Správa služeb hlavního města Prahy se potýká s následky kyberútoku. Hackerská skupina začala zveřejňovat na internetu některé z ukradených materiálů a vyzvala organizaci k vyjednávání. Ta zatím podrobnosti k případu sdělovat nechce. Případem se zabývá policie i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).
OCCT je oficiálně k dispozici na Linuxu (YouTube). Jedná se o proprietární software pro zátěžové testování a monitorování hardwaru.
Společnost OpenAI představila AI modely o3 a o4-mini (𝕏).
Canonical vydal Ubuntu 25.04 Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o průběžné vydání s podporou 9 měsíců, tj. do ledna 2026.
Desktopové prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment, Wikipedie) vzniklé sloučením projektů Razor-qt a LXDE bylo vydáno ve verzi 2.2.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 25.04. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 152 (pdf) a Hello World 26 (pdf).
Zajímá vás Open Build Service (OBS) a vývoj linuxového jádra pro IBM Mainframe? V rámci Informatických večerů na FIT ČVUT v Praze proběhne v pondělí 28. dubna přednáška Linux on Z Development s podtitulem „From packaging in the openSUSE Build Service until Linux Kernel Development at IBM“. Přednáška proběhne v anglickém jazyce. Vstup je zdarma a bez předchozí registrace.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Dino. Mezi novinky patří vylepšený přenos souborů (XEP-0447: Stateless file sharing), přepracované dialogy a další. Vyzkoušet lze i na (linuxových) telefonech.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim, která přidává podporu nového způsobu synchronizace informací o přečtení zpráv (XEP-0490: Message Displayed Synchronization jako nástupce XEP-0333: Displayed Markers), dále centrální stránku pro přehled všech aktivit (Activity feed) nebo vylepšení přepínání mezi více účty. Přehled dalších změn je k dispozici na oficiálních stránkách.
Řešení dotazu:
apt-get install php5-devbtw: pro priste, pis error co ti to pise a ne "nejde" a kdyz vladas text ktery ma formatovani, oznac ho mysi a vyber znacku (pre)
-bash: phpize: command not fundPo zadání
apt-get install php5-devse mě ptal, jestli má pokračovat v aktualizaci php, což jsem povolil. Poté jsem nechal keep local settings a na konci na mě vyskočilo:
E:Sub-process /usr/lib/dpkg returned an error code (1)Doufám, že jsem nic neshodil :D
apt-get install ffmpegA volat ffmpeg externě. Pokud ti to nestačí, tak sáhni po nějakém projektu, jehož vývoj nekončí v roce 2008 (jako ten, co linkuješ). Třeba tady : PHP-FFMpeg
Ahoj Maxi, předpokládáš vše zcela správně. Původně jsem myslel, že přes ten ISPConfig budu moc spouštět i instalace, popřípadě stahovat nějaké moduly (bylo by to samozřejmě mnohem jednodušší).
Jinak jsem zkusil:apt-get install ffmpegale hodilo mi to pouze hlášku o zastaralosti, která je ve screenu v příloze. Také možná jsem ve špatném adresáři. Momentálně jsem v adresáři ROOT a dále jsou tam BIN, BOOT, ETC, LIB atd. Možná také to pouštím ze špatného adresáře.
# aktualizace seznamu balíčků apt-get update # upgrade systému apt-get dist-upgrade # aby se aplikoval třeba nový kernel, tak restart reboot # můžeš nyní nainstalovat nové balíčky apt-get install ffmpegJinak ISPConfig myslím umí jen kontrolovat, zda máš systém aktuální a v případě, že ne, tak tě o tom informovat v sekci s monitoringem. Správu celého systému na pár kliků myší od něj nečekej.
Dobře a mám nechat stávající clamf.conf například nebo to mám nechat přepsat? Já jen, aby když se to přepíše, abych to nemusel nějak editovat a něco nastavovat, když nevím ani co :D
Dále se mě ptá na GRUB install devices: /dev/vda, /dev/vda1, dev/vda2 ? Vypadá to na disk, který je rozdělen. 31912 MB a 298 MB
... <Directory /usr/share/phpmyadmin/> Options -Indexes +FollowSymLinks +MultiViews +ExecCGI AllowOverride AuthConfig Indexes Limit Options FileInfo <FilesMatch "\.php$"> SetHandler fcgid-script </FilesMatch> FCGIWrapper /var/www/php-fcgi-scripts/ispconfig/.php-fcgi-starter .php Require all granted </Directory> <Directory /var/lib/roundcube> Options -Indexes +FollowSymLinks +MultiViews +ExecCGI AllowOverride AuthConfig Indexes Limit Options FileInfo <FilesMatch "\.php$"> SetHandler fcgid-script </FilesMatch> FCGIWrapper /var/www/php-fcgi-scripts/ispconfig/.php-fcgi-starter .php Require all granted </Directory> <Directory /var/cache/munin/www> Options -Indexes +FollowSymLinks +MultiViews +ExecCGI AllowOverride AuthConfig Indexes Limit Options FileInfo <FilesMatch "\.php$"> SetHandler fcgid-script </FilesMatch> FCGIWrapper /var/www/php-fcgi-scripts/ispconfig/.php-fcgi-starter .php Require all granted </Directory> ...
ISPConfig : https://31.XX.XX.91:8080 phpmyadmin : https://31.XX.XX.91:8080/phpmyadmin roundcube : https://31.XX.XX.91:8080/webmail munin : https://31.XX.XX.91:8080/munin
Jinak vše je nastaveno tak, že běží php přes fastcgi, takže můžeš používat více verzí php (pokud se nainstalují další verze) a můžeš si s touto testovací mašinou hrát, jak je libo.
Pokud jde o tebou vytvořený web na testování a app., tak je to naprosto špatně. Zruš ho a postupuj takto :
1) v prvé řadě si řekni, pod jakým jménem/doménou chceš ten web mít (je to úplně jedno, co si vybereš).
2) vytvoř si ten web/doménu v ISPConfigu (třeba : jirka.test)
3) na svém PC doma si uprav svůj hosts
v linuxu : /etc/hosts
ve windows : C:\windows\system32\drivers\etc\hosts
a přidej si do něj (IP jsem zamaskoval, aby zde na foru nebyla vidět):
31.XX.XX.91 jirka.test
31.XX.XX.91 www.jirka.test
Nyní ti bude fungovat zmíněný web na tvém VPS serveru.
Pokud si vytvoříš rewrite pravidlo pro www, tak ti výše uvedený hosts bude fungovat i přes onu www.jirka.test (prostě co celé jméno, to jedna řádka v hosts)
Tiskni
Sdílej: