Portál AbcLinuxu, 2. května 2025 16:49
Spojené klobouky. Tučňák nebo kráva? Sýrová obluda. Tančící voříšek, co si dává kořen mandragory. Na cestu jim svítí ohnivá panda. Dinosauří ptákománie? Že by masopustní rej v Bohnicích? To je jen pohádkový svět svobodného softwaru!
Pro příznivý ohlas k prvnímu dílu a mnoho návrhů na další pojmy, které se objevily v diskusi, vám přináší Hromový pták druhý díl.
Dnešní nástupce Red Hat Linuxu pro obyčejné uživatele, Fedora Core, má původ v projektu Fedora Linux Project , který byl založen v prosinci 2002 Warrenem Togamim, studentem univerzity na Hawaii. Původně šlo o tvorbu neoficiálních, ale kvalitních RPM balíčků pro Red Hat Linux. Později projekt získal podporu Red Hatu a když v roce 2003 Red Hat změnil svou strategii a přeorientoval se na velké podniky, spojily se projekty Red Hat Linux a Fedora Linux Project do nově vzniklého Fedora Project. Jméno Fedora nebylo vybráno náhodně - jelikož jde o projekt spřátelený právě s Red Hat Linuxem, samotné slovo "fedora" značí plstěný klobouk s promáčklou špičkou, jaký nosil kupříkladu Indiana Jones, všelijací mafiáni a právě také hlava na logu Red Hat. Etymologický původ však je v dramatu Fédora francouzského spisovatele jménem Victorien Sardou (1831-1908). Fedora - do češtiny přeloženo Božidara - je ale i ženským jménem používaným především v Rusku.
Ačkoliv jménem "gentoo" se v angličtině označuje tučňák oslí (Pygoscelis papua), nejrychlejší opeřený plavec, má distribuce za maskota krávu jménem Larry. Ta byla podle legendy znechucena situací na poli linuxových distribucí, a tak si vytvořila svou vlastní. Ve skutečnosti za vznikem Gentoo Linuxu stojí Daniel Robbins. Pracoval na Debianu, YellowDog Linuxu a FreeBSD, ale nic mu plně nevyhovovalo. Tak zkombinoval dobré vlastnosti všech těchto distribucí do jedné - Gentoo.
Od svého vzniku v červenci 1998 do dnešní doby prodělala tato uživatelsky přívětivá distribuce několik změn svého jména. Původně byla pojmenována svým tvůrcem Gaëlem Duvalem Linux-Mandrake a od verze 8.1 do 9.2 Mandrake Linux. V únoru 2004 ale francouzská společnost MandrakeSoft prohrála soudní při s Hearst Corporation, jež vlastní práva ke obchodní značce "Mandrake the Magician". Jméno tak bylo změněno na současné Mandrakelinux. Co ale znamená slovo "mandrake"? Lidově se tak označuje rostlina mandragora (Mandragora officinarum, L.) známá pro své kořeny podobné lidské postavičce, pročež se věří, že má magické a afrodiziakální účinky, a tak ji mnozí kouzelníci a čarodějnice mají vždy na svém inventáři. Asi i z toho důvodu má Mandrakelinux ve svém znaku pěknou čarodějnou hvězdičku.
Ještě za časných dob společnosti Netscape přezdívali vývojáři její vlajkové lodi, Netscape Navigatoru, Mozilla jako Mosaic killer (Zabiják Mosaicu). Mosaic byl tehdy nejrozšířenějším webovým prohlížečem a Netscape si brousil zuby, že ho sesadí z jeho pomyslného trůnu, což se mu také podařilo. Jelikož si někteří lidé všimli, že jméno Mozilla vypadá, jakoby mělo spojitost s filmovou Godzillou, obřím tyranosaurem, který řádil v New Yorku, získal za nějakou dobu Netscape Navigator svého maskota - zeleného draka (nebo že by dinosaura?), jenž se jmenoval právě Mozilla.
Poté, co společnost Netscape v roce 1998 uvolnila zdrojové kódy svého balíku Netscape Communicator, původními programátory nově utvořená Mozilla Organization zastřešila vývoj prohlížeče Mozilla, který sice zdědil mnoho po Netscapu (mimo jiné i základ jádra Gecko a část filozofie), ale kód byl následně totálně překopán (i maskot změnil barvu na červenou - a tentokrát je to určitě dinosaurus). Dnes už není Mozilla nemotorným molochem, ale multiplatformní internetovou platformou a referenční implementací mnoha webových standardů. Na závěr ještě zmíním jeden utajený význam, který objevil Michael Polák (xChaos) z Arachne Labs: O "Sýrové obludě" tvrdí, že "jméno Mozilla nemohlo vzniknout jinak, než spojením slov Mozarella a Godzilla!"
Roku 2002 založili dva mozillí vývojáři pokusnou větev "mozilla/browser", téhož roku vydanou pod názvem Phoenix. Dali si za cíl vytvořit malý, rychlý a jednoduchý prohlížeč, protože Mozilla Navigator byl přespříliš naducaný. Phoenix - fénix, pták, jenž vstal z popela umírajícího Netscapu. Ale už v dubnu 2003 museli Phoenix přejmenovat (obchodní značku Phoenix má výrobce BIOSů). Nové jméno Firebird (pták ohnivák) byl krok z bláta do louže - existuje totiž open-source databázový server se stejným jménem (založený na InterBase). Aby se oba produkty odlišily, vydali vývojáři prohlášení, že prohlížeč se ve skutečnosti jmenuje Mozilla Firebird, a stejně je to jenom kódové, nikoliv oficiální, označení.
Pro ujasnění názvů byl v březnu 2004 projekt raději přejmenován podle pandy červené na Mozilla Firefox (ale přesto má ve znaku ohnivou lišku). Kvůli nespokojenosti s mnohým přejmenováním a také jako parodie vznikl dokonce plug-in Firesomething, jenž náhodně generuje titulek prohlížeče i dialog "O programu". Na podzim 2004 je plánovaná přelomová verze 1.0 a až bude prohlížeč dostatečně připraven, stane se součástí nového balíku Mozilla.
Jméno mailového klienta Mozilla Thunderbird (původně Minotaur), jež se mělo podobat jeho kolegovi Firebirdovi (nyní Firefox), pochází z mýtů severoamerických indiánů. Podle některých šlo o druh, podle jiných o jedince, jenž přebýval na vrcholcích vysokých hor, sloužil Velkému Duchu jako posel zpráv (tedy mailový klient). Všichni se ale shodovali, že tento pták byl obrovský (to dnes už není pravda - nějakých 6 MB není zas tak moc) a inteligentní (umí skvěle filtrovat spam). Při letu jeho mocně mávající křídla tvořila burácející vítr, blesky měly být pak odlesky slunce v jeho očích.
Jménem "sunbird" se označují v angličtině ptáci ze skupiny zvané strdimilové (pijí nektar a vypadají jako kolibříci) a jelikož Mozilla zavedla ve svých produktech určitou ptákománii (Firebird, Thunderbird), jmenuje se i kalendář - třetí kolega do party, která utvoří nový balík Mozilla - právě Sunbird. A bude mít opravdu krásné logo.
Dvoupanelový správce souborů Krusader z balíku KDE se může se svou funkčností srovnávat s Midnight Commanderem či Total Commanderem. Jak správně upozorňuje Marek Turnovec (MaT) v diskusi k minulému dílu - cituji: Krusader - anglicky Crusader je dobyvatel, křižák. V KDE musí mít každý program na začátku K. Tak je to snad celkem jasné. Můžete s ním křížem krážem prolézat disk... Vyčerpávající, co víc dodat?
Samba získala své jméno přidáním dvou hlásek do zkratky microsoftího protokolu SMB (Server Message Block), který implementuje. Původně byla nazvána "smbserver", ale toto jméno již měl někdo registrované jako ochrannou značku. Protokol SMB byl původně vyvinut společností IBM, ale Microsoft ho později hojně využíval (a dodnes využívá), rozšířil a v roce 1998 přejmenoval na CIFS (Common Internet FileSystem). Samba je rovněž oblíbeným jihoamerickým tancem. Co ale není obecně známo, je fakt, že slovo samba pochází z Angoly (odkud se dostalo přes americké otroky až do Brazílie). V místním jazyce Kimbundu znamená slovo "semba" uvítací tanec, při němž do sebe lidé narážejí svými pupíky. No prostě Tanec s Okny.
Mailový klient Mutt je v překladu z angličtiny "voříšek" čili psí kříženec (ale také zabedněnec, moula). Možná je na tom kříženci něco pravdy: podobně jako program Pine (Program for Internet News and Email, nebo Pine Is Not Elm) i Mutt totiž původně vycházel z programu Elm ... a má ve znaku voříška.
Příkaz pro upozornění na příchod mailu získal své jméno úplně prozaicky. Příběh praví, že v dobách vývoje BSD 4.2 na univerzitě v Berkeley měli přítulného zlatého labradora jménem Biff, který si rád hrál, chytal házecí talíře (frisbee) a nosil je zpátky a hlavně štěkal vždy, když přišel pošťák. Prý patřil Heidi Stettner a zemřel 15. sprna 1993.
Velice vám děkuji za přízeň a mnoho námětů - vypadá to, že napíšu ještě jeden nebo víc dílů. Ale koření nesmí být příliš, jinak by jídlo nechutnalo. Příští dezert si tedy dáme až po nějakém seriozním jídle.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.