Portál AbcLinuxu, 5. května 2025 22:01
Chce někdo prostřednictvím svobodného software ovládnout svět, nebo se jedná jen o recesi vývojářů?
Jedno je jisté - v prohlížečích rodiny Mozilla (tj. Netscape, Mozilla, Firefox a další) se objevují tajemné pasáže, citované z ještě tajemnější tzv. Knihy Mozilly (v originále The Book of Mozilla). Vyznačují se stylem podobným biblickému Janovu zjevení (Apokalypsa) a popisují znovuzrození velkého "zvířete" a kruté potrestání nevěřících. Ke skrytým úryvkům se mohou dostat pouze zasvěcení. Klíčem je adresa about:mozilla zapsaná do adresního řádku prohlížeče.
První předzvěstí "mozillokratických" sklonů tehdy ještě Netscapu byla hláška "Mozilla Rules!". Mozilla byla v oněch dobách familiérní přezdívkou prohlížeče Netscape a zároveň jménem jeho maskota - zeleného ještěra. Pojmenovali ho tak jeho vývojáři, kteří chtěli porazit v té době dominantní prohlížeč Mosaic. Proto: Mosaic Killer -> Mozilla. Zadupat Mosaica do země se jim po určité době opravdu podařilo.
České překlady veršů jsou z článku Wikipedia: Kniha Mozilly. Verš 12:10 je upraven, ostatní jsou citovány.
Od Netscapu 1.1 byla hláška "Mozilla Rules!" nahrazena prvním ze zatím celkem tří zjevení. Přetrvala až do verze 4.8. Autorem je Henrik Gemal. Pro uživatele jiných prohlížečů je na Mozillazine.org k dispozici kopie.
And the beast shall come forth surrounded by a roiling cloud of vengeance. The house of the unbelievers shall be razed and they shall be scorched to the earth. Their tags shall blink until the end of days.
from The Book of Mozilla, 12:10
A zvíře se přižene obklopeno rozvířenými oblaky pomsty. Dům nevěřících bude srovnán se zemí a oni budou sežehnuti na popel. Jejich tagy budou blikat do konce věků.
z Knihy Mozilly, 12:10
První úryvek oslavuje příchod Netscapu 1.0, jenž byl vydán dne
10.12.1994, tudíž kapitola 12, verš 10. Typicky - metaforou - je Netscape
označen jako zvíře. Zvíře přicházející v oblaku pomsty porazit Mosaic a
nevěřící uživatele Mosaicu a jiných prohlížečů krutě potrestat.
Nejstrašnějším a zároveň nejpodivnějším trestem jsou "tagy blikající do
konce věků". Jedná se o odkaz na HTML tag <blink>
,
který způsoboval blikání textu, ale lidé tento tag velice odsuzovali, jako
rušivý, nevkusný a prostě špatný element. Tedy ideální trest.
Následující proroctví se vyskytuje všech Mozillách až do verze 1.4, v Netscapech 6.0 až 7.1 a ve Firefoxech až do verze 0.6.1. Kopie na Mozillazine.org.
And the beast shall be made legion. Its numbers shall be increased a thousand thousand fold. The din of a million keyboards like unto a great storm shall cover the earth, and the followers of Mammon shall tremble.
from The Book of Mozilla, 3:31
(Red Letter Edition)
A zvíře sestaví legii. Počet jejích členů naroste do milionů. Zemi bude pokrývat hluk milionů klávesnic až do velké bouře, která pokryje zemi, a stoupenci mamonu se budou třást strachem.
z Knihy Mozilly, 3:31
(edice Červený list)
Druhá zvěst odkazuje na uvolnění zdrojových kódů Netscapu dne 31. března 1998. Pro Netscape to byla chmurná doba - ve válce prohlížečů zvítězil Explorer. Netscape se ocitl na dně. Přeci však ještě vysvitla naděje na zmrtvýchvstání - Open Source. Zvíře (Mozilla - tentokrát jako rudý drak) přiláká legii vývojářů, jejichž společným úsilím vznikne nový král prohlížečů. Stoupenci Mamonu (patrně Microsoftu) budou poraženi tak, jako oni porazili Zvíře.
Autorem zatím posledního oficiálního úryvku je Neil Deakin. Tento text se objevuje v Mozillách od verze 1.5, v Netscapu 7.2 a ve Firefoxech od verze 0.7. Kopie na Mozillazine.org.
And so at last the beast fell and the unbelievers rejoiced. But all was not lost, for from the ash rose a great bird. The bird gazed down upon the unbelievers and cast fire and thunder upon them. For the beast had been reborn with its strength renewed, and the followers of Mammon cowered in horror.
from The Book of Mozilla, 7:15
A tak nakonec zvíře padlo a nevěřící se radovali. Ale vše nebylo ztraceno, neb z popele povstal velký pták. Pták se zahleděl dolů na nevěřící a seslal na ně oheň a hrom. A tak bylo zvíře znovuzrozeno se svou obnovenou silou a stoupenci mamonu se krčili hrůzou.
z Knihy Mozilly, 7:15
Číslo 7:15 symbolizuje den 15. července 2003. Den, kdy byla zrušena divize Netscapu (vlastněného společností AOL), která se zabývala vývojem prohlížeče. AOL chtěla jeden čas snad i používat ve svém prohlížeči jádro z Exploreru, ale nyní vydává Netscape na bázi nové Mozilly. Ve stejný den byla také založena bývalými pracovníky Netscapu organizace Mozilla Foundation, která převzala zastřešující roli patrona vývoje Mozilly z rukou původní neoficiální organizace Mozilla.org. Z popela tak povstal velký pták, aby seslal oheň a hrom: Firefox a Thunderbird. Zmrtvýchvstání z vlastního popela se tak úspěšně naplnilo. O tom svědčí i původní jméno Firefoxu: Phoenix.
Slovem "apokryfy" se v biblické terminologii označují prameny, které se z
různých důvodů nedostaly do oficiálního vydání: šlo o útržky, byly těžko
ověřitelné z několika zdrojů a podobně. V případě Knihy Mozilly jde o
úryvky, které se nedostaly přímo do útrob prohlížeče, což ovšem neznamená,
že by byly méně hodnotné. Příkladem může být Liber Mozillae, kde jsou
útržky z kapitoly 27, verše 14-22 a nádherná fotografie hřbetu původního
vydání oné tajemné knihy. Klenotem by mohla být rozsáhlá sbírka s názvem
Extracts from The
Book of Mozilla. Nachází se zde neuvěřitelných téměř 50 veršů! Za
zmínku stojí i rozšíření Firefoxu zvané Firesomething.
Kromě toho, že umožňuje náhodně generovat titulek prohlížeče a podobné
vylomeniny, zpřístupňuje některé nové verše pod adresami
about:firefox
a about:firesomething
.
Na úplný konec jsem si nechal jednu perličku. Zkuste v Internet
Exploreru (verze 5.0 a vyšší) napsat do adresního řádku
about:mozilla
. Objeví se modrá obrazovka - narážka na modrou
obrazovku smrti. Vývojáři Microsoftu jsou také lidé (stejně jako ti od
Netscapu a teď od Mozilly). A lidé se, jak známo, rádi baví!
res://mshtml.dll/about.moz
<HTML> <HEAD> <BODY bgcolor="#000080" text="#FFFFFF"> </BODY> </HTML>
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.