Portál AbcLinuxu, 15. května 2025 09:28
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Jaderné noviny - 7. 4. 2016: Brzké zahazování paketů a více s BPFStav vydání jádra. Citáty týdne. Brzké zahazování paketů – a více – s BPF.
Týden na ITBiz.cz – Budoucnost nových datových center a architektura RISC, zákulisí kauzy Panama Papers, Microsoftu látá zranitelnost v Hyper-V, Facebook šíří doplněk napadající profily uživatelůCloud Amazonu pomůže při vývoji technologií pro rozpoznávání obrazu, Faceboook simuluje komunikaci s firmami, nový populárně-vědecký zpravodajský magazín Sciencemag.cz, výdaje na IT letos opět klesnou, další o podíl v mapách HERE i o Yahoo, rekordní akvizice Alibaby, miliarda prodaných iPhonů, soukromí vs. bezpečnost v USA...
Filtrujme čtivé texty z Projektu Gutenberg 5V minulém díle jsme viděli, jak i u jednoduchého unixového příkazu může vzniknout nečekaný problém při použití, zcela mimo doménu jeho působnosti. Existuje elegantní prevence takových omylů?
Jaderné noviny - 14. 4. 2016: Sledované body s BPFStav vydání jádra. Citáty týdne. Projekt bezpečnostního stromu linux-stable. Sledované body s BPF.
Týden na ScienceMag.cz: Programujeme DNA ve VeriloguDalší kvantový počítač z MITu. Karbyn, nová modifikace uhlíku. Domácí robotický lékař od Intelu. Matlab podporuje vícevrstvé neuronové sítě. Jak lze hacknout kamery monitorující dopravu. Cluster z Brna v roli superpočítače. A nakonec na okraj IT – záhady prvočísel a jak lidský mozek těžko chápe pravděpodobnost.
HW novinky: budoucnost ve znamení GPU od AMD?AMD se podařilo ulovit mezi velkými zákazníky jak Sony s Playstation 4, tak Microsoft s Xboxem One. Nejinak tomu bude i u výkonnějších variant, které se chystají/nechystají přijít na trh, mimo jiné aby podpořily 4k rozlišení a jeho šíření mezi námi, prostým lidem. Budoucnost bude ve znamení 14nm FinFET GPU/APU AMD … a samozřejmě také 16nm FinFET Nvidia.
Po dvou a půl letech od vydání verze 1.2 (zprávička) byla vydána verze 1.3 hudebního přehrávače a správce hudební sbírky Clementine. Nová verze je kompatibilní s aplikací Clementine Remote pro Android, jež umožňuje ovládat Clementine vzdáleně ze zařízení s Androidem. Z novinek lze zmínit například podporu VK a Seafile.
Byly vyhlášeny výsledky letošní volby vedoucího projektu Debian (DPL). Od včera 17. dubna je novým vedoucím Mehdi Dogguy. Neil McGovern, vedoucí od 17. dubna 2015, v letošní volbě nekandidoval.
Po roce vývoje od vydání verze 0.15 (zprávička) byla vydána (Google+, Facebook) verze 0.16 svobodného nástroje pro parametrické 3D modelování FreeCAD. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání.
Příspěvek How Badlock Was Discovered and Fixed na blogu Red Hatu zevrubně rozebírá, jak byla bezpečnostní chyba Badlock objevena a následně opravena a především, proč to trvalo tak dlouho.
Před necelými třemi lety, v červnu 2013, bylo rozhodnuto, že Jižní Tyrolsko přejde do tří let na LibreOffice. Před týdnem nastal obrat. Projekt migrace na LibreOffice bude zrušen a přejde se na proprietární cloudový kancelářský balík.
Matthew Garrett (mjg59) v příspěvku na svém blogu vzpomíná na minulý týden zesnulého profesora Davida MacKaye (Wikipedie, Blog). Zdůrazňuje, že David MacKay jej přitáhl ke svobodnému softwaru. Společně pracovali na projektu Dasher (Wikipedie), jenž umožňuje zadávat text bez klávesnice, například také dýcháním.
Jarní konference EurOpen proběhne od 15. do 18. května v Jindřichově Hradci. Zaměření konference je bezpečnost IT (a máme i zajímavý IoT tutoriál). Více informací a přihlášení na europen.cz.
Byla vydána (pdf) nová hlavní verze 3.0 multiplatformního open source relačního databázového systému (RDBMS) Firebird. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Ve čtvrtek 5. května od 18:00 proběhne v Brně v Red Hat Labu na FIT VUT první Linux Desktop Meetup, neformální sraz pro lidi, které zajímá dění v oblasti linuxového desktopu, chtěli by se dozvědět, co se v konkrétních projektech děje a jak se případně zapojit. Srazy se budou konat každý první čtvrtek v měsíci. První sraz bude mít na programu úvodní přednášku o náplni a cílech srazu a přednášku o GNOME Builderu od Carlose Soriana. Další případné přednášky budou upřesněny později. Přednášky budou vzhledem k účasti cizinců vedené v angličtině.
Micha Mettke po téměř roce a půl vývoje vydal verzi 1.0 revoluční "neknihovny" Nuklear pro precizní tvorbu GUI, a to extrémně jednoduše. Na 15000 řádcích jediného hlavičkového souboru v ANSI C pod MIT naleznete garantovaně multiplatformní Immediate-Mode GUI. Je libo plně funkční a multiplatformní GUI file browser na cca 800 řádcích C? A nebo raději pěkný node editor na cca 600 řádcích?
Byla vydána verze 16.04.0 KDE Aplikací (KDE Applications). Aplikace KColorChooser, KFloppy, KMahjongg a KRDC byly portovány na KDE Frameworks 5. Novinkou je Minuet, aplikace vhodná pro hudební výchovu. Ukázka na YouTube. Podrobnosti o nejnovější verzi KDE Aplikací v kompletním seznamu změn a na stránce s dalšími informacemi. Včera byla vydána KDE Plasma 5.6.3.
Po 16 měsících vývoje od vydání verze 1.0.0 (zprávička) byla vydána verze 1.2.0 sady nástrojů pro správu síťových připojení NetworkManager. Nové vlastností rozebírá Ľubomír Rintel v příspěvku na svém blogu. Podrobný přehled novinek v souborech NEWS (NetworkManager, network-manager-applet).
Společnost Mesosphere představila DC/OS, open source operační systém pro datová centra (Datacenter Operating System) vycházející z jejího několik let vyvíjeného proprietárního systému. DC/OS je založen na projektech Apache Mesos, Marathon a dalších. Komunitu kolem DC/OS tvoří více než 60 společností. Představení DC/OS také na YouTube.
Včera byla vydána nová major verze staničního deníku pro radioamatéry CQRLOG. Novinek je spousta, mezi nejdůležitější patří podpora transvertorů, vylepšené rozpoznávání zemí ze značky, možnost nadefinovat si kmitočty a pak mezi nimi přepínat. Opravena byla také řada chyb. Více v changelogu. Screenshoty zde a zde.
Po roce vývoje od vydání verze 5.0 (zprávička) oznámila společnost Inverse vydání verze 6.0 svobodného systému pro řízení přístupu k síti (NAC) PacketFence. Nejnovější PacketFence přináší nové funkce, vylepšení i důležité opravy chyb. Pro uživatele předchozích verzí jsou k dispozici poznámky k aktualizaci.
Už toto úterý, 26. dubna, se na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích uskuteční série přednášek s názvem Odpoledne s Red Hatem. Na programu jsou tři technické přednášky a představení univerzitního programu Red Hatu a možností se do něj zapojit.
Program akce je následující:
13:00 | Petr Blaho – Přehled architektury OpenStacku
14:00 | Miroslav Jaroš - IoT na platformě Silverspoon
14:30 | Petr Hráček - Jak používat Fedoru jako uživatelé či začátečníci?
15:30 | Matej Hrušovský - Univerzitný program RH
Přednášky se budou konat v budově 20 v učebně C-2. Budovu najdete podle přiložené mapky.
Událost je otevřená pro veřejnost, takže stačí přijít.
Těšíme se na vás.
Facebook
Spolek OpenAlt zve na 127. distribuovaný sraz příznivců svobodného softwaru a otevřených technologií (hardware, 3D tisk, SDR, DIY, makers…), který se bude konat ve čtvrtek 28. dubna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Vyšla první stabilní verze inteligentního DNS balanceru dnsdist - software, který by neměl ujít pozornosti (nejen) správcům vytížených DNS serverů. Nová verze přináší mnoho oprav a velmi zajímavou funkcionalitu interní cache. Balancer je skriptovatelný v LUA. Prezentace k dnsdist uvedená Bertem Hubertem, jedním z autorů, dnes na konferenci UKNOF34 je ke stažení zde. K dispozici jsou balíčky pro Debian, Raspbian, Ubuntu, CentOS a SUSE Linux Enterprise.
Oficiálně bylo vydáno Ubuntu 16.04 LTS (Xenial Xerus). Jedná se již o šesté vydání s prodlouženou podporou. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Společnost Opera Software stojící za webovým prohlížečem Opera koupila před rokem společnost SurfEasy nabízející svým zákazníkům přístup do internetu prostřednictvím virtuální privátní sítě (VPN) SurfEasy VPN. Uživatelům Windows a Mac byl klient SurfEasy VPN nabízen od Opery 32. Nově byla tato technologie integrována do vývojové verze Opery, tj. do verze 38. Mohou ji tedy využívat i uživatelé Opery na Linuxu. Zdarma a neomezeně.
Byla vydána verze 10.2.0 svobodného distribuovaného úložného systému Ceph. Kódový název této verze je Jewel. Dle oznámení se jedná o první stabilní verzi vhodnou pro produkční nasazení.
Mark Shuttleworth ve stručném příspěvku Y is for… na svém blogu prozradil kódové jméno následující verze Ubuntu. Ubuntu 16.10 bude Yakkety Yak.
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
Větrák | 15 | 20.4. 10:06 |
Počítač na prácu aj hry pod Linuxom (Ubuntu) do 1000 eur. | 5 | 18.4. 18:30 |
Kde koupit Dell XPS 13 Developer Edition? | 2 | včera 13:08 |
Databázová poradna | Reakcí | Poslední |
Úprava záznamů pro grafy | 9 | 17.4. 14:26 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
Python zobrazit data na www | 4 | včera 22:41 |
Unixová poradna | Reakcí | Poslední |
FreeBSD zaciatocnik do ZFS | 2 | 20.4. 10:29 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.