Portál AbcLinuxu, 8. května 2025 15:57
Zajímavé je, že zatímco na trhu s desktopy můžeme oproti loňskému roku čekat pokles o 32%, trh s notebooky očekává 9% nárůst.Tak to mi ani moc zajímavé nepřijde...
Už je také na čase. Zbývá už jen aby se místo těch obřích krabic rozšířili více rádoby-zdroje. To by bylo IHMO projekt pro státní správu a jiné menší firmičky.
Blbost Zprvu se mi ten nápad zdál pěkně padnutý na hlavu, ale čím víc jsem o tom přemýšlel, tím víc jsem z toho byl nadšenější. A jinak v květnu mají přijít 2Ghz verze s odběrem 2W. Já nevím jak komu, ale výměna HW ve statní správě(či jiné firmě, ale statní správě by to nejvíce prospělo) za nějaké $100 přípojky nepřijde vůbec jako špatný nápad. A ještě by na tom mohl OSS dost dobře vydělat.
no to je "vyborny"... radsi nejdriv vymysli, jak to udelat, aby statni sprava presla na linux se vsema tema programama, ktery se tam pouzivaj (a ze jich neni zrovna malo) a se vsema tema lidma, co linux neumej pouzivat.... linux, ani tenhle stat nejsou na takovy urovni, aby mohli naridit nucenej prechod na linux (natoz jeste rovnou s nakupem tohodle, ac levnyho, hardware).... nakonec bys akorat cumel, ze najednou nefunguje uz vubec nic, protoze by si tim zase akorat snizil vykon tech pracovniku. takovyhle vychytavky tu budou mit misto tak maximalne na serverech a az za hodne dlouho mozna na desktopech, jenze to driv uz vymyslej neco lepsiho (nebo treba uz neco lepsiho je - thin klienty.... a rozvod pres el. vedeni by se treba pouzit mohl taky... i kdyz nevim - mluvi se o tom uz jakou dobu a zadnej boom nenastal). myslim ze problem je, ze si tu statni spravu lidi predstavujou furt jako bandu povalecu, kteri nedelaj vubec nic, ale tak zly to zase neni.
no to je "vyborny"
Proč? Já si myslím, že jo. V článku je psáno, že se očekává do léta propad těchto krabiček až na $50. Kdyby se vypsalo výběrové řízení a nebylo by nijak "vykolotočováno", tak si myslím, že ostatní krabice + licence na operační systémy, kancelářské balíky a jánevímcoještě by neměly nejmenší šanci v takovéto konkurenci (a Windowsy se kvůli své "modularitě" a schopnosti běžet na podobných zařízeních tak nějak sami vyřazují z výběru). Neříkám, že přímo tyto krabičky. Ty jsou určeny bastličům a podle toho jsou také zařízeny (mini-USB, JTAG, UART, SDIO - to by asi bylo na úřadě k ničemu). Ale kdyby se udělal projekt na nějaké podobné zařízení, místo Ethernetu právě síť po rozvodech elektrické sítě(zrovna jsem četl, že ty 400Mbps varianty dovedou udělat až 40Mbps, což k zahození určitě není), pár mini-USB na připojení monitoru, vstupních zařízení(klávesnice…a když by se ušetřilo na krabici, tak by se ušetřené peníze mohly vrazit do něčeho jiného) a alespoň jeden převod na normální USB pro přenosná zařízení. Vzhledem k tomu, že zařízení nemají zrovna moc možností jak na ně cokoliv dostávat tak by se to muselo udělat hromadně(výhoda GNU/Linuxu či jakéhokoliv jiného otevřeného operačního systému - balíčkovací systém) a díky tomu se jeví správa z centrálního serveru jako velice dobrá varianta. A díky integrovanému uložišti 512MB by mohl systém běžet přímo z disku s nějakým odlehčeným prostředím. A pokud by se úřádům nelíbil nějaký zbastlený systém, tak by klidně mohli dát pověření třeba RedHatu (z čehož by mohly plynout nové pracovní pozice) a ještě by to mohli dostat s certifikátem. Proč ne? Mně se to vůbec nejeví jako špatná varianta. Prostě zdroj, který se pichne do zásuvky, na něj se připojí dotyková obrazovka a klávesnice a už se jede.
radsi nejdriv vymysli, jak to udelat, aby statni sprava presla na linux se vsema tema programama, ktery se tam pouzivaj (a ze jich neni zrovna malo) a se vsema tema lidma, co linux neumej pouzivat.... linux, ani tenhle stat nejsou na takovy urovni, aby mohli naridit nucenej prechod na linux (natoz jeste rovnou s nakupem tohodle, ac levnyho, hardware).... nakonec bys akorat cumel, ze najednou nefunguje uz vubec nic, protoze by si tim zase akorat snizil vykon tech pracovniku.
Tak dva roky zpátky jsem měl tu čest být na exkurzi u jižních sousedů. Byli jsme na různých místech (mimo jiné také v Hagenbergu, v nějaké expediční společnosti, v Öbb v Linci, jedna strojírenská firma poblíž Vídně,…) a vzhledem k tomu, že jsem různě četl právě o nasazení OSS v Rakousku jsem byl docela zklamán, protože samé Widle kam se jen člověk podíval a jen jednou jsem viděl něco jiného a to ještě Maca. Bohužel na mě nezbylo místo na exkurzi do Toyoty a tak jsem musel do něčeho jako náš úřad práce - Arbeitsmarktservice Östereich. Moc mě to nezajímalo a tak jsem toho přednášejícího ze začátku moc neposlouchal a nesnažil se mu rozumět(dneska toho lituju). Když nás prováděl po úřadě, tak co nevidím. Dvě úřednice na Windowsech 98 a pracují v OpenOfficu. Až nás vyhodili, tak jsme čekali na autobus a měli trochu času. V předsíni měli krom různých těch dotekových bazmeků také jeden počítač(takový ten tenký klient jako u nás na základních školách - na předu to mělo lesknoucí se logo HP). Stejně nebylo co dělat tak jsem si k němu sedl. Zelená plocha, na ní Feuerfuchs, Öffnen büro,…celé mi to přišlo strašně divné na Windows 98. Pro jistotu jsem zmáčkl CTRL+ALT+F1 a hned bylo jasno. Časem jsem se dozvěděl, že u našich jižních sousedů jsou vztahy k otevřenému softwaru trošičku jinší než u nás (proto se také o nasazování GNU/Linuxu u nich moc nedozvíte. Schválně si zkuste vyhledat AMS a Linux. Jednou si mi podařilo najít jednu menší zprávičku). Dodnes lituju, že jsem si tehdá nevzal foťák, nepofotil to a zážitky z návštěvy u jižních sousedů nesepsal někdy do blogu. Ale k čemu jsem chtěl dospět? K otázce. Proč u nich to jde a u nás ne? Proč u nás to snižuje výkonost úředníků a u nich ne? Atd. Na tyto otázky už mám svoje teorie, ale to nechme prozatím být.
nebo treba uz neco lepsiho je - thin klienty
Vždyť to je tenký klient. No teda jak se to vezme. Velikostně je to tenčí než tenký klient a vybaveností je to vybavenější než tenký klient.
myslim ze problem je, ze si tu statni spravu lidi predstavujou furt jako bandu povalecu, kteri nedelaj vubec nic, ale tak zly to zase neni.
Já také ale neříkám, že problém je přímo v úřednících.
Ale kdyby se udělal projekt na nějaké podobné zařízení, místo Ethernetu právě síť po rozvodech elektrické sítě(zrovna jsem četl, že ty 400Mbps varianty dovedou udělat až 40Mbps, což k zahození určitě není)To neříkej moc často a veřejně, mohli by tě uškrtit radioamatéři.
Proč?
Protoze to rusi jak krava na detskem hristi. Doslovne. Radioamaterum bylo prirknuto relativne uzke pasmo na 27MHz a par dalsich pro jejich cinnost. A tyhle vecicky se chovaji jako veelke (se podivej jak je 220V tahane) anteny krmene signalem v co nejsirsim spektru. Tak jak to je v soucasne dobe udelane to nemuze nerusit.
Software se prepise nebo rozjede ve wine (docasne) a kancelarske krysy se preuci.
Urednici neschopni nebo neochotni presucit se se vyhazi. Zestihleni byrokratickeho aparatu je beztak potreba.
Kdo chce, hleda zpusob. Kdo nechce, hleda duvod.
Software se prepise nebo rozjede ve wine (docasne) a kancelarske krysy se preuci.
Na ARMu? Jako šlo by to, ale asi by to byl šílený overhead.
Urednici neschopni nebo neochotni presucit se se vyhazi. Zestihleni byrokratickeho aparatu je beztak potreba.
Kdo chce, hleda zpusob. Kdo nechce, hleda duvod.
Jak už jsem říkal, myslím si, že problém není v samotných úřednících. Pokud pominu všelijaké "vykolotočované" výběrové řízení na jisté systémy a kancelářské balíky, tak je tu ještě jeden problém: bastličovství. Nevím jestli je to jen naše česká specialita, ale problém to určitě je. Když jsem chodil po úřadech, tak jsem si i všímal s čím páni a paní úřednice pracují(vím že je čumění někomu do monitoru neslušné, ale jinak to prostě nešlo). V podstatě mají na ploše krom aplikací z Officu, různých Remote control a vtipných videií vždy ještě nějakou speciální aplikaci nutnou pro svou činnost. Vesměs jsou to nějaké databázové aplikace napsány pro DOS a v lepším případě bůh ví v jaké pochybném toolkitu i pro Windows. Stačilo by kdyby ty aplikace nedělal nějaký bastlič, ale buď to napsal někdo v nějakém multiplatformním toolkitu a nebo ještě lépe jako internetovou aplikaci a nebo když už vůbec nic, tak by si alespoň nechal zdrojové kódy. Dokonce znám ze svého okolí pár lidí co pro úřady a školy dělají právě správu počítačů a tam je slovo bastlič opravdu na místě. Aneb nač si platit administrátora, když můžu vyhodit pár stovek tisíc za soft a administrovat si to sám. Všechno mi nainstalují a nastaví a za ty prachy mi ještě musí dělat hotline.
Jinak jsem si projel LinuxDevices a musím říct, že se tam nachází pěkné kusy HW (,které by se eventuálně daly také zneužít). Čím dál tím víc se to přibližuje mému ideálu one chip to rule them all - základní desky už mě pěkně štvou.
Výhoda notebooku je ta, že si ho může koupit každý vidlák, co PC v životě neviděl.. Notebook si vybere podle vzhledu a ceny. Další věci ho nezajímaj. PC si musí ve většině případů sám složit, nebo minimálně koupit monitor.Co to je za nesmysl? Jdete do "Makra" a tam dostanete kompletni PC i s LCD. Nic neskladate, nic neresite. Notebook ma zasadni nevyhody z hlediska zdravi (castecne resi dokovaci stanice), plytva vyrobnimi prostredky (temer nemenitelne komponenty, v podstate neupgradovatelny - pravda, to "vidlaci" obvykle nedelaji). Spousta notebooku se dnes kupuje jen "na doma", coz je bohuzel smutne.
Disky jsou výhoda, a taky rozšiřitelnost. I když je pravda že se to zhoršuje. Dnes je například problém sehnat desku pro moderní procesor s více jak čtyřmi sloty PCI... USB portů je také u stolního PC mnohem víc (dobrá, to se dá pořešit huby).
Jako hlavní výhodu stolního PC nad laptopem vidím (když pominu ergonomii, která se dá nahradit docking-station) v možnosti dlouhodobého provozu pod zátěží. Většina současných laptopů při zátěží (například renderování 3D, nebo kompilování) pomalu lapá po dechu a smaží se ve vlastní šťávě. Z toho taky plyne nižší životnost.. I když je pravda že průměrný spotřebitel mění PC tak často že to ani nepozná..
zasadni nevyhody z hlediska zdravijaké? nezdá se mi, že bych si u notebooku ničil oči nebo záda víc než u desktopu. mně naopak vyhovuje, když klávesnice nemůže být v nesymetrické poloze vůči monitoru, aspoň si nekroutím krkem. (jsem trochu hyperaktivní a samostatnou klávesnici, i když je původně umístěna ergonomicky, mám tendenci nevědomky různě posouvat, až skončí v poloze, kdy si při psaní a koukání na monitor křívím tělo rozhodně víc, než u notebooku.) a co se týče zářičů jako wifi a bluetooth, taky bych neřekl, že notebook na stole na tom bude výrazně hůř, než desktop.
Pokud díky tomu PC zlevní, tak jedině dobře, protože já těm krabičkám s nepoužitelnou klávesnicí a displayem asi nikdy na chuť nepřijdu.
a na čem jste programoval do té doby? :o)
coz o to... strom by nevadil ...
Teď jste mi to vysvětlil, koupím si 2-3x dražší NB než by vyšlo PC, k tomu klávesnici, monitor, myš, externí fdd, externí disky (nikdy nepoužívám jen jeden) a všechen ten "bordel" budu mít na stole jen proto, že bych si to teoreticky mohl vzít ven, což nedělám, protože venku bych stejně prd udělal. Já chápu, že NB je pro určitou skupinu lidí nepostradatelný, ale mě oslovuje asi jako přenosná televize = vůbec.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.