Portál AbcLinuxu, 7. května 2024 23:40

Nokia N97 – aplikace, navigace, internet

26. 8. 2009 | Jaroslav Bubeník
Články - Nokia N97 – aplikace, navigace, internet  

Jak si N97 poradí s připojením k internetu, prohlížením webu a prací s e-maily a osobními údaji. Jaká je podpora různých druhů souborů. GPS navigace a používání Google Maps. Instalace aplikací a nabídka v OVI Store.

Telefon nám pro účely recenze zapůjčila firma Sunnysoft, které tímto děkujeme.

Zprávy, maily, kontakty a online synchronizace

Uvědomte si, nač nejvíc používáte mobilní telefon. Asi na telefonování, psaní zpráv a v neposlední řadě telefonem komunikujete po internetu, ať již přes IM, maily nebo mnohé další protokoly.

nokia n97 047
Vyhledávání kontaktů.

V tomto ohledu jsem byl s N97 vyloženě nespokojen, a to proto, že telefon naprosto postrádá QWERTY klávesnici na displeji a nabízí jen ubohou alfanumerickou klávesnici, na které můžete buď psát s pomocí T9 (té jsem na chuť nepřišel snad nikdy), a nebo pracně vyklepávat písmenko po písmenku.

nokia n97 050
Kalendář.

Osobně preferuji QWERTY klávesnici na displeji, kterou mohu pohodlně ovládat a psát na ní zprávy jedním nebo oběma palci. Ale abych musel Nokii otvírat a vysouvat hardwarovou klávesnici, když chci napsat zprávu, to je prostě nepraktické. V tomhle by se mohla Nokia trošku polepšit. Ale abych nekřivdil, můžete také psát stylusem na displeji a váš rukopis se převede do textu. S tímhle způsobem zadávání textu jsem se setkal naposledy na stařičkém Palmu, uměl jsem tak psát docela rychle, ale dnes jsem nebyl schopen napsat skoro ani „ahoj“.

nokia n97 014
Pokus o psaní tahem pera.

Vyhledávání v kontaktech je oproti zadávání zpráv docela pohodlné. Hodně se podobá smart dialeru v zařízeních Windows Mobile. Chcete–li tedy vyhledat kontakt, zobrazí se vám klávesnice na displeji (není QWERTY, ale podle abecedy). A vy si postupně zadáváte písmenko po písmenku. Telefon sám ví, jaké máte kontakty, a tak vám už nabízí jen zbývající písmenka a zbylé kontakty. Zajímavý filtr.

nokia n97 017
Klepání zprávy pomocí tlačítek telefonu a příšerné T9.

Vestavěný e-mailový klient je dostačující na mobilní telefon a je srovnatelný s konkurenčními přístroji. Podporuje populární protokoly jako POP3 a IMAP, který jsem si oblíbil tak, že jsem jako svůj hlavní a primární e-mail začal používat GMail.

nokia n97 035
Seznam zpráv v e-mailovém klientu.

E-mailový klient zvládne zobrazit skoro všechny známé druhy příloh. Mám na mysli obrázky. Z textových dokumentů jsem zkoušel dokument v Microsoft Word 2007, ale ten zobrazit nešel, telefon zvládl jen starší verzi dokumentu z Wordu 2003. Ale to je spíš záležitost externí zobrazovací aplikace, která je dodávaná spolu s telefonem, jedná se o QuickOffice.

nokia n97 037
Zobrazení e-mailu ve vestavěném klientu.

Počítám, že novější a hlavně placená verze aplikace zobrazí vše naprosto korektně. Pokud byste náhodou chtěli dokumenty vytvářet, pak vězte, že si budete muset zakoupit licenci, ale silně pochybuji, že by někdo někdy vytvářel tabulky v Excelu a prezentace v PowerPointu na mobilním telefonu. Když srovnám zobrazování příloh v iPhone, tak ten je na tom podstatně lépe – zvládá naprosto v pohodě i Office 2007.

nokia n97 090 nokia n97 094
Klient si poradí i s přílohou MS Word, ovšem jen ve verzi 2003.

Konfigurace nové mailové schránky je otázkou pár vteřin, protože veškeré nastavení zvládne průvodce e-mailového klienta. Moje schránka u GMail s protokolem IMAP byla nakonfigurovaná během chvilky.

Nokia se v posledním roce zaměřila i na korporátní segment trhu a nabízí synchronizaci i se servery Microsoft Exchange, který je tak populární na Windows Mobile. Samozřejmě i zde prvotní konfiguraci zvládne průvodce mailem, jen s tím rozdílem, že se vyberete server Exchange a následně se doinstaluje aplikace Mail For Exchange, který je pro mne z nepochopitelných důvodů ukryt. Původně jsem chtěl testovací telefon používat jako pracovní nástroj, a tak jsem si jej sesynchronizoval s naším firemním Exchange Serverem. Naše firemní bezpečnostní politika vyžaduje nastavení zámku zařízení s autozamykáním po deseti minutách. Sice je to obtěžující, ale zadat jednoduchý čtyřmístný PIN je otázkou okamžiku. Bohužel, MfE (Mail For Exchange) vyžaduje pět znaků a minimálně jeden musí být písmeno. A s touhle politikou zabezpečení bych se asi v testování telefonu daleko nedostal.

Rozhodl jsem se tedy telefon otestovat na službách Google, když už jsem jejich fanoušek. Synchronizace s Google Contacts a Google Calendar proběhla naprosto bez problémů; asi to bude tím, že Google podporuje synchronizaci s Exchange, a tak stačí jako server pro synchronizaci v aplikaci MfE uvést m.google.com a jako přihlašovací údaje uvést váš mail a heslo. Následně jen vypnout synchronizaci úkolů a mailu, ty bohužel přes Exchange z Google nedostanete.

Odbočka: Osobně doporučuji si nastavit synchronizaci vašeho mobilního telefonu s nějakou internetovou službou. Google je dostačující, všechna data (maily, kontakty a kalendář) máte na internetu a dostupné z každého zařízení takřka ihned. Telefon můžete totiž ztratit, zničit, ale vaše kontakty a další důležité informace jsou ihned k dispozici do nového zařízení. A je to mnohem lepší, než když si telefon synchronizujete s jedním počítačem manuálně pomocí kabelu či Bluetooth. Přiznejme si, jak často provádíte zálohu dat z telefonu do počítače? Nehledě na to, že dnes má spousta lidí notebooky na cesty a doma ještě stolní počítač – a udržet aktuální data mezi několika počítači a mobilním telefonem je téměř nadlidský úkol, pokud nevyužíváte některou online službu.

Navigace

Navigace je fajn a hodí se, i když doby, kdy jsem nutně potřeboval mít navigaci „turn by turn“ v mobilním telefonu, už jsou dávno ty tam. Dneska mi bohatě postačí Google Maps, abych se dostal z místa A do místa B, zvláště pak, když jsem „pěšmo“. Na automobilovou navigaci použiji raději zařízení k tomu určené. A tak jsem ani nezkoušel Nokia Mapy, ale raději jsem si stáhl Google Maps, nechtělo se mi totiž telefon připojovat k počítači s Windows a instalovat Nokia PC Suite a následně stahovat mapy.

Řešení od Google je přeci jen otázkou několika kilobajtů a ve verzi pro N97 dokonce podporuje funkci Latitude. Tu jsem bohužel nechal běžet pár hodin na pozadí, což mělo za následek totální vybití baterie.

nokia n97 031
Google Maps se službou Latitude.

Co k navigaci říct? Asi jen to, že GPS fix proběhne v řádu několika sekund a je vcelku přesný, a tak jsem se mohl sledovat sebe sama na Google mapě.

Abych zase tolik nekřivdil Nokia Mapám, tak jsem je vyzkoušel (na jiném zařízení) a byl jsem s nimi spokojen. Kdo by chtěl přeci jen navigaci „turn by turn“ s hlasovými instrukcemi, tak si je může zakoupit od Nokie za pár korun, jedná se o částku kolem 1700 korun a platí se jednou ročně. Výhodou je, že máte aktuální mapy, ale druhá strana mince je paušální platba jednou za rok. Když si to spočítáte, pak se vám asi vyplatí si pořídit navigaci jako externí zařízení.

nokia n97 066
Aktualní lokace.

Když jsme u té navigace, pak mne docela potěšila aplikace GPS, která mi ukazovala souřadnice, rychlost, směr a nadmořskou výšku. Dokonce můžete přímo zadat GPS souřadnice a aplikace vás naviguje na dané místo; asi velice zajímavé pro geocachery.

Aplikace – základní a pokročilá výbava přes OVI

nokia n97 005
OVI Store v plné parádě.

V základní výbavě telefonu najdete spoustu zajímavých aplikací. Někter si můžete dostahovat z internetu. V tom mě Nokia docela překvapila: Otevřela podobný obchod s aplikacemi jako AppStore pro iPhone – u Nokie se podobná služba jmenuje OVI. Najdete tam mnoho užitečných aplikací, bez kterých si zajisté nedovedete představit svůj život.

nokia n97 024
Počasí, je dobré vědět jak bude, aniž byste se dívali z okna.

nokia n97 020
Registrace na OVI store.

Jako názornou ukázku uvedu dnes velice populární Facebook, který si můžete nainstalovat i na pohotovostní obrazovku telefonu, a budete vždy informovaní, co se děje ve vašem okolí. Toto bude mít samozřejmě za následek vybití baterie, a pokud nemáte aktivovaný datový tarif u vašeho operátora, pak i poněkud vyšší účet za telefon.

nokia n97 008
Aplikace vodováha, vhodná pro domácí kutily a řemeslníky.

Dále jsem vyzkoušel i TweetS60, celkem pohodovou aplikaci pro Twitter, a stáhl nějaké hry zdarma. S Nokií se tedy rozhodně nebudete nudit a předpokládám, že se dají zakoupit i některé speciální herní tituly, se kterými budete trávit ještě více času.

Ze základní nabídky jsem vyzkoušel jen několik málo aplikací i když je jich v telefonu přeinstalovaná pěkná řádka, hlavně mne zajímalo přehrávání YouTube videa, které oproti iPhone funguje i na GPRS připojení, což je další plus, sice se video načítá nehorázně dlouho, ale pak se nakonec přehraje.

Asi nejvíce jsem potřeboval pro psaní téhle recenze aplikaci ScreenSnap. Po spuštění vám přemapuje klávesu fotoaparátu a po jejím stisknutí můžete vytvořit snímek obrazovky telefonu. Aplikace je fajn, ale některé snímky se moc nepovedly, hlavně ty, které jsem pořizoval v režimu landscape – prostě tam kus chyběl.

nokia n97 100 nokia n97 102
Pár her z OVI store.

Dále můžete v telefonu najít aplikaci pro kalibraci pohybového senzoru a kancelářský balík QuickOffice, který si však budete muset zakoupit, kdybyste si tedy chtěli napsat nějakou tu knihu či obchodní dopis. Ve složce „Kancelář“ najdete další spoustu podpůrných aplikací, jako je správce souborů, kalkulačka, převodník, zip, Adobe PDF a další.

nokia n97 039
Mobilní kancelář.

Brouzdání internetem

Nokii můžete také využít k brouzdání po internetu, poslední dobou navštěvuji hodně internetových stránek z mobilních telefonů; většina těch hlavních zpravodajských serverů vám nabídne alternativu v podobě mobilní verze, která je odlehčená a přehledná a hlavně se rychle načte i na pomalém připojení.

nokia n97 057
Nokia browser je poněkud nepřehledný a těžkopádný na ovládání.

Nokia browser je vesměs v pohodě, ale konkurovat Safari od Apple asi nemůže. K tomu se přiblíží jen Opera, se kterou vypadá většina stránek jako v originále, a tak jsem si ji docela oblíbil a všem ji vřele doporučuji. Oproti standardně dodávanému prohlížeči od Nokie je přehledná a rychlá.

nokia n97 064
Ovšem v mobilní verzi prohlížeče Opera hned vše vypadá lépe.

A nakonec

V dokončení recenze se zaměříme na multimédia: video, fotografie, hudbu, FM rádio, kameru. Kromě toho se závěrečný díl věnuje propojení a synchronizaci s počítačem (Ubuntu).

Související články

Nokia N97 – bílou na svatbu a černou na pohřeb
T-Mobile G1 s Google Android
Palm Pre a WebOS, konkurent pro iPhone a Android
Quo vadis Maemo?

Další články z této rubriky

V sobotu se uskuteční konference CryptoFest
Pozor na androidové aplikace
Silent Circle představil bezpečný smartphone Blackphone 2
Android je bezpečnější, řada hrozeb však stále přetrvává
Avast varuje před nebezpečnými aplikacemi v Google Play

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.