Portál AbcLinuxu, 5. května 2025 20:35
Phoronix obsáhle otestoval KDE Plasma 5.5. A závěr? Při přechodu na KDE Plasma 5 pozor na grafické karty Intel. Při malé ram vypněte Akonadi. Pozor na exotické nástroje, které ještě nebyly portovány a nemusely by správně fungovat. Pokud vám ani jedno nehrozí, nevidí Phoronix důvod nadále setrvávat u KDE Plasma 4.
Podle plánu by měla následující verze KDE Plasma 5.6 vyjít 22. 3. 2016, viz Schedules/Plasma 5.
Např. distribuce Arch Linux vyřešila otázku přechodu na KDE Plasma 5 místo uživatelů tím, že podporu pro KDE Plasma 4 ukončila v srpnu 2015 a z repozitářů došlo k odstranění v prosinci 2015.
Tiskni
Sdílej:
prejdu na macosKtery na tom bude asi jako ostatni. Updady OSX jsou uz ted celkem problematicke a zpetna kompatibilita neni nejlepsi.
day 1 known bugs; to ocenuju ale vrah, kterej se k cinu prizna, je stale vrahKazdy SW se releasuje i se znamymi bugy a jen nektere release blokuji. Podstatne je ze jsou dokumentovany a odstrani se v updatech. Vite asi kulovi o release procesech. Pokud vam to vadi, tak se vykaslete na Apple, releasovat OS, ktery je nejen nekompatibilni s neprodavanejsim SW pro OSX (Microsoft Office), ale i s jejich vlastnim mailovym klientem, vyzaduje notnou davku ignorance a ilustruje to tu zpetnou kompatibilitu, viz. zde.
win ekosystem ma jinou mentalitu, jakkoli ma plusy/minusy, ve vysledku to vede k tomu, ze na w7 pustim aplikaci v r. 2010 a jeji nejnovejsi verzi v r. 2020 bez problemu; v linuxu tohle bude obnaset s velkou pravdepodobnosti velkej oser a opet - je to o mire, ideal neni nikde a nebude nikdy; ale ty misky vah jsou nakloneny stran tohohle pohledu celkem jednoznacne imhoZlaté oči... za éry Win 2000 byla spousta aplikací, které nešly spustit na Win 98, v dobách XP už hodně aplikací nefungovalo pořádně na Win 2000, teď už např. novější DirectX (a určitě další aplikace) nejdou spustit na XP... Nemyslím si, že by to do budoucna mělo být jinak, API se pořád vyvíjí.
na w7 pustim aplikaci v r. 2010 a jeji nejnovejsi verzi v r. 2020 bez problemučemuž dosavadní chování nenasvědčuje.
hele ja se nechci posmivat trpicim,Netrpime.
ale linuxovej desktop je mj. misto, kde se lidem libej veci jako 3d velryby v akvarkuMozna v KDE, ale znovu, Linux desktop neni jenom KDE.
majoritni desktopova prostredi zvoli pro svuj beh abstrakci (EGL)EGL je dobra volba, to je problem fglrx a naopak FOSS driver je u AMD celkem dobry.
mainstreamu prostrednictvim picovin kolem ui; to je myslim celkem dost jasnej trend;Napriklad? Pouzivam roky Gnome 1/2/3, spolecne s nejakym lehkym managerem fvwm2/fluxbox/i3 pokud potrebuji, na Red Hat/Fedora/CentOS a nepozoruji to.
window manager je prostredek, ne cil..To nikdo nepopira.
egl neni standard podporovany vetsinou vyrobcu hw; to je celkem zrejmej fakt..Nasledujici vyrobci grafickych jader EGL v soucasnosti podporuji: Intel, AMD, Nvidia, ARM, Broadcom, Imagination Technology, Qualcomm, Vivante, Samsung (Mongoose GPU), plus prakticky vsechny OSS drivery. Ted ty mi vyjmenujte tu vetsinu ostatnich, kteri EGL nepodporuji.
to sis nevsiml, ze zadny lehky wm neni v default konfiguraci?Defaultni instalace s tim co jste rikal nesouvisi. Za druhe, instalacni image s defaultni instalaci lehkych wm jsou k dispozici.
trend je soucasna podoba gnome/kdeCoz je totez co sleduji OSX ci Windows, a tam nemate alternativu.
cili volba je pouzivat oss drivery, ktery maj podporu novejsich a novych karet ve hvezdach a rozhodne ne srovnatelnou s fglrx anebo fglrx..I to už je jenom (u AMD) relikt minulosti, dneska je podpora nových grafik dodělaná rychle. (Např. když jsem před 2 lety kupoval Kaveri (tehdy relativní novinka na trhu), tak mi grafika s FOSS ovladači jela hned od začátku.)
potupně se vrátil k OpenSUSE 13.2 s KDE4 které funguje jak má.No má vlastní zkušenost na více počítačích mi říká, že to není žádná hitparáda ani v KDE4. Jednak při nevhodné kombinaci fyzického odpojení a rekonfigurace zůstane člověku aktivní plocha, na kterou nevidí, ale běží tam aplikace, a jednak i když se to udělá všechno správně, tak prostředí často a rádo po odpojení monitoru nehezky vytuhne...
Nechápu proč nezůstali u vychytané KDE4Protoze Qt4, nad kterym je "KDE4" postavene, slo do modu udrzby (ted uz neni ani v udrzbe) a vsechen vyvoj sel do Qt5. Takze driv nebo pozdeji by se to stejne muselo vsecko portovat a diky Qt5 "open governance", cili kdokoliv muze prispet patch, bylo lepsi to "drive" a zaroven dostat do Qt vsecko, co je treba, hned od zacatku (a tim znacne zestihlit kod v KDE)
Kdyby se nerozhodli to všecko nepřepsat "from scratch", bylo by KDE 5 superTohle jsou kecy :) 90% kodu se vubec from scratch neprepisovalo. Prepsala se akorat cela Plasma, protoze Plasma1 bezela nad hybridem QGraphicWidgets a QtQuick1, ktery v Qt5 byl zcela "deprecated", protoze ho uplne nahradil QtQuick2. 99.9% aplikaci se portovalo v ramci "99.9% stejneho API".
Bugzilla jim totálně přetéká bugama a nepolevuje to nijak zvlášť.Jo jeste teda k bugzille, konkretne Plasma je na tom relativne dobre - momentalne 413 otevrenych reportu (vcetne "wishlist"), pricemz mezirocne pocet narostl o 204 otevrenych (s 2179 uzavrenyma!). Coz podle me rozhodne neni "pretekani bugama" vzhledem k poctu lidi, kteri na tom delaji. To vsechno pekne tady (produkt plasmashell) a taky v grafu, kde je obzvlast pekne videt, jak to totalne nepreteka. Obcas by stalo za to tam zavitat pro nake fakta :P
Pomalu ale jiste prechazim na MATE, ktere ma taky svoje mouchy, ale u tech se zadne revolucni zmeny konat snad nebudou.Nemam uz pocit, ze tyhle starsi prostredi preziji, pokud neudelji vyrazne zmeny. Postupne prijde Wayland, HiDPI 4K monitory a W10 standardizuji touch screen. V praxi to tedy znamena ze prostredi musi byt postavene na GTK3 nebo Qt5. Takze budoucnost jsou spise veci jako Gnome3/KDE Plasma, pripadne jejich forky a modifikace, ci neco uplne noveho.
Problem je v tom, ze je KDE pro me jedine pouzitelne prostredi pro seriozni praci. Ma to featury, ktere proste zadne jine prostredi nema a zrejme mit nikdy nebude.Mozem sa spytat, ktore to su?
No kedysi som to sledoval ak ja. Vtedy som ešte používal KDE3. Na 4 som doteraz neprešiel, zdá sa mi nestabilná.
Canonical se svým Unity to období nefunkčnosti nového prostředí měl mnohem kratší,To byla mala zmena, pod kapotou je to stale Gnome. Jak je tezke neco napsat znovu je videt na Unity 8.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.