Portál AbcLinuxu, 11. května 2025 01:41
GPU je jedním z klientů sítě Gnutella. Jeho zvláštností je jeho upravená licence GPL, která je rozšířená o zákaz vojenského použití software. O důvodech tohoto zákazu se píše na NewsForge.
Tiskni
Sdílej:
Som rád za každú diskusiu.Většina diskuzí s tebou se zvrhne v hádku. Za poslední týden jsi byl hlavním účastníkem nejméně tří flejmů.
Len sa mi nepáči to paušalizovanie, že GPL only a nikdy nič inénuz, tak to tazko. GPL je buducnost, vyvoj uz nejde zvratit (a vacsina sa o to ani nepokusa).
Za významné považuji především to, že mezi rozsáhlými projekty je GPL v menšině a GPL-only ještě méně. S výjimkou linuxového jádra a toho, co vzniká přímo pod hlavičkou FSF, je GPL používána spíše u menších projektů. Je tak trochu zvláštní, že zatímco "malí tvůrci" cítí potřebu chránit svůj drahocenný kód před "zneužitím", týmy, které mají za sebou skutečně velké věci, u kterých by teoreticky taková obava byla oprávněná mnohem více, podobnými strachy netrpí…
Nemluvě o tom, že je otázkou i to, kolik z těch menších projektů je pod GPL skutečně z obav před "zneužitím" jejich kódu v "nesvobodném" software. Vím totiž o případech, kdy je GPL použita buď proto, že je to jediná open source licence, o které autor slyšel, nebo proto, že podlehne propagandě vycházející z nepravdivých nebo zavádějících informací (jaké se neustále opakují i v této diskusi).
"malí tvůrci" cítí potřebu chránit svůj drahocenný kód před "zneužitím", týmy, které mají za sebou skutečně velké věci,taky kod im vacsinou netreba (a uz vobec nie ak sa jedna o tak male projekty ako prezentujete). jedine ak kniznice - ale tam su vacsinou LGPL a nie je problem.
Vím totiž o případech, kdy je GPL použita buď proto, že je to jediná open source licence, o které autor slyšel, nebo proto, že podlehne propagandě vycházející z nepravdivých nebo zavádějících informací (jaké se neustále opakují i v této diskusi).teraz zo vsetkych (alebo vacsiny) smahom ruky spravte debilov a to je koniec. netreba pokracovat.
"malí tvůrci" cítí potřebu chránit svůj drahocenný kód před "zneužitím", týmy, které mají za sebou skutečně velké věci,taky kod im vacsinou netreba (a uz vobec nie ak sa jedna o tak male projekty ako prezentujete).
Špatně jste si vyložil stavbu té věty, všimněte si čárky před slovem týmy.
jedine ak kniznice - ale tam su vacsinou LGPL a nie je problem.
Což je ovšem v rozporu se stanoviskem FSF - viz odkaz, který jsem tu včera uváděl. Podle FSF by měly být i knihovny pod GPL, a to zejména ty, které jsou aspoň částečně těžko nahraditelné.
teraz zo vsetkych (alebo vacsiny) smahom ruky spravte debilov a to je koniec.
Z nikoho debila nedělám, bavím se o lidech, kteří následně sami přiznali, že volba GPL byla spíše důsledkem nedostatečných nebo zavádějících informací. Mimochodem, velmi podobných tomu, co tu (přes upozornění) opakovaně prezentujete v diskusi i vy.
readline
by mohla možná šla nahradit knihovnou editline
(už aby to někdo vysvětlil vývojářům Oracle, jejich SQL Plus je nepoužitelná). Nějaká 100% náhrada měla vzniknout pod LSB, ale myslím, že nic takového není.
Samozrejme, zástanci GPL toto nepochopia, vidia len svätú slobodu.A už je to tu zase, další kdo je přesvědčen o svémJEdiném Správném Názoru a ostatní názory netoleruje, nýbrž znevažuje. Uvědomte si že je to váš subjektivní názor, nikoliv nějaká obecná pravda. Stejně jako je subjektivní názor to jak vnímám GPL já...
Změnit licenci by šlo, ale většina klíčových vývojářů by s tím rozhodně nesouhlasila. Problém není totiž v tom, že by licence nebyla dostatečně svobodná, ale naopak v tom, že je svobodnější než GPL. Takže pokud by projekt byl licencován GPL, určité projekty, které z něj vzešly a ze kterých následně těží i původní projekt, by vůbec nevznikly. Také podpora ze strany firem by asi nemálo utrpěla. FSF je sice přesvědčena, že by jiný než GPL software neměl existovat, ale tento názor není rozhodně univerzální. Nemalá část vývojářů open source, předpokládám dokonce, že spíš většina z nich, je naopak přesvědčena, že open source a closed source software mohou koexistovat vedle sebe, aniž by mezi nimi musel zuřit nějaký třídní boj.
Ako moze byt nieco slobodnejsie nez GPL?
Velmi snadno. Stačí být méně omezující - a být méně omezující než GPL není příliš těžké…
to že jsou uživatelům do budoucna garantovány všechny svobody které GPL poskytuje považuji za nejdůležitější věc
Ach jo. Tak ještě jednou: toto vám umožňují i jiné licence než GPL.
Ale chápu. Jenže ten váš příklad není vůbec v rozporu s tím, co jsem napsal. Takže ještě jednou:
Software, který je jednou zveřejněn pod BSD-style licencí, zůstává pod touto licencí pořád.
Ne, demagogie je tvrdit, že licence, která klade na příjemce více omezení, je svobodnější. A přesně to je to, proti čemu tu celou dobu argumentuji.Analogicky tedy: Je demagogie tvrdit, ze spolecnost, ktera klade na sve obcany vice omezeni, je svobodnejsi. Ja tvrdim: Spolecnost, ktera chrani osobni svobodu tim, ze ma zakony zakazujici svym obcanum omezovat osobni svobody jejich spoluobcanu, je dle meho nazoru svobodnejsi nez spolecnost, ktera je nema. Neprijde mi to jako demagogie. Vratim-li se k vasemu prispevku:
Otroctví byste nejdřív musel zákonem zavést, bez takového zákona by se "otrok" mohl prostě sebrat a jít a "otrokář" by mu nesměl bránit, jinak by se vystavoval postihu pro omezování osobní svobody.No vidite - neni treba zavadet otroctvi zakonem, staci zrusit zakony omezujici omezovani osobni svobody a mame tady spolecnost pripoustejici otroctvi a pritom s mensim mnozstvim zakonu.
Existuje uznávaná definice svobodného softwaru.
Ne, je to trochu jinak. Jistý člověk sepsal definici něčeho, co nazval říkat Free Software. Někteří tuto definici vzali za svou a začali ten termín používat v tomto významu. A pak se bohužel najdou takoví, kteří nejen že to píší s minuskami, takže to místo termínu dle této definice vzbuzuje představu obecného výrazu, ale dokonce o software, který této definici nevyhovuje, tvrdí, že není svobodný. A to je velmi zavádějící; asi tak, jako kdybych si vymyslel definici pojmu Užitečný Program a pak ty programy, které ji nesplňují, označoval jako neužitečné.
Co vy považujete za užitečný program? Máte nějakou definici? V lidském jazykce existují termíny, které mají sice určitý význam, ale nejsou exaktně definovány. Nebo jsou, ale taková definice není univerzálně akceptována, často existuje i několik různých.
Pokud tomu budete říkat "svobodný software", tak budete lidi mást. (v oněch krajních případech, kdy v tom bude rozdíl...
Ne, mate je právě ten, kdo se tváří, jako by se svobodný software smělo říkat jen tomu, co splňuje definici Free Software podle FSF. Pokud řeknu Free Software a upřesním, že tím myslím FS podle definice FSF (nebo je to jasné z kontextu), je to OK. Není ale OK tvářit se, jako by se sousloví "svobodný software" nesmělo používat v jiném významu. To je totiž, jako když MS-filové používají termín SQL Server (nejlépe v mluveném projevu, kde není vidět to velké"S) jako označení jednoho konkrétního programu.
ale nech nezaraba na niecom co dostali zadarmo (alebo aj za nejaky smiesny poplatok). to by nemuselo dopadnut dobre.
Tak to už je hodně silná káva. Pokud byste to opravdu myslel tak, jak jste to napsal, pak by bylo nemorální třeba i poskytování supportu nebo jiných služeb k Linuxu. A něco takového netvrdí ani Stallman…
To je celkem jedno. Pro zákazníka je důležité, zda s tím systémem může disponovat. Tedy zda dostane k dispozici zdrojáky pro případ, že je bude potřebovat. Některé nezajímá ani to, ale to už je jejich chyba. Nějaké další šíření už je podružná záležitost.
Ony ani ty zdrojáky nemusejí být moc platné. Nedávno jsem třeba narazil na problém s DOSovou aplikací, která byla napsaná v nějaké historické verzi FoxPro. Problém spočíval v tom, že nešla používat pod Windows, protože měla veškerou češtinu v Kamenických. Upravovat takovou aplikaci bylo nemyslitelné, to už bylo daleko jednodušší napsat to znova.
Tím vám chci naznačit, že existuje i svět software, který funguje úplně jinak než to, co znáte, tedy na jedné straně krabicový software a na druhé straně kontinuálně vyvíjené open source projekty pro široké masy.
To sice ano, ale BSD licence prostě nedává uživatelům ty záruky svobody do budoucna, jako dává GPL licence.
Proč najednou zase tvrdíte něco, co už dávno víte, že není pravda? Uživatel software licencovaného pod BSD o žádná práva přijít nemůže, protože tato práva mu zpětně nikdo nesebere. Nemá pouze garanci, že stejná práva získá i k budoucím upraveným verzím, ale tu de facto nemá ani v případě GPL.
Uzavřenou verzi je samozřejmě možné vyvíjet i v případě GPL, na příklady už jsme vás v této diskusi odkázali tolikrát, že opravdu nechápu, proč pořád dokola opakujete věci, které nejsou pravda. Navíc si nepředstavujte, že pokud je něco pod GPL, automaticky to donutí vývojáře, kteří by to chtěli použít ve svém projektu, přelicencovat vše na GPL. Takovou moc GPL (naštěstí) nemá, většina z nich se naopak rozhodne použít některou non-GPL alternativu nebo si vytvořit vlastní.
A to je problém jednoho z tradičních mýtů o GPL: GPL totiž vůbec nepodporuje spolupráci a sdílení kódu, naopak oboje výrazně komplikuje. Ve skutečnosti tak GPL nepřináší problémy closed source aplikacím, ale tím, kdo na rozšíření GPL skutečně doplácí, je open source software šířený pod svobodnějšími licencemi. A toto je potřeba říkat nahlas, aby veřejnost nepodlehla propagandě o GPL jakožto "nejsvobodnější ze svobodných" a pohádkám o široké komunitní spolupráci a sdílení kódu. Proto se tady vůbec účastním tohoto boje s větrnými mlýny, protože každý jednotlivý vývojář, kterému uváděné příklady škodlivosti GPL pro sdílení open source kódu (ve srovnání s neinfekčními open source licencemi) otevřou oči, je úspěchem.
Třeba proto, že je natolik svobodomyslný, aby si uvědomoval, že jeho názor je jen jeho názor a ne Univerzální Nezpochybnitelná Pravda. Ale abste mne nechápal špatně: já nikomu neupírám svobodu šířit jeho vlastní kód pod GPL (pouze považuji za nemorální, pokud někdo v existujícím kódu provede drobnou úpravu a na výsledek nalepí nálepku GPL, ale to je jiná kapitola). Mně se pouze nelíbí, když začne prohlašovat, že GPL je svobodnější než třeba BSD-style licence. To prostě není, GPL je méně svobodná, byť je to z ušlechtilých pohnutek.
např. to, že z pohledu GPL je tou "upravenou verzí" i desetimegový projektPravidla se musí dodržovat, od toho taky jsou
The freedom to run the program, for any purpose (freedom 0). The freedom to study how the program works, and adapt it to your needs (freedom 1). Access to the source code is a precondition for this. The freedom to redistribute copies so you can help your neighbor (freedom 2). The freedom to improve the program, and release your improvements to the public, so that the whole community benefits (freedom 3). Access to the source code is a precondition for this. A program is free software if users have all of these freedoms...Nic více a nic méně. GPL je licence která se snaží maximálně zaručovat uživateli tyto svobody. Proto nová GPL může obsahovat i části o DRM, ačkoli je to zjevně "méně svobodné", než "dělejte si s tím cokoliv co vás napadne". Ideální GPL bude vypadat tak, že to bude co nejvíce restriktivní licence, která bude zaručovat uživateli tyto čtyři svobody.
Přesně tak. Proto jsem proti matoucímu používání matoucího termínu svobodný software, s verzálkami, jak to píšete vy, je to sice o něco lepší, ale osobně píšu prostě "GPL software", protože to přesně vystihuje, o co jde. Jenže když se nad tím zamyslíte, zmíněné čtyři svobody vám dává i BSD licence. Rozdíl je v tom, že BSD nechává příjemci i další svobodu, o kterou ho GPL připravuje.
IMHO jsou hlavní problém těchto diskusí tyto:
1. Zastánci GPL se obvykle snaží vzbuzovat představu obrovského díla, ve kterém někdo změní dva řádky. Jenže jak už jsem uváděl, často je situace přesně opačná - obrovský projekt, do kterého by se mohl zakomponovat malý GPL kousek - ale nemůže, aniž by se změnila na GPL licence celého projektu.
2. Zastánci GPL se snaží nepřímo vzbuzovat představu, že (např.) BSD licencovaný projekt někdo zavře a komunita tak o něj přijde. To je samozřejmě nesmysl. Původní projekt, který byl jednou zveřejněn pod BSD-style licencí, je pod ní samozřejmě přístupný i nadále. Takže pokud někdo projekt "uzavře", je možné dál vycházet z původní verze. Jediné, co bude komunitě upřeno, jsou změny, které on provedl, tedy jeho práce. Příklady z reálného světa jsou notoricky známé.
BSD licencovaný projekt někdo zavře a komunita tak o něj přijde.tak to sa nechapeme. samozrejme, ze sa da vychadzat z BSD verzie. ale su tu ine faktory. napr. firma zaplati tych vyvojaraov (koniec-koncov poznaju ten kod najlepsie) a kto bude v projekte pokracovat?
Kdyby se rozhodli na GPL verzi vykašlat, co bude?To je jednoduché milý Watsone, fork
tak ich prepusti a to je koniec jedneho projektu.Není to konec, vždy je tu možnost forku
Sťažujem sa, že tak veľmi sa používa GPL, hoci ju často vôbec netreba a prináša viac škôd ako úžitku.ale mnohym skodam mozno predchadza. to nijak nedokazes vyvratit...
ale mnohym skodam mozno predchadza. to nijak nedokazes vyvratit...
Samozřejmě že nemůže. Když řeknu, že nosím modré trenýrky, protože tím předcházím tomu, aby mne unesli mimozemšťani alergičtí na modrou barvu, jak mi to budete vyvracet?
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.