Portál AbcLinuxu, 8. května 2025 00:24
Jeden jediny instalacni kanal na SW mi vubec nevadi. Naopak, je to dobry zpusob jak zajistit co nejvetsi unifikovanost a sladenost a o to se Apple snazil vzdycky u vseho. Mam pocit, ze FSF zase trosicku hraje divadylko...Mně by teda vadilo, kdybych si tam nemohl dát systém jaký chci. Je věcí uživatele, zda chce mít původní, dobře fungující věci, nebo se v telefonu hrabe a riskuje nefunkčnost. To je jeden z důvodů, proč nemám věci od Apple. Takže já to divadýlko chápu.
Mně by teda vadilo, kdybych si tam nemohl dát systém jaký chci. Je věcí uživatele, zda chce mít původní, dobře fungující věci, nebo se v telefonu hrabe a riskuje nefunkčnost.Jenze pro takove lidi Apple proste a jednoduse neni. Pokud jde nekomu o tohle, at pouziva Freerunner nebo neco podobneho. Ale je nesmysl to posouvat na uroven filosofie a lidskych prav tak, jak to dela FSF.
Ale je nesmysl to posouvat na uroven filosofie a lidskych prav tak, jak to dela FSF.proč?
Apple je vyrobcem telefonu a prodava ho za urcitych podminek. Nesouhlasis, nekupuj.Jiste, vyrabet si muze co chce a kdokoliv jiny (vcetne FSF) muze varovat ostatni pred nakupem takovych veci. Take budu rad, kdyz me nejaka organizace na ochranu spotrebitelu bude varovat pred extremne nevyhodnymi (ale leganimi) podminkami u sluzeb v oblastech, kde nejsem odbornikem.
Take budu rad, kdyz me nejaka organizace na ochranu spotrebitelu bude varovat pred extremne nevyhodnymi (ale leganimi) podminkami u sluzeb v oblastech, kde nejsem odbornikem.Extremne nevyhodne jsou pro tebe, ktery se v tom chces hrabat. Pro drtivou vetsinu lidi jsou ty podminky bez problemu -- dostavaji zarizeni, ktere dela to, co chteji, dela to tak, jak chteji a proto za to plati. Musis pochopit, ze ta hodnota je subjektivni. Nebo snad chces vsem tem lidem vykladat, jak je to extremne nevyhodna koupe, protoze si tam nemuzou dat vlastni OS? A koho to bude zajimat...?
…dokud se nezačnou vyrábět ledničky s DRM…Kdybych měl jít do extrémů, tak takováto lednička již existuje — a to sice taková ta malá na RedBull, kterou firma dodává do podniků. Je to spíš reklamní záležitost, ale těch pár plechovek to ochladí. Tak do této ledničky taky nestrčíte dvoulitrovou láhev CocaColy i kdyby FSF sebevíc "varovalo"
Nevím jak vám, ale mně by se tohle vážně nelíbilo.No tak by si si takový telefon prostě nekoupil.
Myslím, že takový telefon by v první řadě vůbec nemělo být možné na trh uvést.A proč ne?
A co se týče iPhonu, skutečně nekoupil.No však nekupuj.
A popřemýšlel bych, jestli by takové omezení nemělo podléhat zákonu na ochranu spotřebitele.Ne nemělo, běžte někam s těma buzeracema a regulacema.
Rozhodně bych se nezlobil, kdyby výrobci neměli možnost tímto způsobem zasahovat do práv/svobod svých zákazníků.A já si zase nepřeji aby zákazníci zasahovali do práv a svobod obchodníků vyrábět a prodávat co chtějí.
Dále v tom vidím poměrně nebezpečný trend - pokud taková taktika výrobců zůstane tolerována, může se stát, že za nějakou dobu už nebude existovat zařízení, na kterém rozběhnete něco jiného než někým schválený SW.No tak pořádej před centrálou Apple demonstrace, přivaž se ke stromu a měj ceduli "I hate DRM", drž hladovku, ale nelobbuj za dakší debilní regulaci a buzeraci. Myslíš si, že nebude k dispozici elektronika bez DRM? Vždyť vyrobit si vlastní elektroniku není zase tak kompilované, aby komunita nemohla vytvořit vlastní plně svobodný model. Ale výrobce si může za SVÉ PENÍZE vyrábět CO CHCE a TY MU DO TOHO NEMÁŠ CO KECAT, máš totiž SVÉ PRÁVO VÝROBEK NEKOUPIT.
Pokud se vám moje názory nelíbí, nemusíte je číst. Do toho vás nikdo nenutí. Ale kvůli vám z tohoto serveru odcházet nebudu. Stejně tak tu budu svobodně vyjadřovat své názory. Nebo že by tu bylo nějaké DRM, že se tu smí publikovat pouze názory, které nejsou schváleny Markem Stopkou?A popřemýšlel bych, jestli by takové omezení nemělo podléhat zákonu na ochranu spotřebitele.Ne nemělo, běžte někam s těma buzeracema a regulacema.
A já si zase nepřeji aby zákazníci zasahovali do práv a svobod obchodníků vyrábět a prodávat co chtějí.Vaše přání respektuji, ale nesdílím.
No tak pořádej před centrálou Apple demonstrace, přivaž se ke stromu a měj ceduli "I hate DRM", drž hladovku, ale nelobbuj za dakší debilní regulaci a buzeraci.Přijde mi docela pokrytecké na se jednu stranu bránit regulaci, a na stranu druhou mi říkat, co mám a nemám dělat.
Myslíš si, že nebude k dispozici elektronika bez DRM? Vždyť vyrobit si vlastní elektroniku není zase tak kompilované, aby komunita nemohla vytvořit vlastní plně svobodný model.Těžké říct. Asi by takový stav musel být podpořen nějakým zákonem.
Ale výrobce si může za SVÉ PENÍZE vyrábět CO CHCENemůže. Lecos podléhá regulacím, třeba zbraně, zejména pak zbraně hromadného ničení, ale také různé nebezpečné látky, apod. Stejně tak potraviny, resp. jejich složení, podléhá regulaci. Čili, v tuto chvíli si výrobce za své peníze nemůže vyrábět co chce. A já to vítám. Neříkám, že souhlasím se všemi regulacemi, některé bych třeba vypustil, jiné naopak zařadil.
TY MU DO TOHO NEMÁŠ CO KECAT, máš totiž SVÉ PRÁVO VÝROBEK NEKOUPIT.V ideální společnosti by se všichni navzájem respektovali a úprav pravidel hry (tj. regulací) by nebylo třeba. Bohužel nežijeme v ideální společnosti, a proto regulací třeba je. OT: Myslím, že tuhle reakci jste trochu přehnal. Ptal jste se mě, v čem mám _já_ problém, tak jsem předpokládal, že chcete znát můj názor (a také, že jste schopen ho unést bez výbuchu a křiku).
Těžké říct. Asi by takový stav musel být podpořen nějakým zákonem.Cože? Ty potřebuješ rozhodnutí úředníků k tomu, aby si vzal do ruky pájku? Tak to se nedivím, že chceš regulaci na všechno...
V ideální společnosti by se všichni navzájem respektovali a úprav pravidel hry (tj. regulací) by nebylo třeba. Bohužel nežijeme v ideální společnosti, a proto regulací třeba je.Ano, nejlepší regulací je nekupovat výrobky, jejichž vlastnosti mi dostatečně nevyhovují.
Cože? Ty potřebuješ rozhodnutí úředníků k tomu, aby si vzal do ruky pájku? Tak to se nedivím, že chceš regulaci na všechno...Ne, on myslel, že bude zákon o povinném DRM.
Cože? Ty potřebuješ rozhodnutí úředníků k tomu, aby si vzal do ruky pájku? Tak to se nedivím, že chceš regulaci na všechno...Ne, nerozumíme si. Viz kolega. Tím jsem narážel na takové ty tendence uzákonit, že se smí používat pouze schválený HW/SW (a neobcházet ochrany - to už dnes více či méně uzákoněno je). Kromě toho, já nejsem elektrotechnik, abych byl schopen si vyrobit HW bez restrikcí, takže podobnou situaci bych opravdu nevítal. Ale raději zanechme diskuse o tomto katastrofickém scénáři...
Tak to se nedivím, že chceš regulaci na všechno...Prosím, nevkládejte mi do úst něco, co jsem neřekl. Pokud jste můj příspěvek četl pozorně, narazil jste na tuto větu:
Neříkám, že souhlasím se všemi regulacemi, některé bych třeba vypustil,...Z té pak jasně vyplývá, že nechci regulaci na všechno, a také, že regulace sice obecně schvaluji, ale mám vůči aktuální situaci odlišné představy o tom, co by mělo a nemělo být regulováno.
Ano, nejlepší regulací je nekupovat výrobky, jejichž vlastnosti mi dostatečně nevyhovují.Bohužel já toto řešení za "nejlepší" nepovažuji. Možná tak za nejideálnější - v tom smyslu, že tak by to mělo v ideálním případě fungovat. Jenomže nefunguje. Resp. ne zcela, ne všude a jen do jisté míry. Problémem je zejména to, že spotřebitelé nemají úplné a pravdivé informace - lecos vůbec netuší (nebo tuší špatně) - což jim znemožňuje se optimálně rozhodnout a celý tento mechanismus padá. Viz častý případ zdravotně závadných potravin - kdyby lidé věděli, že jsou závadné, nekupovali by je. Jenomže když o tom neví, nemohou se optimálně rozhodnout. Mj. proto máme ČOI a zákon na ochranu spotřebitele. Stejně tak třeba uživatelé některých aplikací či operačních systémů netuší, že si tyto programy o nich vyměňují informace s nějakými vzdálenými servery. Toto řešení má také minimální účinnost vůči monopolům nebo kartelům. Toto pravidlo funguje dobře v dokonalé konkurenci - kdy mají spotřebitelé dokonalé informace, výrobců je hodně a existuje mezi nimi zdravá konkurence. Realita je ovšem někde trochu jinde. Obecně, klidně budu souhlasit s tím, že regulace je zlo. Ale pak dodám, že je nutným zlem. (Tedy jak která... ale to je o něčem jiném.) A co se týče iPhone, po pravdě, stále o tom přemýšlím a nevím, jestli je v tomto případě skutečně vhodné nasadit regulaci. Pokud se podíváte na mou formulaci výše, uvidíte nápadně přehnané používání kondicionálu - nikoliv náhodou. Jistě, kdyby taková regulace byla, rozhodně bych nepořádal demonstraci pro její zrušení. Ale jestli bych takovou regulaci opravdu chtěl (natož abych se o ni někde zasazoval)... to nevím. Po zralé úvaze, v tuto chvíli, asi ne.
spotřebitelé nemají úplné a pravdivé informace - lecos vůbec netuší (nebo tuší špatně) - což jim znemožňuje se optimálně rozhodnout a celý tento mechanismus padá. Viz častý případ zdravotně závadných potravin - kdyby lidé věděli, že jsou závadné, nekupovali by je. Jenomže když o tom neví, nemohou se optimálně rozhodnout. Mj. proto máme ČOI a zákon na ochranu spotřebitele.To je priklad mimo. Rozdil je v tom, ze zatimco u tech potravin bezny clovek nema ani sanci se k tem informacim dostat (na obalu nejsou jasne uvedene a vyrobce se tim nechlubi), u iPhonu je verejne obecne znamo, jaka je politika instalace SW na nej. Proto ma clovek moznost se na zaklade techto informaci svobodne rozhodnout, zda iPhone chce nebo ne. A svete div se, i kdyz to lidi vi, kupuji to. Proc? Jak uz jsem tu rekl ja (i dalsi) nekolikrat -- protoze to vyhovuje jejich narokum. Po vasich regulacich by lide prisli o svobodu rozhodnout se, zda iPhone chteji nebo ne (tahle svoboda zajima drtivou vetsinu populace) a ziskali by cennou a nenahraditelnou svobodu hackovat SW v iPhonu (coz je svoboda, ktera zajima asi tak 1 % populace). Neustale se dopoustite jedne a te same chyby. Cekate, ze kazdy od daneho vyrobku ceka to, co vy a pasujete sva ocekavani na "svobody". Coz je blbost.
Po vasich regulacich by lide prisli o svobod...Já žádné regulace na iPhone, natož jejich konkrétní podobu, v tuto chvíli nenavrhuji, takže skutečně nechápu, jak může vy vědět, co by se po jejich realizování stalo.
Po vasich regulacich by lide prisli o svobodu rozhodnout se, zda iPhone chteji nebo ne (tahle svoboda zajima drtivou vetsinu populace) a ziskali by cennou a nenahraditelnou svobodu hackovat SW v iPhonu (coz je svoboda, ktera zajima asi tak 1 % populace).Dejme tomu, ze by byla zavedena, jak Vy rikate, regulace a to ve smyslu, ze specifikace, nezbytne k provozovani jineho nez vyrobcem schvaleneho SW, museji byt svobodne dostupne. Kde a cim presne zakaznik ztrati svobodu rozhodnout se, zda neco chce nebo nechce koupit?
aby se ke každému zařízení na trhu, které je v principu počítač (mobily, mp3 přehrávače atd.), dodávala dokumentace nutná k tvorbě vlastního operačního systému pro takové zařízeníJá pro to nejsem. MP3 přehrávač je prostě jen krabička, která přehrává hudbu. Něco jako magnetofon. Mobilní telefon je jen krabička, se kterou můžeme telefonovat. To, že je v dnešní době jednodušší napsat "pár řádek" kódu a funguje to stejně, jako mobilní telefon vyrobený čistě hardwarově, na situaci nic nemění. Pořád ta krabička je jen jen MP3 přehrávačem či telefonem. Na problém se musíme dívat z druhé strany. Zvenku namísto zevnitř. Grafikovi je taky úplně jedno, zda ten či onen nástroj v InDesignu je napsán v Objective-C, C, C++ či Javě. On dokonce ani neví, co to znamená. A mě nezajímá, jestli je v iPhonu Itanium či Sparc. Je mi to srdečně jedno. Já si chci zavolat. Když si chci hrát s operačními systémy, jdu si koupit nepájivé pole, integrované obvody a hraju si. Celá tato diskuze je podle mě mimo. iPhone nijak nebrání open source. iPhone je něco jako OS X či Java či Linux nebo Windows. Je to jen běhové prostředí pro aplikace. Ke klíčovým technologiím OS X také nejsou zdrojové kódy a nikdo si nestěžuje a nikomu nechybí; a kolik je pro OS X open source projektů! To samé Java. Do nedávna to byla jen sada binárních balíků a souborů a pro Javu je zhruba tolik open source jako pro ostatní jazyky a platformy dohromady. A ten deployment aplikací je něco jako repozitáře balíků. Když si ten iPhone hacknete, přijdete o záruku stejně jako když si na RHEL přihlásíte RedHatem necertifikované ovladače. Berte to jako výhodu. Jako ochranu a záruku kvality a funkčnosti. Celý problém FSF a obecně open source "fanatiků" vidím v komunikaci. Problém v komunikaci s ostatními hráči na trhu ICT. Vše musí být otevřené a dostupné a to na úkor zákazníků a potenciálních uživatelů. Ve skladu mám počítač, na kterém je stařičký SuSE 9.2. Ten systém tam zůstane navěky z jednoho prostého důvodu: už nemám opravdu čas a hlavně chuť tam dávat něco jiného a zase dokolečka hledat MP3 kodeky a další software, na který jsem zvyklý. Když jsem si domů donesl MacBooka a vybalil jsem ho z krabice, mohl jsem rovnou ten počítač používat. Je mi srdečně jedno, kolik kdo za který patenty komu platí. Já můžu dělat to, co chci a co potřebuji. To je ta svoboda. Svoboda výběru (i komerčního software) nikoli svoboda v omezování: mám tu nějaký MP3, ale je to patentovaný, tak budu půl roku vymejšlet, jak to zařídit, aby celej svět přestal MP3 používat. To není svoboda. To je omezování. Tak! A teď jsem zvědavej, jak mě ukamenujete
Jak už jsem psal výše, neexistuje nic jako právo firem na maximální zisky, musí jednat podle pravidel stanovených veřejností v demokratickém procesu.A to Apple se svým telefonem jedná. Nebo snad ne?
Odpovědí je, že závist jako motivaci předpokládá někdo, kdo sám převážně jedná z takové motivace a složitější motivaci u jiných si proto těžko představuje.Mají to kucí moc hezký, že?
A to Apple se svým telefonem jedná. Nebo snad ne?Neříkám, že nejedná, jen že ty podmínky stanovuje veřejnost a kdyby veřejným zájmem bylo zveřejňování příslušné dokumentace, tak by Apple nemohl argumentovat právem na maximální zisky.
Mají to kucí moc hezký, že?ani přesně nevím, co iPhone technicky je, k tématu se vyjadřuji kvůli principu (vadí mi zde rozšířený názor, že organizace na ochranu spotřebitele nemají právo kritizovat firmy, a že demokratická společnost nemá právo přijmout opatření k regulaci těch firem).
Hlavni problem ovsem spatruji v tom, ze firmy by mely mit na pozici prioritniho cile pokrok v technologii ne penize...Tak to jsi ale ve Star Treku, ne na zemi na zacatku 21. stoleti
A já si zase nepřeji aby zákazníci zasahovali do práv a svobod obchodníků vyrábět a prodávat co chtějí.no, zákazníků je většina, takže v demokratické společnosti naštěstí přehlasují obchodníky (kteří by v rámci svých zájmů např. chtěli dětem prodávat čokoládu s heroinem). vy jste pro ničím neomezenou vládu obchodníků, to není demokratické.
no, zákazníků je většina, takže v demokratické společnosti naštěstí přehlasují obchodníky (kteří by v rámci svých zájmů např. chtěli dětem prodávat čokoládu s heroinem). vy jste pro ničím neomezenou vládu obchodníků, to není demokratické.Jakou vládu? Já jsem pro neomezenou svobodu obchodníků a zároveň nakupujících. Obchodník může nabízet co chce a zákazník se může SVOBODNĚ rozhodnout zda nabízené zboží koupí, nebo ne. V případě, že se zákazníkovi nelíbí, že v nabídce obchodníků chybí něco co by chtěl on má skvělou možnost transformovat se na neregulovaného obchodníka a zkusit své štěstí. Stejně tak pokud se obchodníkovi nelíbí, že jeho výrobek nikdo nekupuje (protože zákazníci nechtějí aby jejich rod v důsledku degenerace vlivem heroinu v čokoládě vyhynul) tak může začít nabízet jiný výrobek, nebo přestat být obchodníkem.
V případě, že se zákazníkovi nelíbí, že v nabídce obchodníků chybí něco co by chtěl on má skvělou možnost transformovat se na neregulovaného obchodníka a zkusit své štěstí.Souhlas v tom, že má _možnost_, hypotetickou, teoretickou, nikoliv však nutně reálnou možnost. Ne každý má schopnosti, prostředky nebo čas na to být podnikatelem. Nehledě na to, že malého podnikatele mohou ti velcí snadno ohrozit. Pokud by skutečně neexistovaly regulace a pravidla, pak si dovedu představit kartelové dohody na takové úrovni, které vznikající konkurenci de facto vyloučí. Jako podnikatel třeba potřebuji nějaké dodavatele. Jenomže pokud všichni dodavatelé budou mít dohodu s mými velkými bratry konkurenty o tom, že mně dodávat nesmí (jinak si od nich ti velcí nic nekoupí - a oni zkrachují), tak mi nic nepomůže a o obchod přijdu.
nikdo nekupuje (protože zákazníci nechtějí aby jejich rod v důsledku degenerace vlivem heroinu v čokoládě vyhynul)To také předpokládá, že ti zákazníci jsou svéprávní, což (a) drogově závislí nejsou a (b) děti nebo mladiství také ne. A (c) platí to, co jsem uvedl výše, svéprávní spotřebitelé nemusí mít dokonalé informace (tj. nemusí vědět (nebo věřit tomu), že i po jedné dávce té či oné drogy se stanou závislými).
Jako podnikatel třeba potřebuji nějaké dodavatele. Jenomže pokud všichni dodavatelé budou mít dohodu s mými velkými bratry konkurenty o tom, že mně dodávat nesmí (jinak si od nich ti velcí nic nekoupí - a oni zkrachují), tak mi nic nepomůže a o obchod přijdu.Co ti brání říct kamarádovi ať založí dodavatelskou společnost, nebo si ji založit sám?
tj. nemusí vědět (nebo věřit tomu), že i po jedné dávce té či oné drogy se stanou závislýmiVidíš to jak máme skvěle informovaného zákazníka, když ví, že po jedné dávce heroinu se z něj závislý na heroinu nestane?
Přijde mi docela pokrytecké na se jednu stranu bránit regulaci, a na stranu druhou mi říkat, co mám a nemám dělat.On je trošku rozdíl, když já říkám tobě co máš dělat, ale nechci, aby to proti tobě vynucovala nějaká autorita a tím kdy ty se snažíš nějakou autoritu přesvědčit k tomu, aby začala něco obecně vynucovat.
Take budu rad, kdyz me nejaka organizace na ochranu spotrebitelu bude varovat pred extremne nevyhodnymi (ale leganimi) podminkami u sluzeb v oblastech, kde nejsem odbornikem.Ja tuhle logiku nechapu. Kazdy spotrebitel bude prece takhle rad. Ale nekdo to te ochranne organizaci musi sdelit, a aby ji to mohl sdelit, musi se obvykle nejdriv nechat napalit. Ten napaleny muzes byt i ty. Tak proc proste nejit o ten maly krucek dal a rovnou to zakazat, aby se nemusel pokazde nekdo spalit? Pokud na tom vydelaji spotrebitele a prodelaji pseudopodnikatele, tak je to prece racionalni rozhodnuti, proc tedy davat prednost jakesi iracionalni ideologii o svobode podnikani?
priamo vysadeni proti opensource nie su, teda mne sa to aspon nezda..Kdysi dávno existoval projekt OpenDarwin. Pro naprostou ignoraci "opensource fanatiky" umřel. Apple jen nadále vydává jeho patche přímo na stránkách Apple. Kdyby FSF tenkrát projekt nebojkotovalo a zapojilo se, mohli teď mít iPhone komplet "oupn". Tak ať si tyhle řeči vykládaj na LKML a necpou to do světa.
Pokud to byl úmsylAť to byl úmysl nebo ne, ujel jim vlak. Snaha byla.
Myslíte, že by v iPhonu běžel OpenDarwin bez DRM?Ve zprávičce se nikde nepíše o DRM:
V článku se předvádí, že iPhone je v podstatě počítač stejně jako laptop, ale jsou na něm zavedena omezení, kdy software musí být digitálně podepsaný firmou Apple. Jedinou legitimní cestou pro získání SW pro telefon je pak webový obchod Apple.Mluví se jen o jednotném způsobu instalace aplikací nikoli o prostředku ochrany autorských práv. Co jsem slyšel od hlavního inženýra iPhone, za službu deploye aplikací se snad neplatí vůbec nic. Jen svůj instalační balíček necháte zařadit do repozitáře a řeknete, kolik aplikace stojí (případně je zdarma). Na zdrojové kódy to nemá žádný vliv. Prostě jen do About dialogu umístíte odkaz na své stránky, kde dáte případným zájemcům možnost stáhnutí zdrojových kódů. Nevidím nic, v čem tento způsob instalace aplikací nějak omezuje vývojáře svobodného software.
Ad DRM viz níže.Myslíte, že by v iPhonu běžel OpenDarwin bez DRM?Ve zprávičce se nikde nepíše o DRM:
Mluví se jen o jednotném způsobu instalace aplikacíŘíkejte si tomu jak chcete, na podstatě věci to nic nemění. Já tomu říkám DRM: Digital Restrictions Management, tj. prostředek k omezení práv. A tím tato "funkcionalita" je. Omezuje uživatelům iPhonu právo spouštět aplikace pouze na ty, které Apple schválí.
Nevidím nic, v čem tento způsob instalace aplikací nějak omezuje vývojáře svobodného software.Já tedy vidím jak omezení pro vývojáře, tak pro uživatele. Zejména pak pro uživatele. Přesto, že si iPhone koupím, nemám možnost na něm rozběhnout vlastní SW. Musím, jak píšete, nejprve požádat Apple o povolení, a ten mi ho může a nemusí poskytnout.
Já tedy vidím jak omezení pro vývojáře, tak pro uživatele. Zejména pak pro uživatele. Přesto, že si iPhone koupím, nemám možnost na něm rozběhnout vlastní SW. Musím, jak píšete, nejprve požádat Apple o povolení, a ten mi ho může a nemusí poskytnout.Kolega o patro níž Vám už vysvětlil, jak se věci mají a já s ním plně souhlasím. Co se týče rozběhání vlastního software, nemusíte jej nahrávat přes App Store, ale přímo z XCode (viz část tutorialu).
no, v civilizovaných společnostech je běžné, když organizace na ochranu spotřebitelů kritizují to či ono chování té či oné korporace.A čím konkrétně Apple omezuje spotřebitele tím, že má jednotný kanál na instalaci aplikací do jeho telefonu? Podívejte se: v dobách, kdy jsem s Linuxem začínal, jsem neměl přístup na internet. Tak jsem musel kupovat krabicové verze a ke kamarádům chodit s prosíkem, aby mi nahráli image DVD na donesený pevný disk, protože jsem neměl ani DVD mechaniku. Distribučním kanálem Linuxu je jednoznačně internet. Jediný, koho to omezovalo, jsem byl já. Měl jsem dvě možnosti: buď se na Linux vykašlat, nebo se přizpůsobit. Já se přizpůsobil.
a proto pokud nejsi socka a máš auto, měl by sis jít stěžovat i na ministerstvo dopravy. věřím že auto umí jet přes obec víc než padesátkou. a umím si představit, jak tě ta zlotřilá vyhláška omezuje přestože tvůj HW je takové věci schopen. takovéhle umělé překážky, že?Další straw man? Sorry, ale tohle je blbost, která nemá souvislost s tím, o čem mluvím. Až předložíte smysluplný arugment k věci, budu se s vámi bavit.
DRM DRM DRM DRM co to vlastně je?Já do této kategorie řadím jakýkoliv software, resp. jakoukoliv funkcionalitu, která vede k omezení funkcionality. Tj. v tomto případě situaci, kdy vy si nemůžete v iPhonu spustit aplikaci, kterou byste chtěl. Můžete v něm provozovat aplikace pouze takové, které vám Apple vysloveně povolí.
Mam to i v macbooku a ipodu?Nevím. Máte?
vadí to asi jen a pouze několika desítek tisíc linux uživatelůJistě, protože někteří uživatelé GNU/Linuxu si totiž zakládají na svobodě, kterou však Apple uživatelům iPhonu ubírá. V tomto případě svobodě použít iPhone tak, jak si přeje uživatel a nikoliv, jak to Apple uživateli dovolí.
Já do této kategorie řadím jakýkoliv software, resp. jakoukoliv funkcionalitu, která vede k omezení funkcionality.Hmm takže vlastně každý operační systém s podporou uživatelských práv... Nainstaluj si FreeDOS :D
Jasně, nechtěl by si všechno zakázat? Ať si lidé kupují co chtějí, je to jejich právo, stejně jako je právo výrobce takový výrobek vyrobit a prodat.Ja bych nechtel vsechno zakazat (to je mimochodem strawman argument - ja bych se mohl zase zeptat, zda bys zrusil povinnou kontrolu jidla a letadel), ale to co rika predrecnik ano. Me logika tohoto uvazovani zcela unika. Chces rict, ze i kdyby zakazovani urcitych vlastnosti vyrobku pro _tebe_ prineslo objektivni vyhody, stale bys byl proti? Na tuhle otazku bych rad slysel odpoved.. Z meho pohledu je to totiz spis o tom, ze se jako spolecnost dohodneme, ze si nebudeme navzajem delat jiste naschvaly. A diky tomu se budeme vsichni mit lepe, vedomi si toho, ze jde o hru s nenulovym souctem. Obcas sice budeme muset potrestat nekoho, kdo porusil pravidla, ale to je jen mala dan za to, ze se v konecnem dusledku mame lepe.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.