Byla vydána nová verze 0.4.15 (𝕏) svobodného operačního systému ReactOS (Wikipedie), jehož cílem je kompletní binární kompatibilita s aplikacemi a ovladači pro Windows. Přehled novinek i s náhledy v oznámení o vydání.
Byl představen rpi-image-gen, tj. oficiální nástroj pro vytváření vlastních softwarových obrazů pro zařízení Raspberry Pi.
Byla vydána nová major verze 8.0, aktuálně 8.0.1, softwaru pro správu elektronických knih Calibre (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnuta je lepší podpora Kobo KEPUB formátu nebo integrovaný lokálně běžící engine Piper pro převod textu na řeč používaný pro čtení nahlas (již od verze 7.18).
Společnost OpenAI rozšířila své API o nové audio modely. Nový model pro převod textu na řeč (text-to-speech model) lze bez přihlašování vyzkoušet na stránce OpenAI.fm.
Příspěvek Bezpečnost paměti pro webové fonty na blogu Chrome pro vývojáře rozebírá, proč se pro zpracování webových fontů v Chrome místo FreeType nově používá v Rustu napsaná Skrifa z Fontations.
V pátek 21. a v sobotu 22. března proběhnou Arduino Days 2025, tj. každoroční „narozeninová oslava“ platformy Arduino. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je bude možné na YouTube. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V sobotu v Praze na Matfyzu.
Komunitná konferencia Bratislava OpenCamp, ktorá sa uskutoční už o tri týždne 5. 4. 2025 na FIIT STU pozná svoj program – návštevníkom ponúkne 3 paralelné behy prednášok a workshopov na rôzne témy týkajúce sa otvoreného softvéru či otvorených technológií.
Časopis MagPi od nakladatelství Raspberry Pi se s číslem 151 přejmenoval na Raspberry Pi Official Magazine. I pod novým názvem zůstává nadále ve formátu pdf zdarma ke čtení.
Japonská SoftBank Group kupuje firmu Ampere Computing za 6,5 miliardy dolarů. Ampere Computing vyrábí 32-128jádrové procesory Ampere Altra a 192jádrové procesory AmpereOne.
Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.1a linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení na blogu.
Řešení dotazu:
bud se gentoo naucis behem vlastni "instalace" a pouzivani nebo si nainstaluj ubuntu, debian apod. stejne jako lfs to absolvuje jenom nekdo koho fakt zajima jak co fungujePoužívám Gentoo jako pracovní nástroj. Nabízí automatizaci prakticky všeho, co se systémem potřebuju dělat a nějakou další automatizaci jsem si k tomu dopsal. Nemyslím, že bych použil LFS na něco jiného než experimentální instalaci, kde si člověk vyzkouší nahodit systém bez té distribuční automatizace.
to neni 30 kliknuti v textovem nebo grafickem instalatoru jinych distribuciTak je to zadání pár příkazů. Aspoň se nemusím pořád zabývat tím, jaké požadavky na instalaci mít můžu a jaké nemůžu, v Gentoo nejsem zbytečně limitován vlastnostmi instalátoru. To stejné platí pro podobné instalační metody v jiných distribucích, viz debootstrap.
Ne jenom neco udelat podle prirucky nebo navodu na netu, ale taky pochopit co delam a proc a jake to ma souvislosti.Při čtení Gentoo Handbook jste se nedozvěděl, proč se který krok dělá a jaké to má souvislosti?
Gentoo bych chtel zkusit, laka me oproti Archi stabilita a portage.+1 Stable gentoo mi taky vyhovuje.
Pri instalaci Gentoo jsem pouzil genkernel, na vlastni kompilaci jadra jsem si netroufal (nebyly mi jasne vsechny volby v menuconfig).Genkernel je taky fajn, já ho používám i k vlastní kompilaci jádra, nijak v tom nepřekáží. Menuconfig je tupý dřevorubecký a špatně opakovatelný přístup, který by slušel spíš LFS než Gentoo. Nakonec jsem si to naskriptoval sám. Měl jsem s tím trochu větší ambice, ale ty šly prozatím stranou a stačí mi, že mám čím rozumně nakonfigurovat jádro.
mel jsem napr. problemy s GUI pro networkmanagerTo ale není věc Gentoo jako takového, ale je to ideální konzultovat s někým, kdo na Gentoo KDE a NetworkManager používá. Ve wiki se k tomu nic nepíše?
Už jste někde četl, že si rozdělíte disk na /usr a to na více strojích a oni vám pak řeknou, že od další aktualizace nesmíte mít pro /usr zvláštní partišnu?Bullshit.
/usr
. Pořád lepší, když se z mého komentáře nic nedozví než když se z tvého komentáře dozví věci, které jsou mimo realitu.
/usr
na samostatném oddílu, tak byste měl diskutovat s panem googlem, ne se mnou. Omlouvám se, že jsem se zapojil aktivně do diskuze a nezůstal u svého prvního dostatečně výmluvného komentáře. Ale bohužel se budu muset stáhnout, mám zajímavější věci na práci.
Věrný skutečnosti, že mi bylo pomoženo radou, konfigem, linkem a trpělivostí; a s tvrzením, že se za Gentoo guru nepovažuji, nabízím Honzovi a jen mu - výpomoc radou ve stejném duchu, jako mi pomohl můj Gentoo starej.
Honzo kontaktuj mne, pokud budu vědět napo/odpovím, a tím splatím svůj dluh Gentoo komunitě.
Tiskni
Sdílej: