abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×

    včera 17:11 | Zajímavý software

    Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Deep Sky Derelicts.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 14:22 | Nová verze

    Sound Open Firmware, projekt Linux Foundation, open source audio DSP firmware a SDK, byl vydán ve verzi 2.5.0. Přináší podporu platformy Mediatek mt8188 nebo nový audio modul ARIA (Automatic Regressive Input Amplifier Module).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.8 programovacího jazyka Swift (Wikipedie). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Ke stažení budou oficiální binární balíčky pro Ubuntu 18.04, Ubuntu 20.04, Ubuntu 22.04, CentOS 7, Amazon Linux 2 a Red Hat Universal Base Image 9.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 1.77 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.77 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    včera 12:11 | Nová verze

    Byla vydána beta verze Ubuntu 23.04 s kódovým názvem Lunar Lobster. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 23.04 mělo vyjít 20. dubna 2023.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.3. 17:44 | Nová verze

    Linuxová distribuce OpenMandriva byla vydána ve verzi ROME 23.03. Název ROME říká, že se jedná se o průběžně aktualizovanou (rolling) edici. Stabilní edice nese název Rock, aktuálně OpenMandriva Lx 4.3 Dysprosium.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    30.3. 17:33 | Pozvánky

    Tento pátek od 14:00 proběhne v Brně na FI MUNI konference DevConf Mini. Na programu je celá řada zajímavých přednášek od testování releasů Fedory, přes super počítače nebo Big Data, až po závody autonomních aut. Konferenci bude možné sledovat i na online streamu.

    joejoe | Komentářů: 0
    30.3. 15:00 | Zajímavý článek

    Minulý týden proběhla hackerská soutěž Pwn2Own Vancouver 2023. Adobe Reader, Microsoft SharePoint, Oracle VirtualBox, Tesla, Ubuntu Desktop, Windows 11, macOS, Microsoft Teams, VMWare Workstation. Vše hacknuto. Synacktiv získal 530 000 dolarů a Teslu Model 3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    30.3. 07:00 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 3.5 svobodného 3D softwaru Blender. Přehled novinek i s náhledy v oznámení o vydání a na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.3. 06:00 | Nová verze

    Po 5 měsících vývoje od vydání verze 6.1 byla vydána nová verze 6.2 svobodného open source redakčního systému WordPress. Kódové jméno Dolphy bylo vybráno na počest amerického jazzového altsaxofonisty, flétnisty a basklarinetisty Erica Dolphyho.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Chodí vám kočka nebo jiné domácí zvíře po klávesnici?
     (100%)
     (0%)
     (0%)
     (0%)
     (0%)
    Celkem 2 hlasů
     Komentářů: 0
    Rozcestník


    Dotaz: emulování ARM a spuštení linuxu ve virtuálním prostředí (QEMU)

    10.4.2016 13:40 Vladis
    emulování ARM a spuštení linuxu ve virtuálním prostředí (QEMU)
    Přečteno: 400×
    Dobrý den,

    rád bych se na vás obrátil s žádostí o pomoc, či spíše bych od Vás rád slyšel jeli má myšlenka správná. Nastíním situaci.

    Ve škole se mi pod ruku dostal SoCkit od firmy Terasic. Tahle krásná věcička má na sobě dvě jádra Cortex-A9. Tak jsem se dohodl s vyučujícím že bych na tom zkusil rozjet linux. To se mi nakonec povedlo, a nyní jsem ve stavu že mám MicroSD kartu, kde je kernel 4.5, zavaděč u-boot 2016.03 a rootfs jsem použil debian 8.3 minimal armhf. Vše funguje, systém nabootuje a já se s tím bez problému bavím po sériovém rozhraní.

    Nyní ale přichází problém. Ten kit je relativně drahý, domu mi jej vyučující nepůjčí ale já bych potřeboval s tím linuxem experimentovat. Tak mě napadlo jestli bych nedokázal spustit linux z té karty v nějakém virtuálním prostředí. Pátral jsem a našel jsem QEMU, který by snad měl být schopen emulovat architekturu ARM.

    Rád bych se tedy zeptal, je moje myšlenka správná když si myslím že vezmu QEMU, řeknu mu tady na kartě je kernel, tady rootfs, zapnu to a bude to vypadat jako bych měl přes sériový port připojený výše zmíněný kit? A co když tam udělám nějaké změny? Měli by se úplně normálně zapsat na kartu a projevit se i později až to poběží na reálném HW, nepletu se?

    Předem Vám děkuji za případné náměty, připomínky a názory.

    Odpovědi

    10.4.2016 14:07 Peter Golis | skóre: 63 | blog: Bežné záležitosti | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: emulování ARM a spuštení linuxu ve virtuálním prostředí (QEMU)
    Pokiaľ ti ide len o ARM, použi RaspberryPI. Pokiaľ budeš pracovať s FPGA, tak sa zamysli čo by si chcel emulovať na emulátore. Ale existuje aj lacnejší tovar, napríklad paralella board.
    11.4.2016 21:14 Vladis
    Rozbalit Rozbalit vše Re: emulování ARM a spuštení linuxu ve virtuálním prostředí (QEMU)
    Žádný svůj HW k dispozici bohužel nemám. A je mi jasné že emulovat FPGA je nesmysl. Spíš jsem si myslel ošahat si ten debian tam.
    11.4.2016 22:03 Peter Golis | skóre: 63 | blog: Bežné záležitosti | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: emulování ARM a spuštení linuxu ve virtuálním prostředí (QEMU)
    Linux na ARMe je z pohľadu začiatočníka takmer identický s Linuxom na x86/64. Prajem veľa trpezlivosti s čakaním na vykonanie emulovaného kódu.

    Ak ti ide len o ten Linux, tak si ho kľudne pozri bez emulácie. Len tak napriamo (v dual boote), alebo s virtualizáciou.
    k3dAR avatar 11.4.2016 23:46 k3dAR | skóre: 62
    Rozbalit Rozbalit vše Re: emulování ARM a spuštení linuxu ve virtuálním prostředí (QEMU)
    kup si Raspberry Pi, kdyz mu das RPi jadro, tak nejspis i ten tvuj armhf Debian na tom nahodis :)
    vyber RPi2 (4jadro,1GB RAM) nebo RPi3 (+ ma onboard BT a Wifi, je rychlejsi, 64bit)...
    dnes uz bych nekupoval RPi1 (1jadro, 512MB) a pokud nepotrebujes usetrit par stovek, ani bych nekupoval nove ale oklestene RPi Zero...
    https://www.raspberrypi.org/
    http://elinux.org/RPi_Hub
    btw: pozor na jine podobne OvocePi "desticky" lakajici lepsima HW parametrama, narazis tam na mnohem horsi SW podporu, starsi jadro ktere neni v mainline, spatna ci zadna podpora hw akcelerace, atd...
    porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    10.4.2016 14:10 Pat1 | skóre: 15
    Rozbalit Rozbalit vše Re: emulování ARM a spuštení linuxu ve virtuálním prostředí (QEMU)
    Tak jednoduche to vetsinou neni. Kernel je skompilovany vicemene pro konkretni arm procesor (a desku), na jinem fungovat nebude (ovladace pro integrovany HW). Obecne bych doporucil pripoji kit do ethernetu + pripadne seriovku k jinemu stroji (nebo treba uart prevodniku) a pouzivat vzdalene primo ten kit.
    11.4.2016 21:17 Vladis
    Rozbalit Rozbalit vše Re: emulování ARM a spuštení linuxu ve virtuálním prostředí (QEMU)

    Ethernet je dobrý nápad, děkuji. Zkusím zítra navrhnout ačkoliv se ale obávám se že bude zamítnut. Každopádně děkuji za menší objasnění situace.

    12.4.2016 10:29 NN
    Rozbalit Rozbalit vše Re: emulování ARM a spuštení linuxu ve virtuálním prostředí (QEMU)
    Vzdyt to ma ethernet, dej to do site a delej si sim na dalku co chces..

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.