Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Týden na ITBiz.cz – Seznam.cz se servery Made in Czech Republic, malware zneužívající makra se vrací, zájem o Yahoo roste, audit bezpečnosti informačních systémůSpotify má 30 milionů uživatelů, Document Management Conference vás připraví na nařízení eIDAS, technologie dokáže malovat jako Rembradt, Unicorn odkoupil českého specialistu na GIS, německá policie provedla rozsáhlý zátah proti hackerům, Spotify má 30 milionů uživatelů, eObčanky přijdou v roce 2017, tvůrce hry Angry Birds se loni propadl do ztráty, Amazon či Microsoft mějí zájem o podíl v mapách HERE...
Linuxové foto novinky: GIMP konečně prolomil 8bit mezOd loňského září se toho událo dost na poli grafických programů pro Linux. Pojďme se společně podívat na GIMP s podporou 16/32/64bit barev, digiKam mířící ke Qt5 portu, nový darktable 2.x, editor Krita postavený kolem Qt5 a další a další věci.
Filtrujme čtivé texty z Projektu Gutenberg 4V minulém díle jsem jako ukázkový problém při použití jednoduchého unixového příkazu na vystřižení sedmého sloupce uvedl, že nebude fungovat správně. Budeme analyzovat, jak takový problém při použití vzniká.
HW novinky: odhalena GPU generace Nvidia PascalPo „velkém Pascalu“, tedy odhaleném GPU Nvidia GP100 z minula, se dnes podíváme na dva zástupce cílící přímo do herních grafik. Větším je GPU GP104, menším GP106 a pomalu se nám s nimi rýsuje kompletní obrázek 16nm FinFET generace GPU a grafických karet Nvidia. Vedle toho se podíváme na 100Mpix středoformát od Hasselbladu či novinku u zdrojů Corsair.
Linuxové herní novinky - únor 2016Byl vydán Godot Engine 2.0, FlightGear 2016.1 a Minecraft 1.9. Pro Linux vyšly hry XCOM 2, SUPERHOT, Layers of Fear, Plague Inc: Evolved, Firewatch a mnohé další. Se zpožděním tu jsou linuxové herní novinky pro únor 2016.
Byl zveřejněn videozáznam rozhovoru s Linusem Torvaldsem na konferenci TED2016 (Technology, Entertainment, Design) konané v únoru v kanadském Vancouveru [reddit].
Bylo oznámeno vydání KDE Frameworks 5.21.0, aktuálně 65 knihoven využívaných nejenom KDE Plasmou a KDE Aplikacemi. Přibyla knihovna KActivitiesStats. Knihovny KDE Frameworks 5.21.0 nově vyžadují framework Qt ve verzi 5.4 nebo novější. Verze 5.3 již není podporována.
Bylo uvolněno sedmnácté číslo časopisu Linux Voice z loňského srpna. K dispozici je jak ve formátu pdf o 116 stranách (46 MB), tak ve formátu ePub ve vysokém (75 MB) i nízkém (25 MB) rozlišení.
Spolek OpenAlt zve na 127. sraz příznivců open source přístupu k spolupráci, vědě a vzdělávání, který proběhne v Brně v pátek 15. dubna od 18:00 hodin v restauraci Pegas Jiráskova (Malý Pegas) na ulici Jiráskova 44. Sraz je tentokrát spojený s návštěvou brněnského hackerspacu base48 na ulici Čápkova 48 od 17:00 hodin.
Kdo by neznal parodie na známou scénu s Adolfem Hitlerem z filmu Pád třetí říše. Nejnovějším IT přírůstkem na YouTube je Hitler uses Docker [reddit].
Mozilla.cz upozorňuje na projekt Tofino (GitHub), další z řady experimentů, které mají prozkoumat možnosti uživatelského rozhraní webových prohlížečů mnohem hlouběji, než kam si prohlížeče troufnou dnes. Tofino využívá Electron a React, je tedy mnohem blíže Chromiu než Firefoxu. Electron je vhodný pro prototypování a přesně toho Tofino využívá k rychlému testování UX. V ideálním případě budou pozdější verze využívat Servo, pro které už existuje alternativní rozhraní Browser.html.
Byla vydána verze 0.28 svobodného multimediálního centra MythTV. Hlavní novinkou je webové rozhraní WebFrontend, jež by časem mělo nahradit MythWeb. Přehled dalších novinek a vylepšení v poznámkách k vydání.
Po organizaci Software Freedom Conservancy (zprávička) zveřejnila své stanovisko k problematice kompatibility souborového systému ZFS a Linuxu, tj. kompatibility licencí CDDL a GPLv2, také Nadace pro svobodný software (FSF). Richard Stallman (RMS) v stanovisku uvádí, že licence jsou nekompatibilní a není tedy možné distribuovat Linux s ZFS. Ideálním řešením by bylo, kdyby Oracle výslovně povolil použití ZFS pod licencí GNU GPLv2 nebo vyšší.
Bylo oznámeno vydání verze 2.28 balíčku linuxových utilit util-linux. Z novinek lze zmínit například nový příkaz lsns (list namespaces) nebo nové možnosti příkazu sfdisk. V poznámkách k vydání je zmíněn bezpečnostní problém CVE-2016-2779, na jehož řešení se pracuje.
Dle plánu (zprávička) byly zveřejněny podrobnosti o závažné bezpečnostní chybě ve Windows i v Sambě Badlock. Chyba je opravena v Sambě ve verzích 4.4.2, 4.3.8 a 4.2.11.
Byla vydána verze 4.5 redakčního systému WordPress. Kódové označením Coleman bylo vybráno na počest amerického jazzového tenorsaxofonisty Colemana Hawkinse. Z novinek lze zmínit například vylepšení editoru, snadnější přidávání odkazů, možnost ověření, jak bude stránka zobrazena na počítači, tabletu a mobilu, nebo možnost přidání loga.
Otevřená certifikační autorita Let's Encrypt oznámila, že vydala již 1,7 milionu certifikátů pro více než 3,8 milionu domén (statistiky). Současně oznámila, že získala nové sponzory a už neběží v režimu beta. Zmínka o veřejné betě byla ze stránek certifikační autority odstraněna (Wayback Machine).
Po deseti měsících od vydání verze 38 (zprávička) byla vydána nová hlavní verze 45 poštovního klienta Mozilla Thunderbird. Přehled novinek v češtině na serveru Podpora Mozilly. Podrobný seznam změn v poznámkách k vydání.
Google Chrome 50 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 50.0.2661.75 tohoto webového prohlížeče přináší řadu oprav a vylepšení. Opraveno bylo také 20 bezpečnostních chyb. Za nalezení 7 z nich bylo vyplaceno celkově 17 500 dolarů.
Poté co Nokia pohřbila projekt mobilního operačního systému MeeGo, zastavily se také práce na projektu PySide. Jedná se o propojení Pythonu a grafických knihoven Qt. Mělo jít o hlavní vývojové prostředí aplikací určených pro systémy MeeGo a Symbian. Na rozdíl od konkurenčního PyQt, dostupného pod komerční nebo GPL licencí, je PySide dostupné pod LGPL a umožňuje tedy vývoj uzavřených aplikací.
Od doby, co Nokia přestala projekt PySide financovat, vývoj stagnuje. PySide ve verzi 1.x podporuje pouze Qt4. Podpora Qt5 přijde až s verzí PySide2, ale práce na ní probíhá velmi pomalu. To by se nyní mělo změnit. Firma Qt Company (dříve Digia) hodlá převzít projekt PySide pod svá křídla, zajistit jeho kompatibilitu s aktuální verzí Qt a integrovat jej do struktur Qt Projektu. Firma rozeslala e-mail, ve kterém žádá přispěvatele do projektu, aby podepsali souhlas s komerčním licencováním jejich kódu. PySide bude licencován stejně jako zbytek Qt, tj. pod komerční i svobodnou LGPL licencí.Chcete-li dnes tvořit webovou aplikaci, máte na výběr ze dvou možností - buď ji postavíte z knihoven, které jsou zrovna dnes in a každá řeší svou oblast, nebo sáhnete po uceleném řešení a zvolíte si framework. Mezi frameworky má dnes neotřesitelnou pozici AngularJS, o kterém si budeme povídat na dvou přednáškách.
- První přednáškaV říjnu loňského roku byla na WebUpd8 představena (zprávička) aplikace GNOME Twitch (GitHub) určená ke sledování Twitch.tv. Po půl roce byla vydána verze 2.0 této aplikace. Hlavní novinkou je podpora diskusí (chat).
Byla oficiálně vydána nová verze distribuce pfSense 2.3, fork již nevyvíjeného m0n0wall, která je postavená na základech FreeBSD. Nejvýraznější změnou je přepracované webové rozhraní s pomocí webového frameworku Bootstrap. Další podrobnosti jsou k nalezení v poznámkách k vydání.
Před rokem Microsoft vydal Visual Studio Code (zprávička). V listopadu zveřejnil zdrojové kódy na GitHubu pod licencí MIT (zprávička). Dnes bylo oznámeno vydání verze 1.0.
Pavel Tišnovský v článku Integrovaná vývojová prostředí ve Fedoře: praktické použití IPython Notebooku a knihovny Numpy na MojeFedora.cz ukazuje, jakým způsobem je možné využít IPython Notebook společně s knihovnou Numpy. Tyto dva nástroje, pokud jsou navíc v případě potřeby doplněny o knihovnu SciPy a Matplotlib, mohou v mnoha oblastech zdárně konkurovat i komerčním nástrojům typu Matlab či Maple.
Už toto úterý, 19. dubna, se na Fakultě elektrotechniky a informatiky VŠB-TUO v Ostravě uskuteční série přednášek s názvem Odpoledne s Red Hatem. Na programu jsou tři technické přednášky a představení univerzitního programu Red Hatu a možností se do něj zapojit.
Program akce je následující:
12:30 | Lukáš Zapletal - Co je to Foreman?
13:30 | Lukáš Vrabec - Prečo zapínať SELinux?
14:00 | Lukáš Nykrýn - systemd - evoluce linuxového user-space
14:45 | Matej Hrušovský - Univerzitný program RH
Přednášky se budou konat v budově FEI v místnosti EC2. EC2 je přednášková místnost na druhém poschodí vedle hlavního schodiště naproti hlavnímu vstupu do budovy.
Událost je otevřená pro veřejnost, takže stačí přijít.
Těšíme se na vás.
ICQ (Wikipedie) bude letos slavit 20 let. Nedávno byla vydána verze 10 oficiálního klienta. Mezi podporovanými operačními systémy je i Linux. Zdrojové kódy desktopového klienta byly navíc uvolněny pod licencí Apache 2.0 a jsou k dispozici na GitHubu.
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
USB modem sa odpaja | 1 | 14.4. 21:26 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
Pole funkcí v pythonu | 1 | včera 21:53 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: