OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Článek na WebUpd8 představuje aplikaci GNOME Twitch určenou ke sledování Twitch.tv. Twitch.tv lze samozřejmě sledovat ve webovém prohlížeči. Pořád je ale nutný Flash. GNOME Twitch zvládne přehrávání streamů bez Flashe a navíc méně zatěžuje systém.
Tiskni
Sdílej:
Není potřeba nějaké spešl aplikace s pochybnou funkčností.Proc by mel Gnome Twitch byt pochybnou aplikaci nebo treba pochybnejsi nez livestreamer?
Livestreamer sa snaží byť univerzálny. Veľa kódu je zdieľaného medzi rôznymi službami a predpokladám, že tento kód bude v lešpom stave než špecializovaná aplikácia.
Livestreamer sa snaží byť univerzálny.No a co?
predpokladám, že tento kód bude v lešpom stave než špecializovaná aplikácia.Na zaklade ceho? Videl jste kod? Nehlede k tomu, ze srovnavate aplikace v ruznem stadiu vyvoje, s ruznou architekturou a napsane v rozdilnych jazycich.
Je na tom niečo nelogické?
Považujem za blbosť mať na každú online službu samostatnú aplikáciu. Načo mať x projektov, ktoré robia viac-menej to isté, každý má svoje závislosti na ffmpeg / gstreamer, každý musí pri zmene API (hlavne u ffmpegu) prepisovať svojú časť, ktorá sa stará o prehrávanie ... Jediná vec ktorá je iná je malý kód, ktorý z URL dostane stream. Keby dorobili systém pluginov a zahrnuli tam ďalšie služby namiesto hrania sa na vlastnom piesočku mohli by mať viacej vývojárov ktorí vychytajú chyby.
Ok, uznávam, zle som sa vyjadril. Nemyslel som tým, že livestreamer má lepší kód. Twitch má veľmi pekný kód, len sa mi nepáči, že tá istá vec sa musí implementovať mnoho krát. V prípade jednej implementácie je tam potenciál, že sa vychytajú chyby raz a poriadne. Hlavne vychytávanie chýb po upgrade ffmpegu je na vytrhanie vlasov (tu použitý gstreamer je na tom lepšie).
dělám jednu věc, ale dělám ji pořádně
Práve preto sa mi to nepáči. Viacej by som privítal knižnicu, ktorá by sa starala len o extrakciu streamu (povedzme napísanú v C, alebo v ruste). GUI by som riešil samostatne. Nebol by problém urobiť integráciu povedzme do xbmc, urobiť na android aplikáciu, ktorá nahradí youtube, vimeo ... (hlavne na mobiloch s menšou pamäťou celkom fajn vyriešiť to jedinou aplikáciou) ...
Keby dorobili systém pluginov a zahrnuli tam ďalšie služby namiesto hrania sa na vlastnom piesočku mohli by mať viacej vývojárov ktorí vychytajú chyby.Přesně tak, ale není to práce GNOME Foundation, takže všichni můžou být jen rádi, že někdo něco udělal, když už teda se učil programovat a GNOME bude mít aspoň víc sil na potřebnější aplikaci jakou je ten zatracený systémový monitor nebo aspoň uvede gnome-shell a jeho současné aplikace do použitelnějšího stavu.