Portál AbcLinuxu, 7. května 2025 22:21
srocovati se ned. k srotiti se: na ulicích srocovaly se hloučky lidu; zákaz veřejného srocování; lidé se srocují v malé skupinkyTolik Slovník spisovného jazyka českého, Academi, Praha 1989, 2. nezměněné vydání.
To jsem nevěděl. Neobsahuje to FILIPEC, Josef, et al. Slovník spisovné češtiny pro školu a veřejnost. Praha : Academia, 2005. 646 s. ISBN 80-200-1347-4. A není to ani v Pravidelch českého pravopisu.V knížkách, co jsem kdy četl, se davy odjakživa srocovaly. Prostě víc čtěte, ať si doplníte vzdělání a nevěřte tak slepě slovníkům, zvlášť těm českým z nové doby
Nelze mi moc vytýkat, že přirozeně znám zejména novou slovní zásobu. Podobně by se zcela nepochybně dal najít příkad slova, které není známo vámVytýkat vám ale lze pokus o nekompentetní kritiku, resp. žádost o objasnění významu běžného českého slova (kdo trochu víc čte, tak tohle slovo prostě zná, i když nepatří zrovna do běžné hovorové češtiny, tak do té spisovné ano), spojenou s nekompetentním odkazem na webová pravidla. Jako člověk, který si nárokuje poučovat jiné o správném užívání jazyka (třeba dokládat?) byste měl mít přehled o tom, jak omezené jsou zdroje, které používáte jako poučení o jazyce, a používat prostě lepší. Prostě byste měl jednoduše přiznat, že tohle slovo neznáte, že tudíž nejste příliš sečtělý co se týče slovní zásoby českého jazyka, a neodvolávat se alibisticky na nekvalitní zdroje. Jistěže existuje spousta slov, jejichž význam neznám. Jenomže třeba vím, kde je najdu, když to budu potřebovat
Nikoho nepoučuji a zdroje, které mám, nejsou ani nekvalitní, pouze nemají vyčerpávající slovní zásobu. Našel bych slova, která znát nebudete a nebudou ani v největším slovníku spisovné češtiny, který kdy byl vydán - ale budou jinde.Fascinujúce, jednoducho fascinujúce.
Jednak jsem nikde nepsal žádnou kritiku, tu prostě nikde nenajdete, tak si vyprošuju, abyste byl seriozní. Položil jsme pouze jednoduhou otázku, že to slovo neznám. To, že jste v tom hledal a viděl (chtěl) je váš problém a ne můj. Psal jsem také, že jsem po významu slova pátral, a že mi není známo. To z toho jednoznačně vyplývá.Když už chcete takto slovíčkařit, tak rozhodně neplatí, že byste "nikde" nepsal žádnou kritiku
Co je to srocování?"Ani jste nepsal, že jste po slovu pátral, uvedl jste odkaz na na naprosto irelevantní zdroj pro tento účel (webová pravopisná pravidla). Odkdy se význam slova zjišťuje v pravopisných pravidlech? Pokud tedy nejste naprostý ignorant v oblasti komunikace, tak jste svým příspěvkem řekl asi toto: "Co to používáte za divný slovo, který ani není v pravidlech?" Z toho jednoznačně vyplývá 1) že nejste příliš vzdělaný co se týče slovní zásoby spisovné češtiny; 2) že jste nekompetentní co se týče relevantních zdrojů poučení o jazyce. Pokud tohle nedokážete vidět, tak to je problém váš, nikoliv můj (protože vám jak ta nevzdělanost, tak nekompetence zůstane).
Takže proto jsem si ho hěl nechat vyvstělit.Tuto žádost prostě nikde nenacházím, tak si vyprošuju, abyste byl seriózní
Nikoho nepoučuji a zdroje, které mám, nejsou ani nekvalitní, pouze nemají vyčerpávající slovní zásobu.Poučujete. Namátkou, hádejte, čí je tento citát:
Nevidím nic špatného na tom kriticky a ostře upozorňovat na to, když arogantně a opakaovaně opomíjíte připomínky a bezhlavě lpéte na chybných variantách. To není o žádném podřizování UJČ, ale spisovnému jazyku (zachyceného tak, jak se skutečně vyvinul, a ne nějak svévolně a uměle nařízenému shora) a naší kultuře, tak jako to dělá drtivá většina (a prakticky všechna seriozní) média a periodika, včetně odborných knih, textů a vědeckých prací. To má svůj důvod - aby to nevypadalo amatérsky jako dílo negramotů. Vy jste rozhodli, vy nesete odpovědnost.Kvalitní je to, co má požadované vlastnosti ("qualis") Pokud hledáte význam nějakého slova a to slovo ve slovníku nenajdete (ačkoliv je běžnou součástí spisovného jazyka, "jak se skutečně vyvinul a ne nějak svévolně a uměle nařízenému shora"), tak ten slovník není dostatečně kvalitní = nemá požadované vlastnosti. Jsem zvědav na vaši definici kvality slovníku v tomto případě (podle obálky nebo data vydání?).
Našel bych slova, která znát nebudete a nebudou ani v největším slovníku spisovné češtiny, který kdy byl vydán - ale budou jinde.Dejte se do toho. Ale proč myslíte, že si je nedovedu vyhledat jinde? Já například (a jak vidno, ani řada ostatních) tohle pro vás záhadné slovo nemusel hledat ze slovníku, protože ho prostě znám z četby, tj. z živého jazyka. Zatím jste vy ten, kdo má problémy s nikoliv exotickými slovy, ale opakuji, s běžnou spisovnou slovní zásobou češtiny.
Jinými slovy, slovo mi nebylo známo jednoduš a slušně jsem se zeptal, dodal, že není mezi nejpoužíavnějšími slovy v nejnovějším SSČ pro školu a veřejnost a že tedy není neobvyklé, že to slovo neznám. Vše ostatní jste si již, bohužel, absurdně vycucal z prstu.Jinými slovy, jste nevzdělaný ve slovní zásobě spisovné češtiny, neumíte se slušně zeptat, alibisticky odkazujete na nerelevantní (pravidla) nebo nekvalitní zdroje, abyste svou nevzdělanost omlouval (odkdy se vzdělanost získává ze slovníků?). Tohle jsem si, jak výše doloženo, z prstu nevycucal. Přesto tuto moji naprosto věcnou a pravdivou poznámku sveřepě odmítáte a namísto abyste prostě přiznal, že to slovo neznáte a že si jeho význam neumíte najít (což obojí prozrazuje nekompetenci co se týče znalosti českého jazyka), a tím pádem se mohl zamyslet nad tím, jak tento svůj handicap vyrovnat, hádáte se nesmyslně o to, že máte právo být nevzdělaný, když prostě nevíte (proto uvádíte ty svoje slovníky jako argument). A kdybych se chtěl chovat jako vy, použil bych teď vaše vlastní slova, "nechápu, jak někdo tak neznalý (či nekompetentní) jako vy může být odpovědný" za profesionální překlady rozšířené linuxové distribuce.
ad rozmnožování: přijde na to; když se sejde více jedinců stejného pohlaví, pak lze také hovořit o rozmnožovánítak to by se dalo říct, že pokud rozdělíš jednoho jedince na několik částí, tak se vlastně taky rozmnoží
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.