Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Deep Sky Derelicts.
Sound Open Firmware, projekt Linux Foundation, open source audio DSP firmware a SDK, byl vydán ve verzi 2.5.0. Přináší podporu platformy Mediatek mt8188 nebo nový audio modul ARIA (Automatic Regressive Input Amplifier Module).
Byla vydána nová verze 5.8 programovacího jazyka Swift (Wikipedie). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Ke stažení budou oficiální binární balíčky pro Ubuntu 18.04, Ubuntu 20.04, Ubuntu 22.04, CentOS 7, Amazon Linux 2 a Red Hat Universal Base Image 9.
Byla vydána nová verze 1.77 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.77 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána beta verze Ubuntu 23.04 s kódovým názvem Lunar Lobster. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 23.04 mělo vyjít 20. dubna 2023.
Linuxová distribuce OpenMandriva byla vydána ve verzi ROME 23.03. Název ROME říká, že se jedná se o průběžně aktualizovanou (rolling) edici. Stabilní edice nese název Rock, aktuálně OpenMandriva Lx 4.3 Dysprosium.
Tento pátek od 14:00 proběhne v Brně na FI MUNI konference DevConf Mini. Na programu je celá řada zajímavých přednášek od testování releasů Fedory, přes super počítače nebo Big Data, až po závody autonomních aut. Konferenci bude možné sledovat i na online streamu.
Minulý týden proběhla hackerská soutěž Pwn2Own Vancouver 2023. Adobe Reader, Microsoft SharePoint, Oracle VirtualBox, Tesla, Ubuntu Desktop, Windows 11, macOS, Microsoft Teams, VMWare Workstation. Vše hacknuto. Synacktiv získal 530 000 dolarů a Teslu Model 3.
Byla vydána nová stabilní verze 3.5 svobodného 3D softwaru Blender. Přehled novinek i s náhledy v oznámení o vydání a na YouTube.
Po 5 měsících vývoje od vydání verze 6.1 byla vydána nová verze 6.2 svobodného open source redakčního systému WordPress. Kódové jméno Dolphy bylo vybráno na počest amerického jazzového altsaxofonisty, flétnisty a basklarinetisty Erica Dolphyho.
rád bych se na vás obrátil s žádostí o pomoc, či spíše bych od Vás rád slyšel jeli má myšlenka správná. Nastíním situaci.
Ve škole se mi pod ruku dostal SoCkit od firmy Terasic. Tahle krásná věcička má na sobě dvě jádra Cortex-A9. Tak jsem se dohodl s vyučujícím že bych na tom zkusil rozjet linux. To se mi nakonec povedlo, a nyní jsem ve stavu že mám MicroSD kartu, kde je kernel 4.5, zavaděč u-boot 2016.03 a rootfs jsem použil debian 8.3 minimal armhf. Vše funguje, systém nabootuje a já se s tím bez problému bavím po sériovém rozhraní.
Nyní ale přichází problém. Ten kit je relativně drahý, domu mi jej vyučující nepůjčí ale já bych potřeboval s tím linuxem experimentovat. Tak mě napadlo jestli bych nedokázal spustit linux z té karty v nějakém virtuálním prostředí. Pátral jsem a našel jsem QEMU, který by snad měl být schopen emulovat architekturu ARM.
Rád bych se tedy zeptal, je moje myšlenka správná když si myslím že vezmu QEMU, řeknu mu tady na kartě je kernel, tady rootfs, zapnu to a bude to vypadat jako bych měl přes sériový port připojený výše zmíněný kit? A co když tam udělám nějaké změny? Měli by se úplně normálně zapsat na kartu a projevit se i později až to poběží na reálném HW, nepletu se?
Předem Vám děkuji za případné náměty, připomínky a názory.
Ethernet je dobrý nápad, děkuji. Zkusím zítra navrhnout ačkoliv se ale obávám se že bude zamítnut. Každopádně děkuji za menší objasnění situace.
Tiskni
Sdílej: