Portál AbcLinuxu, 4. května 2025 20:59
Týden před koncem července zveřejnil Canonical plán na vývoj a výrobu svého vlastního chytrého telefonu. Hned na to spustil na Indiego crowdfundingový účet, na kterém začal postupně schraňovat finance až do 32 milionů dolarů. Přesto, že se nepodařilo vybrat celou částku, jsme se podívali na koncept Ubuntu Edge blíže, jelikož se mezitím spekuluje o jiných možnostech financování.
Před mnoha lety jsme se spolužáky často bezvýznamně tlachali nad tím, jakou počítačovou sestavu bychom si sestavili, pokud bychom nebyli nijak finančně omezeni. Dnes už nejsou podobné nekonečné debaty tak zajímavé. Jednak postavit si výkonnou sestavu už nestojí tolik a za druhé část naší pozornosti se přesunula do našich kapes – konkrétně k chytrým telefonům.
Vývojáři v Canonicalu, firmě stojící za populárním Ubuntu, si položili stejnou otázku právě v souvislosti s telefonem. Výsledkem je koncept Ubuntu Edge, vlastního chytrého telefonu doslova bez kompromisů vzhledem k vymezenému použití. V některých ohledech sice mohou mnozí namítnout, že existují už lepší přístroje nebo brzy budou, ale o výsledných kvalitách vždy nerozhodují jen strohé parametry.
Zpráva o chytrém telefonu Ubuntu Edge se poprvé objevila 22. července a hned toho dne zároveň spustil Canonical oznámil, že se jedná o tzv. crowdfundingový projekt – na vývoj a výrobu spustil jakousi internetovou sbírku s cílem vybrat 32 milionů dolarů. Protože se ale tuto vysokou částku získat nepodařilo, zbývá jedině možnost, že vývoj „zacáluje“ sám šéf Canonicalu Mark Shuttleworth nebo někdo jiný. Sám Canonical výsledek crowdfundingu považuje za úspěch.
K úterý 13. srpnu se podařilo vybrat necelých 10 milionů dolarů, tedy téměř třetinu konečné částky; do konce stanoveného termínu (tedy 21. srpna) se podařilo získat přísliby v celkové výši 12 milionů dolarů. Jak tomu tak bývá, většina zájemců se k projektu přihlásila hned na začátku a později už finance přibývaly jen velmi pomalu.
Sponzoři mohli na projekt přispívat různě velké částky od 20 dolarů až po 80 000 dolarů. Nejdůležitější sponzorskou částkou bylo 695 dolarů, za kterou byl nabízen jeden výrobek s Ubuntu Edge, a to podle plánu v květnu 2014. Naopak za 10 000 dolarů byla nabízena možnost zařadit se mezi vybranou padesátku uživatelů, kteří by telefon dostali o nějaký měsíc dříve. A ona největší částka 80 000 příslušela těm, kteří si chtěli hromadně „objednat“ po 115 kusech telefonu.
A jaký by tedy měl být chytrý telefon podle Canonicalu? O výpočty se má starat blíže nespecifikovaný (údajně „fastest“) vícejádrový procesor. Vzhledem ke kompatibilitě s Androidem a dalším požadavkům lze předpokládat nějaký čtyř jádrový ARM Cortex anebo, a to by bylo hodně zajímavé, nějaký ten procesor od Intelu (pouze úvaha autora). Tomu by měla sekundovat operační paměť o velikosti 4 GB. Jen pro porovnání Apple iPhone 5 disponuje pouze 1 GB a Samsung Galaxy S4 naopak 2 GB paměti. Interní paměť pak má mít na telefon úctyhodnou kapacitu 128 GB, což je zase dvakrát více, než kolik má „jablečný“ telefon.
Snad jediným parametrem, který je papírově slabší než u konkurence, má být rozlišení displeje. Ubuntu Edge má na svém 4,5 palcovém displeji zobrazovat 720 x 1 280 px. To je srovnatelné s o půl palce menším displejem Apple iPhone 5. Ale už podstatně méně, než kolik zobrazuje na svém pětipalcovém displeji S4, který má Full HD rozlišení. Canonical zdůvodňuje tento krok tím, že se jedná o více než dostatečné rozlišení k jemnému vykreslení na displeji, jehož úhlopříčku zvolili s ohledem na použitelnost. Mnoho uživatelů vzhledem k větším rozměrům totiž větší displeje nechce. Potěšující má být naopak použití safírového skla, které je možné čistě teoreticky poškrábat údajně jen diamantem.
Co se týče konektivity, má být Ubuntu Edge vybaven krom GSM duálním LTE pro mobilní data. K placení by měli mít možnost uživatelé telefonu používat vestavěné NFS (Near Field Communication). K přenosu dat mezi telefony, připojení bezdrátových sluchátek, či handsfree má být přítomen Bluetooth. A připojení k hotspotům zase WiFi 802.11n.
GPS modul je v nejvyšší třídě již standardem. Vedle toho ale má tvořit výbavu krom senzoru na blízkost, akcelerometr, gyro, kompas a barometr. Milovníky hudby potěší přímo stereo reproduktory s HD audiem a klasický 3,5 jack pro připojení sluchátek. Přední kamera pak má mít rozlišení 8 Mpx a webkamera 2 Mpx – i v tomto ohledu už jsou na trhu lepší telefony. Propojení s počítačem nebo OTG kabelem půjde přes 11-pinový konektor.
Samotný design je pak vyveden do tmavých barev. O provoz přístroje se má starat doposud nezvyklý silikon anodový akumulátor. Vnější rozměry pak jsou navrženy na 64 x 9 x 124 mm.
Canonical si zároveň slibuje vzhledem k předpokládanému výkonu přístroje a vlastnostem systému Ubuntu v dosažení synergie mezi ním a „stolním počítačem“. Ubuntu Edge má jít připojit k monitoru, setu klávesnice s myší a přeměnit se tak rázem na plnohodnotný počítač s desktopovým Ubuntu (viz níže na obrázku, výše ve videu v 1:20). Tohle vypadá opravdu hodně dobře!
Další vlastností Ubuntu Edge má být nejen vzájemná kompatibilita s Google Android ale také možnost duálního bootování. Ostatně právě chytré telefony značky Nexus, které jsou defaultně pochopitelně s Androidem dnes Canonical doporučuje jako kompatibilní. Na druhou stranu Ubuntu Edge bych si pořizoval právě kvůli Ubuntu a tomu, co je ukázáno výše.
Tak nebo tak je Ubuntu Edge rozhodně zajímavým nápadem. Příští rok sice bude na trhu hned několik výkonných chytrých telefonů, ale většina z nich bude používat Android, nebude přinášet koncepčně zřejmě nic nového a lišit se budou od sebe, jak je zvykem jen v několika parametrech. Oproti tomu Canonical může přinést chytrý telefon s alternativním a perfektně odladěným systémem na konkrétní hardware. Navíc s možností přeměny v pracovní stanici při připojení k monitoru.
Z těchto důvodů bude dobře, pokud Canonical do projektu půjde i přesto, že nezískal požadovanou částku od samotných uživatelů lomeno zákazníků. Ubuntu Edge má nápad, vypadá dobře a parametry vypadají skvěle a za částku nižší, než za kterou se dnes prodávají vlajkové lodě známých výrobců.
Využití takzvaného "crowdfunding" ze strany Shuttlewortha mi přijde pěkně vychcané. Nejprve si z prstu vycucá neskutečnou částku 32 milionů dolarů, pupne hejno naivů o 10 melounů a výsledkem nakonec bude stejný shit jakých je dnes na trhu plno. S jediným rozdílem - bude na něm bastl od Ubuntu.
Co si vzpomínám, tak během devadesátých let riziko finanční ztráty v případě, že svým výrobkem šlápne vedle, brával na sebe ten kdo se věc chystal vyrábět a prodávat. A tehdy díky tomu bohužel neuspěly jinší kousky, které svým hardwarovým konceptem předběhly dobu nejméně o deset let!
Na eBay sa dá kúpiť display s klávesnicou ako má to HP, hádam aj lepšou a do nútra si dáš čo chceš.Link ?
Uvidíme co z toho vyleze, ale stejně to ignoruje to, co většina většina pamětníků HP 200 LX od telefonu chce: ...
Přesně tak. Vlastním HP 320LX a v letech 1997/2000 jsem ho používal prakticky na všechno - psal jsem si na něm poznámky při přednáškách. V pohodě se vešel do náprsní kapsy a na osmi hodinový provoz mu stačily dvě tužkovky. Měl dotykový displej, a slot na PCMCIA, takže jsem se ním dostal i na internet - přes ethernetovou kartu i modem. Jediné co bych na něm "vylepšil": výkonnější procesor, více paměti, místo slotu na CF kartu Li-On baterii, místo slotu na PCMCIA CDMA modul a místo nestandardního sériového portu USB konektor.
Snad jediným parametrem, který je papírově slabší než u konkurence, má být rozlišení displeje.Jak autor vi, co bude mit konkurence za rok?
What if I don't reach my funding goal? If your campaign is set up as Flexible Funding, you will be able to keep the funds you raise, even if you don't meet your goal. If your campaign is set up as Fixed Funding, all contributions will be returned to your funders if you do not meet your goal. Flexible Funding campaigns that meet their goal are only charged 4% as our platform fee, whereas campaigns that do not meet their goal are charged 9%.Tak ted si nejsem jisty jestli se tech 9% tyka i "Fixed funding", nebo jen Flexible Funding.
Potěšující má být naopak použití safírového skla, které je možné čistě teoreticky poškrábat údajně jen diamantem.Toto mi prijde jako naprosta blbost. Safirove sklo je umely korund, takze logicky musi jit poskrabat korundem - ubytek materialu by mel byt +- stejny.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.