Portál AbcLinuxu, 15. května 2025 01:30
jen ať tam ta fce pěkně zůstane, minimálně z "because we can" důvoduA to je přesně ten důvod, proč jsou desktopová prostředí čím dál větší a složitější a nenažranější.
A to je přesně ten důvod, proč jsou desktopová prostředí čím dál větší a složitější a nenažranější.Vážně? Např. mezi KDE 4.7 a 4.9 jsem zaznamenal pokles nároků na paměť a obecně zlepšení výkonu.
ja nechápem ako v tom môže niekto existovať
jak bych Ti to jenom popsal ...
... už vím:
+1
Z mojich zivotnych postrehov som spozoroval, ze to naozaj zavisi od samotnych potrieb a povahy cloveka.
Ako nuteny programator pod Win7 pracujem s asi 10 a viac pustenych programov. Mam 2 monitori a aj tak mi to nestaci aby som pracoval efektivne. Som nuteny pouzivat virtualne plochy (Virtual Dimension).
Skutocne toto vsetko potrebujem - ak mi niekto neveri, kludne mu popisem process opravy procesu u zakaznika - co to vsetko zahrna.
Semanticke rozlozenie ploch sa nemeni - som na to navyknuty, viem na ktorej ploche mam co hladat.
Preto pre mna napriklad nie je Gnome Shell alebo Windows (ale doma ho ku svojej spokojnosti pouzivam, lebo mi bezi najviac browser, pidgin, steam, total commander).
Aby som to zhrnul - nemozete niekomu vycitat, ze mu vyhovuje Gnome Shell - ano, danemu cloveku stacia 2-3 okna naraz otvorene anepotrebuje si organizovat cinnost. Bez virtualnych ploch ja nemozem v praci existovat (doma napr. uplne v klude) zatial co niekto nechape ich vyznam
Rovnako KDE alebo hociktory Desktop - cele to pisem z takeho globalneho nadhladu.
Inak som este zistil, ze dost zalezi od povahy cloveka - niekomu nenatlacite ani virtualne plochy, aj ked ma otvorenych 20 aplikacii - taskbar natiahnuty na 3 riadky a minimalizovanu aplikaciu hlada 10 sekund
Ja som zacinal na Win 3.11To bylo nejstrašnější pracovní prostředí v celé digitální éře. Nesžil jsem se s ním nikdy. Naštěstí IBM šířilo bezplatně, coby reklamu na OS/2, jejich pracovní prostředí - Workplace Shell for Windows, což byla pro mne spása a způsob, jak s Windows přežít
Linux je moj primarny OS doma - konkretne Mint Debian s MATE.
Windwos pouzivam iba kvoli Steamu a L4D2 a CS:GO + popri tom browser, aby som nemusel kvoli pozretiu webu reboot. Dokonca v praci mame par Linuxovych serverov, ktore spravujem (Mercurial, Tomcat a Apache - ale iba kvoli reverse proxy )
Som zvedavy na Vas, ako by ste vo Vim-e kreslil UML diagramy, programoval, riesil issue-management + releases planning - ale stavim sa s vami, ze Emacs by to zvladol
Ja ale zanietenost Linuxu nikomu neberiem, skutocne je to paradna platforma so svojim ekosystemom - sam som jeho zastancom.
Ale ked mate okolo Vas vsetko postavene na ekosysteme Windows - ono Vam nakoniec naozaj ina moznost neostane, len pouzivat Win - jeden priklad za vsetky - integracia Sharepoint + Linux (od spravy - administrator, vyvojar --> po pouzivanie - kolaboracia pri praci na dokumentoch). Tam skratka neni pomoci a Linux mozete zahodit.
WTF?Ano WTF. To říkám, když vidím takové nastavení. Kdo má ksakru hledat mezi stovkami podobých p**ovin užitečná nastavení?
Ale dívat se na GNOME nebo XFCE po celou dobu na počítači?A což teprve se dívat na i3... Nemám počítač na onanii nad grafickými efekty^W^W^W^Wdívání. Mám ho na práci. Ideální prostředí je takové, které při práci nevnímám.
Trošku toho smyslu pro design mám.Tak to píchnu do vosího hnízda: Jediné slušné téma, které jsem za poslední roky viděl pro všechny toolkity a prostředí viděl, je Gtk+ Raleigh. Ano. Raleigh. Všechno je v něm ostré, jasně definované, vidím, kde co začíná a končí, když je něco ovládací prvek, tak to vypadá jako ovládací prvek, když je něco dekorace, tak to vypadá jako dekorace, když je něco podsvíceno (prelight) nebo zašeděno, tak je to vidět, vybrané je poznat od nevybraného, aktivní od neaktivního, nejsou tam žádné kulaté rohy a přechody vytvářející místa, kde widget možná je, možná už taky není a zmenšující plochu, kterou widget sežere, aniž by ji využil (že mají třeba tlačítka velké okraje, to je OK, chci se do nich trefit; zbytečné okraje dialogů, to už je větišnou idiocie aplikací). Má několik vad, například příliš tmavou barvu prelight, ale ty jsou opravitelné v gtkrc. Pak je použitelnost 100%.
V KDE4 naštěstí nejsou defaultně zapnuté eyecandy efekty - na rozdíl od Win7 Aero.Tak to asi zkouším vždy jiné KDE4 než ty. Jelikož eyecandy efekty ve výchozím zapnuté jsou. To už spíš záleží na distribuci, nebo funkčnosti 3D akcelerace.
No buď má special Vain verzi :)Napsal co testuje, takže hádám, to bylo myšleno na tebe. Pokud mezi eye-candy efekty nepočítáš poloprůhlednost, a tedy i tu další tunu zapnutých efektů, tak máš dost obskurní názor na to, co je a co není eye-candy. To už mi přijde to Windows Aero méně přeplácané, než to co je v KDE4. A bavíme se o defaultně zapnutém, takže defaultní téma a jeho nechutně přesvícené modré stíny aktivního okna (taky asi nějaká ergonomie).
Tak to asi zkouším vždy jiné KDE4 než ty.
Zkoušet a testovat je blízké.
Aero má eyecandy hnusoty - např. pomalé přelévající se efekty open/close + min/max oken - které mne neskutečně iritují. Ta poloprůhlednost headbaru taky. Opravdu mezi eyecandy počítám především animační efekty. To co se nehejbe (průhlednost) mi oči netrhá. A v dobré kombinaci vůbec nevadi a občas trochu pomáhá.
Jo, souhlasím, že defaultní KDE4 thema Oxygen či Air (či jak se jmenuje) je na pikaču. Ergonomií vzhledu. Nekontrastní hnusota. Eyecandy barevné palety. No ale to já neznám, ihned si to měním. A vo vo vo tom to je. Stačí pár kliknutí a mám vybráno z inetu jiné, tmavé thema. To zvládne i šimpanz. Dřív jsem používal Elegance, ale mají tam jednu chybu v barvě a text třeba v roletce druhu widgetů je špatně čitelný. Zkusil jsem Heron, Arezo, Androbit, Perfection a skončil u Varecia (fork Elegance s opravenými barvami). K tomu jsem fláknul Windecor Radial thin (opět z inetu na pár kliknutí myší). Plus pro aplikace barevná paleta LuckyEyes. Nemusí mi defaultní světlé plochy pálit do očí tolik jasu. Takže na pár kliknutí jsem si upravil desktop tak, aby mi byl příjemný (tedy i ergonomický).
Protože mám wide monitor ale taskbar chci mít vodorovně s textem, používám 2 panely. Úzký taskbar a k tomu panel po straně se zbytkem. Takže moje plocha vypadá nějak takhle http://kaacz.rajce.idnes.cz/Tux/#KDE4-2panely.jpg . UMPlayer s black skin do toho pěkně zapadne. V taskbaru mám jen okna aktivní plochy, vím co mám na které ploše, lehce se v tom orientuje v té matici 3x3, mám vizuální paměť.
Zajímala by mně ta tuna eyecandy efektů co jsou v KDE4 zapnuté a tolik ti vadí. Teda .. ony tam jsou i ty animace (jak jsem teď zjistil), ale jsou tak rychlé, že je ani nepostřehnu. Snad kromě min/max okna - zmenší se do taskbaru zároveň se zprůhledněním. Jenže: 1) min/max skoro nikdy nepoužívám, 2) dá se to jedním kliknutím vypnout, 3) má to rozumnou rychlost - na rozdíl od přelévajících se efektů v Aero, z těch mám mořskou nemoc. Efekty nechávám default a jen vypnu Předek dialogu (efekt co mně sere v Aero, ale tam nevím jak ho vypnout). To ztmavení si naopak zapínám na Administrátorský režim, aby mně to koplo, že to chce root heslo.
Je možné, že nemáš správný HW pro KDE4, vidíš tyhle efekty zpomaleně, přelévají se a proto ti vadí. Mno ale to pak souhlas - KDE4 nejsou pro tebe.
Mám možnost nabootovat do linucha s KDE3, zůstal mi v jedné partition. Operace s okny (některá vykreslení, přesuny apod) jsou v KDE3 pomalejší. Vše děla CPU. Takže proč zůstávat u pomalejšího desktopu co umí míň věcí ?
defaultní téma a jeho nechutně přesvícené modré stíny aktivního okna (taky asi nějaká ergonomie).jo, tak z toho mě teď může jebnout ... KDE si z nějakýho důvodu nepamatuje u některých oken, že jsou maximalizované, nýbrž pamatuje si to jako rozměr rozplácnutí na celou obrazovku takže je super, když mám dva monitory, vlevo nějaké rozpláclé okno, a vpravo od něj na levém okraji externího monitoru hnusnou modrou šmouhu - takže okno vlevo musím znova maximalizovat, velikost okna se nezmění, furt je přes celou obrazovku, ale ta šmouha zmizí tfuj
Napsal co testuje, takže hádám, to bylo myšleno na tebe.+1
Při jeho inteligenci usuzuji na jeho myšlenku, že za funkcí, k níž si neumí představit její praktický význam, může být spousta něčí poctivé práce, která zoufale chyběla jinde na mnohem důležitějším místě.jsem téhož názoru, předběhl jsi mě v tom házení hrachu na stěnu snažit se to vysvětlit těm, co říkají "because you can" ... no a viz též výše myšlenka na téma užírání prostředků nejen vývojářských, ale i výkonu počítače (ne vše jde vypnout zcela úplně, už jen ty megabajty co se válí na disku nevyužity, protože instalovat bez toho prostě nejde, natožpak když se tahají do paměti věci, které jsou zbytečně pospolu, a jak se linker zapotí, než vyhodnotí, co se vlastně ani tahat nemá, atd.)
myšlenka na téma užírání prostředků nejen vývojářskýchTi lide to pisi protoze je to bavi (nemyslim, ze vyvoj techto candy effects nekdo sponzoruje ... (?) ) a pak o mrhani casu a prostredku nema smyslu moc mluvit. Kolik vy "promrhate" casu na svych koniccich?
ne vše jde vypnout zcela úplně ...protože instalovat bez toho prostě nejdeTohle je skutecny problem.
Ti lide to pisi protoze je to bavi (nemyslim, ze vyvoj techto candy effects nekdo sponzoruje ... (?) )bohužel, sponzoruje
a pak o mrhani casu a prostredku nema smyslu moc mluvit. Kolik vy "promrhate" casu na svych koniccich?pomiňme to, že zajímavou otázkou je už jen výběr těch koníčků o mrhání rozhodně mluvit lze - to není tak, že kdyby ti lidé nemohli vyvíjet tyhle píčovinky, tak by seděli s prstem v nose a nedělali nic jde o to, že nelze dělat jen to co mě baví, nýbrž je nutné dělat i to, co je třeba pro úspěch projektu - tedy v reálném světě, v tom virtuálním světě těhle kokůtků co je nezajímá nic jinýho než jen vlastní kód, to bohužel možné je, a je to možné mimo jiné i proto, že mají podporu a zastání, viz výše, místo toho, aby jim někdo jasně řekl, že takhle tedy ne dám příklad: dejme tomu, že mám koníčka focení (bejvávalo, ale na akce foťák ještě beru) - ale ukrutně mě nebaví potom fotky přebírat (v dřívějších časech i scanovat) a plácat to někam na web atp.; takže typicky mi trvá půl roku než se dokopu fotky z akce pro kamarády vystavit ... ale dokopu se k tomu, jednak tedy protože jsou to kamarádi a chci je potěšit, a jednak protože i já se těším z jejich fotek a očekávám, že oni totéž udělají pro mě, že mi ty svoje fotky ukážou (a kdybych jim já neukazoval svoje, tak se na mě tak akorát vykašlou) má někdo z výše uvedené skupiny podobnou motivaci? - jako třeba: hele ty děláš panel, já bych tam potřeboval tohlento, a když mi to nedoprogramuješ, tak já ti do tvého oblíbeného přehrávače, na kterém zas dělám já, nedoprogramuju funkci co chceš ty! ... jaksi asi nemá, takže je to na zodpovědnosti vůči uživatelům i ostatním vývojářům, a na elementární lidské slušnosti ... a té se těm spratkům jaksi nedostává
jde o to, že nelze dělat jen to co mě baví, nýbrž je nutné dělat i to, co je třeba pro úspěch projektuZa jaké pozice jim chceš nutit, co mají dělat? Jestli to dělají ve volném čase a nemají žádné nadřízené (v zaměstnání, v nadaci, ve škole…), tak je to opravdu jen a jen jejich věc, do čeho ten svůj čas vloží. Maximálně jim můžeš z pozice správce projektu odmítnout začlenit změny – ale pak si klidně můžou udělat fork a stále pracovat na tom, co je baví a co se jim líbí.
bohuzel, sponzorujeNovinka pro me ... i kdyz ....
o mrhání rozhodne mluvit lze - to není tak, ze kdyby ti lidé nemohli vyvíjet tyhle pícovinky, tak by sedeli s prstem v nose a nedelali nicJa chapu racionalni jadro vasi argumentace. Chapu i skutecnost, ze pokud pustim do sveta kod, byt i FOSS, a lide to zacnou pouzivat, mam vuci nim urcitou moralni zodpovednost je podporovat a nenechat je na holickach tim, ze jim to uplne rozsekam. Mam na starosti i projekty od prevzeti specifikace po predani implementace a je velmi tezke nevidet, ze z hlediska standardniho project managementu jsou nektere OSS projekty uplne v zadeli, kdy se smeruji lidske zdroje do nepodstatnych veci, pricemz pro projekt klicove veci jsou zanedbane, polofunkcni ci uplne v rozkladu. Jenze v praci mame pomerne silne paky pres vyplatni pasku donutit cleny teamu delat co je treba, ale to neni nas pripad zde. Staci podivat, kolik lidi je nadsenych z toho, ze je mozne naklikat v KDE vec XY a venovat tomu cas; ja jim tu radost preji. Trochu jsem doufal, ze korporatni backend Fedory ma silu veci usmernit, nicmene fiasko s instalatorem, FESCO a nektere dalsi indicie me presvedcuji, ze to tak slavne nebude.
Chapu i skutecnost, ze pokud pustim do sveta kod, byt i FOSS, a lide to zacnou pouzivat, mam vuci nim urcitou moralni zodpovednost je podporovat a nenechat je na holickach tim, ze jim to uplne rozsekam.Přesně tak, neměl bych se chovat tak, aby bylo pro dotyčné lepší, kdybych ten kód vůbec nevydal.
Trochu jsem doufal, ze korporatni backend Fedory ma silu veci usmernit, nicmene fiasko s instalatorem, FESCO a nektere dalsi indicie me presvedcuji, ze to tak slavne nebude.Vždycky je důležité vědět, odkud ten problém skutečně vychází. Občas mají lidé tendenci „uhodnout“ zdroj problému a na základě toho dělat naprosto kontraproduktivní věci.
Vždycky je důležité vědět, odkud ten problém skutečně vychází. Občas mají lidé tendenci „uhodnout“ zdroj problému a na základě toho dělat naprosto kontraproduktivní věci.Tak ty asi vis vice nez ja. Muj dojem je, ze (1) selhala komunika mezi teamy a kdyz doslo k integraci bylo tu nemile prekvapeni, (2) nekdo mel velke oci a myslel si, ze prekope Anacondu za tri mesice; a co hure, nekdo z vedeni mu to i uveril, a pri tom se poslala k vode vsechna formalni pravidla, ktera Fedora ma (od pocatku to bylo znaceno na 80% hotovo
Staci podivat, kolik lidi je nadsenych z toho, ze je mozne naklikat v KDE vec XY a venovat tomu cas; ja jim tu radost preji.to jsou ale dvě různé věci - jistě, ať se ti lidé baví lepením kódu když je to baví, ale ať jim někdo poskytne tu zpětnou vazbu, že by se měli zamyslet nad dopadem na uživatele, a ať ten kód necpou všude "just because you can", a ne že se tady bude obhajovat, že programátoři můžou dělat co se jim zachce, deseti minutami své zábavy způsobit nedozírné škody stovkám tisíc uživatelů, zatímco uživatelé (resp. lidé zapojení do OS ekosystému na jiných místech, třeba také programátoři, ale na jiném kusu kódu) smí tak akorát držet hubu a pět chvalozpěvy na každou novou kokotinu, co se do projektu dostane, byť je její "přínos" sebezápornější ...
ale ať jim někdo poskytne tu zpětnou vazbu, že by se měli zamyslet nad dopadem na uživatele, a ať ten kód necpou všude "just because you can",To je ale primarne vec spravcu projektu ze jim to umozni a pusti takovy kod do releasu. A ani spravce projektu s tim nemuze zas tolik delat pokud bude po takovych vecech poptavka ze strany vetsiny aktivnich uzivatelu; nicmene prinejmensim by to nemelo byt integrovane tak, ze toho proste nezbavite.
a kde se ti správci vezmou? jinak viz výše - to není záležitost nějakých imaginárních správců projektu, to je na nás všech když děcko prokopne míč zavřeným oknem, tak má dostat na prdel a eventuelně si odpracovat škodu, a ne že ho pochválíme, jak krásně to okno rozbilo - když Tobias König rozmrdá KAddressBook, tak místo toho abys řekl, že to od něj bylo fakt nehezké, tak ho budeš obhajovat, že ty "mu tu radost přeješ", "nemá smysl mluvit o mrhání prostředky", xfkuc03 si přisadí, že "je to opravdu jen a jen jejich věc, do čeho ten svůj čas vloží", a Olaf tomu již předem dá korunu s tím, že Linux je hlupák (vede hloupé řeči)? WTF?ale ať jim někdo poskytne tu zpětnou vazbu, že by se měli zamyslet nad dopadem na uživatele, a ať ten kód necpou všude "just because you can",To je ale primarne vec spravcu projektu ze jim to umozni a pusti takovy kod do releasu.
A ani spravce projektu s tim nemuze zas tolik delat pokud bude po takovych vecech poptavka ze strany vetsiny aktivnich uzivatelu;a što éto takóje "aktivní uživatel"?
nicmene prinejmensim by to nemelo byt integrovane tak, ze toho proste nezbavite.... akonadi?
jinak viz výše - to není záležitost nějakých imaginárních správců projektu,Tohle je klicovy problem. Spravce projektu nesmi byt imaginarni a musi byt schopny obcas ukazat prostrednicek, jinak drive ci pozdeji se projekt muze dostat do uplne nepouzitelnosti.
a kde se ti správci vezmou? ... to je na nás všechV realnem svete je nutne tento kolektivni zajem/vuli institucionalizovat a je to problem temer vsech FOSS projektu. Jaka je nejlepsi cesta nevim, ale rekl bych se to lisi projekt od projektu a podle lidi v nem zapojenych.
a što éto takóje "aktivní uživatel"?Treba ti co nejvic rvou a nebo prispivaji do kodu. Mam za to, ze projekt ktery je zivotaschopny a KDE je zivotaschopny projekt, se dostane do urciteho stavu vyvazenosti, nekdy bolestneho kompromisu mezi vsemi skupinami, kdy sice nakonec nemusi byt spokojen vubec nikdo, ale jede se dal. Je mozne, ze vam soucasne equilibrium nevyhovuje, ale ja to beru tak, ze KDE melo vzdy trochu experimentalni podstatu - ostatne proto ho uz od 2.x prakticky nepouzivam - a proto tam ti programovaci hracickove patri.
I'm mildly amused by the sheer whimsicality of it all.+1
the sheer whimsicalitywhimsical je asi neslozitejsi ... nevyzpytatelnost, nepredikovatelnost, erraticke chovani .... da se to prelozit jako "cira nevyzpytatelnost"
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.