Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Řešení dotazu:
DebServer:~# echo "message to send" | sendxmpp -e -u odkud -o 192.168.1.254 kam perl: warning: Setting locale failed. perl: warning: Please check that your locale settings: LANGUAGE = (unset), LC_ALL = (unset), LANG = "cs_CZ.UTF-8" are supported and installed on your system. perl: warning: Falling back to the standard locale ("C"). Invalid or unreadable path specified for ssl_ca_path. at /usr/share/perl5/XML/Stream.pm line 641.
Že to Jabber nemá od začátku je způsobeno zabedněností autorů, kteří nechápali, jak to s tou spolehlivostí TCP spojení je.To je pravda, ale bylo to trochu složitější. A nebylo to jen věcí původních autorů, ale dost dlouho se to táhlo jako známý problém. Ono totiž TCP technicky vzato nabízí dostatečné prostředky pro ohlídání, zda zpráva odešla nebo ne. Jenom nejsou ve všech systémech ty prostředky rozumně dostupné a ty knihovny na XML streamy je nevyužívají. Taky někteří (nebudu jmenovat) dlouho tvrdili, že je nesmysl řešit spolehlivost na úrovni spojení a že ji bude potřeba řešit na úrovni end-to-end, což je pitomost, protože to jednak má důsledky na soukromí (pokud ackuješ e2e, nemůžeš se schovávat) a jednak to nefunguje na offline zprávy. Možná to bylo i tím, že snad nikdo nevyvíjel jak klienta, tak server a vývojáři serverů měli pocit, že mají všecko pořešené a funguje to skvěle. To ostatně platí i dneska u fundamentálnějších technologii jako IPv6 nebo DNSSEC, tam taky většina serverařů absolutně nechápe klientské problémy a mají pocit, že je všecko skvělé a sluníčkové. Tehdy to prostě chtělo mít v XSF dostatečně silnou osobnost, která prosadí rozumný přístup jako do standardů, tak do implementací, aby se na to nečekalo roky. Většina jenom řešila kraviny jako pubsub a na nápravu základních IM vlastností a takových věcí nikdo nebyl. Jenže lidi, co by to uměli, zase nesnášeli XML (a zvlášť XML streaming a příslušné knihovny).
dnes už je pozdě, dnes už máme telegram
Viz https://telegram.org/faq:
Q: Can I run Telegram using my own server?
Our architecture does not support federation yet. Telegram is a unified cloud service, so creating forks where two users might end up on two different Telegram clouds is unacceptable. To enable you to run your own Telegram server while retaining both speed and security is a task in itself. At the moment, we are undecided on whether or not Telegram should go in this direction.
Takže nemáme.
Jinak na sdílení obrázků máme XEP-0363: HTTP File Upload, což je asi první bezproblémový nástroj na sdílení souborů a funguje i napříč transporty (adresátovi přijde prostý odkaz), takže jde posílat fotky z Jabberu na ICQ nebo Facebook Chat.
Protože zajisté neumí odesílat audio zprávy z android aplikace. Takže musím nejdříve nahrát přes nějaký záznamník a pak nasdílet. Zase jsme 5 let vzadu.Conversations to umí už dlouho.
Tiskni
Sdílej: