Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Před necelými třemi lety, v červnu 2013, bylo rozhodnuto, že Jižní Tyrolsko přejde do tří let na LibreOffice. Před týdnem nastal obrat. Projekt migrace na LibreOffice bude zrušen a přejde se na proprietární cloudový kancelářský balík.
Tiskni
Sdílej:
Kdyby to takhle bylo, tak by ty proprietární OS/SW/cloudy/etc jako první přestaly nakupovat velký firmyPak kdo si co maluje. :)
To je tak šílené a trestuhodné, že by za to měla jít státní správa sedět. Tupá a všudypřítomná (ba módní) neznalost základů informačních technologií po(b)litikům neumožňuje pochopit, že software kupovaný z peněz daňových poplatníků prostě nemůže být nic jiného než open-source, aby to bylo k dispozici všem, aby to používalo otevřené standardy a formáty dat atd. atp.
Kdyby to takhle bylo, tak by ty proprietární OS/SW/cloudy/etc jako první přestaly nakupovat velký firmy a každá by si tyhle věci dělala sama, jak říkáte.To předpokládá, že se velké firmy chovají racionálně, resp. že v nich globálně funguje takový ten tržní optimalizační proces.
Podle mě jich je celkem dost. Jenom to pokaždé předem vzdají, když v nějaké debilní státní zakázce (tj. skoro v každé státní zakázce) na software uvidí požadavek na „Macroshit nebo kompatibilní“ software. V tu chvíli to pro ně nedává žádný smysl, protože prostě bylo rozhodnuto předem a nemá smysl takovou pseudosoutěží ztrácet čas.
Kromě toho, Macroshit byl už několikrát pokuktovaný za nezákonné praktiky. Nechápu, jak je vůbec možné, že nemá v celé EU třeba desetiletý zákaz jakýchkoliv státních zakázek.
Na rollapp.com běží libre office už poměrně dlouho. V tomto směru bych o novince moc nepsal.Běžet OpenOffice v prohlížeči umělo Ulteo už v roce 2008. To opravdu novinka není. Co ale zásadní výhoda těchto online řešení je snadné sdílení dokumentů a možnost editace několika uživateli zaráz a to doteď nikdo s LO neudělal a neumí to ani Rollapp. V tomto je LO Online novinka.
Tvl kdybyste si vy hovadka aspon precetli ty stranky a nabidky a neni to zafna raketova veda, tak ne nekde, ale v zavislosti na zvolenem subscription office365 k tomu bud je nebo neni plnotucnej ofisAno, místní samospráva určitě nakupuje za stejných podmínek jako Franta Koroptev z Horní Dolní.
napr. mail server v pripade office365 exchange, coz je v porovnani s beznejma free mrdkama celkem vyhra..Tak určitě, hostovaná Exchange s katastrofickým spam filtrem, který zahazuje legitimní maily, to je super terno.
Vzhledem k tomu, ze Rezza koordinuje vyvoj Fedory to zase tak korporatni neni :)Vidis, nezasveceny by si mohl myslet, ze koordinuje vyvoj prezentace.