DEB tak proc to nesjednotit ?O rozdieloch medzi RPM a DEB sa tu písalo. Ak sa nemýlim, tak v DBM sú závislosti na úrovni balíčkov, pri RPM môže byť závislosť, na balíčkoch, či na konkrétnych súboroch (takže vytvoriť univerzálny RPM balíček je podľa mňa jednoduchšie, ako vytvoriť univerzálny DEB balíček).
Chybějící stabilní API v linuxovém kernelu.Ono by stačilo, kdyby s každou minor verzí všechno nepřekopali. Je zázrak vidět externí modul, který funguje ve verzi 2.6.X i 2.6.(X+1). Někdy mi to přijde jako posedlost...
(EE) fglrx(0): atiddxDriScreenInit failed, GPS not been initializedTedy DRI se neinciuje, ale ve výpisu je také ze libdri.so se loadlo Ale z hlediska mne jako uživatele je podstatná otázka proč? Proč to takto padne, když předtím to běželo bez problémů, a když instalace ubuntu z jiné partištny je OK. A jen tak mimochodem libdri.so je od X.Org Foundatiton a fglrx od ATI. To že ta binárka od ATI zavolá funkci v libdri.so která neprojde z nějakého blbého důvodu je nasnadě.
A jen tak mimochodem libdri.so je od X.Org Foundatiton a fglrx od ATI. To že ta binárka od ATI zavolá funkci v libdri.so která neprojde z nějakého blbého důvodu je nasnadě.To ale nie je problém kernelu (keďže, ako píšeš, tá knižnica patrí k X.Org).
Ale tohle není možné na grafice a i na mnohých jiných periferiích a tam je třeba změny mít v driveru a vůči systému mít stabilní rozhraní a stejně tak i systém vůči driveru.No z jistého pohledu (jen tak jak licence a ideologie na které je to celé postaveno dovolí) je ovladač a
ovladač. A nepamatuji se, že by někdy byl s ovladači problém. Doporučuji mrknout na ten článek co jsem postoval níže (nebo možná výše).
Zkusím položit otázku: Měl by se vývoj v celém jádře zastavit jen z toho důvodu, že banda jakýchsi lam skučí, že jí nefunguje insmod nvidia.ko
jak by si představovala?
Ten ovladač byl ze stránek výrobce hardware tedy přesně AMD/ATI linuxový ovladač.Netuším, aké verzie kernelu a X.Org potrebuje ten ovládač. To, či daná verzia distribúcie spĺňa potrebné požiadavky kontroluje ten, čo vytvára balík, takže ak sa niekto nechce zaujímať o podobné problémy, má inštalovať len balíky určené pre jeho distribúciu.
... ale i když jsou widle po mnoha rovinách hrozný systém nikdy se mi nestalo, že driver od výrobce hardwaru na widlích pro které byl určen nefungoval.Ale veď ty si neinštaloval ovládač určený pre tvoju verziu OpenSuse. A k tomu zvyšku. Ešte pred pár týždňami som mal viac ako 5 ročnú verziu X.Org a fungovali mi aj najnovšie ovládače od Nvidia. Potom som dal najnovšiu verziu X.Org a ten ovládač, čo som tam mal mi stále fungoval a práve včera som dal najnovšiu verziu x11-server a ovládač stále funguje, takže s tou kompatibilitou to vôbec nie je tak zlé, ako tvrdíš.
>Ale v tom případě je to naprosto v pasti. Pak není jeden linux, ale desitky podverzí. Pro vývojáře naprosto konec.Možno pre vývojára binárnych ovládačov do jadra (navyše ak by vývojár chcel taký modul distribuovať, musel by k nemu dodávať aj zdrojové kódy, inak porušuje licenciu jadra). Bežné "user-space" programy zmeny v jadre príliš trápiť nemusia (a len málokedy sa v jadre mení niečo, čo ovplyvňuje bežné programy).
Jediné řešení je to které dělá nvidia, kdy ten ovladač dokompilovává na stanici podle toho, jak je nastavená.Nvidia má v balíčkoch aj potrebné moduly pre rôzne distribúcie (a ich verzie). Navyše predpokladám, že to kompilovanie je tam čiastočne aj kvôli licencii kernelu (keďže nejaké zdrojové kódy musia aj tak zverejniť). PS: Ovládač od Nvidie mi pri zmene X.Org fungoval bez toho, aby som ho musel preinštalovať (to musím robiť len pri zmene verzie kernelu).
A myslím, že takto zauvažuje značná část výrobců hw, že podpora linuxu není jen přidání nových hw funkcí, ale opakované modifikace již existujícího driveru pro přizpůsobování se měnícímu se systému. a pokud v tom výrobce HW nebude mít dost velké peníze, tak se na to vykašle.A teď otázečka: kdyby výrobci nedělali proprietární ovladače, ale open-source a dali je k dispozici přímo do X.orgu, zajistili by ty opakované modifikace přímo vývojáři X? Vzhledem k tomu, že u všech ostatních to dělají, bych si tipnul že jo.
to podle mne znamená, že linuxový svět těm výrobcům moc vstříc nevychází.Linuxový svět má přístup "Dejte nám dokumentaci, my vyrobíme ovladač." Jak víc lze někomu vyjít vstříc? Existuje jakýsi Projekt ovladač pro Linux (Linux Driver Project), který přesně tohle výrobcům nabízí. Nemají co na práci.
Třeba není mi zcela jasné proč není mnohem více úsilí v projektu ndiswrapper. Možná to vidím zkresleně, ale vytvořit vrstvu, která do linuxu připojí HW který má windowsí ovladač by sice nebylo nijak čisté, opensoursové a GNU, ale bylo by funkční a pragmatické a mnoho lidí by se zaradovalo.Tady asi hodně záleží na výkladu slova funkční. K tomu běžnému výkladu má ndiswrapper poměrně daleko.
Linuxový svět má přístup "Dejte nám dokumentaci, my vyrobíme ovladač." Jak víc lze někomu vyjít vstříc? Existuje jakýsi Projekt ovladač pro Linux (Linux Driver Project), který přesně tohle výrobcům nabízí. Nemají co na práci.Jsem si plně vědom, že tomu tak je. Ale na druhou stranu tento příspus je mnohem více náboženský přistup. Výrobci HW dáva jedinou mmožnost. Bud konvertuji nebo se nedomluvím. Podle mne pragmatický přistup je kvalitně nadefinovat rozhraní. Udělat o otevřené a veřejné a neměnné. V jistém směru tak jak jsou jako otevřené veřejné a (skoro) neměnné internetové protokoly, a právě tato otevřenost podle mne patřila k hlavním důvodům proč TCP/IP převálcovalo všechny DECnety, RSCS, SNA, compuserve, X.25 a mnoho dalších proprietálních protokolů. Proč nemít i uvnitř systému rozhraní mezi proprietálními vložkami a GNU základním systémem.
Tady asi hodně záleží na výkladu slova funkční. K tomu běžnému výkladu má ndiswrapper poměrně daleko.S tím souhlasím. Současný stav ndiswraperu je není moc funkční, podle mne je použitelný na některé wifiny a skoro nic více. Ale na druhou stranu windowsí rozhraní pro drivery je známé a dalo by se na tom zapracovat více. Myslím se, že se na tom více nedělá spíše z fundametalistických důvodů.
Proč náboženský? Kdybychom tento princip indukovali na stupnici licenční nesvobody, museli bychom dojít k závěru, že uzavřený software je nejvíce náboženský (ať už to znamená cokoliv).
Podle mne pragmatický přistup je kvalitně nadefinovat rozhraní. Udělat o otevřené a veřejné a neměnné.To jsou vzájemně se vylučující se požadavky. Kvalitní rozhraní nemůže být neměnné, protože ve chvíli, kdy z nějakého důvodu nedostačuje, musí být možnost ho změnit. Takže buď nebude kvalitní, protože nesplňuje nové požadavky, nebo nebude kvalitní, protože někdo udělá obalovací funkce pro zpětnou kompatibilitu, ale starat se o ně nebude, takže to rozhraní stejně přestane fungovat. Udržovat nějaké rozhraní, i když se má dávno používat nějaké jiné, je spousta práce navíc a tu nikdo dělat nebude.
Současný stav ndiswraperu je není moc funkční, podle mne je použitelný na některé wifiny a skoro nic více. ... Myslím se, že se na tom více nedělá spíše z fundametalistických důvodů.A nebo z čirého pragmatismu - proč dělat na něčem, co je prasárna, funguje to blbě (a z principu vždycky bude) a téměř nikdo to nechce. Podporovanou wifi kartu jde koupit za pár šupů a s ovladačem v jádře.
Přirovnávat Linux můžeme k čemukoliv, ale jedna zásadní věc nikdy nebude sedět: licence Linuxu. Ukažte mi jiný free softwarový operační systém s podobnou tradicí (nepočítáme-li překabátěné projekty jako Minix). Přesto a právě i proto je těžké rozsoudit, jestli licence je to, co přitahuje vývojáře, média a investory, bez nichž by Linux nebyl technicky tam, kde je.
Co se týče vítězství Intelu, je třeba jej vidět ve spojitosti s IBM/PC, na kterém se udělal i Microsoft. Stejně „nepochopitelně“ vyhrál MS-DOS/Windows. A nakonec i Intel má své mrtvé projekty (třeba Wikipedie zmiňuje iAPX 432), které museli ustoupit „zavedenému“ x86.
Levné počítače (PC) totiž potřebují levný software (Windows).
BSD se bohužel nevymanilo z područí univerzitního UNIXu financovaného vládou USA, a tak třebaže byl zadarmo, nebyl vhodný pro PC, především co se týče podpory nového hardwaru. Proto armáda dobrovolníků dokázala předběhnout BSD, protože do Linuxu (právě do něj kvůli licenci) dopsali podporu pro „domácí“ hardware. Tím vznikl ještě levnější operační systém pro levné počítače.
Když se PC začalo používat jako servery, tak volba mezi Windows a posixovým zadarmo systémem s uspokojivou podporu hardwaru byla jasná. V okamžiku, kdy se PC s Linuxem rozšířil mezi servery, bylo pro výrobce (Red Hat, SuSE, část IBM) poměrně jasné, do jakého systému jít a zaplatit jeho vývoj z peněz svých zákazníků. A ty co to neudělaly (SGI, SCO), tak zkrachovaly.
Pokračování už byla klasická ukázka rostoucí populace, kdy generovaný zájem generoval příjmy a obráceně.
Podle mě licence (GNU/)Linuxu měla zásadní vliv na nastartování růstu. Můžeme si nyní klást otázku, jestli v dnešním stavu nepředstavuje brzdu. Já myslím, že ne. Respektive jistě by se našla spousta firem, které by si chtěly operační systém uzavřít (i kdyby jenom zahodily GNU user space a naroubovali tam ten z BSD), ale proč to ještě neudělaly (legální cestou)? Že by pro ně byl vlastní vývoj (a hlavně údržba) příliš drahý? Že by free software představoval příliš velkou hodnotu, kterou není možné nahradit? Tudíž ty firmy spíš dobrovolně svůj kód vydávají, protože jinak by je jeho údržba přišla velmi draho.
Jediný, kdo tomu odolává jsou výrobci grafických akcelerátorů. Jenže těch významných je jenom pár (doslova), ti drobní akorát přeprodávají licencované výrobky třetích stran. Když máte půl trhu (Nvidia), tak máte dost prostředků na údržbu vlastními silami. (V nedávném článku to člověk z Nvidie potvrdil, že držet krok s Linuxem a Xorg není pro ně problém.)
Přesně to o čem píšete je příčinou ne příliš vřelého přijetí linuxového desktopu na trhu a mezi uživateli.Myslím, že přičiny nepříliž vřelého přijetí linuxu na desktopu jsou tak 4.
Tohle přece s komerčním softem vůbec nesouvisí.Jaktože ne?
Na Gnu je v podstatě nejduležitější, že co je otevřené,nemuže nekdo ukrást a uzavřít. Ale nic neříká o tom že by na Gnu systému nemohla běžet komerční aplikaceGPL nic takového neříká, GNU to naopak specifikuje.
open source driver pro HW poskytuje mnohé informace o tom, jak je HW postavený, což v případě, že je v HW nějaká chytrá finta dá konkurenci nápovědu jakým směrem pracovat. A to může být v důsledku mnohem větší ztráta než zisk pár desetin procenta na linuxových systémech.Dovolil bych si o existenci chytrých fint pochybovat, spíš tipuju na bordel, zastaralé koncepty a různé špinavosti, které by se neměly dostat na denní světlo kvůli možným právním důsledkům. A nebo z jiného úhlu pohledu - ze tří velkých výrobců grafických karet dva nemají problém s tím uvolňovat dokumentaci, aby bylo možné vytvářet open source ovladače Buď jsou tak hloupí, že prozrazují své finty, nebo jsou tak hloupí, že žádné finty neumí, a nebo prostě ví, že ukrást někomu fintu a použít ji v hardwaru, který je stavěn jinak, není zase tak jednoduché.
U jakých všech ostatních?X.org obsahuje asi 20 ovladačů a ty jsou s novými verzemi X.org upravovány vývojáři X.org. Výrobce se starat nemusí.
soft k ní umožňuje sladit zesilovač k impedanci sluchátek a samozřejmě to pod linuxem nejde, což není ani tak v tom, že by to měla udělat linuxová komunita, ale v tom, že by měla nabidnout stabilní prostředí na kterém by to udělal vyrobce karty.Linuxová komunita to většinou ráda udělá, když jí k tomu výrobce poskytne podklady. Jo a malá nápověda nakonec. Dva konce řádků za sebou udělají odstavec. Zkus to použít, takhle není poznat, co k čemu patří, celý příspěvek vypadá jako jeden velký myšlenkový průjem a nedá se to číst.
Ono by stačilo, kdyby s každou minor verzí všechno nepřekopali.Co znamená všechno?
featury, ne?
Jo tak proto má ten krám přes 6M.
Odhaduji, že více než 90 % linuxového ovladače je multiplatformní.
Za tak moc jim nefandi, tak malý DX není .
-rw-r--r-- 1 petrvlasic petrvlasic 9486880 21. říj 06.04 nv-kernel.oČlověk by až řekl, že se rozpíná jako vesmír.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.